ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 r De laatste besprekingen in het Kremlin maakten de vrede sterker Rusland zal zijn consulaten in Amerika sluiten WERELDNIEUWS Practische moeilijkheden zijn er nog legio DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1848 No. 15983 101e Jaargang ABONNEMENT: Rrijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3.—. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: Sbhuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtmam Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per mm. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1.per stuk. Rusland zal zijn consulaten in New York en San Francisco sluiten, terwijl het aan de V.S. verzocht heeft het Amerikaanse consulaat te Wladiwostok eveneens op te heffen. Radio Moskou maakte het Rus sische antwoord aan Amerika be kend, dat in een nota vervat is, waarbij Rusland de Amerikaanse klacht ongegrond beschouwt. Van het ogenblik dat mevr. Ko- senkina in het Amerikaans zieken- hius werd opgenomen, hecht Rus land geen geloof meer aan haar af gelegde verklaringen, omdat zij toen geen volkomen vrijheid meer genoot Tsjechoslowaakse grens streng bewaakt Volgens de Duitse grenspolitie zijn door de Tsjechoslo waken wacht torens op de grens.langs de Ame rikaanse zóne van Duitsland opge steld, zo seint Reuter's correspon dent. Hun oprichting vormt een on derdeel der maatregelen om te voor komen dat vluchtelingen de grens passeren. Een Tsjechoslowaakse vluchteling heeft verklaard, dat hij twee Tsjechische grenswachten in Duitse uniformen heeft gezien. Vol gens andere vluchtelingen zijn strenge veiligheidsmaatregelen ge troffen in de grenssector, die het dichtst bij de uraniummijnen van Jachymov ligt. In déze mijnen zou den Duitse krijgsgevangenen- en Tsjechische gevangenen onder lei ding van Sowjet-mijningenieurs werken. De mijnen waren „militair beschermd terrein". Huwelijksrage in de V. S. De vorige week door president Truman afgelegde verklaring, dat gehuwde mannen van dienstplicht vrijgesteld zouden worden, heeft overal in de V.S. een huwelijks rage ontketend. Zaterdag moest in Brooklyn de politie een queue van jonge lieden in bedwang houden, die zich voor het bureau van de burgerlijke stand begonnen te ver dringen, toen dit bureau zijn deu ren opende. De politie sloot de deu ren nogal vroegtijdig en tientallen paartjes zwermden toen naar het bureau van de burgerlijke stand in Manhattan, dat nog geopend was. Het nieuwe geld in China Het was als een herinnering aan „de goede oude tijd", aldus seint Reuter's correspondent uit Sjang hai, toen men vanmorgen wakker werd, om tot de ontdekking te ko men, dat een krant slechts 25 cents kostte in plaats van 800.000 dollar. De banken gingen vandaag, na sedert Donderdag j.l. in% verband met de invoering van het nieuwe geld gesloten te zijn geweest, weer open. Men verwacht grote vraag naar pasmunt, welke voor het eerst sedert tien jaar weer in omloop komt. De oude dollar blijft nog enige tijd in circulatie. Vele zaken wachten nog instructies af van de betrokken organisaties voor het om- prijzen van hun waren. De wisselkoers is: een nieuwe gouden Joean tegen drie millioen oude Chinese dollars. Ontdekking van olie in Ecuador Volgens het blad „El Nacional" heeft de Shell Co. olie ontdekt in de provincie Oriente van Ecuador. Er gaan geruchten, dat de Shell naar aanleiding van deze vondst zal trachten het bestaande contract met de regering van Ecuador gewijzigd te krijgen en zal beginnen met de aanleg van een buisleiding naar de haven van Peru. Gedurende het debat over deze kwestie in de senaat van Ecuador, werd de regering verzocht geen wij ziging in het contract toe te staan. De razzia's in Berlijn Volgens het met Britse vergun ning verschijnende liberaal-demo cratische blad „Montags Echo", zou den de razzia's, die de vorige week in de Sowj et-Russische sector van Berlijn zijn gehouden, meer bedoeld zijn geweest om deserteurs op te pakken, dan om de zwarte handel uit te roeien. Volgens het blad zou den alleen reeds in, het district Wit tenberg meer dan 500 manschappen van het Rode Leger gedeserteerd zijn. Verder zegt het blad, dat de prijzen van tweedehands burger kleren in Halle-Leipzig en andere steden van de Sowj et-zóne in de af gelopen weken niet minder dan duizend procent gestegen zijn, van wege de vraag die er naar zou be staan van de zijde van Sowjet-Rus- sische officieren en soldaten. Poolse padvindersbond breekt de belofte Dé Poolse Padvindersbond, waar van 400.000 jongens en meisjes lid zijn, heeft de gedachte van Lbrd Baden Powell - stichter van de Padvindersbeweging - als „reaction- nair" afgezworen en zijn steun be loofd aan de wederopbouwplannen van de Poolse regering. Enige maan den geleden, toen de meeste Poolse jeugorganisaties zich aansloten bij de onder communistische leiding staande „Bond van de strijdende jeugd", hadden de Padvinders ge weigerd mee te doen en werd hun verweten dat zij te veel onder „bourgeois-invloed" stonden. Gedurende de anti-semietische manifestaties te Bratislawa zijn in het geheel 67 mensen gearresteerd. Twee en veertig zijn er onmiddel lijk voor de duur van een maand tot twee jaar naar werkkampen overgebracht. Zoals een onweersbui in haar ont wikkeling van karakter kan veran deren en niet de zeker verwachte uitbarsting brengt, zo schijnt zich ook de kwestie Oost-West te zullen ontwikkelen. De jongste besprekin gen in het Kremlin hebben enkele resultaten opgeleverd, die het ver moeden in deze richting versterken. Er is weer enig licht in de situatie gekomen. Het onderhoud met Sta lin is gevoerd in een hoopgevende sfeer. Bepaalde ergernissen, o.m. tjn aanzien van de Duitse munthervor ming, konden worden weggenomen en de Westelijke afgezanten hebben de indruk gekregen, dat er Moskou toch veel aan gelegen is, dat de be gonnen besprekingen tot een succes vol einde worden gebracht. Intussen mag men weer niet concluderen, dat de gevoerde besprekingen een definitieve oplossing van de moei lijkheden zeker hebben gemaakt. Misschien zouden wij moeten spreken van „een wolkje als een mans hand", waaruit zich echter toch eenmaal een bevrijdende re genbui zal kunnen ontwikkelen, al hoeft dit niet te gebeuren. De moei lijkheden liggen voornamelijk op financieel gebied en derhalve zullen financiële experts bijeen komen om te onderzoeken in hoeverre deze moeilijkheden uit de weg kunnen worden geruimd. O.m. zou daarbij ter sprake komen, of de Russische mark in aanmerking zal kunnen ko men voor geheel Berlijn. Helaas zijn er geen tekenen, die er op wijzen, dat de Russen bereid zijn de blokkade van Berlijn binnen afzienbare tijd op te heffen. De gallieerden zijn daarom genoodzaakt de luchtbiug in stand te houden en deze zelfs aanzienlijk uit te breiden, met het oog op de naderende winter. Het opnieuw opgenomen contact met de Russische dictator zal worden voortgezet. In ieder geval zal nog minstens een bespreking volgen. De anti-communistische Duitsers Van de zijde der Amerikaanse autoriteiten is een voorstel gedaan, om te komen tot het instellen van een neutrale zóne in Berlijn, tussen het Oostelijk en het Westelijk stads deel. Dit ter voorkoming van we derzijdse grensincidenten.. De Rus sen hebben op dit practische voor stel evenwel niet gereageerd. Het voorstel is doorgegeven aan de Rus sische commandant van Bellijn, maar daarna is er niet meer over vernomen. Over en weer zijn de verschillende gearresteerde autori teiten vrijgelaten. Merkwaardig is het, dat de anti-Russische gezind heid onder de Duitse bevolking zienderogen toeneemt. Dit feit is be langrijk in het nadeel der Russen. Bij eventuele experimenten moeten zij zoveel mogelijk kunnen vertrou wen op de volkeren der bezette ge bieden en iedere principiële tegen stander' betekent een vijand in de rug. De Russische opperbevelheb ber in Berlijn schijnt van het feit als zodanig op de hoogte te zijn. Openlijk heeft hij toegegeven, dat Duitse bevolking anti-communistisch is ingesteld. Hij verwachtte dat deze houding nog zal toenemen, in ver band met de weigering van de Rus sische autoriteiten voor het houden van gemeenteraadsverkiezingen in de Oostelijke zóne van Berlijn. Ver schillende Duitse communistische organisaties schijnen de Russen van advies te dienen omtrent de menta liteit van de bevolking. De kwestie van de gemeenteraadsverkiezingen is reeds eerder ter sprake geweest. De Duitse communisten waren ech ter voorheen van mening, dat de tijd een groter aantal partijgenoten zou opleveren. Daarom waren zij er voorstanders van de verkiezingen uit te stellen. Openbare verkiezin gen zouden immers de zwakheid van hun partij in het klare dag licht stellen. Nu de tijd voor de communisten niet gunstig heeft ge werkt, is er nog steeds geen aan leiding grote haast met de verkie zingen te maken. Temeer niet, daar een grootscheepse zuivering van de partij noodzakelijk is gebleken, het geen het aantal leden nog aanzien lijk zal verminderen. Verveling vermoeit meer j f dan hard werken. WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 26 Augustus: Matige tot krachtige wind uit Westelijke richting, wisse lend bewolkt met enkele verspreid optredende buien, vooral in het N.- Westen, iets lagere temperatuur. 26. Zon op 5.41, onder 19.41. Maan op 21.50, onder 13.01. Laatste kwartier 27 Augustus De toekomstige ontwikkeling van Groenland Hans Hedtoft, de Deense eerste minister, is in Kopenhagen terug gekeerd van een rondreis op Groen land. Hedtoft zou, naar men meent te weten, daar gesproken hebben over de verandering van de status van Groenland van die van een kolonie in een land met vertegen woordiging in het Deense parle ment. Hedtoft verklaarde tegenover journalisten, dat, hoewel Denemar ken Groenland niet tegen een aan val van een grote mogendheid kon verdedigen, het zou moeten blijven staan op zijn souvereiniteit en zijn moreel recht op het eiland. Dit zou tot uitdrukking moeten komen in de intensivering van de Deense ac tiviteit op alle terreinen van de ontwikkeling van Groenland. Hoe wel Hedtoft tijdens zijn verblijf op Groenland Amerikaanse bases had bezichtigd, had hij geen enkel ge heim militair verdrag met de V.S. gesloten. Met betrekking tot de ont wikkeling van Groenland in de toe komst, zeideHedtoft tenslotte dat het particulier initiatief een „be hoorlijke kans" zou hebben. Herinneringsfakkel uit Engeland naar Eindhoven Veldmaarschalk Montgomery zal op 13 September te Portsmouth een vrijheidsfakkel ontsteken, die ter herdenking van de komst der En gelse troepen in Nederland, de her overing van Eindhoven en de slag om Arnhem, "naar Nederland ge bracht zal worden. Per schip wordt de fakkel naar Bayeux (Norman- dië) vervoerd, waarna hardlopers haar door Frankrijk en België naar Eindhoven brengen. Naar de Stichting voor de Land bouw mededeelt, zullen de inpolde ringswerkzaamheden aan het Sloe in 1949 beginnen. De Braakman zal waarschijnlijk in 1950 aan de beurt komen. Na de overneming van het zie kenhuis te Batavia door de Neder landers, hebben Republikeins per soneel en patiënten het ziekenhuis verlaten. Op Honolulu is een Amerikaans superfort met 20 inzittenden veron gelukt. Zestien hunner kwamen om het leven. De vier overige passa» giers werden met zware brandwon den naar een ziekenhuis vervoerd. Er is weer een beperkt bedrag aan Belgische francs beschikbaar gesteld voor reizen per touringcar op collectief paspoort. Doordat de aanvankelijk vastgestelde hoeveel heid francs verleden week op was, konden dergelijke reizen niet meer worden gemaakt. De ballonvaarder Boesman, die te Sittard als deelnemer in de race om de Coupe Andries Blitz was op gestegen, is tussen Dusseldorp en Wuppertal, in Duitsland, geland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1