ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE y WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Koningin Juliana - Neêrlands nieuwe Vorstin I ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1948 No». 15990 101e Jaargang ABONNEMENT: Brijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierlkzee f 2.75, daar buiten f 3.—. Loss© nummers 10 oemt. Vensdhijnt iedere werkdag Administratie: Sdhuüthaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per m.m. Bij contract special© prijzen. Succesjes maximum 15 m.m, (4 regels) f 1.— per stuk. 1 vorens ihet oog te richten op de persoon van Neerland® nieuwe vorstin, iis ihet goed) stil te staan bij' ibet bijzondere feit, dat na de abdicatie vain Koningin Wiilhelmina de welhaast in de wereld legenda risch gewiondein dynastie van Jet Huis van Oranje met Koningin Ju- ljiana wordt voortgezet in de toe komst. Dit is maar niet vanzelf sprekend. Aan de bijzondere zegen van een Oranjeregerinig is Neder land gewend geraakt, maar dit dekt de vanzelfsprekendheid nog niet. Vooral in deze tijd niet, nu knech ten te paard gaan en koningen te voet. Bij bet overvloedig scepticisme van onze eeuw, die tronen degra deert tot nutteloze ornamenten en vorstenhuizen tot siergewels zondier praetiscllie betekenis, is de van zelfsprekendheid van de voortge zette dynastie niet zo groot. De bijzondere betekenis van de troons bestijging van Koningin Juliiaha ligt echter juist in Ihet feit, dat de van zelfsprekendheid door bet Neder landse volk niet in- discussie wordt gebracht, sterker, dat er een una nieme dankbaarheid en vreugde over dit feit bestaat, die zich op d© dag van de troonsbestijging ze ker op niet minder spontane wijze zal baalMbreken, als bij de herden king van bet 50-jarig regerings-ju- bileum van H.M. Koningin Wilhel- mina. Zonder theatraliteit en zonder een ispneken,, dat louter door ver sleten traditie wordt ingegeven, mo gen wij in deze dagen zeggen, dat de liefde voor het Vorstenhuis tot een nooit gekende hoogte is opge stuwd, een liefde Waarin de nieuwe Koningin in gelijke mate deelt als haar doorluchtige Moeder. Alleen deze omstandigheid maakt bet Koi- ninigin Juliana mogelijk de Kroon te aanvaarden. De taak in de con stitutionele monarchie voor de vorst weggelegd! toch, is vaak ieen zeer moeilijke en delicate. Als de nieu we Vorstin deze los van het volk zou moeten aanvaarden, zonder zicf.1 gedragen -te weten door de liefde en warme toegenegenheid van bet volk, dan zou deze taak ver uit gaan hoven Haair krachten. Deze liefde als absolute voorwaarde its wederzijds. Koningin Juliana is als kindi tot volwassen vrouw opge groeid temidden van Haar volk. Zij beeft de deugden ervan leren ken nen On de zwakheden leren begrij pen. Deze kennis,, die zich in de praktijk van een rijk >en veelzijdig leven telkenmale beeft verdiept, vormt een der persoonlijke waar borgen, die de jonge Vorstin kan stellen om de komende regerings periode, invloeden buiten controle van de menis een ogenblik terzijde stellend, tot een succes te maken. pjaarenboven beperken zio'h de eigenschappen van Koningin Ju- lliana iniet tot liefde voor 'en ken nis van bet volk. Er is meer. Prof. Gunning beeft eens van prinses Juliana gezegd, dat zij door ien door Nederlandse is in Haar een voud en natuurlijkheid, Haar 'Op rechtheid, plichtsbesef en degelijk heid, eigenschappen welke uiteraard ■eerst recht aan de dag traden toen Zij meerderjarig geworden, in zelf standige aanraking kwam met men- san. Het is teen voorrecht, dat deze dipgen kunnen worden uitgesproken zoinder bet Ihart geweld te moeten aandoen. Het zijn geen beleefdheids frases, geen bolle nietszeggende pa- radewioorden, bet zijn woorden die nog maar bij benadering bet edele karakter van de nieuwe Vorstin ka rakteriseren. De volksmond wil zo gaarne een oordeel uitspreken, voor al over ben, die in hoogheid zijin gezeten. Hoe vaak echter wordt dit oordeel ingegeven doior verkeerde sentimenten en onjuiste en onzui vere beweegredenen. Daarbij wor den onaantastbare figuren gebaald binnen de sfeer van eigen [onbe langrijkheid en wiordt zelfs de waar- beid op stuitende wijze geweld aan gedaan. Moeilijk zal idit echter iets af kunnen doen aan het nationale ge-* luk dat Nederland in het Huis van Oranje in het algemeen en thans in Koningin Juliana in het bijzonder bezit. In deze donkefe tijd, nu de toekomst zo vaak wordt versluierd door de wolken van ihaderend on heil, gaat in „Néêrlapds Tuin" zich opnieuw: een iwbnder voltrekken. Het opperste staatsgezag gaat over in handen van „het kind", z'o,als het in de jeugdjaren van de nieuwe Vorstin werd genoemd. Zij ont vangt die Kroon uit handen van Haar Moeder en de historische Oranjelijn wordt verder doorgetrok ken tot in de onzienlijkheid van de toekomst. Dit schenkt vertrouwen en geeft nieuwe moed voor de natie, die zo, zwaar door de oorlog werd geteisterd en die in de opgang naar he tere tijd an zulk een taaie strijd moeten voeren. Opnieuw zal Nederland ten voorbeeld worden gesteld voor andere naties, andere volken, die dit voorrecht moetent missen. In ,de Oranje-dynastie vond in zware tijden het volk altijd Iwteer een sterke stimulans om vol te houden in de strijd. Dit vertrouwen zal Koningin Juliana niet bescha men, want ook Zij weet zich ge sterkt door de Liefde tot God, Die in de gezegende keten Neerland en Oranje, de onmisbare schakel vormt. Kliinke op deze dag aller- weg'O het gebed op tot Hem, die alleen de zegen van het Oranjehuis in Koningin Juliana bevestigen kan. President Truman prijst de arbeiders In. een verklaring heeft president Truman de arbeiders geprezen, wier productie, zo zeide hij, had meege holpen „onze natie tot 'een hoek steen te maken in het internationale streven om de wereld te herstellen en een blijvende vrede tot stand'te brengen". De verklaring werd uit gegeven ter ere van de 66ste jaar lijkse viering van de dag van de arbeid', die dit jaar op 6.September valt. De president zegt verder in zijni verklaring: „Ons doel is nu de productie blijvend te verhogen en de levensstandaard te verbeteren. We moeten een inflatie de kop in drukken voordat zij ons tot een economische ramp voert". Het mi- H.M. KONINGIN JULIANA nimurn loon moet volgens Truman verhoogd worden van veertig tot vijf jan-zeven tig cent per uur, en de sociale voorzieningen zouden ver beterd moeten worden. „De arbeid zal vooraan staan, bij de uitdaging van de problemen voor de demo cratie in vredestijd", aldus de ver klaring. IVlac Arthur optimistisch over Japan De geallieerde opperbevelhebber in Japan, generaal Douglas Mac Arthur, heeft ter gelegenheid van de derde verjaardag der overwin ning op Japan verklaard, dat Japan „een oase van betrekkelijke rust in een gekweld en immer onrus tig heelal" is. Mac Arthur zei, dat de Japanners een „rustige en goed geordende maatschappij" hebben, die de vre de nastreeft. Japan gaf thans „voor alle volkeren van het Oosten" een voorbeeld van de „wijsheid der de mocratische gedachte". In de ogen van de generaal be hoeft er geen vrees te bestaan voor Japans toekomst en bezit de Japanse natie de „piractische wa pens, die nodig zijn om het voort schrijden van het totalitarisme te niet te doen: vrijheid, waardigheid 'en ontwikkelingsmogelijkheid". NEEM EN LEES I Bijbelgedeelten voor elke dag. 511 September Zondag Markus 12 vs. 28—34 Maandag 12 vs. 35—44 Dinsdag 13 vs. 1 13 Woensdag 13 vs. 1437 Donderdag 14 vs. 1 11 Vrijdag 14 vs. 12—26 Zaterdag 14 vs. 2731 f 3 Het voordeel van vrijen tijd I bestaat vooral hierin, dat wij v gelegenheid hebben werk uit te kiezen. WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 4 September: Wisselende bewolking met enkele buien, matige, in de kuststreek krachtige wind', aanvan kelijk tussen Zuid en West, later draaiend naar Noord-West, koel weer- 4. Zon op 5.56, oinder 19.21. Maan op 6.55, oinder 20.03. 5. Zon op' 5.57, onder 19-19. Maan op 8.26, onder 20.17. 6- Zon op 5.59, onder 19-17. Maan op 9.55, onder 20.31.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1