ZIERIKZEESCH NIEUWSBODE I Niemand is vrij, die niet I meester is over zichzelf. WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 EEN JUBILEUMNUMMER WERELDNIEUWS Nieuw gevaarlijk incident op de Potzdammerplatz Amerikaans burger ontvoerd DINSDAG 24 AUGUSTUS 1948 No. 15981 101e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee 1 2.75, daar buiten f 3.Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per mm. Bij oom tract speciale prijzen. Succesj es maximum 15 m.m. (4 regels) f 1.per stuk. - Nieuw incident op Java Zaterdagavond is een goederen trein, welke uit Bandoeng was ver trokken, vlak bij Poerwakarta ont spoord, doordat de spoorbaan over een afstand van veertig meter was opgebroken. Twee locomotieven, een wagon en een tender stortten in een ravijn, zeven wagons ont spoorden, maar de overige dertien bleven op de rails. Oimiddellijk na de ontsporig nam een bende de trein onder vuur, waardoor vijf le den van het trein- en bewakings personeel werden gedood. De groep, die de overval pleegde, bestond uit ongeveer dertig man. Zij had de kampongbevolking be volen om de huizen niet te verlaten. Voor de Nederlandse soldaten had men een boodschap achtergelaten, waarin zij werden bedreigd. Ter stond zijn tegenmaatregelen geno men en personeel is aangevoerd om de schade, die op drie millioen gul den wordt geschat, te herstellen. Zeven man van het bewakingsper soneel zijn gewond en de overigen worden vermist; men vermoedt dat zij door de bende zijn ontvoerd. Een brugpeiler is beschadigd door het materieel dat in het twintig me tersdiepe ravijn is gestort. De strijd in Birma Een bende oproerlingen heeft zich meester gemaakt van het belang rijke cement-centrum Thayetmo in Birma. De Britse employé's en hun gezinnen waren reeds de vorige week geëvacueerd. Dit week-end zijn er weer gevechten geleverd tussen de rebellen en regerings troepen. Onder de opstandelingen zijn vele slachtoffers gevallen. Feest ter ere van president Soekawati Vorige week heeft de Radja van Koepang een feest gegeven ter ere van het bezoek van president Soe kawati aan Koepang. Tijdens het feest werden dansen te beste ge geven en aan het diner hield de minister van Voorlichting van O.- Indonesië, de heer Doko, een rede voering. Vrijdagochtend ontving de president vele bezoekers op audiën tie en vervolgens werd een bezoek gebracht aan de Radja Amarasi. Bij een rondrit door Koepang kon de president zich. persoonlijk op de hoogte stellen van de verwoestin gen, die in de stad zijn aangericht en van de woningnood aldaar. Voor de herbouw van de stad is een be drag van 4.750.000 gulden uitgetrok ken. Mevrouw Soekawati bezocht te Koepang het hospitaal en het Rode Kruis. De strijd in Griekenland In West-Macedonië zijn Griekse regeringstroepen door 1500 guerrilla strijders ingesloten. In het Noorden hebben regeringstroepen een aanval geopend. In Griekse militaire krin gen is gezegd, dat de samenvoeging van de regeringstroepen bij de Al banese grens, niet het einde be tekent van de strijd tegen de gueril- la-troepen in de Grammosbergen. Weliswaar is de slag in feite ge ëindigd, maar kleine groepen com munisten zwerven nog door het ge bergte. Anti-semitisme in Slowakije In de Slowaakse hoofdstad Bra- tislawa hebben honderden fascisten een anti-semitische betoging gehou den. Onder de kreten „Slowakije aan de Slowaken" en „De Joden naar Israël", liepen de manifestan ten door de stad. Van het Joodse ziekenhuis gooiden zij de ruiten stuk en de cantine van de voor malige gedeporteerden uit de con centratiekampen sloegen zij de meu bels kapot. De politie kwam tussenbeide en arresteerde verscheidene personen; hun woningen werden in beslag ge nomen. Onder de gearresteerden bevonden zich Duitsers, die vroeger lid van de N.S.D.A.P. waren. Het incident was 's morgens be gonnen, toen op de markt te Bra- tislawa een jonge Joodse vrouw zich voor haar beurt wilde laten bedienen. Ruim 3000 Belgen, die sinds het einde v,a|n de oorlog vrijstellingen; van de militaire dienst haddien ge- kreglen, zullen door bijzondere commissies worden oivergekeurd als gevolg van geruchten, dat een wijid- vertakte organisatie valse vrijstel lingen heeft vervaardigd. Op 31 Augustus, de dag waar op H.M. de Koningin haar ge boortedag herdenkt, verschijnt een jubileumcourant. Wegens het feit dat Zij tevens op die dag een halve eeuw de Kroon der Nederlanden draagt, die op 6 September wordt overge dragen aan de Prinses-Regen tes, dan Koningin Juliana, worden in dit nummer hier aan speciale artikels gewijd. Stellig wordt deze courant door velen bewaard, 'n unieke gelegenheid dus voor H.H. Ad verteerders, de aandacht op hun zaak of bijzondere artike len te vestigen. De Administratie De Russen zijn aan het ontvoeren getrokken. Duitse burgers, politie- inspecteurs, werden vorige week met list en geweld de grens over gebracht, nu is er weer een Ame rikaans burger ontvoerd. Ook dit incident vond plaats op de Potz dammerplatz en wel in het gedeelte waar de zones aan elkaar grenzen. Terwijl de plaatsvervangend direc teur van het Amerikaanse informa tie-bureau aan het wandelen was met zijn vrouw en twee kinderen, sprongen plotseling twee gewapende Russen uit een auto. De heer Hea- den werd beetgepakt, naar binnen geduwd en toen zijn echtgenote alarm sloeg was de auto al ver dwenen. Mevrouw Headen ver voegde zich bij de Britse militaire politie en verzocht dringend iets te doen in het belang van haar man. De Britse militaire politie stond evenwel machteloos. Mevrouw Hea den deed een omstandig verhaal van de gang van zaken. Het incident vond plaats in de Engelse sector van Berlijn. Geenszins als represaille, maar toevallig werd Zondag ook een Rus sische politie-autoriteit gearresteerd in de Britse sector. Het was de chef van de Russische criminele politie, die door de politie van de door de Westelijke geallieerden, aangestelde chef Stumm werd gevangen ge nomen. Gisteren heeft de Russische politie-functionaris voor een Duitse rechtbank terecht gestaan. Nog een gesprek met Stalin? Een laatste ontmoeting, in ver band met de gerezen moeilijkheden in Berlijn, is aangevraagd met de dictator van het Kremlin. Mocht hij weigeren de geallieerde Westelijke gezanten te ontmoeten, dan zal Mo- lotov zich nogmaals achter de con ferentietafel zetten om de klachten en wensen aan te horen. Deze bij eenkomst zal dan de laatste van de serie Moskouse besprekingen zijn. De persoonlijke afgevaardigde van de Britse minister van buitenlandse zaken, Frank Roberts, zal zich dan direct naar Londen begeven, ten einde rapport aan Bevin uit te brengen. De verwachtingen, dat er ten slotte nog een compromis tussen Oost en West tot stand zal komen, zijn niet hoog gespannen. Na zes conferenties is men nog even ver als bij het begin toen de Westelijke gezanten bij Molotov aanklopten om, door gemeenschappelijk overleg, de gerezen moeilijkheden' uit de weg te ruimen. De afgezanten wil len met Stalin een misverstand uit de weg ruimen over de muntsoort te Berlijn. Stalin schijnt te denken dat de Westerse machten van ge dachten zijn veranderd betreffende het gebruik van roebels in de stad, zonder supervisie van de vier mo gendheden. Zaterdag 21 Augustus werd prinses Margaret Rose van Engeland 18 jaar. Daarmee bereikte zij de meer' derjarige leeftijd van vorstinnen. De prinses zal op 6 September aanwezig zijn bij de inhuldiging van H.K.H. prinses Juliana tot Konin gin van Nederland. De diensten van het Amerikaanse Rode Kruis hebben een dringende oproep gediaiain om verpleegsters ter bestrijding van de, vooral in de Zuidelijke staten, zich uitbreidend© kinderverlamming-epidemie. WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 24 Augustus: Aanvankelijk zwakke tot matige Zuid-Westelijke wind, la ter tijdelijk veranderlijke wind, toe nemende bewolking met enige plaat selijke regen, weinig verandering in temperatuur. 24. Zon op 5.38; onder 19.46. Maan op 21.20; onder 10.31. Laatste kwartier 27 Augustus. Het Johannes-Evangelie als geschenk Een 6-jarig Chinees jongetje van Amerikaanse nationaliteit, overhan digde in New York, voor het ver trek van de Amerikaanse delegatie van afgevaardigden naar de We reldraad der Kerken, aan mr. Char les P. Taft, president van de Ver eniging van Amerikaanse kerken, een exemplaar van de 10.000 Johan nes-evangeliën, die aan de Neder landse kinderen ten geschenke zul len worden gegeven. De boekjes zijn alle voorzien van de naam van het Amerikaanse kind, dat hierbij betrokken is en de Ne derlandse kinderen zullen door mid del van een kaart hun dank en groeten aan hun vriendjes in de nieuwe wereld kunnen overbrengen. De overhandiging van deze evan geliën werd opgedragen aan de Ne derlandse Zondagsschoolvereniging, die in oris land beschikt over een staf van 8000 leiders en leidsters en circa 250.000 kinderen bereikt. De overdracht zal op plechtige wijze geschieden aan een Neder lands kind van 6 jaar, in een bijeen komst in de Oude Kerk, a.s. Woens dag 25 Augustus te 2.30 uur. Mr. Taft en andere kerkelijke afgevaar digden zullen hierbij tegenwoordig zijn, terwijl alle Zondagsschoolkin deren in Amsterdam, al of niet met hun leiding, uitgenodigd werden deze gebeurtenis mee te maken. i Amerikaanse leger waarschuwt Amerikaanse zakenlieden en ver tegenwoordigers van industriële be drijven hebben van de zijde van het Amerikaanse leger de waar schuwing gekregen, voorzichtig te zijn met verzoeken om inlichtingen uit het buitenland, vooral uit ge bieden die door de Sowjets be heerst worden. Ook organen als Ka mers van Koophandel en handels- afdelingen zijn gewaarschuwd. De rechtbank te Assen heeft de 31-jarige veenarbeider A. K. uit Nieuw-Dordrec'ht (Emmen) veroor deeld tot een gevangenisstraf van 2 jaar met aiftrek. K. stond terecht wegens een poging tot moord op zijn vroeger meisje, dat de ver loving had verbroken. In Oihama (Amerika) is een fa briek, die dagelijks ongeveer een half millioen eierschalen tot poe der verwerkt. Dit poeder wordt gebruikt in plaats van beendermeel of kalk. Voor menselijk gebruik wordt 21/2 gram van dat poeder wat het caiciumgehalte betreft, ge lijkwaardig geacht met een halve liter melk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1