STAD EN PROVINCIE Stijging der levensverzekering in ons land Aanbieding geschenk Nederl Vrouwen aan H M. de Koningin Slagers ontevreden over de vleesvoorziening Jeugdige avonturier Vijfjarige als detective Se* gaat niets boven Officiële bonnenlijst Wonderkinderen KERKNIEUWS De gezamenlijke productiecijfers van de Nederlandse levensverzeke ringmaatschappijen geven blijk van een steeds sterkere groei. Werd over 1947 in totaal aan nieuwe verzeke ringen afgesloten voor ruim l1 milliard gulden, in het eerste half jaar van 1948 werd reeds een totaal van 863 millioen bereikt tegen 705 millioen in het eerste halfjaar 1947. Het getal van 863 millioen be staat voor 334 millioen uit z.g. kapitaalverzekeringen, voor 421 mil lioen uit door vermenigvuldiging met 10 gekapitaliseerde renteverze- keringen (lijfrenten, medeverzekerde wezenrenten e.d.) en voor 108 mil lioen uit z.g. volksverzekeringen (begrafenisverzekeringen). Deze pro ductiecijfers zijn bruto en vormen dus niet de netto vooruitgang. De door de Verzekeringskamer kort geleden gepubliceerde officiële cijfers over 1945 wezen uit, dat per j ultimo 1945 in totaal met inbegrip van één in Nederlandsch-Indië ge vestigde maatschappij ruim 8V3 mil liard gulden verzekerd was. Officiële cijfers over 1946 ontbreken, doch een telling (enkele kleine maatschap pijen uitgezonderd) wees uit, dat per ultimo 1946 het totaal ligt tussen 9,4 en 9.5 milliard, terwijl een be trouwbare schatting per ultimo 1947 een totaal van ruim 101/3 milliard doet verwachten. De bovengenoemde productiecijfers over het eerste half jaar 1948 maken het waarschijnlijk, dat thans de 11 milliard reeds zal zijn overschreden. Dit betekent, dat per hoofd der bevolking ongeveer 11160,— verzekerd is. Toch kan nog lang geen verzadi gingspunt bereikt zijn, want blijkens een recente publicatie van de Neder landse Stichting voor Statistiek heeft slechts 44% van de gezinshoofden in ons land een levensverzekering of lijfrenteverzekering lopen, waar voor premie betaald wordt (dit per centage is des te hoger naarmate het gezin een grotere welstand heeft) terwijl 63% van de gezinshoofden of kostwinners is aangesloten bij een begrafenisfonds of begrafenisver zekering (dit percentage is des te lager naarmate de welstand groter is). Deze percentages spreken des te sterker als men bedenkt, da( 86 der woonhuizen en inboedels tegen brand schade verzekerd is (95 tn de Ge zinnen van de gegoede middenstand y en welgestelden). Een deputatie van het bestuur der Stichting „De Nederlandse Vrouwen 1898—1948", die de voornaamste geestelijke stromingen in ons land vertegenwoordigden hebben Maan dagmiddag op 't Paleis Het Loo het geschenk van Nederlandse vrouwen aan H. M. de Koningin aangeboden. Het voornaamste deel van het ge schenk vormden de ruim 750000 handtekeningen van vrouwen, die daarmede de eerste vrouw van het land haar persoonlijke gelukwensen deden toekomen. Deze provinciege- wijze gebundelde handtekeningen gingen vergezeld van 868 oorkonden van de 960 deelnemende gemeenten. Voorts waren er andere geschenken. Ook de Nederlandse vrouw in het buitenland en de vrouwen van Aru ba hadden zich bij dit huldeblijk aangesloten. De presidente, mevr. van den Bosch—de Jonge, bood de cadeaux aan Hare Majesteit aan, welke deze met grote erkentelijkheid aanvaardde. In een te Deventer door het ge west Overijsel van de Alg. Ned. Slagershond belegde vergadering, hebben slagers uit het Oosten, Noorden en Zuiden van het land hun ontevredenheid over de vlees distributie lucht gegeven. Er werd met algemene stemmen een motie aangenomen, waarin wordt geconstateerd, dat ruim drie jaren na de bevrijding de vleesvoorziening onvoldoende is en dat het distributie apparaat ondeskundig wordt bediend. Er wordt bij de minister op aan gedrongen onmiddellijk maatregelen te nemen tot algehele vrijheid van het bedrijfsleven. Verder wordt geëist voorlopige distributie van zes ons vlees per hoofd per 14 dagen, vrije inkoop van vee door de slagers, algehele afschaffing der vleesdistributie en het niet doen invriezen van vlees in de komende herfst. Een echtpaar uit Nijmegen, dat met de kinderen een bezoek bracht aan Burger's Dierenpark te Arnhem, ontdekte dat een der spruiten, een jongetje van vijf jaar was verdwenen. Nasporingen bleven zonder resultaat, zodat ten slotte de politie te Arnhem van de verdwijning in kennis werd gesteld. Intussen had op de grote weg Arnhem-Nijmegen een der A.N. W.B.- Wegenwachten een klein jongetje gezien, dat welgemoed tussen het drukke verkeer wandelde. De gele rijder ontfermde zich over de kleine, die desgevraagd vertelde, dat hij in Nijmegen woonde. Daar in de ouder lijke woning niemand thuis was, bracht de „pechbevrijder" het knaapje bij de buren, van wie hij vernam, dat de familie naar Arnhem was. De Wegenwacht reed terug en deelde op het politiebureau te Arnhem zijn ervaringen mede, waar men onmid dellijk de ouders geruststelde. De jeugdige avonturier was het park uitgedwaald en was resoluut als een postduif de weg naar huis Ingeslagen een kilometer of zes had hij reeds afgelegd. De rit op de motor was hem overigens ook best bevallen. Het vijfjarig zoontje van mevrouw E. te 's-Gravenhage stapte dezer dagen met f 2,50 in zijn handje naar een winkel om boodschappen te doen voor zijn moeder. Onderweg werd hij aangesproken door een meisje, dat hem na wat heen en weer praten de f 2,50 afhandig maakte. In plaats van huilend naar zijn moeder te lopen, volgde de 5-jarlge het meisje en zag haar verdwijnen in een per ceel aan de Maastrichtsestraat. Toen hij zich het huls goed in het geheugen geprent had, ging hij terug naar zijn moeder die op zijn verbaal direct de politie in de arm nam. Bij confrontatie herkende het jongetje zijn dubieuse vriendinnetje van 's morgens. Bij nader onderzoek haalde de politie uit haar poppen wieg nog drie bedragen aan geld te voorschijn, die zij door kleine dief stallen verkregen had. Ingezonden mededeling CUSTARD-MAÏZENA voor bet tijdvak van 22 Augustus tjmL 4 September 1948- Elk dier volgende bonnen geeft recht op het kopen van: BONNEN VOOR BROOD: 1272 Brood: 800 gram bröod (Geldig t.m. 28 Augustus) 1282 Brood: 200 gram brood (Geldig t.m'. 28 Augustus) 129 Brood: 400 gram brood (Geldig t.m1. 28 Augustus) ALLE BONKAARTEN 808: 134 Algemeen: 400 gram hro|ad Of 1 rantsoen gebak TABAK- en VERSNAPERINGEN- KAARTEN enz. QA, QB, QC 808: 91, 95 Tabak: 2 rantsoenen siga retten ;of kerftabak Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 20 Augustus wor den gebruikt. De niet aangewezen bonnen van strqoic 3 kunnen worden vernietigd- De commissie van de centrale organisatie voor de veehandel, die regelmatig vaststelt of aanvragers in aanmerking komen voor vergunningen van veehandelaar heeft zeldzame ontdekkingen gedaan. In de boeren stand n.l. schijnen wonderkinderen te hebben geleefd, die reeds op 5-jarige leeftijd handel dreven in koeien, varkens en schapen. Hoe men dit heeft ontdekt? Een aanvrager voor een vergunning als veehandelaar n.l. overlegde meer dere verklaringen van veetelers, waarin vermeld was, dat de betrokken aanvrager van hen reeds 30 jaar vee betrok. Toen men de identiteit van deze veetelers nader ging onderzoeken bleek een aantal van hen niet ouder te zijn dan 35 jaar, waaruit dus blijken moet, dat deze veetelers reeds als kinderen van de bewaarschool koeien en varkens verhandelden met de persoon, die de vergunning als veehandelaar aangevraagd had, Aldus het „Slagersvakblad". HAAMSTEDE. Een groep N.J.N.- ers, welke hier kamperen, hebben Maandagavond bij de muziektent een aantal volksdansen uitgevoerd, waarvoor zowel van de zijde der vreemdelingen, als de burgerij veel belangstelling bestond Nadat de leider een kort openingswoord had gesproken, werden verschillende dansen met begeleiding van gitaar en blokfluiten uitgevoerd, welke door het publiek met grote aandacht en onder grote stilte werden ge volgd. Sommige dansen, o.a. de be kende „Zeven sprong", die tot slot werd uitgevoerd, werden door velen uit het publiek meegedanst. Nadat van de muziektent door een der leiders nog een kort slotwoord ge sproken was, waarin gememoreerd werd dat door deze dansen een band gevormd werd tussen gasten en burgerij, werd deze mooie avond besloten met een „taptoe" ZONNEMAIRE. Dezer dagen werd bij een inwoner dezer gemeente een lucifersdoosje in de brievenbus ge deponeerd. Bij 't gedeeltelijk open maken van het doosje bemerkte men tot schrik dat een glinsterend voorwerp zichtbaar werd. Denkend aan een helse machine werd het doosje snel weggeworpen. Toen echter geen ontploffing volgde heeft men alle moed bijeen verzameld en werd het doosje opgeraapt en geopend. Het doosje bevatte niets minder dan een tijdens de evacua tie in 1944 „geleend" armbandhor loge. De gelukkige bezitster houdt zich aanbevolen voor verdere terug gave van tijdens de evacuatie „ge leende" goederen. Ter gemeente-secretarie zijn verkrijgbaar gesteld jubileumspeld jes a f 0,50 per stuk. Zoals bekend mag zijn komen de baten van de verkoop dezer speldjes ten voor dele van het door H.M. de Koningin vastgestelde doel, n.l. voor het „Fonds Kankerbestrijding". Maandagavond vergaderde het Oranjecomité in café Flohil. De voorzitter, de heer Jac. de Rijke, opende de druk bezochte vergade ring met enkele woorden van har telijk welkom en deelde mede, dat de lijstencollecte voor het feest f 478 heeft opgebracht, hetgeen, vergele ken met plaatsen van ongeveer ge lijke grootte, een zeer mooi resul taat is. De voorzitter verwacht dat dit bedrag nog zal stijgen. Op voor stel van de voorzitter wordt het be- bestuur uitgebreid. Na uitbreiding bestaat het thans uit de heren: H. J. Roelvink, ere-voorzitter; Jac. de Rijke, voorzitter; P. W. Bazen, sec retaris; Jac. van Splunder, penning meester; A. Deist, L. W. v .d. Werff, J. J. C. de Vlieger en W. Stouten, leden. Een voorlopig programma voor 31 Aug. a.s. werd opgesteld, het welk luidt: 8.30 uur opening feest door de ere-voorzitter, nadat, zo mogelijk, klokgelui en een rondrit van herauten heeft plaats gevonden; 9 uur herdenkingsdienst in de Ned. Herv kerk; 10.20 uur zang school jeugd met tractatie; 10.45 kinder spelen tot 14 jaar; 2 uur optocht; 3.45 volksspelen voor personen van 14 tot 80 jaar; 5.30 uur prijsuitrei king; 6.30 uur concert muziek vereniging „Nut en Uitspanning". Het is niet onmogelijk dat het program nog wijziging zal onder gaan. Voor de goede organisatie der feestelijkheden werden commissies benoemd, te weten voor versiering, verlichting, optocht, kinderspelen en volksspelen. Aan het slot van deze aangename vergadering sprak de voorzitter de hoop uit dat Zonnemaire het re geringsjubileum op waardige wijze zal mogen herdenken. BRUINISSE. De collecte ten bate van het T.B.C.-fonds „Draagt El kanders Lasten" (D.E.L.) heeft in onze gemeente opgebracht f 124. ST.-PHILIPSLAND. Onze dorps genoot H. Bosman behaalde te Utrecht het diploma Vakbekwaam heid Slager. STAVENISSE. Voor rekening van de kolenbond der Aankoopvereni ging „Algemeen Belang" werd een scheepslading turf aangevoerd, waarvan de bestellingen deze week in de gemeente worden thuisbe zorgd. -Zaterdag werd alhier een mu ziekavond gehouden die, dank zij het mooie weer, druk bezocht werd. De muziekvereniging „O.B.K." mag op een welgeslaagde avond terug zien. Oud-Geref. Kerk. ZIERIKZEE. Vrijdag 20 Aug., 7 uur, Ds. de Reuver van Terneuzen. De Republikeinen hebben, vol gens Ass. Press, alle anderhaim- delinigein met de Nederlandse dele gatie afgebroken, van welke beslis sing Djocja aan de Commissie va|n Goede Diensten heeft kennis ge geven. In Berlijn is het in die Franse zóne tot heftige tonelen gekomen tussen communisten en andere pot litieke elementen bij1 een communis tische betoging, toen anti-commu nisten lastige vragen stelden aan de leiders van de betoging. Melkveehouders moeten, ondanks het opheffen van de melkdistributie, hun melk aan de zuivelfabriek of standaardisatiebedrijf blijven afleve ren. Verkoop van niet gestandaar diseerde melk is evenals voorheen verboden. In Spanje zullen binnenkort vooir het eerst munten worden uitgege ven met de beeltenis van Franco. Zij' zullen de inscriptie dragen: „Francisco Franco, Caudillo van Spiainje bij de gratie Gods". Ln Egypte, waar 80 procent van de bevolking iniet kan lezen of schrijven, zullen pra'ctische maatre gelen genomen worden om amal- phabetisme tegen te gaan. O.m. zal er een aantal nieuwe scholen wior- den gebouwd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 3