ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE De Koningin nam afscheid van haar volk i zien' li WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 KEUZE-BONNEN VERDWIJNEN t 1 T DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1948 No. 15988 101e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3.—. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Notoeistraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtmain Lange Nobeistraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 nun. (4 regels) f 1.— per stuk. In het Olympisch Stadion te Am sterdam, waar Zijl met ihet Prinse lijk gezin getuige w'as van ihet ihiul- digingsspel „In Neerland-s Tuin", Iheeft de Koningin het woord ge richt toit het Nederlandse volk, waarin- Zij- de duizenden herdacht die ihum leven hebben gegeven in de strijd oim de vrijheid. De strij dende taak die wij', aldus de Ko ningin, allen tezamen gehad heb ban, die wij zovele jaren tezamen hebben vervuld-, ga ik neerleggen. Veel is er ih de oiorlogsjiairan; gedroomd -en verwacht van de toe komst. Voor wel-en is de werkelijk heid na de bievrijldih-g een teleur stelling ge-worden. Ik vertrouw dat gij sterk zult zijlni -en veel zult ver wezenlijken wan W-'a-t toen als toe komstdroom in -ons lallen leefde en thainis nog leeft. Aan de vooravond v-an mijn- troonsafstand bind ik u dit op ihet Ihart. Met erkentelijk heid denk ik voorts aan welen, het zij hoog of laag geplaatst, die ge durende deze lange jaren mij bij het vervullen vain- mijln taak h-eb- beni bijgestaan. Bni thalnis gaan mijln gedachten terug naa-r het verre verleden, naar mijn kinderjaren -en de liefde van mijn onvergetelijke grijze v-ader. Ik denk -aan mijn mo-eder, aan wie ik zo onuitsprekelijk- veel verschuldigd ben, iaan ihaar, de wijze -regentes, die mij opvoedde en met haar;moe derlijke liefde en zorg omringde, aan haar, wier Ihart steeds uitging naar de lijdend-an in -ons volk. Ik denk aan mijn innig betreurde man, die mij bij1 het vervullen v-an mijn taak tort gro-te steun is geweest lenci- wiens nagad-adhtanis bijl oinisvolk steeds in het teken zal staan wan dienende lief-de. Nu wend ik mijn blik naar de naaste toekomst, naar de trqons- bestijlding van mijn dochter. Het is v-oor mij1' -als m-oed-er -een aangrij1- penidl -ogenblik,, nu mijn kind -een Stap- zet als dez-e. Zij aanvaardt haar taa-k in een- moeilijke -en in gewikkelde tijd, -een tijd -die vraagt om sterke mens-en. Als vanzelf rijst nu voor mij! -oip het beeld van- -onze stammoeder, wier naaml zij1 draagt. Groot -was het geloof. Groot waren de taai© volharding en offervaardigheid, Gro-o-t waran het verstand, de bezieling en bet moederlijk hart van Juliana, de mo-ed-er v-an de Vader -des vader lands. Ik kan mijln dochter geen betere w-enis m-eidegev-en, da:n da-t zijl, ge heel -als kind van ha-ar -eigen tijld, bezieli-ng moge putten uit dez© lich tende gestalte, voor wie al-s vo-or wel-e Nederlanders van vroie- ger-e ren latere tijd- geldt: „ik heb de goede strijd gestreden ik heb de loop geëindigd i-k heb het geloof behouden." Vertegenwoordigers der Rijks delen spraken voor de radio Dinsdagmiddag hebben minister president W- D-rees, d-e luit.-gou- v-emeur-gen-eraal dr. van Mook, ir. P-et-ers, de gouverneur van Cura sao en dr. fluemder, ide gouver neur van Suriname, in het natio nale programma over beid-e zen ders gesproken. D-e heer DREES zei o.-a. dat Ko ningin Wilhelmina overeenkomstig de eed, vijftig jaar geleden afge legd1, de -onafhankelijkheid an h-et grondgebied van de Staat m-et al haar vermogen heeft v-erdedigd -en bewaard- -en d-e algemene vrijheid -en de rechten vain al haa-r -onder danen heeft 'beschermd. Zo is de constitutionele monarchie onder het Huis van Oranje eqn waar borg van de volksvrijheid geweest. D-e Kroon, die nieuwe glans iheeft gewonnen door d-e wijze, waarop zij do-or Koningi-n Wilhelmina w-erd gedragen, zal bij' de wording van nieuwe betrekkingen tussen de de len van het Koninkrijk, Nederland, Indonesië, Surinam-e -en de Neder land-se Antillen, nieuw© betrekkin gen, waarin een synthese zal moe ten word-en gevonden van zelfstan digheid -en samenwerking op voet van gelijkheid, een binding van zeer 'bijzondere betekenis blijken te zijn. Dr. VAN MOOK: In de jaren van verwarring -en economisch© crisis, die de onrustige wapen-stilstand tus sen de beide wereldoorlogen ken merkte, bleef haar visie op de be tekenis -en de geschiedenis van het Nederlands© volk en va-n de over zeese gebiedsdelen, zich ontwikke len in -een lijln, die haar volledige uitdrukking en haar logisdh -an eer lijk besluit vond in de rede van 7 December 1942, Wij- will-en oin-ze taak met all-e kracht en- toewijding voortzetten, -onder leiding van haar doeht-er en op Koningin Juliana all-e eerbied -overdragen, die Koningin Wilhelmina in ons -opwekte. Ir. PETERS: Wiji zijn altijd zeer dankbaar geweest voor de voort durend© zorg -en de bijzondere be langstelling van ons Oranjehuis voor deze -eilanden. Da-t Nederland ©en halv-e -eeuw lang Koningin Wilhel mina als draagster van de Kro-on heeft mogen hebben, de Koningin die st-e-ed-s in lief -en leed -een ls geweest met land en volk, stemt tot groit-e dankbaarheid. Dia-t onze vorstin na -een zo vruchtbaar be stuur d-e scepter gaat overhandigen a-an haar dochter, stemt to|t groite voldoening. D-r. HUENDER: Hoezeer de ge voelens van verknochtheid aan het Koninklijke Huis -en de Oranjestam -elders mogen bloeien, zij- worden in Siurinam-e ten minste geëvenaard. Al mo-ge in deze samenleving en dit wellicht soms m-e-er dam in an dere samenlevingen, o-v-er velerlei onderwerpen -eein [uiteenlopend in zicht bestaan, ten aanzien van het Koninklijke Huis is dat volstrekt niet het geval. Een gro-tere ver- gro-eidbeid met het Koninklijke Huis is niet goed denkbaar. Amerika en het Zuidpool gebied D-e Verenigde Staten overwegen plannen voor internationalisatie van- het Zuidpoolgebied. De regering heeft zich daarover a-1 tot Groot- Brittannië, Argentinië, Australië, Chili, Frankrijk, Nieuw'-Zeelaind -en Noorwegen gewend. Argentinië ein Chili, die, zo-als bekend, m-et Groot-Brittanlnië een geschil over -enige streken In -dat gebied hebben, verzetten zich te gen -een internationaal bestuur, maar het voorstel is in Engeland niet ongunsti-g ontvangen. Nederlands-Amerikaanse vriendschap Friesland h-eeft iets nieuws ver zonnen voor Amerikanen, -die -erg 0-p hun Nederlandse -afkomst zijn gesteld. Op h-et Friese Provinciehuis 1-s met go-edkeuring van de Rege ring -een plan ten uitvoer -gebracht, d-a,t hqn bij hun afstammingsonder zoek helpt. Op id-e Landsdrukkerij wordt -een oorkonde gemaakt, w-aar- -o-p de gegevens over -d-e Nederland se voorou-d-ers kunnen wenden ver meld. De oorkonde is zo gemaakt, Ida.t hij ais -een so-ort adelbrief ,aan -d-e muur g-ehangen kaïn worden. Om met de Amerikanen in contact te kom-en word-en invullijsten rondge stuurd, voorlopig -alleen nog in de staat Michigan-. H-et do-el van id© actie is om de baindem tuss-en Ne derland -en -de Ver. St-aten- nauwer -aan te halen. Broodrantsoen 2000 gr. per hoofd per week „De Kruidenier" mel-dt, d-at mi nister M-ansholit besloten heeft, dat de artikelen, w-elke in Januari van dit jaar -o-p de bo-n werden gebracht, t.w. vermicelli, macaroni, enz., als mede ko-ek, giebak, beschuit, enz. -o-p een n-og n aid er te bepalen datum vrij van distributie komen. Het broo-drantso-en wordt gebracht io-p 2000 gram per week per hoofd, met inachtneming vain de verhou dingsgewijze vermeerdering of ver mindering voor bepaalde .leeftijds groepen. Het bloiemrantsoen wordt ver dubbeld. Die fabrieken zullen tarwe en rogge voor ide fabricage naar behoefte kunnen ontvangen. De toe wijzingen voor vet -en suiker ten behoede van Ide industrie zull-en verdubbeld worden. In de Fordfabrieken te Amster dam i-s de eerste in Nederla-nd ge bouw-de Ford model 1949 gereed gekomen. Onder luid gejuich van de arbeiders liet -de -directeur de nieuwe Iw-agen van -d-e band lopen. Binnenkort zullen er in België waarschijnlijk geen b-onka-arten meer worden gebruikt. Uiterlijk -op 1 November za-1 d-e brooidrantso©n-e- rin-g wórden afgeschaft. Het enige a-rtike-l, dat daar nog op -de boin is. is de ingevoerde boter. Sinds Woensdag heerst -er in de Ver. Staten -een geweldige hitte golf. Duizend-en arbeidersin de -a-utofabriieken van D-etroit hebben 't werk neergelegd, om-dat de hitte meer Id-an 36 graden Celsius be droeg- Graaf Bcrna-dotte heeft twee boeken geschreven, welke binnen kort zullen verschijnen. Het -eerste boek handelt over zijn reizen en ervaringen i-n de oorlog. Het tweede boek geeft een beeld vain zijh werk al-s bemiddelaar v-an de UNO. J De mensen kennen zich zei- J ven slecht en zij weten in 't J t geheel niet hoe anderen hen t WEERBERICHT Verwiaichtinig tot de avond van 2 September: Iets koudere nacht -en ochtend met meest zwakke wind en op sommi-g-e pta-aits-en nevel of mist, to-en-emende bewolking, doch over wegend id-ro-o-g "wteer, matige Weste lijke wiind, ong-eveer dezelfde tem peratuur. 2. Zon op 5.52; onder 19.26 Maan o-p 3.46; onder 1931. Ni-ouwe maan 3 September. Zaterdag vindt te Amsterdam de troonswisseling plaats Die Koningin zal op Zaterdag 4 September om half twaalf -o-p het paleis te Amsterdam, in het bijzijn van Prinses Juliana en Prins B eun- hard -afstand -do-en van -d-e kro-on. De -eni-ge aanwezigen bij de plech- heid zijn: id-e voorzitters van -d© beide Kamers van idie Staten Gene raal, -de ministers, -de vice-p-resid-ent van de Ra-a-d vapi State, -de leiders en led-en van id© deputaties uit In- dië, Suriname en de Nederlandse Antillen, de Commissaris va-n de Koningin in de provincie Noord- Hollanid, de burgemeester van Am sterdam -en de directeur van het ka-b-in-et van de Koningin. Zij zullen de aict-e van afstand mee onder tekenen. Om twaalf uur precies zul len Koningin Juliana en -de Prin ses id-er Nederlanden met d© Prins de-r Nederland-en op -het baiko-n van h-et paleis verschijnen, waar de Prin ses der Nederlanden en Koningin Juliana -enig© woorden zullen spre ken. Van Mook naar Nederland Volgens -een Communiqué van Ne derlandse Zij-de zal dr. Van -Mook op verzoek van de Nederlandse re gering op! 8 September na-ar Neder land gaan vo-or besprekingen over -de situatie in Indonesië. Dit bericht heeft in Batavia uiteraard- opzien gebaard -en geleid tot -allerlei speculaties. Zo- verneemt. A. P. van welingelichte zijde, da-t het vertrek in verband wordt -ge bracht met de huidige slechte be trekkingen tussen id-e Nederlanders en republikeinen en o-ok m-et de geruchten, dait vers-chill-ende Neder landse ministers zich slechts be reid verklaarden in -het nieuwe ka binet zitting te nemen, indien Van -Mook zou -aftreden. Volgens U.P. zou-den waarnemers in Batavia van m-ening: z'ijin, idat dr. Van Mook zal aftred-en nadat hij zijn standpunt ten opzichte van Indonesië heeft bekend -gemaakt ten overstaan van -de Federalistische In donesiërs en die Haag-se -autoriteiten. D-e secretaris van het hoofdbe stuur d-er Rus-sis-cke -communistisch© partij1, kolonel-generaal Zhd-a-no-f, de naaste medewerker van Stali-n, is Dinsdag overleden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1