WERELDNIEUWS Russisch-Amerikaanse betrekkingen komen in critiek stadium votor dreigend gevaar Waarschuwde., Man luidde ide klak vaaral in ver band met krijgsgebeurtenissen, die in die tijden, voor Gent niet zelid- zaam warein:. Tom in 1539 de Gente naren tegen Karei de Vijfde in op stand waren gekomen, en 'het ver zet onderdrukt Werd 'hield de dooir de keizer opgelegde straf ooik in, dat de klok verbeurd verklaard zou Worden. Dit vonnis werd echter niet uitgevoerd. Die oude Roeland was lastig te luiden, waarsdhij'nliijk doordat de vorm te langwerpig Iwlais. In 1659 besloot men de klok' te doen 'her gieten en dit werk Werd opgedra gen aan' de Nederlander Pieten He- mony- De nieuwe tegenwoordige Roeland Was zwaarder dan zijin voorganger. Hij vervulde ziijln taak tot 1914- Hij luidde in Augustus 1914, 'toen1 de Duitse troepen België binnenvielen. Maar vier maarnieten la- ter igaf bij de geest. Men vertelt iln/ Vlaanderen, dat de Duitsers op 12 December 1914 bevel gaven de klok te luiden ter ere van hun overwin ning, in Oost-Pruisen op de Rusk aen behaald'. Maar bij de eerste slag barstte klokke Roeland iem sindsdien heeft Ihij zich nitet meer doen horen,. Roode Kruis hielp vluchtelingen te Medan Blijkens bekend gemaakte cijfers hielp het Rode Kruis te Medan ge durende Juni veertigduizend vluch telingen uit Republikeins gebied van Sumatra, die haveloos gekleed en uitgehongerd in de Negara Soema- tera Timoer hulp en bijstand zoch ten. De stroom van vluchtelingen naar het gebied van de Negara blijkt voortdurend toe te nemen. Dagelijks meldt zich een zodanig aantal verkommerde Indonesiërs en Chinezen aan, dat speciale politie maatregelen noodzakelijk zijn om een opstopping te voorkomen. Fries wee in Italië Onder de vele vreemdelingen die ook deze zomer weer het Friese waterland bezoeken, bevond zich de Italiaanse prinses Marquerite Cae- tani di Bassiano, die graag enkele Friese boerderijen wilde bezichti gen. Deze wens werd ingewilligd en zij werd rondgeleid op een tweetal boerenbedrijven in de omgeving van Grouw. Men vernam van de prinses dat op een van haar boerderijen in de omgeving van Rome onlangs 20 Friese koeien zijn aangekomen. Deze dieren passen zich uitstekend aan bij het Italiaanse klimaat. Terugroeping gevraagd van Russische consul-generaal Resultaten van Berlijnse lucht brug overtreft verwachtingen Een woordvoerder vain ide Anne-, rikaanse Luchtmacht heeft medege deeld, idat, naar men verwacht Amerikaanse m Britse vliegtuigen ld© volgende maand in staat zullen zijn dagelijks 6600 ton levensmid delen, brandstoffen en andere beno digdheden naar Berlijn te vervoe ren. Dit zoiu 2100 ton meer zijp; dan1 de verleden maand door Lt. Generaal Lucius D|. Clay, de Ame rikaanse Gouverneur in Duitsland', geschatte maximum hoeveelheid, toen ihijl aan President Truman, het Congres en de Regerings Departe menten tijdens ©en kort verblijf to Amerika rapport uitbracht over d'e met de luchtbrug gemaakte vorde ringen. Deze zegsman deelde verder me de, dat Britse en Amerikaanse vliegtuigen onlangs in een tijdsbe stek van 24 uur 5100 ton naar de Duitse hoofdstad hadden vervoerd. Deze door de lucht vervoerde ton nage werd binnen 50 dagen van 80 ton op de eerste dag, m.l. 26 Juli j.l., opgevoerd' tot genoemde hoe veelheid. Hij verklaarde, dat 'die autoriteiten belast met de uitvoe- vtog van het vervoersprogramma van mening ziijln, dat de luchtvloot, thans ingezet om de blokkade te breken, voor deze taak voldoen de berekend is en dat derhalve verdere uitbreiding niet nodig i's. Een groot C-74 globevliegtuig vloog vorige week to 19 uur naair Europa 'en heeft reeds verscheidene vluchten naar Berlijn gemaakt miet bloem, zware machinerieën en an dere voorraden. De Veiligheidsraad dreigt met sancties De Veiligheidsraad heeft ©en re solutie aangenomen, die de Arabie ren en Joden er aan herinnert, dat sancties tegen 'hen kunnen worden toegepast, indien zij niet de Wapen stilstand in Palestina handhaven. Die raad gaf aan beide partijen het be vel hun aahhangers te straffen, in dien dezen het bestand verbraken. Deze resolutie 'werd 'aangenomen, nadat ©r -een telegram van Berna- dotte 'was binnengekomen, waarin gewaarschuwd werd, dat de toe stand in Jeruzalem, waar het vu ren bijna geep ogenblik gestaakt is, langzamerhand onhoudbaar wlerd Rusland, de Oekraïne ien Syrië [ont hielden zich van stemming- Nederland helpt Palestijnse vluchtelingen Graaf Bernadofte, de bemiddelaar van de Uno in d© Palestijnse kwes tie, heeft telegrafisch aan de Ne derlandse regering verzocht om blij' te dragen to de leniging van Ide nood', ontstaan onder ongeveer 33 duizend Arabische en 7 duizend Joodse vluchtelingen, die zich in ©en wanhopige positie bevinden. Bernadofte verzocht aan de Neder landse regering om vijftig ton erw ten ©n vijftig ton bonen te schenken als bijdrage in de hulporganisatie. Het verzoek is ingewilligd'. D|e eerste zendingen zullen de vluchte lingen spoedig bereiken- De levensloop van klokke Roeland Nu klokke Roeland', die grote bei aard' van het Belfort te Gent om laag Wordt gehaald om te Doornik te worden hergoten, komen, verschil lende gebeurtenissen uit het leven van deze befaamde klok in de her innering terug. De eerste klok va» deze naam is to 1314 gegoten en liet zich bij all© belangrijke gebeurtenissen to het leven van. Gent horen tot 1659. Het opschrift zeidie onder meer* die gheheeten es Roeland. Als men se luut es sturm©' in 't landt". De naam is ontleend aan die van de held to het Franse Ro- 1 andslied, -Wiens hoorn immers ook In plaats van een ontspanning van de toestand, na de besprekingen te Moskou, is eind vorige week een verslechtering van de verhouding Rusland-Amerika ingetreden, die de wereld met bange zorg vervult. Men kan zich niet meer van de gedachte vrij maken, dat de Amerikanen het geharrewar meer dan beu zijn. Na de besprekingen en de nota-wisse lingen, na het rekken van de Ber lijnse blokkade, is de affaire Ko- senkina in Amerika een der voor laatste druppels, die de emmer kun nen doen overlopen. Er heerst grote ontstemming te Washington. De Amerikanen hebben terwille van hun bondgenoten Engeland en Frankrijk, lange tijd een gematigde toon aangeslagen tegenover de Sov jet-Unie, maar minister Marshall acht, in volledige overeenstemming met president Truman, de tijd geko men een krachtig en aan duidelijk heid niets te wensen overlatend ge luid te laten horen. Door de affaire- Kosenkina heeft de Russische con sul-generaal Lomakin zich volko men onmogelijk gemaakt en in een nota van het Amerikaanse departe ment van Buitenlandse Zaken is dan ook om zijn terugroeping ge vraagd. Hierdoor is een kritieke toe stand ontstaan, waaruit van alles voortvloeien kan. Weliswaar gaan de besprekingen in Moskou nog verder, maar juist door dit feit kan met aan zeker heid grenzende waarschijnlijkheid worden voorspeld, dat zij tot mis lukking zijn gedoemd. Algemeen is men van mening, dat de Russen het Amerikaanse verzoek tot terugroe ping van de consul-generaal zullen inwilligen. Deze terugroeping komt practisch neer op een uitwijzing. Deze drastische en krachtige stap van Amerikaanse zijne, is eerst na rijp beraad genomen. Nu dit is ge beurd, kan er verder van alles ge beuren. Over het algemeen is de verwachting in Washington, dat het zal komen tot een verbreking van de diplomatieke betrekkingen tus sen Amerika en Rusland. In ieder geval zullen de Russen tegenmaat regelen nemen, wellicht tegen Ame rikaanse autoriteiten in de Sovjet- Unie. De Amerikaanse verbolgen heid spreekt duidelijk uit de nota. De minister van Buitenlandse Za ken, Marshall, heeft zich persoonlijk met de tekst ingelaten en is per soonlijk verantwoordelijk voor de opgenomen clausule, dat Amerika neit kan toestaan, dat de politie van een buitenlandse mogendheid op Amerikaans gebied handelend op treedt. Ook president Truman was het geheel met de gevolgde methode eens. Indien een opvolger van Lo makin wordt aangesteld, dan moet worden afgewacht of deze autoriteit dezelfde methodes toepast als zijn voorganger. Blijkt dit inderdaad het geval te zijn, dan zou de mogelijk heid bestaan, dat de Amerikanen maatregelen treffen tegen de Rus sische ambassadeur in Amerika, Panjoeskin. Russen ontvoeren 3 politiemannen Vrijdag werden drie Duitse po- litie-inspecteurs door Russische sol daten uit de Amerikaanse zóne ont voerd. De Amerikaanse comman dant in Berlijn heeft daarop aan de chef van de Amerikaanse politie op dracht gegeven, de terugkeer te verzoeken van de politie-auto met de drie ontvoerde mannen. Met de drie inspecteurs werden 150 Duitse burgers naar de Russische zóne overgebracht. Daartoe overschreed een zwaar gewapende Russische pa trouille de grens van de Amerikaan se zóne, hetgeen op zich zelf reeds een ongeoorloofde schending bete kende. Door een list werden de in specteurs uitgenodigd de grens te passeren. Nauwelijks aan de over zijde, werden zij door Russische sol- dten gearresteerd. De Westerse ko- lenchef, waarvan wij vorige week schreven, is op bevel van de Russen gearresteerd. Ook dit heeft een protestnota van de geallieerden uitgelokt. In hoge Westelijke kringen leeft de over tuiging, dat de arrestaties het be gin zijn van een terreurcampagne, die ten doel zou hebben, de chaos te vergroten en het leven voor alle Westers georiënteerde Duitsers en voor de bezetters onmogelijk te ma ken. De Amerikaanse commandant heeft er op gewezen, dat de Russen in hun eigen zóne uitgesproken mis dadigers op belangrijke politiepos ten hebben gezet en handhaven. Van vier hunner staat vast, dat zij vroeger meerdere malen met de rechter in aanraking zijn geweest en feitelijk achter slot en grendel moesten zitten. De dictatuur even wel kan de misdaad gebruiken voor het bereiken van haar doelstellin gen. Dit op zichzelf is reeds vol doende motief voor alle vrijheids lievende volken der wereld, het hoofd koel te houden en de macht van het communisme de voet dwars te zetten, waar dit mogelijk is. RADIO-PROGRAMMA Dinsdag 24 Augustus HILVERSUM I. 301 M. 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 gram.; 7.45 morgengebed; 8 nieuws; 8.15 gram.; 9 lichtbaken; 9.30 gram.; 10 voor de kleuters; 10.15 gram.; 10.40 voordracht; 11.30 als de ziele luis tert; 11.40 gram.; 12.03 zang en piano; 12.33 Rhythm, sextet; 1 nieuws; 1.20 gram.; 1.45 uit het Boek der boeken; 2 gram.; 2.30 voor de vrouw; 3 gram.; 4 de Zonnebloem; 4.30 ziekenlof; 5 na schooltijd; 5.15 gram.; 5.30 de Wigwam; 5.45 over zeese kroniek; 6 gram.; 6.20 sport; 6.30 Ned. Strijdkrachten; 7 nieuws; 7.15 gram,; 7.30 klankbèeld; 7.50 we deropbouw; 8 nieuws; 8,12 Harle kinade; 9.35 concert; 10.45 avond gebed; 11 nieuws; 11.1512 gram. HILVERSUM II. 415 M. 7 nieuws; 7.15 gram.; 7.50 dagope ning; 8 nieuws; 8.15 gram.; 9.15 morgenwijding; 9.35 gram.; 10.30 van vrouw tot vrouw; 10.35 gram.; 10.50 kleutertje luister; 11 gram.; 11.45 De Nederlandse vrouw 1898 1948; 12 Lyra-trio; 12.33 gram.; 1 nieuws; 1.15 Wereldraad der Ker ken; 1.20 Metropole-orkest; 1.50 kin derkoor; 2.15 Grock; 2.30 matinee; 4.30 met naald en schaar; 4.35 gram.; 5 kamerorkest; 5.30 Wereldraad der Kerken; 6 nieuws; 6.15 piano; 6.30 canserie; 7.10 gesprekken met dok ters; 7.25 nieuws; 7.30 relais Edin burgh; 8.55 buitenlands overzicht; 9.10 the Romancers; 9.40 Nel Oost hout; 10 orgel; 10.30 wielerkam pioenschappen; 11 nieuws; 11.15 Wereldraad der Kerken; 11.20 wiel rennen; 11.3512 gram. Nieuw procédé voor de vervaardiging van staal De Republic Steel Corp. te Cleve land en de Babcock en Wilcox Tube Co. te New York hebben naar ver nomen wordt, een nieuwe methode en een eenvoudige machine ontwik keld, welke een omkeer zullen te weeg brengen in de Amerikaanse staalindustrie. Volgens dit nieuwe procédé kan staal in één bewerking worden ge goten, zodat de vele kostbare be werkingen van het vloeibare sta dium tot het halffabrikaat overbo dig worden. Door deze nieuwe methode worden de productiekosten van staal met 3 dollars per ton ver laagd. Suiker wordt duurder Bet zoiu to de bedoeling liggen toe te staan, dat de suikerprijs voior de consument m'et twlee cent per k,g. wordt verhoogd. Deze ver hoging zou geheel aan die detaillist ten goede komen. Geschenkzendingen voor Nederland De E.C.A- Iheeft nieuwe toiewijziinr gen voor igesclhenkzendingen voor Griekenland:, Nederland', de gecom bineerde zóne van Duitsland en toet vrije gebied van Triest toit ©en be drag van bijna elf millioan dollar bekienid' gemaakt. Nederland zal voor 2.560.366 'dol lar Amerikaanse tarwe krijlgen en voor 743.000 dollar aam petroleum- produetefn. Bij' Kon. Besl. is de stichting Leïds Univerisiteitsfonids te Leiden aangewezen als bevoegd', om bi} de faculteit der rechtsgeleerdheid te Leidien ©en bijzondere leerstoel te vestigen in de parlementaire ge schiedenis. Christiansen beeft cassatie aan getekend tegen de door toet bijzon der gerechtshof te Arnhem gewlezen sententie, Waarbij' de voormalige Wehrmactotsbefehlshaiber tot 12 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. Het nationale bestuursbureau van de Ts jecihoisloWaakse nationale sport vereniging Sioikol heeft ©en aantal gewestelijke bestuurders ontslagen.' Zij' worden' beschuldigd van „bet verzaken van de plichten van de Sokol ten opzichte van de staat en ondermijning van de eenheid vaö de staat en de openbare orde"-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 2