ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Ui WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Vorming van de Staat „West*Duitsland definitief Assemblee vergadert te Bonn Troonsafstand op 4 September WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1948 No, 15987 101e Jaargang ABONNEMENT: Rrijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3.—. Losse nummers 10 cent. Versclhijnt iedere werkdag Administratie: Schuilhaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Oehtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per mm. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 mjn. (4 regels) f 1.per stuk. De vorming van de staat West- Duitsland wordt vandaag, 1 Septem ber, definitief. Het is precies negen jaar geleden, dat Hitier de oorlog begon. Vandaag komt de Assem- blée bijeen en op deze dag zal de grondwettelijke basis worden gelegd voor de nieuwe Duitse republiek. De besprekingen vinden plaats te Bonn. De vorming van de staat West-Duitsland is het rechtstreekse gevolg van de Londense conferentie waarop tot deze staatkundige con structie werd besloten. De „Assem- blée van Bonn" is samengesteld uit afgevaardigden uit de Westelijke zones en van Berlijn. Het'terrein der werkzaamheden beperkt zich tot de Westelijke zones. De controle op haar werkzaamheden zal worden uitgeoefend door de militaire gou verneurs en het Duitse volk. De ba sis voor de nieuwe republiek wijkt niet af van de onvoorwaardelijke capitulatie van Mei 1945. De Britse gouverneur van Berlijn, generaal Robertson, heeft een ge heime bespreking gehad met maar schalk Montgomery. Het doel van deze besprekingen is waarschijnlijk geweest te komen tot een plan, in dien alle gevoerde besprekingen te Moskou zouden mislukken. Alles en iedereen is intussen wachtende op het geallieerde communiqué. Ook dr. Otto Suhr, die generaal Kotikof heeft verzocht maatregelen te wil len treffen om het gemeentebestuur te beschermen tegen aanvallen van communisten. Generaal Kotikof evenwel wacht ook de uitslag van de Moskouse besprekingen af en het is dus verklaarbaar, dat de gene raal weinig haast maakt met het ge ven van een antwoord. Het geallieerde communiqué Zoals gezegd, is nog steeds het wachten op het geallieerd commu niqué, dat uitsluitsel zal geven over de besprekingen te Moskou. Een kleine practische moeilijkheid is hieraan schuld en het is dus onlo gisch op dit uitblijven alleen reeds veronderstellingen te baseren. Er zijn twee dingen, die schuld zijn aan de vertraging. De Russen zijn zeer voorzichtig met de formuleringen, terwijl de geallieerde afgezanten steeds ruggespraak moeten houden met hun respectievelijke regeringen. Zodra er dus een nieuwe wijze van formuleren door de Russen wordt voorgesteld, moeten de geallieerde afgezanten hiermede met hun re geringen overleg plegen. Bij het op stellen van een verklaring ging het Inzittenden van UNO-vliegtuIg doodgeschoten Bij de landing op het vliegveld Gaza is een vliegtuig van de U.N.O. door Egyptische militairen beschor tpn, waardoor die tiwfee inzittenide waarnemers, een Franse luitenant- kolonel en een kapitein werden ge dood. Het hoofdkwartier van Bernadotte had de commandant van het Vlieg veld tevoren gewaarschuwd, dat er een vliegtuig zou arriveren. Men gelooft dus mi,et, dat er hier een vergissing in het spel is, Leden van de politie van de U.N.O. zijn naar Gaza vertrokken om een on derzoek in te stellen. méde om, wat straks te Berlijn zal moeten worden besproken. Het is beter, dat vooraf hierom trent zekerheid bestaat, dan dat een eventueel niet vastomlijnd program ma aanleiding wordt tot het mis lukken van de besprekingen in tweede instantie. Algemeen is men in goedingelichte kringen echter van mening, dat de gerezen moeilijk heden niet van ernstige aard zijn. Al laat dus op het ogenblik de uit eindelijke verklaring nog op zich wachten, reden tot enige ongerust heid is er niet. Waar het hier zo zeer een kwestie van tijd betreft, daar bestaat de mogelijkheid, dat de actiefste berichtgeving bij het laat ste nieuws achterop is. In ieder ge val biedt de Berlijnse kwestie, met alles wat er mee samenhangt, meer dere perspectieven en het is slechts te hopen, dat dit het begin zal blij ken te zijn van een weg, die voert tot een vastere vrede, dan wij tot nu toe, na het einde van de jongste oorlog, gekend hebben. Rechtstreeks contact tusSen Nederland en de Republiek verbroken Vorige week haid ,die commissie vain idrie aan de Republikeinse dele gatie gevraagd of haar regering de veiligheid van twee leden van de Nederlandse delegatie zou kunnen waarborgen, die zouden meerijden met een trein met auto's voor de beide delegaties en de commissie. Eerst werd een telegram van die delegatie ontvangen waarin stond. Idiat die veiligheid van de Nederlan- (ders verzekerd zou zijn. Later kwam dr. Soepoma echter met een brief waarin twlerd gezegd, dat de Repu blikeinse regering het niet raad zaam achtte voor Nederlanders om op Republikeins gebied te reizen, daar de regering' geen veilige o,ver- tocht kon waarborgen, omdat de incidenten van de laatste tijd een ongunstige invloed hebben 'uitge oefend op de gevoelens van de bevolking. Ook het Nederlandse standpunt inzake het vertod voor Republi keinse ambtenaren om in Batavia verblijf te houden, is idoor de Re publiek afgewezen. Zodoende heb ben de betrekkingen tussen Neder land en de Republiek sinds de on dertekening van het actóoorü op de' „Renville" d.d. 17 Januari wel een dieptepunt bereikt. Nederlanders in de vreemde en het feest Het cabaretgezelschap van Chiel de Boier is door de Nederlandse Vereniging te Kopenhagen uitgeno digd de jubileumfeesten vna de Ne derlandse kolonie aldaar op 8 Sep tember op te luisteren. De conferencier Theo Moens en Zijn dochter Tot Moens zullen de feesten vain de Nederlandse kolonie te Parijs leiden en daarbij' optreden,. Fred Fagel en zijn gezelschap gaan naar Duisburg en zullen vooral de Nederlahidse Rijmsöhippers onder hun gehoor hebben. Schuman formateur Na, het aftreden van het kabinet Manie Vrijdag j.l. is Ramadier ge vraagd ziidh met de vorming van een nieuwe regering te willen be lasten. Volgens het Franse pers bureau A.F.P. heeft Ramadier even wel zijn opdracht teruggegeven'. President Auriol heeft daarna een beroep gedaan op Robert Schuman lid van de Republikeinse Volks partij. Schuman heeft de opdracht aanvaard en is Miaandag j.l. dadelijk begonnen met de nodige onderhan delingen. Zaterdagvoormiddag half 12 zal H.M. de Koningin in het Koninklijk Paleis te Amster dam afstand doen van de troon. Daarna zal zij als Prinses Wilhelmina met Koningin Ju liana op het balcon van het Paleis verschijnen. Geschenk voor de jubilerende Vorstin De leerlingen van de hogere tex tielschool te Enschede zullen op 2 September 12 damastlininein tafel lakens, die zij' zelf hebben geweven^, aan de Koiningi'n aanbieden. In het miiddon van de tafel lakens iis een ste,r met kroon ge weven, met de jaartallen 1898-1948. Daaromheen staat: Voor velerlei ge varen in stilte en in strijd hebt vijftig lange jaren Gij Nederlands vo,lk geleid. Een Amerikaanse stem over het jubileum De „Christian Science Monitor" heeft drie bladzijden gewijd aan het 50-jarig regeringsjubileum van Ko ningin Wilhelmina en de daarop volgende inhuldiging van Prinses Juliana als Koningin. Bovendien stond in dit blad een levensbeschrij- Eenheid in het noodzakelijke, I vrijheid in het niet noodzake- T j lijke, in alles de liefde. WEERBERICHT Verwachting tot Woensdagavond1: Zwaarbewolkt met plaatselijk eni ge regen. Later ihier en daar weer opklarend. Meest matige wind uit richtingen tussen Zuid en West» Vooral in ide namiddag lagere tem peraturen dan gisteren. 1. Zon op 5.51, onder 19.28. Maan op 2.12, onder 19.09. ving van de Koningin in een speci aal voor dergelijke bijdragen gere serveerd deel van genoemd blad. Deze bijzonderheden over het le ven en de regering van Koningin Wilhelmina en over de plannen voor de inhuldiging van Prinses Juliana, waren afkomstig van de speciale correspondenten van genoemd blad te Amsterdam en Den Haag. Door handelsondernemingen, industriële-, regerings- en andere groepen en verenigingen in Nederland, worden advertenties geplaatst, waarin zij uitdrukking geven aan hun eerbied, trouw en waardering voor 's Neer- lands Koningin en haar nauwgezette plichtsbetrachting. In Hongarije begint 6 Sept. het nieuwe schooljaar. De minister van onderwijs 'heeft die onderwijzers be noemd, 'die in de genationaliseerde scholen de geestelijken zullen ver vangen, die op last van kardinaal Mindszenty ontslag genomen heb ben. Mosje Sjapira, de Israëlische mi nister voor .immigratie, verklaarde in de Zionistische 'algemene raad, dat sinds Januari 56.500 immigran ten in Palestina zijn aangekomen en dit jaar no.g 70.000 verwacht Wor den. Met enige plechtigheid en in tegenwoordigheid van de Commissaris van de Koningin in de provincie Zuid-Holland heeft voor de eerste maal in ons land in de gemeente Wateringen de uitreiking plaats gehad van ge tuigschriften van burgerschap. Dit getuigschrift werd verstrekt aan alle 23-jarigen in de gemeente.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1