ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Westelijke gezanten hebben nieuw onderhoud met Stalin I I WERELDNIEUWS Enige vooruitgang geboekt WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1948 No. 15982 101e Ja ar gallig ABONNEMENT: Rrijs pen 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3.—. Losse nummers 10 cent. Versdhijnt iedere werkdag Administratie: Schuithaven R 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per mm. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 mm. (4 regels) f 1.per stuk. De gevangen vrouwen in Indonesië De Gemeenschappelijke Actie Ne derlandse Vrouwen (G.A.N.V.) heeft zich wederom met een adres tot de leden van de Staten-Generaal ge wend, in verband met het feit, dat nog steeds duizenden Europeanen en Indische Nederlanders in de re publiek gevangen worden gehouden. De G.A.N.V. verzoekt de Staten- Generaal invloed te oefenen op de regering, opdat deze ter zake een krachtige houding zal gaan aanne men. De onmiddellijke invrijheid stelling van de gevangenen moet worden verlangd en indien aan deze wens geen gevolg wordt gegeven, moet hun bevrijding met alle ten dienste staande middelen worden uitgevoerd. Drie afgevaardigden van het G.A.N.V. hadden over deze kwestie reeds een onderhoud met de heer Neher. De heer Neher verklaarde op de hoogte te zijn van de feiten. Nog steeds worden Nederlanders gevangen gehouden, worden meisjes ontvoerd en burgers vermoord. Nochtans zullen de Nederlandeis geen actie ondernemen de ongeluk- kigen te bevrijden, daar „anders nog veel meer vrouwen en kinderen worden vermoord". De strijd op Malakka Uit Malakka wordt gemeld, dat de strijd onverminderd voortduurt. Een marinier uit Burma is oogge tuige geweest van de stiijd en heeft een dramatisch verslag gegeven van de gebeurtenissen. Een dorp in de buurt van Bassein werd in de strijd tussen mariniers en door commu nisten aangevoerde opstandelingen in de as gelegd. Toen het schip, waarop hij dient, het anker liet vallen in de rivier, trokken de rebellen zich via het dorp terug. De ongeveer honderd vrou wen en kinderen wilden de mari niers niet vertellenwaar de mannen waren. Wij hadden toen geen an- f dere keus dan hen op te pakken, maar opeens werd er van de andere kant van de rivier op ons geschoten en wij beantwoorden het vuur met alles wat wij er tegenover konden stellen, totdat de opstandelingen wa ren gevlucht. Onder de kinderen en vrouwen waren echter vele doden en het dorp lag plat, aldus de ma rinier. Inmiddels hebben vliegtuigen van de R.A.F. benden guerrilla-strijders bestookt met raketten en bommen. Australië heeft voorraden auto matische wapens en munitie per vliegtuig naar de Britse troepen op Malakka gezonden. Geheime on4erhandelingen tussen Joden en Arabieren Er zijn geheime onderhandelingen aan de gang tussen de Joden en de Arabieren in een neutrale stad. Men gelooft, dat Transjordanië de staat is, waarmee wordt onderhan deld. Sjertok, de minister van bui tenlandse zaken van Israël, heeft toegegeven, dat de besprekingen nog in een voorbereidend stadium zijn. Overigens was het Arabische le ger zich aan het „voorbereiden op schermutselingen" in Mafrak, een Arrabische basis langs de oliepijp leiding, 60 km ten Oosten van de Jordaan. Griekse opstandelingen vluchten naar Albanië Van de zijde van het Griekse regeringsleger werd medegedeeld, dat 3000 guerillastrijders, die de ge vechten in het Grammosgebergte hebben overleefd, uit een val der regeringstroepen naar Albanië zijn ontsnapt. De troepen rukken verder op langs de Grieks-Albanese grens en zetten wederom grensposten uit. De Griekse regering heeft bij de Ver. Naties geprotesteerd tegen de aanvallen uit de richting van Al banees grondgebied. In een tele gram wordt de agressieve politiek van Albanië, dat de partisanen ge- schutsopstellingen en doortocht toe staat op zijn grondgebied, een ern stige bedreiging van de vrede op de Balkan genoemd. Djokja kan Bernadotte geen voedsel leveren Radio Djokjakarta heeft gemeld, dat de republiek geen voedsel kan leveren aan de Arabische vluchte lingen in en om Palestina. Graaf Bernadotte had, zo meldt Associa ted Press, de Indische republiek te legrafisch verzocht om 350 ton rijst en 250 ton suiker. Als reden voor de niet-levering gaf de radio op: de Nederlandse blokkade. Djokja's opiumsmokkel naar Malakka Het te Semarang verschijnende blad „Locomotief" publiceerde af schriften van twee brieven van Lim- swee-Teng, vertegenwoordiger van de „Singapore and Hongkong Steam ship Comp.", gedateerd 26 en 29 Maart 1947, aan Soetan Sjahrir, de toenmalige premier van de repu bliek Djokja. Lim zegt in deze brie ven, dat hij in October 1946 te Tegal in het m.s. „Senghwa 3" 80 kg opi um heeft ingeladen, die door de re publikeinse regering uit Djokja naar Tegal was vervoerd en door Lim naar Malakka gesmokkeld. De Amerikaanse consul te Lpin- den heeft de deken van Canterbury meegedeeld, dat hem eeln visum voor Amerika is geweigerd, ,omd;at de Amerikaanse autoriteiten de uit nodigende organisatie, de vereni ging voor Amerikaairas-Ruissijsche vriendschap, afkeuren. Maandagavond haddein de Weste lijke afgezanten een nieuw onder houd met Statin. Om negen uur be gaven de diplomaten- zich naar het Kremlin. Volgens de laatste gege vens duurde 't onderhoud niet min der idan vier uur. Dit laatste doet reeds vermoeden, dat het contact stevig is geweest en de besprekin gen niet geheel zonder resultaat zijn gebleven. Als inderdaad alle mogelijkheden voor een overeen komst pf voor enige toenadering zijn uitgeput, is een onderhoud van vier uur niet noodzakelijk. Deze ver onderstelling werd bevestigd door een Amerikaanse woordvoerder,-die de mogelijkheid niet uitgesloten 'achtte, dat nogmaals een onder houd met Stalin zal kunnen plaats hebben. Hij maakte gewag van het feit, dat enige vooruitgang was ge boekt. Opk Miolotof schijnt bij hef onderhoud -aanwezig te zijn ge weest. - Medegedeeld werd van officiële zijde, dat het bericht van een even tuele overeenkomst door middel van gelijkluidende communique's in alle vier hoofdsteden van de onderschei dene landen, zal worden bekend gemaakt. Te Londen werden be sprekingen gevoerd door d-e Britse defensieraad, die ten- doel hadden te 'onderzoeken of de capaciteit van de Berlijnse luchtbrug moig kan wpr- d-en opgevoerd. Op de ontwikkeling van de Britse defensie Zal het al' of niet slagen van de besprekingen te Moskou van grote invloed zijn. Mis lukken de besprekingen, dan zal de demobilisatie .langzamerhand ophouden. Worden op het in ternationale tpiuraiooiveld sudcessem geboekt, dan kan' een normale af werking van- het demabilisatiesche- ma worden verwiacht. Anderzijds wórdt overwegen de diensttijd van jonge reeruten te verlengen. Russische autoriteit gearresteerd De Russische chef van het Berlijn se radiostation is door Britse mili- t j tairen in de Engelse zóne igearres- teerid'. Op herhaalde verzoeken van |de Engelsen- -aan de Russen het ra diostation prijs te geven werd him-, nier gereageerd. Het radiostation ligt n.l. in ide Engelse zóne en het is dus zeer onlogisch, dat -de Rus sen h-et mog steeds gebruiken voo-r hun -communistische propaganda. Overigens werd de Russische ra- idioehef, majoor Lepedef, ni-et in het radi ogebiouw' gearresteerd, maar in zijn -auto, tpon hij met zeer grote snelheid tfe Engelse zóne binnen -reed. Intussen hebben de Engelsen de Russische chef van de -criminele po litie weer vrijgelaten, teriwfijT 'de Russen op hun beurt de ontvoerde Amerikaan Headen weer de vrijheid gaven. Headen heeft een omstandig v-erhaa-l gedaan van zijn belevenis sen. Hij werd -overgebracht naar het Russische hoofdkwartier -en kr-eeg da,ar -een homp zwart brood en water als enig voedsel. Ove rigens waren de Russen nogal cor rect. Headen was gearresteerd, om dat hij een fototoestel bij zich droeg en de grens vain de Russische zóne had o-verschreden. Een Russische kolonel bood hem zijn excuses aan. Hij gaf toe, dat ,,zijn soldaten" zich hadden vergist, dooir hem te arresteren. Hij weet dit aam het 'enthousiasme vain de Spvjet-soildaiten U N O -waarnemers naar Egypte Een vertegenwoordiger van Graaf Bernadotte te Caïro heeft de Egyp tische eerste minister Nokrasji Pas ja verzocht, vijf waarnemers van de U.N.O. vergunning te verlenen om in Egypte de naleving van het bestand te controleren. De Egyp tische regering schijnt daar geen bezwaar tegen te hebben. Luitenant-kolonel Ahemed Aziz Bey, de Egyptische bevelhebber in Palestina, is gesneuveld. Die allemans vriend is, is y I ni-emands1 vriend. I WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 25 Aug.: Meest zwakke wind hoofd zakelijk uit Westelijke richting, wis selend bewolkt met bijna overal droog weer, maar plaatselijk och tendmist, ongeveer dezelfde tempe ratuur. 25. Zon op 5.39, onder 19.44. Maan op 21.33, onder 11.45. Laatste kwartier 27 Augustus Joegoslavische officieren wijken uit naar Hongarije Het Hongaarse Nieuwsbureau meldt, dat twee Joegoslavische le- ger-officieren in Hongarije zijn aan gekomen en om bescherming der Hongaarse autoriteiten hebben ver zocht. Het betreft stafkapitein Garts- jowitsj, een voormalig partisaan en luitenant Loetsjitsj. Loetsjisj ver klaarde, dat men hem als spion ten nadele van Sowj et-onderdanen had willen gebruiken. Gartsjowitsj zei, het eens te zijn met de critiek van het communistisch informatiebureau ten aanzien van Tito's politiek. Hij voegde er aan toe, dat verscheidene Joegoslavische officieren, die de „anti-Sowjet-politiek der Joegosla vische communistische leiders af keurden", gèvangen genomen of ge degradeerd waren. De voedselpositie te Berlijn Volgens een bekendmaking van het Brits militair bestuur, zijn de voedselvoorraden te Berlijn en de exportquanta uit Berlijn naar de Westelijke zones en andere landen, op het ogenblik groter dan twee maanden geleden, toen de Sowj et- Russische blokkade begon. In een officieel rapport wordt verklaard dat thans meer steenkool wordt aan gevoerd dan voor de electriciteit benodigd is. Negen Hamburgers nemen de vlucht Negen Duitsers uit Hamburg, die uit hun land zijn gevlucht, omdat zij bang zijn voor een nieuwe oor log, zijn in Ierland aangekomen. Zij waren 26 dagen op zee geweest. Veel geluk hebben zij niet gehad; onderweg ging de hulpmotor stuk en zo moesten zij 1500 km zeilen. Later weigerden de kooktoestellen, zodat de bemanning alleen koud voedsel at en daarna vertikte de radio het. Zij willen proberen naar Zuid-Amerika te komen. Tiv-oli, pp 30 KM- afstand Ooste lijk van Rome, is d-oo-r -een zware brand geteisterd. Ben hele wop|nw!ijk is uitgdb'rand, waarbij enkele slacht offers vielen te betreuren. Twiee Amerikaanse Skymasters zijn op 15 KMi. vain Hainau, Hessen1- Nassau, in Duitsland, neergestort. Australië -en de Sowj et-Unie heb ben ruilovereenkomsten gesloten, waarbij de Sovjet-Unie Iwol, katoen en graan en Australië papier, pelzen en tin zal ontvangen. 25.000 'Duitsers, die &iin|ds het einde vain de oprlog in Denemar ken ondergebracht zijn, zullen, te beginnen met d;e volgende week, naar ide Britse en Amerikaanse zónes verhuizen. E,r blijven dan nog 20.000 Duitsers over.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1