ZIERIKZEESCHE fjl NIEUWSBODE De nieuwe Grondwet aanvaardt WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 met 76 tegen 22 stemmen De Duitse politie van Oost-Berlijnging oversta g A.R., S.G.P., C.P N. en de heer Weiter stemden tegen WERELDNIEUWS Zij opende het vuur op mensenmenigte ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1948 15979 101e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3.—. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtmain Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per mm. Bij contract speciale prijzen. Suocesjes maximum 15 num. (4 regels) f 1.— per stuk. De voorstellen tot grondwether ziening, waaronder ook dat inzake de nieuwe rechtsorde met betrek king tot Oost- en West-Indië, gin gen er met grote meerderheid door. Mr. Sassen, de nieuwe jeugdige mi nister van Overzeese Gebiedsdelen, verwierp de critiek als zouden de ontworpen artikelen veel te vaag zijn en betoogde dat er wel dege lijk een belangrijk beginsel aan het herzieningsvoorstel ten grondslag ligt. Het voorstel schept namelijk de mogelijkheid om op basis van hetgeen de artikelen bevatten, een geordende rechtsstaat in Indonesië in het leven te roepen. Aan het slot van zijn betoog voegde hij de oppositie toe dat zij niets constructiefs in de plaats had gesteld voor het geval dat deze grondwetsherziening zou worden verworpen. Er is weer iets groots te doen in Indië, naar het woord van Coen, zo besloot minister Sas sen, er op wijzend dat onze ware grootheid hieruit zal bestaan, dat wij niet alleen, maar in vrije sa menwerking met Indonesië voor een nieuwe rechtsorde zullen zorgen. De uitslag van de stemmingen was, dat het voorstel inzake de nieuwe rechtsorde er met 76 tegen 22 door ging; alleen de Anti-Revo lutionairen, Communisten, Staat kundig Gereformeerden en de heer Weiter stemden tegen. De regeling inzake het inkomen van de afstand gedaan hebbende Koning of Koningin, verwierf de stemmen van alle 98 aanwezigen. Het voorstel betreffende de staats secretarissen kwam er met 83 tegen 15 door (Christelijk-Historischen en Communisten tegen) en tenslotte nam de Kamer met 92 tegen 6 (Communisten tegen) het ontwerp betreffende de burgerlijke staat van beleg aan. Voor het antwoord van de minis ter van Overzeese Gebieden had bij de debatten de heer Vonk verklaard dat zijn fractie bij de behandeling in eerste lezing haar stem afhanke lijk had gesteld van het al of niet in het regeringsbeleid gesteld ver trouwen. Hij gaf zijn waardering te kennen voor de memorie van ant woord en sprak de hoop uit dat de regering voor de bezetting van de hoogste posten in Indië de mannen zal uitkiezen, die bij uitstek ge schikt zijn om de herboren rege ringsmacht over te nemen. De heer Zandt betoogde dat het op vertrouwen aankomt, maar het is z.i. duidelijk dat vertrouwen in de Republiek niet bestaat. De heer Ger- brandy was bitter teleurgesteld door het antwoord van de minister, van wiens goede bedoelingen hij wel overtuigd was, maar hij is niet ge rustgesteld. Hij vroeg zich af of er waarborgen zijn, dat uit deze con structie ook iets goeds kan komen. De heer Weiter verklaarde dat 's ministers antwoord hem niet be vredigd had. Hij betoogde dat de Een grote kustbatterij van tie verdedigerswerken van Stockholm is cintploft. Twee officieren en zeven soldaten zijin gedood, drie soldaten zijn igewond1. voorgestelde herziening geen rich ting kan geven aan de politieke ont wikkeling der betrekkingen tussen Nederland en Indië. Daarom kan z.i. aanvaarding van het ontwerp niet in het belang van Nederland en Indië zijn. De heer Tilanus noemde de rede van de minister vertrouwenwek kend en bevredigend. De heer Romme verklaarde dat de regering de noodzakelijkheid van aanvaarding van het ontwerp nog duidelijker heeft gemaakt, wil men komen tot uitwerking van de Ko ninklijke rede. NEEM EN LEES 1 Bijbelgedeelten voor elke dag. 2228 Augustus Zondag Markus 9 Maandag 9 Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag 9 9 10 10 10 vs. 213 vs. 14-29 vs. 30—37 vs. 38-50 vs. 1 12 vs. 13—16 vs. 17—31 Een 'communiqué van de Griekse generale istaf meldt, dat een bui- tanlaindjs vliegtuig „met rode ster ren op de vleugels", Griekse troe pen Iheeft beschoten te Kartaldag, ten Noord-Westen van Komojini. Persberichten noemden toet vliegtuig Bulgaars en. verklaarden dat toet was gezien door waarinemetrs van de Verenigde Natiies. Da Duitse politie van Rusisisidhi- Berlijn toeeft gezorgd' voor een al bijzonder tragische noot in toet Berlijnse drama, door toet vuur te openen op een mensenmenigte, diie zicto op de Potsdaminerplatz Ihaidi verzameld. Tengevolge daarvan wier den verschillende personen gewond, waarvan er enkelen later oivierlieden. De gewonden werden door 'die Wes telijke politie naar ziekenhuizen iln de Amerikaanse en Britse sector vervoerd. De aanleiding tot toet in cident vormde een razzia op zwart handelaren. Deze zoeken bij. voor keur de •Potsdammerplatz pp; in toet bijzonder toet gedeelte, waar de drie bezettingszones aan elkaar grenzen. Toen de politie-auto's tot stilstand1 waren gekomen, wierden twee vermoedelijke zwarthandelaren in de kraag gepakt en in een der auto's gëtoasen. Bij de arrestatie van twee andere zwhrtihandaLairen, wis ten de eerste arrestanten toet ha zenpad te kiezen, dopr in de me nigte te verdwijnen- Uit de menigte werden toén be ledigende woorden .geschreeuwd aan toet adres van de door de Russen geprotegeerde Duitse politieotoef Markgraf. De agenten begonnen zich toen 'een weg doo,r de menigte te banen. Het kwam daarbij tot een formeel gevecht, want ook het pu bliek liet zich niet onbetuigd. Door toet schieten van de politiemannen begonnen de mensen naar de Brit se en Amerikaanse zones te vluch ten. De menigte vond echter nog gelegenheid stenen te werpen naar 'een demonstratie van de Eenheids partij. De intussen op toet toneel verschenen politiechef Markgraf werd ook met een hagel van ste nen ontvangen. Daarop begon de Britse en Amerikaanse politie stel lingen te betrekken o.p de Potsdam merplatz. Aan de andere zijde van toet plein 'verscheen de Russische militaire politie ien zo stonden dus vertegenwoordigers van beidie par tijen tegenover elkaar. Tussen hen in lag de Chaos van de geleverde strijd', veelzeggend teken van de strijd om1 de hoofdstad van het vac. .aalige Reich. Duitse krijgsgevangenen uit Engeland In de Oostelijke sector van Ber lijn is voor toet eerst sinds lange tijd weer eens een trein uit heit Westen aangekomen. Echter niet ge laden met voedsel, steenkool of an. iere onontbeerlijke grondstoffen, olm de 'blokkade te kunnen uithouden, maar met Duitse krijgsgevangenen uit Engeland. Zij werden door Brit se militairen begeleid. De trein hield stil o,p' de grens van de Rus sische zóne, zodat de soldaten te voet verder moesten gaan. De Rus sen deden niet onhebbelijk ien ge droegen zi'dh zelfs: zeer correct, zo wel tegen de Duitse gevangenen als de Engelse soldaten. De bezet- tihgsautoriteiten van Westelijk Ber lijn trachten door verschillende ver- strekkinen toet leven voor de West- Berlijners wat op te fleuren.. Zo werd een grote partij Wijiti voor verkoop prijs gegeven. De politieke partijen- in Westelijk Berlijn ver langen verkiezingen voor de ge meenteraad'. Een desbetreffend verzoek i'stot de geallieerde bezetters gericht. De verkiezingen zouden op 24 October plaats hebben. De socialistische een heidspartij wenst zidh niet met de verkiezingen in te laten en heeft reeds Ihaar afkeuring over tot voor nemen uitgesproken. In de Ooste lijke sector van Berlijn beginnen de Russ-en beslag te leggen op de aan wezige voorraden industriële goe deren. Onlangs werd van Ameri kaanse zijde een order uitgevaar digd, dat geen goederen meer naar Oostelijik-Berlijn mogen worden uit gevoerd. Men is geneigd de jongste maatregel van de Russen te zien als een reactie hierop. Zo rekt zidh het leven, in Berlijn en er is nie mand, die ide afloop van dit onbe grijpelijk geharrewar zal kunnen voorspellen. Het staat immers niet op zichzelf, maar heeft de scherp ste tegenstelling, die ooit in de wereldgeschiedenis tussen volkeren bestond tot donkere achtergrond. I De wanhoop is de zekerheid I van toet gevreesde onheil. I O l> wJ WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 21 Augustus: Hier en daar ochtend mist, overigens half tot zwaar be wolkt 'met enkele plaatselijke buien, later in het Zuid-Westen opklarend, zwakke tot matige wind, overwe gend uit Zuidelijke ;richtilng, in het Zuid-Westen des lands -draaienjd haair Westelijke richting, weinig vtar- ahdiering van temperatuur. 21. Zon op 5.33, onder 19-52. Maan top 20.49, onder 7.01, 22. Zon iop 5.35, onder 19-50. Maan op 20 59, onder 8.11. HOOGWATER TE ZIERIKZEE over de maand Augustus 22. 5.11 V.m'. 17.16 m.m. 23. 5.38 v.m. 17,43 m.m. 24. '6.04 v.m'. 18.09 m.m. 25. 6.29 v.m. 18.35 m.m. 216. 7 v.m'. 19.07 n,in. 2(7. 7.35 v.m. 19.46 m.m. 28. 8.20 v-m. 20,36 m.m. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan, te Zierikzee. Laagwater te Zierikzee 5.50 uur na hoogwater Palestina - het zorgenkind van de UNO Een dringend verzoek van Graaf Bernadotte om onmiddellijke maat regelen inzake Palestina, heeft als gevolg gehad, dat de Veiligheids raad voor een spoedzitting bijeen werd geroepen. Bernadotte zegt in zijn telegram, dat, ondanks zijn voortdurende pogingen, het vuren practisch nimmer is gestaakt in Je ruzalem en dat de toestand er ge leidelijk onhoudbaar wordt. Onder deze omstandigheden, aldus Berna dotte, is het moeilijk uit te maken, welke partij de meeste schuld heeft. Beide partijen gaan thans zo ver, dat zij het gezag van de U.N.O. negeren. Dat geldt op het ogenblik alleen nog maar voor Jeruzalem, zegt Ber nadotte, maar op de duur zullen de gevechten in geheel Palestina weer worden hervat, wanneer de U.N.O. niet ten spoedigste krachtige maat regelen neemt om haar gezag te doen gelden. President Truman heeft gezegd, dat Amerika niet van plan is om troepen naar Palestina of elders te zenden, tenzij als onderdeel van een strijdmacht der U.N.O. en krachtens een besluit van de U.N.O. Belgische invasie in Frankrijk Het bezoek van buitenlandse tou- risten aan Frankrijk heeft zijn hoogtepunt bereikt. De hotels zijn overvol en bij voorbeeld te Parijs is er gebrek aan logeergelegenheid. Een derde deel van de buitenlandse gasten zijn Belgen. In Februari ver wachtte men, dat in de loop van dit •jaar 400.000 Belgen Frankrijk zou den bezoeken, maar thans is reeds een getal van 700.000 bereikt. Een oorzaak van deze Belgische invasie is de voordelige wisselkoers van de Franse touristenfrank (14 Belgische franken tegen 100 Franse). Op som mige dagen ziet men in Rijssel en op de Franse boulevards evenveel Belgische als Franse auto's.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1