ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 WERELDNIEUWS De onderhandelingen te Moskou hadden niet de gewenste uitwerking VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1948 No. 15978 101e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3.—. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: Sdhuitthaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman. Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Suocesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1.per stuk. Soekarno over het Indonesische probleem Bij :gelegenheidi van de derde ver jaardag van de proclamatie van de Indonesische Republiek Iheeft pre sident Soi ©karma in een radio rede gezegd, dat ida republiek haar vrijheid en oin afhankelijkheid met alle middelen die haar ter beschik king staan zal verdedigen met in begrip van guerilla-oiarlogvoering, politiek van de verbrande a air de, sabotage, stakingen' en boyeotis. Soiekar.no zei, dat de strijd bin nen de Republiek niet alleen ge streden werd voibr het gebied van de Republiek, maar voor de ;ouaf- .nankenjkheid van geheel Indonesië. Hij riep de Indonesiërs buiten de Republiek op in gedachte te hou den, dat de strijd ook voor hen gestreden wend en dat zij alles moesten doen wat in hun vermo gen ligt om de geïsoleerde Repu bliek te helpen. Verder beweende Soekarno idat de Indonesische kwestie thans een in ternationale kwestie is, ondanks het feit, dat de Nederlanders- het ©en binnenlands geval trachten te noe men. Hij waarschuwde de Neder landers, dat als de datum van 1 Januari 1949 niet werd vastgehou den als de 'einddatum voior de vol ledige Indonesische onafhankelijk heid, de Indonesiërs het geloof aan de Nederlandse beloften zouden verliezen en dat zulk ©en feit voor namelijk schade zou berokkenen'aan de Nederlanders. Soekarno legde er de nadruk op, dat de republikeinse politiek er iop gericht is het probleem op vreed zame wijze op te lossen door mid del van een internationaal forum en hij' zei, dat het in deze tijd van wereldpolitiek en wereldeconomie onmogelijk was de Republiek te iso leren, waardoor de internationale wereld meer en meer de hand in deze kwestie zou nemen. Soekarno besloot met te zeggan, dat er voer de Indonesiërs slechts één doel is: volledige vrijheid en onafhankelijkheid ep 1 Januari van het volgend jaar. De Donau is een „Oostelijke" rivier Twintig dagen heeft de Dotnau- conferantie geduurd en uiteindelijk is uitgemaakt, dat de Westelijkte mogendheden noch over 'de rivier, nodh ever de ischeepvaart erop, oeit meer iets te zeggen zullen heb ben. De landen van Oost-Europa nebben zich het uitsluitende recht van controle op de rivier toege- eigend'. Frankrijk, Engeland en de Ver enigde Staten nebben reeds doen weten, dat zij de nieuwe overeen komst niet erkennen en zich door de te Belgrado' genomen besluiten niet gebonden achten- De slotstemming weerspiegelde de solidariteit, welke de Oost-Euro- pese landen gedurende de gehele conferentie hebben getoond. Meer dan 115 maal gaven zij hun stem ter verdediging vain het Russische ontwerp, meer dan. veertien dagen geleden ingediend door Wysjinsky. De 'conferentie is geëindigd met de ondertekening van de conventie. Wysjinsky was de eerste, die zijn handtekening onder het document plaatste. Geen van de afgevaardig den der drie Westelijke mogendhe den was bij de ondertekening aan wezig. De Republiek Djokja verbreekt alle onderhandelingen De Republiek heeft onverwachts alle onderhandelingen welke met de Nederlandse delegatie werden ge voerd afgebroken, wat tot gevolg heeft gehad dat de besprekingen over de oplossing van ihet geschil nu volledig zijn 'opgeschort. De republikeinse delegatie heeft aan de Commissie van Goede Dien sten per brief medegedeeld dat zij gedwongen was dit besluit te ne men, daar bij het incident in de nacht van 16 op 17 Augustus in het Republikeins hoofdkwartier te Batavia alle bescheiden van de Re publikeinse veilagheidscommïssiie door de Nederlandse politie in be slag zijn genomen. De politieke londerhandelingen tus sen de beide delegaties lagen reeds geruime tijd stil, doch de bespre kingen over de uitvoering van de wapenstilstand vonden nog steeds voortgang. Deze Republikeinse stap is .ge heel onverwachts gekomen, daar dfe Commissie van Goede Diensten juist had besloten om Maandag weer naar Kali oeramg te gaan. Van repu blikeinse zijde zou verklaard zijln, dat de Republikeinse regering het heropenen van de onderhandelingen over de tenuitvoerlegging van een Wapenstilistandsoivereenkomst in overweging zou kunnen nemen, als de Nederlanders de in beslag ge nomen documenten zonden terug geven. Uit betrouwbare bron wordt ge meld dat de Nederlandse delegatie slechts één lid van het secretariaat naar Kalioerang zal zenden als de Commissie vap Goede Diensten eventueel Maandag weer bijeen komt. De Rassen bereiden nieuwe maatregelen voor Het langgerekt conflict tussen Oost en West, met de stad Berlijn als inzet, geraakt langzamerhand in een nieuw stadium van ontwikke ling. De wederzijdse besprekingen zijn zonder veel resultaat gebleven. Reeds thans mag met zekerheid worden aangenomen, dat de be raadslagingen te Moskou feitelijk mislukt zijn en uit dit feit schijnen de Russen reeds hun conclusies te hebben getrokken. Zo is de Rus sische commandant naar Berlijn ge komen, met nieuwe instructies, die er op wijzen, dat het in de bedoeling van Moskou ligt, een nieuwe serie maatregelen toe te passen, teneinde opnieuw de Westelijke geallieerden te bewegen de stad te verlaten. Be halve maatregelen in de stad, zou het ook in de bedoeling liggen de luchtbrug dodelijk te treffen. Deze berichten doen vermoeden, dat opnieuw een ernstige crisis voor de deur staat. De geallieerden heb ben langzamerhand de ganse scala van diplomatieke hulpmiddelen ver bruikt. De Russen hameren nog steeds op hun standpunt, dat de ge allieerden in de stad niets hebben te maken en gelijk wordt er bij ver teld, dat over dit standpunt verder niet meer te praten valt. Alleen zouden de geallieerden de waar borg krijgen, in alle rust en kalmte te vertrekken, zonder dat dus in cidenten zouden worden uitgelokt. Op dit punt hebben de diploma tieke afgezanten te Moskou geen krimp gegeven. De voorgestelde ont moeting met Stalin zal te dien aan zien wel geen wijziging brengen. Vooral in Russische kringen leeft de verwachting dat de besprekingen met Stalin het mislukken van de generale besprekingen zullen on derstrepen. De Russen doen het op eigen houtje Te Berlijn doen de Russen hun zaken (en daarmede ook een deel, dat niet tot hun competentie be hoort) op eigen houtje. In de ver onachtzaming van eenmaal gemaak te afspraken zijn zij van een waar lijk verbluffend cynisme. Zo stellen zij geheel eigenmachtig mensen aan bij het Berlijnse bestuur, zonder daarover met de Westelijke com mandanten overleg te plegen. In een krachtige protestnota hebben de geallieerde commandanten daar tegen gefulmineerd. Het protest was gericht aan de vrouwelijke burge meester van Berlijn. De kwestie ging over het ontslag van een Duit ser uit gemeentelijke dienst. Deze functionaris was belast met de ko- lenvoorziening van Berlijn en zou als zodanig worden opgevolgd door een communistisch georiënteerde man. De geallieerden zien in het Russische besluit een symptoom van het Russische streven de kracht en het gezag van het gemeentebestuur te ondermijnen. De algemene toestand te Berlijn wordt er ook in het algemeen niet beter op. Het was een tot voor kort dagelijks weerkerend verschijnsel, dat invaliden een gevecht moesten leveren om in de overvolle bussen te komen. De Engelsen hebben daar nu een einde aan gemaakt en be paald, dat de Duitse invaliden ge bruik mogen maken van de auto bussen, die ten behoeve van de Britse militairen door de Engelse zóne van Berlijn lopen. Een grassier in levensmiddelen te Oegstgeest haid! ruim 10.000 blik jes leverpastei te duur verkocht. De tuchtrechter vqor de prijzen veroordeelde hem tot ©ein boete van f 2000 en voorwaardelijk© sluiting van zijin bedrijf met ©en proeftijd van twee jaar. Dirie-en-twintig zij- iner afnemers kregen 'eveneens een boete, zij het van geringe omvang. Zondag a.s. zullen van kwart voior drie tot drie uur alle klokken van alle bij' de Wereldraad vain Ker kten aangesloten kerken over de ge hele wereld' worden geluid om de aandacht te richten oj> het feit, dat dan te Amsterdam de eerste vergadering van de Wereldraad (alle niet R.K. kerken zijn daarbij aangesloten) geopend wordt. De mens kamt zijn haar I iedere morgen, waarom niet jr zijn' hart? WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 20 Augustus:: Wisselend© bewolking met enkele verspreide buien, zwak ke tot matige wind tussen Noord 'en West, aanhoudend koel weer. 20. Zon op: 5.31, onder 19-54. Maan op '20.38, onder 5.49- Laatste Kwartier 27 Aug. 10.000 Joodse immigranten per maand 1 Augustus is het nieuwe immi gratieprogram in werking getreden, waarbij Israël maandelijks 10.000 immigranten zal opnemen. In het afgelopen jaar zijn er reeds 50.000 geïmmigreerd, waarvan 30.000 sinds het einde van het mandaat. Voor de nieuwe immigranten worden al lerlei behuizingen gerequireerd. Verlaten Britse kampen en Ara bische dorpen en steden, waarvan de inwoners gevlucht zijn. In Jaffa worden verschillende wijken be woonbaar gemaakt en reeds zijn de aan Tel-Aviv grenzende straten ge heel bewoond door immigranten. De immigratie geschiedt openlijk ondanks de Arabische dreigementen dat het schieten weer zal beginnen bij de aankomst van nieuwe boten. De boten komen toch en brengen ieder van 100 tot 2000 nieuwe be woners van Israël. Het plan om gedurende de eerste twee jaar 10.000 per maand toe te laten, is door de regering opgesteld in overleg met Dr. Joseph Schwartz, de Europese dircteur van de Joint! Tot aan de grenzen van Israël zul len de immigranten verzorgd wor den door de Zionistische organisatie en de kosten zullen vrijwel geheel gedragen worden door de Joint. Dr. Schwartz schat, dat er in to taal 600.000 tot 750.000 Joden uit Europa willen emigreren. Het eco nomisch probleem is van enorme omvang zo zeide hij, omdat de mees ten geen geld voor de overtocht hebben en zij die wel geld bezitten, dit niet kunnen exporteren door de rigoureuze valutabepalingen in alle Europese landen. Prioriteit zal verleend worden aan de geïnterneerden op Cyprus, de bewoners der kampen en de Joden in de Arabische landen, indien die in staat zullen zijn te emigreren. Nieuw U.N O-onderzoek inzake Tjechoslowakije De regering van Tsjecho-Slowakije heeft aan de Algemene vergadering van de U.N.O., die in September wordt gehouden, de kwestie voor gelegd van de vervanging van de Tsjechische afgevaardigde Jan Pa- panek in de beide adviserende com missies van de U.N.O. Hij was niet als vertegenwoordi ger van zijn land benoemd, maar als persoonlijk lid. Hij verloochende de regering te Praag op de dag van de zelfmoord van Jan Masaryk en hij werd toen onmiddellijk als afge vaardigde uit zijn ambt ontzet. De vergadering zal dus de Tsje- cho-Slowaakse kwestie opnieuw moeten onderzoeken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1