WERELDNIEUWS In Frankrijk gaat het weer hard tegen hard Stakingen bedreigen het land D© kabinetscrisis iirr Frankrijk heeft het land andermaal in grote moei lijkheden gebracht. Met Ihet samen stellen van een nieuwe regering gaat het niet vlot en stakingen be dreigen het land. De kabinetsforma teur Schuman heeft, zoals bekend, van de socialisten de mededeling gekregen, dat zij, niet aan de nieuwe 'regering kunnen deelnemen. Dit vormt voor de formateur evenwel nog geen aanleiding het bijltje er ■bij neer te leggen en zijn opdracht terug te geven. Onvermoeid zet hij zijin pogingen voort een nieuw ka binet samen te stellen. Er is echter weer een nieu'w'e moeilijkheid aan de Franse horizon verschenen. De communisten hebben op hun kans gewacht de boel in de iwlar te stu ren. Het onder communistische lei ding staande C.G.T. is druk bezig een algemene staking uit te lokken, waarmede ide situatie uiteraard slechts ingewikkelder Iw'orden kan. Naar het sohijint heeft de commu nistische vakbond aanvankelijke suc cessen geboekt, waarmede nog niet is gezegd, dat zij' er in zal slagenj inderdaad een algemene staking tot stand te brengen. In ieder geval worden uit verschillende plaatsen stakingen gemeld. In de textiel industrie te Roubaix staakt bijna een meerderheid der arbeiders. In de Haute-Garohmie verzoeken de vakverenigingen de arbeiders het werk neer te leggen, terwijl het te Marseille ook reeds tot Wijl omvang rijke stakingen is gekomen. Te Com? piègne, Clermont en op Corsica wordt in verschillende bedrijven eveneens gestaakt. Het zal voor de formateur niet eenvoudig zijn, on der deze met de dag moeilijker wordende omstandigheden met de vorming van een nieuwe regering succes te bneken. Derde bijeenkomst van militaire gouverneurs Voor korte tijd zijn de vier mili taire gouverneurs te Eerlijn bij'een geweest in het geboulW van de ge allieerde contröleraad. Naar wordt medegedeeld, heerste er in tegen stelling met de vorige maal, eenj zeer ongedwongen sfeer en ook maarschalk Sokololski had zijn goed humeur meegebracht. De vorige maal bleek de Russische opperbevel hebber niet van wijken te w'eten, waardoor de atmosfeer een stroef karakter kreeg. Intussen, beginnen de anti-communistische Duitsers ook een woordje mee te spreken. In Berlijn Zijn verschillende leiders van anti-communistische partijen begon nen mei een p r op ag anda-camp a gne. Zij protesteren tegen het geallieerde voornemen, de Russische Mark als de enig geldige muntsoort in Berlijn in te voeren. De slagzin van Ide beweging is: Wij willen geen Oostelijke Mark- Het schijnt dat de Duitse democra tische partij een bepaald doel na streeft. Zij probeert uif de tegen stelling tussen Oost en West poli tieke munt te slaan. Van beide Zijden kan zij soms c'oneeslsies af dwingen. Worden de rivalen het eens, dan is partijkiezen beslist noodzakelijk geworden. Het voor deel van ©en lobben naar twee kanten gaat d;an verloren. De leidier van de Duitse soiciaal-democ'rateml heeft tijdehs een toespraak tot dui zenden Duitsers, zich in zeer hef tige bewoordingen gekant tegen in voering van de Russische Mark voor geheel Berlijln, onafhankelijk van de eventuele geallieerde garanties, die Worden gesteld. „Luchtbrug" bracht Berlijn reeds 100.000 ton goederen Tot 'en met 26 Augustus', dlus in de 62 dagen welke zijn verlopen sedert de eerste vlucht met voedsel iniaar Berlijn werd ondernomen, heeft de Amerikaanse luchtmacht volgens het jongste verslag van de ze dienst in totaal 100.391 ton le vensmiddelen, steenkolen en ande re belangrijke voorraden door de lucht naar Berlijn vervoerd'. Hier voor werden in totaal 15.587 vluch ten gemaakt. Sedert met de bevoorrading van Berlijn door de lucht een begin ge maakt werd en door uitbreiding van het vliegmateriaal het program ma kon worden opgevoerd, heeft het vervoier door de lucht naar,Ber lijn zielh gestadig verder ontwik keld en bereikte'Op 24 Augustus een hoogtepunt met 349 vluchten door Douglas C 47 ©n C 54 machi nes, welke op één dag in totaal 3028 ton aan goederen naar bele gerd' Berlijn vlogen. Door de 100 Douglas C 54 ma chines welke aan deze dienst deel nemen, werd in totaal 73-999 torn goederen vervoerd, ide 82 Douglas C 47 vliegtuigen hebben 26.319 voor kun rekening genomen, terwijl door één type C 74 machine 73 ton naar de belegerde bevolking van de Duitse hoofdstad werd gevlo gen. De vliegmachines stijgen op van hun basis op de Amerikaanse vliegvelden te Wiesbaden en Frank furt ien van heit Britse vliegveld! te Fassburg in de Britse sector van Duitsland en landen op het Tempelhof vliegveld te Berlijn. Ame rikaanse vliegtuigen komen op dit vliegveld aan' met een tussentijd van 3 minuten 39 seconden. De Amerikaanse luchtmacht heeft plannen uitgewerkt voor een dage lijks vervoer van 2.500 ton, waarvan de kasten worden geschat op 260 duizend dollar per dag. Hierbij zijn niet inbegrepen die kosten van ver voer voor idto voorraden, welke voor het Amerikaanse Leger naar Berlijn moeten' worden gevlogen. De Amerikaanse luchtmacht in Europa Grote veranderingen hebben zidh de laatste maanden voltrokken en de samenstelling van ide Amerikaan se luchtmacht in Europa. Het aantal vliegtuigen is van 175 verhoogd tot 466; het aantal manschappen is uitgebreid van 5000 tot 18.000. In September komen er nog 2500 man bij', Jagers met straalaandrijving, Zwa re transportvliegtuigen én grote bommenwerpers 'hebben de plaats ingenomen van de verouderde mo dellen geveichts- en transportvlieg tuigen uit de oorlog. Franco in conflict met de democratie Voer de Spaanse gemeenteraads verkiezingen in November zullen al leen leden van Franco's Falange eandidaat mogen zijn. Alle andere partijen zijin verboden. De laatste 'gemeenteraadsverkiezingen zijn ge houden in 1936, toen links een meer derheid behaalde, waarop de bur geroorlog volgde. Vrede in Jeruzalem Bemiddelaars van de Urn» zijn er na vele weken in geslaagd, eein aCc'oord tassen de Joden en de Arabieren tot stand te brengen over het staken van ide vijandelijk heden in Jeruzalem. Vandaag wor den de besprekingen voortgezet, want mep Wil de neutrale zones in de stad uitbreiden. De hulp aan de duizenden vluch telingen heeft eindelijk het Heilige Land bereikt. Gisteren is in Beiroet de eerste zending voedsel aange komen, bijeengebracht door de Frahse regering in Tunis, Algerië en Marokko. De hulpverlening geschiedt door bemiddeling van het hulpverlenings- foinds van de öno, het noodfonds voor kinderen en het Internationale Rode Kruis. Demonstratie te Djokja De Republikeinse jeugd heeft Woensdagavond bijl de aankomst van ide Commissie van Drje te Djok ja, een luidruchtige demonlstraitie gehouden. De demonstranten, die spandoeken miet anti-Nederlandse opschriften droegen, overhandigden aan ide voorzitter van de Commissie de Australiër Oritchley ©en resolu tie. Daarin Wordt er bij1 de Repu blikeinse regering op .aangedron gen, de onderhandelingen alleen te hervatten op basis van volledige soevereiniteit van de Republiek 'en het terugtrekken van alle vreemde troepen van Indonesische grond. Arrestaties te Warschau De Poolse politie heeft een „over val uitgevoerd op de kantoren van het Rooms Katholieke weekblad »Tygodnik Warszawski" en heeft andere Katholieke instellingen in hetzelfde gebionw aan een inspectie onderworpen. Na de overval zijn de bureaux van het blad verzegeld. Het is niet bekend, wanneer het blad opnieuw zal verschijnen. Hongaars eerbetoon aan de Ruyter In de koorruimte van de Nieuwe Kerk voor de graftombe van Mi- dhiiel Adriaansz. de Ruyter stonden deze week de Hongaars© deelne mers aan het wereldcongres der kerken' opgesteld. Zij waren hier .samengekomen om eer te betuigen aan de nagedachtenis van Neerlainds grootste admiraal, die in Februari 1676 26 Hongaarse predikanten die in Napels gevangen werden 'gehou den, bevrijdde. Oud-bisschop Ravasz sprak in het Hongaars een kort herdemkings- woord, waarna een der gedelegeer den in gebed voorging. Prof- Pap uit Boedapest memoreerde in zijn dankwoord de goede betrekkingen ini verleden en heden tussen Hon garije 'en Nederland, in het bijzon der het gastvrije onfraai der Hon gaarse kinderen hier te lande. Met orgelbegeleiding werden tot sloit het Hongaarse volkslied en het Wilhelmus gezongen. Centrale Europese regering Tweehonderd' leden van dertien Europese parlementen houden op bet ogenblik te Interlaken een con gres, dat gewijld is aan het plan voor een centrale regering in een verenigd Europa. In de laatste da gen is men druk bezig geweest, dit plan een vorm te geven, welke het aanvaardbaar zou maken voor de meerderheid v,an de leden van het congres. Communistisch kabinet in Djokja Naar aanleiding van de verklaring ,vam Sjarifoeddin, dat ide republ. soe. partij in Indonesië besloten heeft een fusie aan te gaan met de communistische partij: in de repu bliek, verklaarde een Nederlanldis- Imdisch woordvoerder te Batavia, dat de verhoudingen zidh thans dui delijker aftekenen, hetgeen conse quenties zal hebben op politiek ge bied en eventueel ook op, het ter rein der onderhandelingen. Belang rijke vragen zijin: zal Moh. Hatta zidh kunnen handhaven tegenover de monstrueuze PKI, die thans ©en der 'grootste partijen in de repu bliek is? Of zal het volgende kabi net, waarvan telkens sprake is, ge heel of vrijwel geheel communis tisch zijn? i Bij de aanvang van hef Jubileumspel „In Neerlands tuin", dat Dinsdag' middag in het Olympisch Stadion te Amsterdam werd gegeven als hulde en afscheid van H.M. Koningin Wilhelmina, werd een grote kroon als symbool van de eenheid des volks, het Stadion binnen gedragen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 2