De Koningin sprak uit Londen TWEE VROUWEN VLAMMEND PROTEST IN BALLINGSChAP 13 MAART 1945 TROONSAFSTAND overde. Op 21 September aanvaard de H.M. het jubileumgeschenk: de restauratie van het Koor in de Nieuwe Kerk te Delft. Inmiddels is ons kroonprinsesje opgegroeid tot een prinses, die zich evenals de koningin-moeder en de prins-gemaal in de liefde van het volk koestert. Voor moeder en dochter breken in het jaar 1934 droevige ogenblikken aan, waai.in heel ons volk met hen treurt over het verscheiden van koningin Em ma (5 Maart), enkele maanden la ter gevolgd door het overlijden van prins Hendrik (3 Juni), waarbij het gehele hof, op wens van de prins, witte rouw aannam. Twee vrouwen zijn achtergeble ven in het paleis Noordeinde: een koningin en haar dochter, de kroon prinses, dan 25 jaar oud. Reeds lang heeft het Nederlandse volk zich af gevraagd, wanneer de verloving van Prinses Juliana gevierd zal worden. Het is September 1936 wanneer H.M. Koningin Wilhelmina en Prin ses Juliana in alle eenvoud de vreugdige tijding bekend maken, dat prins Bernhard von Lippe-Bies- terfeld de uitverkorene is. „We zijn het zeer eens geworden", klinkt de ons zo vertrouwde stem van prin ses Juliana door de aether. Reeds op 7 Januari is er bruiloft aan het Nederlandse hof, luisterrijk doorbel gehele volk meegevierd. 31 Januari 1938: koningin Wiiliel- mina's eerste kleinkind aanschouwt het levenslicht. Beatrix Wilhelmina Armgard is nog maar een half jaar oud wanneer Nederland zich opmaakt zijn ko ningin te huldigen in verband met haar 40-jarig regeringsjubileum. Op 5 Augustus 1939 wordt het prinse lijk gezin verblijd met de geboorte van prinses Irene, „Zij die de vrede brengt". Helaas ditmaal was de naam geen voorteken; luttele weken later is Europa opnieuw het toneel van een oorlog, en enkele maanden later, vlak voor Pinksteren 1940, breekt het onheil ook over ons land los! Op de 10e Mei overvallen de Duitse horden op verrassende wijze een buurland, dat zich opnieuw strikt neutraal had gehouden. Wie zal ooit de zinsnede vergeten uit de procla matie van onze konigin, gedateerd 1940, Den Haag 10 Mei, luidende: „Ik richt hierbij een vlammend protest tegen deze voorbeeldeloze schending van de goede trouw en de .aantasting van wat tussen beschaaf de staten behoorlijk is", Ondanks dappere tegenstand is de -situatie -ivoor ons land onhoudbaar; weldra dringt de tijding door dat onze koningin zich om redenen van veiligheid van Den Haag naar elders heeft begeven, weinige uren later gevolgd door het prin selijk gezin en onze regering. Wie aanvankelijk teleurstelling heeft gevoeld over dit besluit dat onze „moeder" stellig zwaar, zeer zwaar gevallen is, begreep weldra dat inderdaad het vertrek uit het moederland de beste beslissing is geweest, die in deze critieke dagen genomen kon worden. H.M. koningin Wilhelmina, gast vrij in Engeland ontvangen, heeft zich in de tijd, dat de geallieerden tegenslag op tegenslag ondervonden, niet gespaard. Hoe vaak hebben wij in het bezette gebied troost geput üit haar radiotoespraken. Dicht, te dicht, liggen de jaren van ballingschap, de „Londense" ja ren, nog in ons geheugen. Laat ons mogen aanstippen dat onze ko ningin het devies „Je Maintiendrai" hoog heeft gehouden, dat haar hou ding, haar bemoedigendde woorden, ons in bezet gebied steeds een lich tend voorbeeld zijn geweest, ook toen Indië door de Japanners onder de voet werd gelopen; Tweemaal is H.M. in de Londense tijd naar Canada geweest, de eerste keer voor een bezoek aan het prinselijk paar in Mei 1942, waarbij zij tevens een driedaags bezoek aan wijlen president Roosevelt brengt, vooraf gegaan door een bezoek aan New York. Terug in Londen sticht zij „Oran jehaven" voor de Engelandvaarders, een „tehuis" waar zij zo vaak in hun midden vertoeft! Een jaar na het eerste bezoek aan Canada volgt het tweede, vijf maanden na de geboorte van prin ses Margriet. Maar dan is ook de ommekeer in de oorlog reeds nabij, blijkt steeds meer dat het vertrou wen van koningin Wilhelmina in de overwinning op hechte grondslagen is gebouwd. Ondanks de „vertraagde" bevrij ding van Nederland komt op. 13 Maart 1945 het grote moment voor een land, een volk en voor onze koningin: de terugkeer na bijna vijf volle jaren ballingschap, de te rugkeer, waarbij zij te voet bij Eede in Zeeuws Vlaanderen de grens pas seert. Een „moeder" is weer in het mid den van haar volk en enorm groot is het enthousiarne waarmede de ko ninklijke familie overal begroet wordt, eerst in het bevrijde Zuiden later na de spannende Meidagen in 1945 in West-Nederland. Dan is de oorlog geëindigd, kunnen een vorstin en een volk en een ge schonden geplunderd land, na de bevrijdingsfeesten, de duizend-en- De doop van Prinses Margriet. Prinses Juliana, met Margriet op de arm, Prins Bernhard en de Prinsesjes Beatrix en Irene met autoriteiten verlaten de Kerk H.M. de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard, begeven zich op 8 Sept 1938 te voet naar de Nieuwe Kerk te Amsterdam, ter herdenking van het 40-jarig regeringsjubileum één problemen, samenhangend met de wederopbouw, onder de ogen zien. Het is latere geschiedschrij vers voorbehouden de historie yan de jaren na de bevrijding van ons land en Indonesië tot aan de dag waarop koningin Wilhelmina- een halve eeuw aan het roer staat, on der te brengen tegen de achtergrond van de talloze gebeurtenissen, die zich afspeelden. Zij, die het voorrecht genieten het jubileum van onze „moeder des Va derlands" van nabij te beleven, we ten alleen, dat ook in deze drie jaar zij haar taak heeft vervuld op een wijze, die haar siert en ons doet beseffen, steeds weer opnieuw, dat onze koningin één van ons is. Hoe heeft Nederland weer mee geleefd met de geboorte van het vierde prinsesje, hoe heeft ons volk niet elke gelegenheid gretig aange grepen aan koningin Wilhelmina te bewijzen, dat zij in het hart van elke Nederlander die aparte plaats is blijven innemen, die zich alleen de waarlijk groten weten te veroveren. In October 1947 kwam het be richt dat H.M. zich, met het oog op haar gezondheid, genoopt zag tij delijk het koninklijk gezag neer te leggen, een periode die tot 1 De cember 1947 duurde. Begin Mei van dit jaar zag H.M, zich genoopt voor de tweede maal tijdelijk het koninklijk gezag neer te leggen, eveneens in verband met haar gezondheidstoestand, zodat H.K.H. prinses Juliana wederom als regentes beëdigd werd. Op 12 Mei 1948, om half 6 's mid dags, heeft koningin Wilhelmina in een ontroerende radiorede vervol gens haar voornemen afgekondigd ten behoeve van haar dochter af stand te doen van de troon; het was een land en volk volkomen verras send besluit, ondanks de geruchten die al geruime tijd de ronde deden. In deze rede deelde H.M. mede dat prinses Juliana tot 30 Augustus als regentes het bewind zou voï.-en, waarna zij zelve, in verband niet het jubileum, nog voor korte tijd als koningin zou regeren, om dan definitief afstand te doen van de troon in begin September. Nu, terugblikkend op dit in alie opzichten zo rijke leven, gewijd aan Nederland, wensen wij H.M. konin gin Wilhelmina de rust toe, die zij zo zeer behoeft. Moge prinses Ju liana, weldra Koningin der Neder landen, als een echte Oranjetelg in de voetsporen van haar koninklijke moeder treden Bij het afscheid uit Londen, waar onze regering en Lansvrouwe zo'n lange tijd asylrecht en gastvrijheid hadden oindervonden, zeide een Britse diplomaat tegen de toenma lige Nederlandse minister-president o.m. over onze koningin: „Zij over treft in grootheid nog Prins Willem van Oranje". En hierin is in een paar woorden alles gezegd over de kwaliteiten die onze koningin als regerend vorstin in zo grote mate bezit. In de worsteling om de be- vrijdihg van ons land en ons voIk, is Zij voorop gegaan, ons steeds moreel steunend met Haar stem door de aether in die bange jaren, waarin Zij steeds getuigde van haar geloof in de toekomst, die weer goed zou worden. Hoe Zij dat deed? Uit enkele passages uit de redevoerin gen die H.M. gedurende de vijf oor logsjaren voor de microfoon hield, moge zulks blijken: Op 12 September 1940 zeide Zij o.m. Een volk dat over levens kracht en een vaste wil beschikt, kan niet zonder meer door wapen-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 7