ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VIJFTIG JAREN WIJS BELEID WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Amsterdam tijdens de feestweek De Landsvrouwe neemt afscheid MAANDAG 30 AGUSTUS 1948 No. 15986 101e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3.-—. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: Schuilhaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Notoelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.N.V. Drukkerij v/h. L.akenman Oehtmain Lange Nobeistraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 nun. (4 regels) f 1.per stuk. De bijna niet te weerstane verleiding bestaat, om bij de overdenking van de vijftigjarige regeringsperiode van Neerlamds beminde Vorstin, grote woorden te gebruiken. Woorden,, die in hun geladenheid iets moeten weergeven van de diepste beteke nis van dit rijke leven, dat in dienst stond van het Rijk der Ne derlanden en zijn bewoners, een halve eeuw lang. Wij- willen de luid ruchtigheid van grote woorden over laten aan de vele feestredenaars, die zeker bij honderden 'bont ver sierde spreekgestoelten zullen be klimmen en de faam van. qnze vorstin luid zullen uitjubelen. Is er al een woord, dat op zijn plaats is om de uitzonderlijke figuur van H.M. Koningin Wilhelmi-na, te ka rakteriseren, dan zal het over gave moeten zijn. Volledige over- gave van de veelzijdige persoonlijk heid, om een taiak te kunnen vol brengen, die' i:n zwaarte en beteke nis bijna het menlselijk kunnen te boven ging. Wil onze feestvreugde niet verijlen tot een pretentieloze lol, id,an zullen we hiervan ten volle bewust moeten zijn. Koningin Wil helmina heeft juist door deze zeld zame overgegevenheid des harten, het feest van vandaag de diepste ziin en betekenis gegeven. Hoe bij zonder ook het getal vijftig de' aandacht trekt en niet alleen in Ne derland, maar over de gehele we reld tot de verbeelding spreekt, bet aantal jaren alleen is hier nog niet alleszeggend. Bepalend in eerste instantie is de wijze, waarop de taak door H.M. de Koningin ten uitvoer werd gelegd, in deze vijftig jaren. Nog maals deze taak is uitzonderlijk zwaar gewteest. Readis dadelijk na de aanvaarding van de Kroon, maakte de betrekkelijke rust, die de regeringsperiode van haar vader en van de Regentes hadden geken merkt, plaats voor een sterke be wogenheid. Iin het binnenland spit sten de pplitieke tegenstellingen zich toe en internationaal begon de hemel te kleuren va,n de na derende oorlogsbrand, die vier ja ren Europa in vuur en vlam zette. In deze jaren droeg koningin Wil helmina de Kroon onverzwakt. Het Koningin bij de gratie Gods" werd tot een symbool van gelovig sterk staan met adelijke kloekheid in een wielende tijd. De na-oorlogse periode met zijn typische politieke moeilijkheden in, eigen land, vormde de met moeite gesmede schakel tot de crisisjaren van 1930, die aan 'het binnenlands beleid bijzon der zware eisen stelde. Juist als de ergste moeilijkheden overwon nen schijnen, overschrijdt het Nazi- despotisme de Nederlandse Oost grens en verlaat H.M. het grondge bied van het Rijk in Europa, niet louter vluchtend voor stom geweld, maa-r om op dezelfde energieke en conoensieuse wijze de belangen van land en volk aan veiliger kust te behartigen. .Jgen in het hart zeker eenzame, inaar dappere vrouw trekt de wereld in, om te gewagen van het lijden van Ihaar volk. Tot in het Kapitooi te Washington, waar de beide Huizen van het Amerikaanse Congres zijn vergaderd, klinkt Haar stem doo,r. De wereld luisterde en besefte toon voor het eerst iets van de betekenis van de Nederland se Vorstin, die met een eigen krach tig geluid, de grootheid van haar volk in voorspoed en tegenspoed verkondigde. H.M. houdt persoon lijk de vonk van het geloof aan! een komende bevrijding brandende in het hart van 'het Nederlandse volk. Niet Radio Oranje, maar onze Vor stin zelf is het geweest, die maak te. dat de clandestiene vurige Oranjeballons, die tijdens de be zetting op 31 Aug. aan, de Weste lijke avondhemel kleefden, werden tot heerlijke symbolen van de on verbrekelijke eenheid tussen volk en Vorstin. Als op 3 Maart 1945 H.M. Ko ningin Wilhelmina bij het dorp Eede in Zeeuws-Vlaanderen voor 't eerst na vijf jaar de Nederlandse grens passeert, w'ordt het contact weer blijde werkelijkheid. Tijdens de be faamd geworden tocht door het bevrijde Zuiden, valt H.M. een ont vangst te beurt en bruist haar een enthousiasme tegen, die zeker een heerlijke genoegdoening moet zijn geweest, na de moeilijke jaren in ballingschap. Als was haar regerings periode niet onderbroken door een oorlog, die de diepste sporen in het volksleven kerfde en van haar het. uiterste aan geestkracht vergde, zo Wijdde de jubilerende vorstin zich opnieuw aain de taak, het volk te leiden dpor de moeilijke na-oor- logse' tijd. Moeilijk is deze tijd inderdaad. Het is alsof in het leven der volkeren, en Nederland maakt daarop zeker geen uitzondering, al le problemen van sociale ©n poli tieke aard werden opgespaard ge durende de vijf oorlogsjaren. In een eindeloze reeks dienen zij zich thains aan en gevoegd bij' de chaos, die de bezettingsjaren teweeg bracht, hebben zij zonder twijfel Zwaar ge drukt, op de vorstin, die langza merhand de last der jaren begon; te gevoelen. Niettemin wijdde zij zich in de laatste jaren van haar regerings periode met dezelfde toegewijdheid "en waardigheid aan het hoge ambt, dat zij bloven alles lief had. Het licht heeft altijd tot diep ih de nacht gebrand in de koninklijke ver blijven. Het vioind niet zijin oorzaak in hof-dienaren, die de slaap niet De jubileum- en inhuldiginjgsfees ten zullen in de hoofdstad worden ingezet op Maiaindag 30 Augustus met de intocht van Koningin Wilhel mina, die iin -de middag te Amster dam zal aankomen. Op de verjaardag van de Ko ningin op 31 Augustus -dus, zal zij des morgens op -de Dam ©en aubade i-n ointvan-gst nemen en 's middags cm 2.30 uur uitrijden o-m het jubi- leumspel, -dat van 3 text 5 in het Stadion w'ordt gegeven, bij- te -wo nen. Na- afloop za-1 in een plechtige stoet een kroon, onderdeel van het spel, cn-der meer door vertegen woordigsters van vrouwenorganisa ties, leden van de krijgsmacht, kun stenaars en vertegenwoordigers van de illegaliteit naar het Diamplaht- soen worden gedragen, Waa-r de kroon tot -de -dag van de inhuldi ging zal blijven staan. Die dag eindigt met het afsteken van een groot vuurwerk om 9.15 uur. Woensdag; 1 September w'ordt dies middags een plechtige bijeenko.m-st van genodigden georganiseerd, uit gaande vain de Kon. Ver. Indisch Instituut, gewijd aan -de wteten- sch Kfi met betrekking tot de tro pen. Ben vlootschouw -op hét Buiten IJ 'zal Vrijdag 3 September war den gehouden, 's Middags om 2.30 uur is er een nationale hand-els-, industrie- en verkeerso-ptocht en des avonds staat een rondvaart met versierde -en v-eriichte wherry's -door de grachten o-p het programma. Op Zaterdag 4 September zal -de Prinses-Regentes in eein crème ca lèche langs een 11 km. lange route, geëscorteerd doo-r vertegenwoiopdi- gers van leger, ma-rin-e en lucht macht, -do-or Amsterdam -rijden. Des a.vonds van 8 tot 10 uur i-s er een konden vatten. H-et was de „Moeder -der Vaderlands" die tot ver over het middernachtelijk uur, het hoofd boog over allerlei staatsstukken, waarvan er geen .aan haar anda-cht ontsnapte. In verplichting aan de edelste eigenschappen van het -ge slacht van Oranje Nassau, ging Zij Haar volk voor iin ijver en plichts betrachting. Zij vormde de verper soonlijking vain de eenheid der natie boven alle v-erscbillen uit en -door alle verbrokkeling heen. Op deze -dag neemt het Nederlandse vo-lk afscheid van Ha-a-r, als regerend vorstin. Feitelijk schieten woorden pp deze dag te kort, om te gewagen van de dankbaarheid, -die in alle la gen -der bevolking wordt gevonden voor 'het vele, dat Koningin Wil helmina verrichtte in -dienst van volk en natie. Boven alle stemmen uit echter, moge het dankgebed rij zen tot de Allerhoogste, Die uit -de volheid van Zijn liefde o-nze Vorstin wijsheid en kra-cht verleende, om te doem naar -de ma-te van Haar hoog ste kunnen, to,t zegen voor het vaderland. Als er iets is, da-t het Nederlandse volk haar toewenst op deze -dag, dan iis de rust van -de levensavond, waarin het Haar ge geven moge zijn, de gouden vruch ten te plukken van -een schoon en arbeidzaam leven. grote sportfa-ntasie in het Stadion, gevolgd door een fakkeloptocht. De feesten zullen o-p Zondag 5 September beperkt blijven tot -dank diensten in -de kerken. Op -de -da-g van de inhuldiging, 6 September, zal Koningin Juliana na de beëdiging in de Nieuwe Kerk 's middags om) 3 uur in de gouden koets, met groot escorte in groot tenue, een wandelrit over een af stand van 5 km. llo.or (de hoofd stad maken, '-s Avonds van 9.30 tot 10.30 uur zal zij in het Stadion het kroningsspel bijwonen. D-e kro-on, opgesteld in het D-amplantsoen, zal voor het begin va-n, het spel i;n eein fakkelsto-et door de jeugd weernaa-r het Stadion gedragen worden. D-e feesten worden besloten op Dinsdag 7 September met een bloe mencorso, verzorgd do-o-r de kwe kers uit Aalsmeer en Rijnsburg. 's Avonds i-s er -dan nog een -gala- coin-cert in het Co-n-oertgebouw. Vandaag neemt H.M. Koningin Wilhelmina. afscheid van haar volk. Helaas kunnen niet allen van deze gro-otse plechtigheid in het Stadion getuige zijn, althans geen oogge tuige, wa-nt het stadioin- biedt maar plaats aan' enkele tienduizenden. Ge lukkig zal de radio, nog eau veel groter aantal mensen kunnen -doen meeleven. Het stadion is doo-r de vrijwillige medewerking va-n tallo-ze bio-emenhamd-elaars i-n een reusach tige tuin herschapen. D-e lokale kleur is dus hier wel volmaakt, -w'ant het spel da;t zal w-o-rden opgevoerd, d-ra-a-gt tot titel „In Neerlan-ds Tuin" een spel,, dat -de regeringsperiode van H.M. zal verzinnebeelden. Het spel zal de indeling -der jaarge tijden volgen. In de „Lente zullen vrouw©,n bloemen in menigte aan dragen, met een reusachtige kroon, die -duidt op d® inhuldiging dn 1898. Het Zomertafereel verbeeldt de rijk dom van het land, terwijl de spe lende jeugd ziet op d-e voorspoed va:n het 1-ain-d, die mogelijk wérd doo-r de krachtsinspanning van het volk. I-n -d-e Herfst trekt ©en floers rond de kroon, waarbij d-e doderu van een 'halve eeuw wto-rden her dacht. Do.or de strijdkrachten wordt d-e kro-on bevrijd, uit -de -dreiging van -de winterse dood. Een danklied rijst -en vertegenwoordigers der be volking uit elf provinciën dragen de kroon weg -n-aar h-et hart van Nederlandde Dam. In -eein .,sym- - bolisc'h estafette" word-t de kroon uit handen van de geestelijkheid achtereenvolgens in -die der weten schap, vrouwen, arbeiders, solda ten, ambtenaren, verpleegsters over gegeven, om tenslotte in handen der illegaliteit te worden gelegd. Op de D-am blijft -de kro-on zes da-gen rusten. Op de da-g van de inhuldiging van Koningin Juifiana zal de kroon weer op pl-ee'htige wijze naar het stadioin Worden te ruggedragen, w-elke handeling even eens met grote plechtigheden ge paard gaat. O.m. zal daarbij eeni grootse sportfantasie worden- opge voerd. Amsterdam beleeft -dagen, die -een mensenleeftijd lang niet uit de geh-eugenis zullen geraken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1