ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 I Tevredenheid is goed aan I WERELDNIEUWS De beslissing te Moskou valt binnen tien dagen VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1948 No. 15984 101e Jaargang ABONNEMENT: Rrijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3.Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per mm. Bij contract speciale prijzen. Succesj es maximum 15 mm. (4 regels) f 1.per stuk. Militaire gouverneurs blijven op hun post In Westelijke kringen te Berlijn leeft de stellige verwachting, dat Moskou binnen enkele dagen een beslissing kan nemen, inzake het gerezen conflict, dat in de huidige acute vorm zich reeds van April voortsleept. In ieder geval zal Rus land binnen tien dagen een defini tief antwoord geven, dat vanzelf sprekend voor de wereldsituatie van zeer grote betekenis is. De thans heersende toestand kan niet blijven voortduren en er zal een oplossing moeten komen, hoe deze dan ook uitvalt. De militaire gouverneurs van Berlijn hadden het voornemen een bezoek aan het Roergebied te brengen, maar onder,de huidige om standigheden geven zij er de voor keur aan te Berlijn op hun post te blijven, teneinde op ieder ogenblik ter beschikking te kunnen staan van de respectievelijke regeringen. Nog steeds heeft de Amerikaanse opperbevelhebber geen antwoord van de Russen gekregen inzake het instellen van een niemandsland tus sen de Oostelijke en Westelijke zones. De Russische autoriteiten lig gen nog steeds overhoop met het Berlijnse gemeentebestuur. Zij ver wijten het gemeentebestuur niet de Russische goedkeuring te vragen over genomen beslissingen. In dit verband wijzen de geallieerden er echter op, dat het gemeentebestuur van de stad alleen verantwoording schuldig is aan de geallieerde Kom- mandantura. Dit lichaam hebben de Russen echter zelf ontbonden en het is dus begrijpelijk, dat het ge meentebestuur haar eigen wsg gaat, nu de voorgeschreven regels hun geldigheid hebben verloren. De chef van de Britse imperiale staf, veldmaarschalk Montgomery, heeft het voornemen met het weekeinde een bezoek aan Duitsland te bren gen. Het bezoek geldt in eerste in stantie het Britse Rijnleger. Ook zal een belangrijk vliegtuigsteun punt, een basis voor de luchtbrug, worden bezocht. Westelijke militairen confereren Mét vertegenwoordigers van de Ver. Staten en Canada hebben de chefs van de generale staven van Engeland, Frankrijk en de Bene- lux-landen een bespreking gevoerd, in afwachting van het communiqué over de Moskouse besprekingen, dat, zoals bekend, in alle vier hoofd steden gelijk bekend zal worlen gemaakt. Het is niet moeilijk te gis sen, waarover de besprekingen lie pen. Officieel is niets medegedeeld, maar vanzelfsprekend is de mili taire kant van de Berlijnse kwestie onder de loupe genomen. Een Britse Zuivering Duitse politie in Sowjet-zóne Volgens een mededeling van het hoofdbureau van politie te Liiine- burg, die idjoior het Duitse nieuws agentschap Diéna (Am. zone) wordt aangehaald, zijn 5 Duitse politie agenten uit de Sowjet-zóne te Gif- hprn (Prov. Hannover) de Britse zóne ingevlucht. Zij verklaarden de Voorhoede te vormen van een groot aantal anderen,, die vluchten in ver band met een zuivering onder de politie in de Sowjet-zóne. diplomaat heeft verklaard, dat Sta lin zelf waarschijnlijk heeft voor gesteld, de Berlijnse kwestie te be spreken in de kring van financiële deskundigen uit de vier landen. Het voorstel zou door de Weste lijke geallieerden worden overwo gen en naar het schijnt hebben de afgezanten in Moskou geadviseerd op het voorstel in te gaan. Steeds meer krijgt men de indruk, dat de financiële moeilijkheden de oplos sing van de Berlijnse kwestie be lemmeren. Zouden inderdaad op dit punt de partijen tot elkaar kunnen komen, dan was er t.a.v. deze kwes tie althans een ontspanning te ver wachten. Overigens is de financiële kwestie bijzonder ingewikkeld. Zo als bekend, zou de Russische Mark voor geheel Berlijn worden inge voerd. Het is echter niet onmogelijk direct alle konsekwenties van deze maatregel te overzien. Derhalve wordt van Engelse zijde andermaal aangedrongen op een onderhoud met Stalin en Molotof. Intussen bestude ren de financiële experts der vier landen het vraagstuk nauwkeurig. Zal dr van Mook aftreden? Associated Press heeft in welin gelichte kringen in Den Haag ver nomen, dat dr. Van Mook waar schijnlijk spoedig zal worden opge volgd door dr. Beel. Volgens een zegsman zou de heer Neher, die vo rige week naar Batavia is vertrok ken, dr. Van Mook van dit besluit op de hoogte hebben gebracht. Hij zou vervangen worden na de vor ming van de interim-regering in Indië. Volgens een andere woord voerder zou dr. Van Mook in functie kunnen blijven, als hij zich accoord verklaart met een aantal voorwaar den, welke hem zullen worden ge steld. Verscheidene ministers zou den als voorwaarde voor hun toe treden tot de regering Drees hebben gesteld, dat Van Mook zou aftreden. In elk geval verwacht men, dat de bevoegdheden van de gouverneur- generaal zullen worden beperkt. Woonverbod Republikeinse ambtenaren in Batavia Een door de Regeringsvoorlich tingsdienst gepubliceerd communi qué bevat de mededeling dat perso nen in vaste dienst van de repu bliek, met hun gezinnen niet langer in Batavia mogen wonen. Hiertoe behoren ook leden en personeel van de Republikeinse delegatie en deze moeten zich ook zo spoedig moge lijk naar Republikeins gebied be geven. Het blijkt dat vele recente gebeurtenissen tot dit besluit aan leiding hebben gegeven. Voor vergaderingen met de Com missie van Goede Diensten en de de delegatie van het Koninkrijk kunnen leden en personeel van de Republikeinse delegatie evenwel zonder hun gezinnen in federaal gebied worden toegelaten. Dit zal dan moeten geschieden op gelijke voorwaarden, als die welke gelden wanneer er besprekingen tussen de- legaties op Republikeins gebied worden gehouden. De overname van de Centrale Burgerlijke ziekeninrichting te Ba tavia heeft, zoals te verwachten, veel commentaar uitgelokt van Re publikeinse zijde. Een communiqué spreekt van „bezetting door de Ne derlanders" en meldt verder dat vele patiënten en het gehele Re publikeinse personeel het zieken huis zouden hebben verlaten. Een bericht van het Republikein se Voorlichtingsbureau te New York zegt, dat de Republiek de besprekin gen opschort, tot dat haar rechten zijn gegarandeerd. Staatsie-toilet naar Zwitsers ontwerp Het staatsie-toilet, dat Koningin Juliana ter gelegenheid van de in huldiging zal dragen onder de kro ningsmantel, is ontworpen door de 19-jarige Zwitser Erwin Dolder, al dus een bericht in de Volkskrant. Het toilet is bestikt met parelen van halssnoeren der Koningin en werd vervaardigd te Wassenaar, waar de jonge mode-ontwerper zijn ateliers had ingericht. Door bemiddeling van een Neder landse dame, die hem een opdracht gaf en beloofde hem aan het Hof te introduceren en na wisseling van diverse telegrammen, kwam Erwin op 3 Maart van dit jaar voor het eerst ten paleize. Hij kreeg meteen een opdracht: het witte pakje en de witte toque, bestaande uit 140 aigret tes, bekend van foto's van de Prin ses-Regentes uit de laatste tijd. Voor de opdracht van het staatsiekleed van Koningin Juliana maakte hij verschillende ontwerpen, waarvan er een uitgekozen werd. Erwin zal met zijn moeder de plechtigheid in de Nieuwe Kerk bij wonen. De economische vooruitzich ten voor de Ver. Staten Economen in de Ver. Staten slaan nauwkeurig ide ontwikkeling gade op het gebied van prijzen, bedrijvig heid, inkomsten en kosten Van le vensonderhoud. E,r schijnen tekenen te zijn, dat een prijsdaling pp komst is, daar de koopkracht der ver bruikers afneemt 'en de vporraden bijl ide fabrikanten groeien. Volgens het Amerikaianse ministerie van handel was p.ok in Juni en Juli van dit jaar de bedrijvigheid groot en hebben de stijgende posten en toenemende vraag nieuwe prijsstij gingen veroorzaakt. De industriële productie eübter was, ofschoon ze nog steeds groot bleef, iets kleiner in Juini en Juli dan iin de eerste drie maanden van dit jaar. Over het eerste halfjaar ganpmen wias de industriële productie groter dan in ide laatste helft van 1947. De individuele inkomens bereikten in 1947 pen record hoogte van 190 mil liard dollar, hetgeen neerkomt op een bedrag van 1323 dollar per hoofd der bevolking voor elke man vrouw of kind in de Ver. Staten. Ten opzichte van het gemiddelde van 1946 betekent dit een toene ming yap 9 pet, Waarbij de grootste stijging voorkwam in de landboutw!- gordel. Het broodrantsoen in Zweden, dat reeds meer dan 1% kg per dag bèdraagt, zal met nog 3 ons per dag verhoogd worden, als gevolg van de grote tarwe-oogst van dit jaar. 83 kinderen uit Sleeswijk-Hol- stein, Hamburg, Hannover en Düs- seldorf, bijna allen wezen, wier leef tijden variëren van 1 tot 13 jaar, zijn uit Southampton naar Zuid- Afrika vertokken, waar zij in ge zinnen zullen worden opgenomen. I 't einde van de baan; j j maar .wie er mee begint, krijlgt J d' arbeid niet gedaan, «•»-»» WEERBERICHT Verwachting tpt de avond v.an 27 Augustus Meest matige wind tussen Wetst en Npord, wisselende be.wiolkiing, overwegend droog wieer, koel. 27. Zon op 5 43; onder 1939 Maian op 22.13; onder 14,20 Laatste kwartier. Ziekenhuis te Batavia onder Nederlands beheer i Het centrale Burgerlijke zieken huis te Batavia is idpp.r de Neder landse autpriteiten van de republi keinse autoriteiten, overgenomen. Met andere instituten en lidhamen welke tevp-ren onder republikeinse leiding hadden gestaan;, was dit reeds lang geschied, maar omtrent het overnemen van bet C.B.Z. kon men niet tot overeenstemming ko men met de republiek. Tegen een voorgenomen regeling voor de over gang van republikeinse ambtenaren naar de diepst van. de algemene overheid wierp; ide republiek be zwaren pp. De Nederlandse regering heeft thans deze maatregel met eigen hand doorgevoerd. De staats secretaris vloer gezondheid heeft de republikeinse directeur van het C. B.Z. aangezegd, dat het beheer over de inrichting door de Nederlanders is overgenomen. Met de algemene leiding vain het C.BLZ. is belast Dr. Mpl van Otterloo. De in Duitsland wonende Nederlanders D© Nederlandse hónd in Duitsland, groepconsulaat-ressort Keulen heeft in een schrijven aiain de Neder landse minister van buitenlandse za ken ide aandacht gevraagd voor de gevolgen van de stabilisatie van df Duitse rijksmark voor de in Duits land wonende Nederlanders. Door de2e stabilisatie zijn een groot aantal Nederlanders en vooral diegenen, die van hun spaargeld leefden, tptaal armlastig geworden. Indien reeds voor genoemde maat regel reeds 20.3 pet. der in het district Keulen woonachtige Ne derlanders armlastig waren, zal dit percientage momenteel circa 50 pot. bedragen. Lichte kant aan duistere zaak Het zal niet vaak voorkomen, dat getuigen in .enige rechtzaak worden opgeroepen in Amerika verklaringen af te leggen. Dit Zijn echter twee Hilversummers overkomen, die be gin dezer week per vliegtuig maar Amerika vertrokken, o.m aldaar te getuigen in het proces tegen Mid.gp Gillars, een Amerikaanse, die in dienst stond van .de anti-geallieerde radiioprcpaganda. Als zodanig heeft zij ook te Hilversum „gewerkt"1. Die twee getuigen, die respectievelijk als saxi'ofonist bij het danisorke]s(t „The Ramblers" en als radio-tedh- nicus bij het omroepbedrijf zijn be trokken, reizen op kosten van de Amerikaanse regering.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1