ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DE ZESDE ONTMOETING MET MOLOTOV WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 I I WERELDNIEUWS De „vrije" vaart op de Doyau WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1948 No. 15976 101e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling m Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3.Loese nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171: Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 13 cent per mm. Bij contract speciale prijzen. Suecesjes maximum 15 mm. (4 regels) f 1.— per stuk. Gespannen toestand in Achter-Indië De Birmese minister van Buiten landse Zaken, Oe Tin Toet, is als zodanig afgetreden en benoemd tot inspecteur-generaal van de hulp strijdkrachten in de rang van lui tenant-kolonel. Naar verluidt, is de toestand in Birma veel slechter geworden ten gevolge van onenigheden in de boe zem van de anti-fasoistische volks liga voor de Vrijheid, de organisa tie die de regering van Thakin Noe steunde. Gemeld is, dat opstandige troepen uit het Noordwesten naar Rangoen optrokken, terwijl de verbindingen tussen de hoofdstad en de provin cies hoofdzakelijk verbroken zijn. Men acht de positie van de regering dientengevolge zeer gevaarlijk. Ongeveer 50 km ten Noorden van Rangoon is een veldslag geleverd tussen regeringstroepen en deser teurs. Ongeveer 500 rebellen had den een aanval gedaan op een po litiepost en hadden de regerings troepen verdreven. Met behulp van pantserauto's zijn de troepen van Thakin Noe er echter in geslaagd de vijand weer op de vlucht te ja gen. Vijf rebellen zijn gedood. 40 km meer naar het Noorden is even eens gevochten. Ook daar zijn de opstandelingen verslagen; 20 van hen zijn gedood. Op Malakka hebben gewapende terroristen vier aanvallen gedaan op rubber plantages; 20 geünifoiv meerde verzetslieden hebben een Maleise majoor doodgeschoten. Vliegtuigen van de R.A.F. hebben een aanval gedaan op een groep hutten in een plaatsje op Malakka, waarin zich opstandelingen hadden genesteld. De politie van Malakka heeft een man gearresteerd, die er van wordt beschuldigd 35 mensen te hebben vermoord. De Arabieren en' de Sowjet-Unie Vóór zijn vertrek uit New York naar Damascus heeft Djamal Bey Hoesseini, vice-voorzitter van de Arabische Hoge Commissie, aan een correspondent van Reuter meege deeld, dat de Arabieren zich mis schien in de armen van de Sowjet- Unie zouden werpen, „indien de V. S. voortgaan de Joodse eisen te steunen". „De Arabieren zullen om Palestina blijven vechten. Zij zullen geen compromis sluiten en zullen buiten Palestina voortstrijden, in dien zij met geweld verdreven wor den", aldus Hoesseini. Douglas Fairbanks Jr. naar Europa Douglas Fairbanks Jr., de Ame rikaanse filmspeler en filmprodu cent, is uit Hollywood naar Europa vertrokken, om als voorzitter van een hulporganisatie voor Europa, het „Share through care"-comité, de voedselbehoeften van het vasteland voor de komende winter na te gaan. Hij zal een bezoek brengen aan de afdelingen dezer organisatie in Frankrijk, Nederland, België en Italië. Fairbanks deelde mede, dat dit een niet op winst gerichte onderneming is, die in 1947 vijf millioen voedselpakketten naar Europa heeft gezonden. Zij hoopt dit jaar dit getal te kunnen ver dubbelen. Oostenrijk en de Donaukwestie De Oostenrijkse minister van Bin nenlandse Zaken, Oscar Helmer, heeft, onder verwijzing naar de Do- nauconferentie, in een in de Sow jet- zóne gehouden rede critiek geoe fend op „degenen, die de dictatuur willen uitbreiden tot het gebied van de Donau". „Oostenrijk", zo zei hij, zou „deze onrechtvaardigheid,, nimmer aan vaarden. Naar zijn mening zijn „de Sowj et-satellieten", met uitzonde ring van het niet-Croatische deel van Joego-Slavië, „Hitleriaanse sa tellieten" geweest. Nu gedroegen zij zich als overwinnaars en wilden Oostenrijk gelijke rechten en stem recht ter Donauconferentie ontzeg gen. De Sowjet-aanspraken op de Donau-Stoomvaartmij. wees hij van de hand. Volgens hem kon 1de Do nau-Stoomvaartmij. geen Duits eigendom geweest zijn, daar het „onmogelijk is de wateren van de Donau tot Duits eigendom te ver klaren". Ofpi het Kremlin hebben de Wes terse diplomaten hun zesde en toit nu ioe hun langste, 31/! uur duur den de besprekingen, ontmoeting met Molotov gehad'. Dat is al wat de 'wlereld er van weet. Commen taar gaf geen hunner. Zelfs wlerd niet medegedeeld of er nog meer bijeenkomsten in de naaste toekomst te verwachten zijln. Die Westelijke geallieerden voelen er niets voor om voor het afbreken van de be sprekingen verantwoordelijk te Worden gesteld, al worden de Ame rikanen erg ongeduldig over de lan ge duur der besprekingen. Men zal met het overleg zolang voortgaan, tot Molotov het duidelijk maakt, dat mian geen resultaten behoeft te verwachten. Men Weet wat de Russen bege ren. Medezeggenschap' in de Ruhr- induistrie. Die van Silezië hebben ze, door inlijving van Polen, ge heel in hun macht gekregen1- Als1 zij1 nu de Westelijke mogendheden 'een even groot gezag over het Ruhr- gebiedi kunnen onthouden, doordat zij' daar zelf medezeggeinisidhap: krij gen, dan hebben zij een ontzagge lijke positie in Europa veroverd Die Westelijke geallieerden hebben in een, opi de duur onhoudbare po sitie te Berlijn gemanoeuvreerd. Deze piositie zou niet onhoudbaar zijn als zij bereid waren, daarvoor oorlog te voeren. Dan zou men de Russen inschikkelijk zien Woirden, maar nu Moskou wteet dat men zulks niet wil, kaïn het straffe voor waarden stellen voor zij anderen gelegenheid geeft hun „gezicht" te redden. Er staan hierbij zoi vitale zaken vopr de hele wereld op! het spel, dat de Russen moeten inzièn dat zij de bopg niet al te strak kunnen spannen. Op een breuk zul len ze het Waarschijnlijk niet aan sturen. ne Donauconferentie te Belgrado heeft de meest typische mani festatie van de Russische politiek Opgeleverd. Waar zij in de meer derheid zijn, door hun aanhang van vazallen, laten zij met alle kracht het recht der meerderheid gelden. Zijln zij daarentegen in de minder heid1, zoals in de' Veiligheidsraad, dan smijten ze met hun veto. En Waar zij dat niet kunnen, zoals in de Assemblee, verwijten zij de meerderheid overweldiging. Maar te Belgrado behoefde W.ysjinsky niet met gTote Woorden aan te komen. Engelsen ten Fransen zullen geen afstand doein van hun rechten op de Donau- Zij' zullen de kwlestiie Wiaairsichijlnlijk voor het Haagse Hof brengen. Amlerika staat daarbij aam hun zijde. In de vaart op; de Dpnau hebben de Russen en hun vazallen toch pok niet alle voordeel. Zij kun nen wel op de Dionau achter 'het ijzeren- gordijin weghouden. Maar Amerika is verre van machtelO|Os. Het besdhrkt over twee-vijfde van het aantal Doinauischepien 'en bij Ljtnz, in Oostenrijk, kan het de vaart naar het Westen afsnijden. Vopr Hongaren en Tsjechoslpwaï- ben zou zulks een gevoelige klapi betekenen, daar de Dpinauvaart voor ham betrekkingen met de Westelijke Wereld van zo groot belang is. Een Wedstrijd in het afsnijden van ver- biindingswtegen, zoals wij nu naar aanleiding van het conflict over Berlijn beleven, slaat allicht naar andere rivieren over. Het Ware 'een nieuwe klap; vo;or West-Europa, dat reeds nu lijdt onder de vele belem meringen, maar erger wondt het dan voor de vazalstaten, die er dO|or getroffen zullen Worden. Als deze conflicten doorgaan, hoe kan dan het plan-Marshall het gewenste effect sorteren? Of is de strijd der Russen in wezen een strijd tegen dit grote 'en grootse plan, dat West- Europa 'weer iop- de heen moet hel pen? Rust, vrede en blijde hoop, zijh niet voor geld te koop. WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 18 Augustus: Wisselende bewolking met plaatselijk ochtendmist, enkele verspreide buien hier en daar met onweer, meest matige wind tussen West en Zuid, weinig wind en wei nig verandering van temperatuur. 18. Zon op 5.28, onder 19.58. Maan op 20.07, onder 3.24. Volle maan 19 Augustus. Fonds voor kankerbestrijding Minister-president Drees heeft een rede gehouden over het fonds voor de kankerbestrijding in Ne derland, het Nationale Huldeblijk aan de Koningin. Hij zei, dat het niet de eerste "maal was, dat er een naam uit ons Vorstenhuis wordt verbonden aan een groots werk in het belang vanonze volksgezond heid. Het Emmafonds en de Emma- bloem zijn begrippen geworden, die zo nauw verbonden zijn aan de be strijding van de tuberculose, dat er bij het noemen van dat gedeelte van de gezondheidszorg bijna automa tisch die twee woorden in de ge dachten komen. Het fonds voor de kankerbestrij ding, dat een groot en nobel werk kan gaan doen, moet op dezelfde manier in de geest van ons volk leven. Daarvoor zijn persoonlijke en financiële offers noodzakelijk voor de inrichting van laboratoria en de aanschaffing van kostbare ap paraten en instrumenten. Die kun nen er komen, als ieder, ook in zijn eigen belang, zijn taak begrijpt. Daarom wekte Z. Ex. een ieder op de komende feestdagen in te gaan met het dragen van een Jubileum insigne, als een bewijs dat hij zijn steentje heeft bijgedragen. Bij de motor marathoin-raoe in Tsjecbo-Slpwiakijè behaalde een Ne derlander 'die gouden medaille. Vatn de 200 deelnemers hebben 71 het parcours uitgereden. Ter gelegenheid van het gouden regeringsjubileum van H.M. Koningin Wilhelmina biedt de Stichting Tentoonstelling „De Nederlandse Vrouw 18981948" te s-Gravenhage de verzamelde handtekeningen van circa s/4 millioen vrouwen aan H.M. de Koningin aan\Op 4 Alkmaarse kaasberries gerangschikt, worden de handtekeningen l door leden van het V.H.K. uit het gebouw van de stichting gedragen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1