Een nieuw Pompei' wordt blootgelegd Opgravingen oinder leiding van prol. Puglisi hebben geleid tot zeer belangrijke archeologische .ontdek kingen. N.aiar verluidt is namelijk thans 'komen vast te staan, dat men met de ontdekking van de resten van een hut op de Pa.latijn te Rome, idie sporen heelt gevonden van de allereerste bewoners van de -ee-ulwi- ge stad (tussen de 9de én 7de ïeéuw v. Chr.). De onderzoekingen duren nog voort. In de provincie Pjsa zijn een .aan tal geraamten van buitengewone af metingen gevonden, waarvan mén aanneemt, dat zij: uit de Romeinse tijd stammen. Te Arezzo heeft men opgravingen verricht, die verscheidene vond&te'n hebbien opgeleverd, o.a. een lolden sclhijf met Etruskisohe inscripties, een terracotta beeldje uit de Ro meinse tijd en verder nog voorwer pen, welke dateren van omstreeks 1500. Daar d-eZe voorwerpen op ©en plaats werden gevonden, 'waarom heen de resten van een zware muur zijn blootgelegd, neemt men aan, met een kleine Etruskisohe tempel te doen te hebban. Nauwelijks is te echo v.an het tweede eeuwfeest van de opgravin gen te Pompei weggestorven', of men spreekt reeds over nieuwe opgravingswerken op igrote schaal, die de tot nu toe uitgevoerde verre Zullen overtreffen. Het gaat hier Het feest eist ook een droeve tol Helaas was -er een droeve noot in de feestelijkheden' te Amsterdam. Maandag kwamen drie personen om het leven1. In de Lairessestraat werd' een 42-jarige man plotseling ctowel; hij overleefd korte tijd later. De 53-jarige reserve luitenant-ko lonel Heldooim uit Den Haag ver loor in de Co-melis Krusemanstraat de macht over zijn paard. Hij maak te een ernstige val en overleed' aan de opgelopen verwondingen. Een vijfjarig jongetje moiest een ppging om de drukke Duivendreeht- se straatweg over te steken, met' de dood bekopen. Het knaapje werd door -een passeren-de vrachtauto overreden. Op de hoek van de Stali-nlaan en de Rijnstraat zakte Dinsdagavond een zestigjarige vrouw in- elkaar. Bij aankomst van- de G.G.D. bleek zij -reeds te zijn overleden. De G-G.D- had' druk werk miet het bijbrengen van de tallozen, die flauw vielen. Dinsdag raakten op de Dam niet minder dan vijfhonderd personen, vooral kinderen, bewus teloos. De gezondheidstoestand van overzeese militairen Op vragen van het Twee-de Ka merlid Roosjen (a-.r.) betreffende een procentuele opgave van militai ren in Indonesië, lijdend© aan ziek te, die verband houdt met hun levensgedrag -o-p zedelijk gebied, antwoordden de ministers van Oor- lOjg en Overzeese Gebiedsdelen, dat met de Indonesische regering over leg is gepleegd. Nadat de luitenant- gouverneur- generaal Zijn oordeel heeft doen blijken, zal op deze vragen worden teruggekomen. Dodelijk ongeval met projectiel Een jongen van veertien jaar uit de Eerste Van Swindenstraat te Amsterdam is Woensdag avond ge dood -door de ontploffing: van ©en projectiel. Hij had in Zandvoort ee-n stuk ijzer gevonden -en het meege nomen na-ar zijn kamér- Daa-r is het voorwerp, -dat een projectiel bleek te zijn, uit elkaar gesprongen, met het noodlottige gevolg. namelijk om een „nieuw Pompei", dat o-p zijn blootlegging wiacht. De ontdekking is gedaan gedurende de restauratiiewerkz-aamh-e-dén aan "het museum van P.oirta -Marina, 'geduren de welke -een gehele Romeins-e villa werd blootgelegd; -d© -eerste sporen va-n een tot nu to-e onbekend ge deelte v-an Po-mpei. Dit -gedeelte zou zich ze-er ver uitstrekken -en om het aan het licht te brengen, zullen zeer uitgebreide werkzaamheden noodzakelijk zijn. Ejr -dient a.m. een kabelbaan aangelegd te worden. De werkzaamheden zijn re-eds in v.oll© gang. Padvinders nemen „Rabonnet- huis" in gebruik De 'hoofdcommissaris van -de Ned. Pad'vi-nidersverenigin-g N.P(.V„ -deheer W. Roest van Limburg, heeft te Ommen het „Ramboinn-ethuis" -al daar -geopend. De 'h-eer Roest va-n Limburg bracht in herinnering, dat 25 jaar geleden te Ommen met lei- dersciursussen begonnen- werd. Tij dens 94 cursussen werden 5000 lei ders getraind. Hoofd verkenner Ram- bonnet stimuleerde dit werk en te zijn-er nagedachtenis beeft men het nieuwe troephuis te Ommen naar hem geno-emd. Ko-pman A. J. Spijkerman, -alg. secretaris, gaf een overzicht van de -geschiedenis -der padvinderij- i'n Nederland. Vijfendertig j a-ar geleden was deze van geringe betekenis-. Mén had toén Id-e padvind©rsorgani- satie en -d-e Padvihd-ersbond. De eerste poging om ideze sa-men te vo-agen mislukte. Op verzoek van Prins Hendrik kwam iin 1915 de fuse tot stand. De N.P.V. werd -opgericht. In 1925 werd viee-,admi raal Ra-mbonnet tot voorzitter be noemd. Binnen -een jaar w-as de steeds noodlijdend!© vereniging be vrijd- van schulden. In 1923 werd in Ommen met -die Gil'well-cursus begonnen. In 1927 werd Rambon- n-et toit hoofdverkenner uitgeroepen. Toen begon ook -de -groei 'der bewle- ging. Voorheen kwam men- nooit bo ven d-e 4000 led-en u-i-t. Aan hem is het te -danken, aldus spr., dait oh® liairid thans een -gezonde en sterke Radvin-d-ersh-eweging heeft. S-pr. ho-opte -dat het Ramblonneifihtós nog jaren Zoiu bestaan en zou bij-dragen -om d-e Padvindersg-eest in het 1-ap-d uit t-e 'drag-en. Belangrijke ertsen voor Nederland Het geallieerde hoofdkwartier in Japan -heeft aan -de Japanse rege ring opdracht gegeven -aan "Neder land, Engeland, Frankrijk en China hoeveelheden tin, loo-d, aluminium, koper, ruwe rubber, gutta perch a, latex en leisteen terug te geven. Van -deze hoeveelheden kon wor den vastgesteld, d-at zij vo-o-r -de oorlog 'het eigendom der hier ge noemde geallieerde landen waren geweest. Herdenking Nederlandse -uitvinder van het lichtgas Dit jaar viert de Unie van Inge nieurs te- Leuven- de 75-st-e verjaar dag van haar stichting- T-er gelegenheid van dit jubileum zullen in het bijzon-der tw-ee -ge leerden w-orden herdacht, ni- An- dré Dumont, die het stesnkoolbek- ken van d-e Kemp-en ontgon ein de Nederlander Jan Pi-eter Minckelers. Hoewel Minckel-ers o-p 2 Decem ber 1748 te Maastricht geboren w-erd bracht hij het grootste deel van Zijin- leven in België doo-r -en was hij o-.a. doictent aan 'de Leuven-se universiteit. Aangetrokken doo-r de proefnemingen m-et luchtschepen vain- de gebroeders Montgolfier, be studeerde MLnck-el-ers -de -eigens-chap-- p-en van moerasgas en hij slaagde -erin van steenkool ©en ga-s af te scheid-en, dat minder -duur was 'dan waterstof. Op- 21 November 1783 steeg te Hev-erle-e de eerste m-at lichtgas gevulde luchtballon o-p en de uitvinding van Minckelers was voorbestemd o-m -een omwenteling teweeg te bran-gen In d-e v-erlich- ti-ngs- en verwarmiingsmogelij kneden die de wereld tot -dan toe kende. Bij zijn oinid-erzoekingen w-erd -de geleerde Minckelers fin-aneieel -ge steund- door d-e blinde hertog van Arenberg. D-e Unie van Ingenieurs heeft thans besloten, voor deze Neder landse uitvin-der va-n het lichtgas -eini voo-r zijin besöhierm-er ©en stand beeld op te richten, waarvan- de onthulling zal plaats vinden te He- verl-ee op- Zohdag 5 September. Dappere grootmoeder De driejarige zoon v-an- de spoor wegbeambte H. te V rooms'hoo-p bij' Almelo, heeft zijn leven- te danken aan zijn kranige tachtigjarige groot moeder. H-et kind was namelijk! in het nabij- gelegen diepe kanaal ge vallen. Oma zag he-t -en sprong'zon der aarzel-en- de jongen achterna- voorbijgangers schoten direct toe olm' oma en haar kleinkind op de kapt te trekken. - Uit de Kroningsstad Koningin Juliana -en Prins Berin- hard zullen het Stadionspel Sport- fantasie in het Olympische Stadjon te Amsterdam o-pi 4 September bij wonen. D-e graaf v-ap Athloh-e en zijn ge malin, Prinses Alice, een nicht van de Koningin, zullen bij -d-e inhuldi gingsplechtigheid als persoonlijke gasten van Prins-es Juliana, tegen woordig zijta. Kroonprins Olav van No-orwegep en kroonprinses Martha zullen even eens -de inhuldiging bijwonen. O-p 9 September zal het Prinselijk paar b'ij d-e opening van een sportveld voor Noorse zeelieden te Rottendam vertegenwoordigd zijn. De A.N.W.B. en het verkeer in het donker Het verkeer heeft bij donker met meer moeilijkheden te kampen dan overdag. Verschillende aanduidingen op en langs de wegen zijn dan on zichtbaar geworden, of doemen pas op het laatste ogenblik in het licht der koplampen op. Dit onderwerp heeft de bijzondere aandacht van de A.N.W.B., deels moet naar de mening van de A.N.W.B. de oplossing gezocht worden in het aanbrengen van een verlichting of reflectoren, die dus bij duisternis hun goed© invloed gaan uitoefenen, doch liever nog worden inrichtingen aangebracht, welke zowel bij dag als bij nacht werkzaam zijn. De bekende kattenogen, en ook scotchlight vervullen overdag een functie en vormen ook 'sDachts een aanduiding door hun reflecterende werking. Toen op dit gebied een nieuw product in Nederland verscheen, de Amerikaanse prismo-verf welke be staat uit een speciale verf, waarin over de gehele laagdikte kleine glas korrels worden gebracht, was de A.N.W.B. hier direct voor geïnte resseerd en heeft terstond enige proeven genomen met prismo-verf voor haar richtingsborden, als ver gelijking weiden enige andere borden met scotchlight voorzien. De resul taten waren verrassend. Scotchlight bleek bij loodrechte inval der licht stralen een beter resultaat te geven dan prismo-verf. doch bij schuin- invallende lichtstralen bleek, dat prismo de voorkeur zal moeten ge nieten, omdat de reflectie van deze verf dan aanzienlijk groter wordt, terwijl die van scotchlight gaat dalen. Ook rijkswaterstaat zal proeven met prismo-verf gaan nemen. Deze instantie zal namelijk nog deze zomer vele kilometers weg van een prismo asstreep voorzien. Daarbij zal van een asstreepmachine van Amerikaanse constructie gebruik gemaakt worden op zichzelf een Dovnm voor Nederland, Door bemiddeling vande A.N.W.B. zullen voorts proeven worden ge nomen met de achter-beveiliging van motervoertuigen. De vele ongevallen, waarbij een auto 's nachts op een stilstaand voertuig rijdt, wijzen op de noodzaak hiervoor doeltreffende beveiligingsmaatregelen te treffen. Het leger, de A.T.O., de Gelderse tramwegen en wellicht nog andere instanties zullen hiervoor materieel beschikbaar stellen. BOEKENNIEUWS ONZE JONGE KONINGIN THUIS - door Dr. J. Wate rtak m. m. v- Dr. H. Smite kamp - N.V. Gebr. Zomer -en Keunin-g's Uitg.Mij. - W-ag-e- ningem. Het aantal herdenkingsboeken), dait in dieza dagen is verschenen is gro-at genoeg -om de belangstelling v-oo-r [net Koninklij-k Huis te bevredigen. Dr. Watertak's boek „Onze jonge Ko|n-ingin thuis" is er ©en van- H-et boek bezit ©en sdhat v-ain deels ainec- 'dlatLscfh documentatiemateriaal, datt de le-zer in staa-t -stelt zich een go-ed beeld te vormen van die levenswijze bet karakter -en de interesses van de nieuwe Vorstin. In volgorde be handelt het 'b-oiek de verschillende leyenspihasen van Koningin Juliana. V-ersclhill-ende t-er© kw-esti-es, die m-et betrekking to-t -elk vorstenhuis kun nen) wo-rden gesteld, behandelt de schrijver -op zeer delicate wijze. Zo-wel Prinses Juliana- -als Prins B-ernlhard' stelden- hun privé-fotoi-ar- chi-ef ter beschikking van de schrij ver, die daaruit -een zeer geslaagd© k-euze heeft gemaakt. Het boiék wit niet dingen naar de -allergroot-s-te pretentie, die herdenkingswerken kunnen dragen, ma-ar de massa van het volk zal -er een- vertrouwd en -eerlijk geluid in beluisteren, dat VOiOiral in deze diagen tot het van liefde voor het Vorstenhuis vervul de ha-rt spire-ekt. Wij meenden niet beter -onze sympathie vooir dez'e uit gave te kunnen laten blijken, dan het -aanbod van de uitgever toit het -opnemen van -enkele gedeelten, ini dank te -actceipteren. Bedoelde ge deelten Zijn -elders in 'dit blad af gedrukt. F-anny Blank-ers-Ko-en zal aaneen drietal w-edistrijlden in Finland, o.a. te Helsinki, deelnemen. Zij- ver trekt half September naar het ho-ge No-orden. Hlaar echtgenoot, Jan Blank-ers, zal ha-a-r vergezellen. Koningin Willh-elmiha heeft -aap de burgemeester vain Amsterdam ©en brief do-en toekomen, waar i-n Zij meedeelt zich gedrongen te gevoe len de hel© bevolking van de hoofdstad te -danken voo-r -d-e over stelpende hartelijkheid die Haar allerwege is beto-ond'. Prins Regent Karei va-n België kwam Vrijdagmorgen op het pial-eis -op d-e Dam te Am-sterdam aan, om namens het Belgische volk ©en ge schenk aan K-M. de Koningin te -overhandigen. Per autq vertr-ok prins Karei na de middagw-aer per auto naar Brussel. Uit Praa-g is -een trein vertrok ken, die 1-50 auto's van het merk Aero Minor naar Nederland zal brengen. 0;ns laud zal daarvo-or driehonderd ton boter aa-n Tsjecho- slowakije lev-eren. Woensdagmiddag kw-a-rt voor twee heeft zielh -op het terrei-n van de ijzerhandel Jan -d-e "Bruin te Ber gen op Zo-om a-an de Wittou-cksingel ©en zware -explosie voorgedaan, die aan twee arbei-ders uit Bergen o-p Zoom bet leven heeft gekost. De -da-der van de aanslag dp zes militairen op het vliegveld Kalt Djati, van wie er vier zijn ge-do-od, is gistermorgen in -de omgeving ge pakt. Bij zijn arrestatie pleegde hij verzet en moest w-orden neergescho ten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 5