ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 De vier militaire gouverneurs confereren te Berlijn De opheffing van de blokkade i VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1948 No. 15989 101e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3.Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag _L Administratie: Sdhuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakeaman Oehtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per mm. Bij contract speciale prijzen. Succesj es maximum 15 m.m. (4 regels) f 1.per stuk. WERELDNIEUWS Reeds voior de tweede mlaal zijln de vier geallieerde militaire gou verneurs te Berlijn bijeen gekomlen, iornl te zoeken naar een oplossing voor de Berlijnse crisis. Twee din gen staan op het programma, die voor alles de belangstelling vra gen, de opheffing van de Berlijnse blokkade, Waarvoior de technische moeilijkheden worden besproken en het vinden van een oplossing voior de financiëie kwesties, die mlede het ernstig karakter van de Berlijn se crisis hebben bepaald. De sfeer tijdens de conferentie was vrij; ge reserveerd, mlaar met deze bijeen komsten is man toch op de goede wieg otml tot een oplossing te 'gera ken. Tijdens de eerste conferentie werden verschillende commissies in het leven geroepen, die detailkwes ties zullen bespreken. Tijdens de tweede conferentie wa ren de discussies vrij heftig, maar ma afloop verklaarde generaal Clay dat de gouverneurs opnieuw bijeen zullen komlen. Maarschalk Sokolofs- ki verliet 'met zijn staf haastig de zaal na afloop van de conferentie 'en weigerde zelfs iets te gebruiken aan het snelbuffet, dat de Fransen gereed hebben gemaakt. Op' het aanplakbord voor de ingang van het gebouw, werd een communiqué aangebracht, waarin werd vermeld, dat de gouverneurs hadden gespro ken over de ene muntsoort in Ber lijin, n.l. de Oostelijke mark. Alle kwesties zullen onder de loupie ge nomen worden in de nog volgende conferenties. Vandaag komen de com'missies weer bijeen, waarna zij rapport uit zullen brengen over de gang van zaken aain de militaire gouverneurs. De verwachting be staat, dat de besprekingen Zater dag reeds afgelopen zullen zijn. In dien mien tot overeen stemming zou komen zal een eindrapport worden verstuurd naar Moskou- Het is waarschijnlijk, dat de Westelijke af gezanten dan nog een bijeenkomst unlet Molotof zullen hebben. Marshall plan en herstelbetalingen Het is van mëetaf aan de bedoe ling geweest ook Duitsland te latan profiteren van de Marshall-hulp' om' redenen, die wij1 genoegzaam bekend achten. Nu ontstaat evenwel de in- koinsekwentie, dat enerzijds de nood zakelijke goederen en producten naar Duitsland worden verscheept, terwijl anderzijds Duitsland binnen Nieuw duikapparaat Een leerling-officier van de Britse marine heeft het wereldrecord dui ken gebroken. Dit is te danken aan «en nieuw apparaat, dat door des kundigen van de Britse marine is ontworpen en wjaarin een mengsel van zuurstof en helium wordt toe gevoegd. De duiker bereikte een diepte van 162.5 meter, terwijl het vorige record op naam stond van een Amerikaan met 133.5 meter. het kader van de herstelbetalingen weer vele goederen en producten naar het buitenland, met name naar Engeland en Frankrijk moet uitvoeren. Geen wonder dan ook, dat er steïmjmlen opgaan aan deze ongerijmdheid een einde te maken. Die Amerikaanse regering heeft dan ook nota's gezonden aan de regeringen van Frankrijk en Enge land met het doel te komen, tot een matiging t.a.v. de herstelbetalingen. Volgens Hoffman komen de ver schepingen binnen het kader van de herstelbetalingen niet overeen met de strekking van het Marshall plan. Reeds is Amerika er toe over gegaan dergelijke verschepingen stop te zetten en Washington ver langt dit nu ook van andere rege ringen. De regeringen' van Enge land en Frankrijk bekijken de zaak weer anders en zijln van mening, dat de Duitse herstelbetalingen noodzakelijk zijn, .om de eigen eco nomische balans weer in evenwicht te krijgen. Destijds keurden de re geringen van deze landen goed, dat de ontmantelingen van honderden Duitse fabrieken zoiu worden uitge steld', maar zij achten nu de tijid gekomen, dat de verschepingen uit Duitsland' worden hervat. Intussen hebben Frankrijk 'en Engeland ,'iiqg niet gereageerd op de Amerikaanse nota, maar Hoffman geruggesteund door het Amerikaanse congres zal zeker blijven aandringen in de geest van het Amerikaanse voorstel, indien Londen en Parijs een afwij zend standpunt zonden innemen. In Amerika is men van mening, dat juist de Duitse industrie er toe kan bijdragen, dat de Europese lan den1 snel van allerlei goederen wor den voorzien, waardoor het Mars hall-plan aan effect zou winnen- Zegetocht van HM de Koningin door oud-Amsterdam Woensdagmiddag hebben H.M. d© Koningin, de Prinses Regentes en 'de drie oudste Prinsesjes een rijtoer gemaakt door Oud-Amsterdam, n.l. door de Jordaan en over de Eilap- |den. In alle, rijk met dennegroen en papieren rozen versierde, mauwe straatjes van deze oude stadsge deelten, werden de vorstelijke gas ten hartelijk toegejuicht. Het 'hoogtepunt van de tocht vormde wel het bezoek aan het wijkgeboipwl der Ned. Herv. Ge meente, waair de ouden vain dagen uit deze buurt op stoeltjes de komst van Hare Majesteit hadden verbeid. De oudste van de moederkring op Kattenburg, de 88-jarige weduwte Boon, bood H.M, een bouquet anjers aan, als geschenk van de oudein. van dagen van deze buurten, waar na de Koningin enkele minuten on gedwongen met het oude vrouwtje sprak en haar hartelijk de hand schudde. Terwijl de oudjes, bewogien, nog een lied aanhieven, reed de auto weer verder. Door de stad ging het terug naar bet paleis. Overal stonden rijen van duizenden Amsterdammers, om1 de scheidende Vorstin vdn deze laat ste tocht door deze oude volkswij ken te zien terugkeren. Dr Peter Zenkl de vroegere vice-president vanTsjecho Slowakije, die naar Engeland wist te ontkomen, verklaarde, dat de laatste zes maanden voor hem en zijn vrouw erger geweest zijn dan zes jaar in het concentratiekamp Buchenwald. Nederlandse piloten naar Palestina Negen pas afgestudeerde leerlin gen van .de Rijksluchtvaartschool zullen in Palestina met gehuurde De Havilland Dragon Rapide-toesteli- len koeriersdiensten onderhouden voor de Uno. De K.L.M. heeft vier van de toestellen in bruikleen van de Nederlands© strijdkrachten. Twee machines zijn gistermiddag al ver- I Aanvaard uw taak, volvoer I haar stil. T tt i_ 1- - e - 1 I Heb lief en wees bereid. WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 3 September: Wisselende bewolking met 's nachts enige regen en- enkele plaatselijke buien, vol. in het Noord-Westen; matige in de kust streek tijdelijk krachtige wind tus sen1 Zuid-West en Noord-West, weinig verandering van tempera tuur. 3, Zon op 5 54; odder 19.24 Miaan op 5.22; onder 19.48 Eerste kwartier 10 Sept. Op Maandag 6 September de dag waarop Koningin Juliana in Amsterdam in de Nieuwe Kerk ingehuldigd wordt, zal de Nieuwsbode NIET worden uitgegeven De Directeur. trokken. Die andere twee vertrek ken in de loop van de volgende week. De leerlingen zullen in Pa lestina als zelfstandig vliegtuilgbe- stuurd'er 'optreden. Onderscheiding voor dr. Beel Bijl Kon. Besluit is dr. L. J. M. Beel benoemd tot groot-officier in de orde van Oranje-Nassau, welke onderscheiding Maandagmiddag aan de oud-minister-president in de ver gadering van de ministerraad is uit gereikt. In het belastingjaar dat 30 Juni is geëindigd, heeft ieder van de 144 millioen Amerikanen gemiddeld 344.46 dolar aan belasting betaald. Bijna 20.000 zangeressen, zangers en kinderen brachten H.M. Koningin Wilhelmina een aubade in de ochtend van Haar 68e verjaardag voor het Koninklijk Paleis op de Dam. Een overzicht van het plein tijdens de aubade.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1