DJ Ingezonden mededeling muggen vliegen vlooien luisen.nx. D. D. T. POEDER in de practisch e en vo srdeligé st uitzak. 1.65 cent De Kerstpakkettenactie van de NIWIN De langzamerhand traditioneel ge worden Kerstpakketten act i e van de Niwin is weer begonnen- In totaal verzond1 de N.I.W-I.N. iin 1946 165 duizend Kerstpakketten aap de mili tairen overzee, welk getal in 1947 Werd verhopgd tot 191.740. Ook de burger pioniers hebben van deze pakketten kuinmen profiteren. Dit jaar zullen totaal 260.000 Kerstpakketten hun we,g vindien maar de militairen, zeebeden en burgers in Iindië. Hiervan zijn 150.000 pak ketten bestemd! voor de militairen, 20.000 voor de mannen van de ma rine en 30.000 voor de burgerpio- miers, bovendien gaan dit jaar nog 10.000 Kerstpakketten naar kinde ren iin de kindertehuizen. lm tegenstelling met het jubileum pakket, dat f 1,50 per stuk kostte, bedragen de kosten van het Kerst pakket 1948 vijf gulden. Binnen een tijdsbestek van tien w'eken, zullen de tihuisfrcntorganisaües in samen- Werking met de N.I.W.-I.N. trachten het benodigde millioen bijeen te brengen. Laat u niet afschrikken, indien u op uW vorige zending van een Kerstpakket aam een onbekende sol daat in Imdië, geen antwoord hebt ontvangen- Stort ook dit jaar een bedrag van f 5 en Wordt afzender van een1 N-LW-LKL-Kenstpakket (giroreke ning van de N.I.W.IJM., no. 511000), Om het beantwoorden van de goede gave te stimuleren, heeft die N-L- W.I.N. in het pakket, dat bestaat uit een tiranetje sigaretten van vijf tig stuks, een blik Stroopwafels van tien stuks, een blik van 600 .gr. rog gebrood, een blik van 200 gr. kaas, een rol pepermunt, een zakje ver snaperingen (100 gr.), een zakagen da 1949 met potlood, een Kerst groet en of wiel een foto-album1, een foto-kalender of een caricatu- renboekje, ook nog een antwoordi- kaartje verpakt, Waarop de soldaat slechts zijn naam en adres behoeft te schrijven en hetgeen hij, dank zij de medewerking van de Indi sche en Nederlandse P.T.T. port vrij kan verzenden aan de afzender van zijn Kerstpakket. De N.I.W-I.N. draagt er zorg voor, dat iedere militair in Indi'ë, waar hij ook zit, of welke rang hij ook heeft, een Kerstpakket krijgt. D!* moet een geste zijln van het hele Nederlandse volk aan de militairen in Indië- Er zullen afzenders-etiketten be schikbaar worden gesteld. Een ieder, die geen etiket mocht ontvangen, kan dit alsnog verkrijgen bij de N.I.W-I.N., de Band NederlandLn- diëj het Katholieke Thuisfront, het Limburgs Thuisfront, het Protes tants Interkerkelijk Thuisfront en de Unie van Vrouwelijke Vrijwil ligers. De actie duurt tot en, met 80 October. Inhuldigingsmedaille ingesteld Als herinnering aan de inhuldi ging van Koningin Juliana zal een draagmedaille worden ingesteld. Deze zal ongeveer de vorm hebben van de medaille, die is uitgegeven bij de inhuldiging van Koningin Wilhelmina. De toekenning dezer medaille be tekent geen onderscheiding, maar is louter als herinnering bedoeld. De medaille is van zilver. Zij (ver toont aan de voorzijde ide naar links gewende hoofden van Juliana em Bennhard en aan de keerzijde een gekroonde J, waaronder de Woorden: „Inhuldiging 6 September 1948" met als omschrift de Woor den: „Juliana,, Koningin der Ne derlanden". Nog steeds geen looncontracten voor land- en tuinbouw Van; de ongeveer 45 collectieve arbeidsovereenkomsten en bindende regelingen, waarin voor 1947-48 de lonen -en verdere arbeidsvoor waar den in laind- en tuinbouw en aan verwante bedrijfstakken (bosbouw, dorsbedrijf, riet- en griend'badrijf ie®z.) werden vastgesteld, zijn thans (half Augustus) nog slechts twee door het College van Rijksbemidde laars goedgekeurd en wiel voor het bloembollanbedrijf en voor het ak kerbouw- en weidebadrij'f in ibet dis trict Krimpenarw aard-Gouda e.o. Dit lang uitblijven van de goed keuring, dat mede is toe te schrij ven aan de vele instanties, welke tooeten worden gehoord ten beslis sen, bezorgt aan het land- en tuin bon wbedrijfsl even met zijn veel ta- riefwarkzaamhediem en vele losse Werkkrachten, veel last en moeilijk heden. Imlmers, zolang de goedkeu, ring van de looncontracten niet is verkregen gelden nog de tijdlonen en de tarieven van 1947-48. Thans is het wachten iop| een beslissing van de Ministerraad inzake de ta- rieven voor aangenomen wterk- De buitengewoon trage afwikkeling is voor de werkgevers- en land- en tuinarbeiders-organisaties, verenijgd in de Stichting voor de Landbouw, aanleiding geweest zodanige organi satorische m'aatregeLan te treffen, dat voor volgende jaren een vlot tere totstandkoming der contracten mag worden verwacht. Pas op de landmijnen! In de omgeving vain Oostburig lig gen inog steeds landmijnen in som mige Weilanden. Ban koe, die opide bermI van de Wteg OostburgWater landskerkje op een dergelijk voor werp trapte, veroorzaakte een ont ploffing. Deze en twee andere koei en Werden onmiddellijk gedooid en een vierde koe Wterd zo zwaar ge wond', dat zij' moest worden afge maakt. Die dieren 'waren eigendom van het St. AintfnoniusgestiteWt in Ooistburg. Kippen hielpen smokkelen Die rijkspolitie te Diemem heeft in samenwerking met de recherche Invoerrechten en Accijnzen te Am sterdam een uitgebreid smokkel- eomplot opgerold. Vijftien persio- netn zijln reeds gearresteerd. De zwarte handel in de hoofd stad heeft door deze arrestaties een gevoelige klap gekregen. Grote par tijen natuurzijden goederen, textiel, sigaretten, zonnebrillen, galanterie ën en andere Waren werden Am sterdam binnengesmokkeld en tegen zeer zwarte prijzen te koop aan geboden. De bedragen die bij deze handel waren gemoeid, zijln met geen mogelijkheid te schatten; een der gearresteerden had bijvoorbeeld voor f 14000 zonnebrillen gekocht. De goederen zijn afkomstig uit België, waar zij 'met Nederlands geld werden gekocht. Dit geld werd op uiterst geraffineerde wijze over de grens gebracht: twee kippen- handelaren uit Culemborg verstop ten het geld in geslachte kippen, die zij' bij honderden op regelma tige wijze per vrachtauto over de grens brachten. In België werden dan goederen gekocht, die op hun beurt naar Nederland werden ge smokkeld1. Het complot heeft vertakkingen te Amsterdam, Roosendaal, Culem borg, Geldermalsen, Blarieum en Breda. De gearresteerden zijln reeds voor de officier van Justitie geleid. Vertegenwoordigers van expedi teurs en IuohtvaartmiaatsChaippijien hebben oip een vergadering te Ant werpen besloten, dat in het begin van de herfst te Antwerpen ©an beurs voor vrachtvliegtuigen zal ge opend worden. Tijdens werkzaamheden had 'de 50-jarige Voorthuis uit Oldenzaal het ongeluk, uit de derde verdieping van de spinnerij „Bamishoeve" te Enschede, naar beneden te storten. De man, die vader was van negen kinderen, Was op slag dood. De ECA toewijzingen weer gestegen Uit het laatste wekelijkse ver slag blijkt, dat voor de week ein digende op 11 Augustus de totale toewijzingen van het Bureau voor Economische Samenwerking (ECA) 100.000.000 te boven gaan, met een totaal van 104.941.449, zodat thans weer het peil bereikt is van de eerste maanden. Dit was niet meer het geval geweest sedert Juni. Hoge ambtenaren van de ECA hadden indertijd reeds verklaard, dat de verminderde toewijzingen verband hielden met de uitwerking van een volledig programma voor het kwar taal dat op 1 Juli is ingegaan, als mede met de noodzaak om de mach tigingen gedeeltelijk op te schorten in afwachting van de ratificatie van de bilaterale verdragen door de deelnemende landen De voornaamste post in de nieuwe toewijzingen is die voor tarwe ter waarde van 9.000.000 aan Italië, gevolgd door een machtiging voor rijst ter waarde van 4.000.000 ten gunste van China, terwijl Grieken land gemachtigd werd om tarwe ter waarde van 3.000.000 te ontvangen. Bij de landen, welke voor leve ringen in aanmerking komen bui ten de Verenigde Staten, worden diverse Afrikaanse gebieden ge noemd, o.m. Frans West-Afrika, Mo zambique en Portugees West-Afrika. Verder worden als leverancier ge noemd IJsland, Noorwegen, Enge land, Denemarken, België, Turkije, Italië, de Philippijnen, Mexico, Cu ba, Brazilië, Peru, Chili, Canada en New Foundland. Tot op heden blijft Engeland met een totaal van 306.000.000 aan ECA-steun de eerste plaats inne men. Frankrijk neemt de tweede plaats in met bijna 245.000.000, terwijl Italië met ongeveer 129.000.000 de derde plaats bezet. De nieuwe toewijzingen voor Ne derland hebben betrekking op: Koper en koperlegeringen ad 3.320.000 uit de V.S.; blik ad 1.192.000 uit de V.S.; stalen wals- producten ad 1.763.470 uit deV.S.; lood ad 1.700.000 uit Peru en Ca nada. Het restant van de totale toe wijzingen ad 10.152.000, heeft be trekking op kleinere posten, zoals zink en zinklegeringen uit Amerika en Canada, hout voor de papierfa bricage en aluminium uit Canada. Geen vacantiebijslag In land- en tuinbouw Toen voor de vaststelling van een mantel-contract voor 1948-'49 in land- en tuinbouw tussen werkge vers- en werknemersorganisaties geen overeenstemming bleek te be staan over een toe te kennen va- cantie-bijslag aan vaste- en losvaste arbeiders, werd uitspraak ener ar bitrage-commissie gevraagd. Deze commissie besliste, dat een bijslag van één week loon moest worden betaald. Het College van Rijksbe middelaars wenste opneming van een dergelijke vacantiebijslag in het mantelcontract niet goed te keuren. De arbitrage-commissie, aan welke een nadere uitleg harer uitspraak werd, gevraagd, antwoordde, dat haar uitspraak alleen van kracht was, in zoverre deze in een goed gekeurde collectieve arbeidsover eenkomst kan worden opgenomen. De vaste- en losvaste land- en tuin- arbeiders hebben dus voor 1948-'49 contractueel geen recht op vacantie bijslag. Tenslotte kan nog worden mede gedeeld, dat in de hoofdafdeling sociale zaken van de Stichting voor de Landbouw ook geen overeen stemming kon worden verkregen over een aan de land- en tuin- bouwwerkgevers te geven advies om de bekende vacantie-toeslag van 2 van het loon van 1948, waar voor het College van Rijksbemidde laars wél vergunning verleende, aan de vaste en losvaste arbeiders toe te kennen. RADIO-PROGRAMMA Vrijdag 20 Augustus HILVERSUM I. 301 M. 7 nieuws; 7.15 ochtendgymnastiek; 7.30 gram.; 7.45 morgengebed en ka lender; 8 nieuws en boekbespreking 8.15 pluk de dag; 9 gram.; 9.35 Chansons; 9.45 gram.; 11 De Zonne bloem; 11.35 als de ziele luistert; 11.45 gram.; 12 Angelus; 12.03 zang en piano; 12.30 weer over zicht; 12.33 orkest zonder naam; 12.55 Zonne wijzer; 1 nieuws; 1.20 vervolg or kest zonder naam; 1.50 van man tot man; 2 opera; 3.10 gram.; 5 grote vacantie; 5.15 gram.; 5.45 boekbe spreking; 6 septet Johnny Ombach en solist; 6.30 voor de Strijdkrach ten; 7 nieuws; 7.15 Weense muziek; 7.45 De Kilima Hawaiïans; 8 nieuws 8.05 gram.; 8.12 Residentie-orkest en solist; 10 klankbeeld; 10.25 gram.; 10.37 actualiteiten; 11 nieuws; 11.15 12 dansplatén. HILVERSUM II. 415 M. 7 nieuws; 7.15 gram.; 8 nieuws; 8.15 strijdlied; 8.18 gram.; 8.50 voor de huisvrouw; 9 gram.; 9.30 water standen; 9.35 gram.; 10 morgenwij ding; 10.20 gram.; 10.30 voor de vrouw; 10.45 Hollandse liederen; 11 voordracht; 11.20 gram.; 12.30 weerpraatje; 12.33 sportpraatje; 12.45 concertorgel; 1 nieuws of gram.; 1.20 ensemble Jo Bos; 1.50 gram.; 2 kookpraatje; 2.20 kamer orkest; 3 voordracht; 3.20 vervolg kamerorkest; 4 gram.; 4.30 bezoek aan fabrieken; 5 gram.; 6 nieuws; 6.15 felicitaties; 6.40 concertorgel; 7 denk om de bocht; 7.15 op het postkantoor; 7.30 godsdienstig ge sprek; 8 nieuws; 8.05 gram.; 8.30 godsdienstige cursus; 9 verzoekpla ten; 9.30. schuldig of onschuldig; 9.50 op vleug'len van muziek; 10 buiten lands weekoverzicht; 10.15 gram.; 10.40 avondoverdenking; 11 nieuws; 11.1512 gram. Inspecteurs van de oogst De vaste aanstelling van vier „in specteurs van de oogst" ontmoet in de landbouwpers bezwaren. „De Landbode", het orgaan van het K.N.L.C. acht het bureau oogstvoor- ziening, een kindje uit de bezet tingstijd, niet blijvend noodzakelijk, wijl de gewestelijke arbeidsburaux in samenwerking met de sociale sec ties van de provinciale Stichtingen voor de Landbouw, de moeilijkhe den best kunnen oplossen. Het blad ziet in de aanstelling een poging van het Ministerie van Landbouw om het bureau oogstvoorziening te laten voortbestaan, als blijvend on derdeel van het staatsapparaat, het geen betekent, dat het de rijksbe groting tot in lengte van dagen zal bezwaren. Naar „Hlet Vrije Volk" verneemt, is bij' bet bevoegde orgaan ©en voor stel in onderzoek om de rijvergun ningen voer motorrijwielen af te schaffen. Een beslissing hierover is evenwel nog niet genomen. In een „Maycrete'-woning in het Zaïnddorp te Middelburg brak brand uit, doordat een geyser in een baidieel niet uit was gedraaid. De Woning brandde geheel uit, hoe- wiel de brandweren van Middelburg en Koudekerk© spoedig ter plaatse waren. De inboedel, alsmede de in de Woning aanwezige bezittingen van een logé, gingen vrijwel ge heel verloren. Niets was verzekerd. Dr. Sun Yat Sen's testament, gegraveerd op een stukje ivoor ter grootte van een sesamzaadje, werd ten geschenke gegeven aan presi dent Tsjaing Kai-Tisjek door Chen Ching-Yi, China's beroemde ivoor- graveur. Een van Chan's meester stukken is de Chinese grondwet en de gehele kaart van China, gegra veerd op een stukje ivoor ter grootte van een postzegel.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 2