INHULDIGING VAN DE KONINGIN Wie voor de plechtigheid worden uitgenodigd In de Nieuwe Kerk wordt de vergadering der Verenigde Kamers geopend Hoc in Nederland gebouwd wordt Aam maandelijkse publicatie vain het ministerie van ■wederop bouw' en volkshuisvesting ontlenen we Ihet volgende: Nadat in het eerste kwartaal van 1948 werken waren igoiedlgekleurd' tot een totaal bedrag van f 27!8 taillioen, werden in de maanden April en Mei goedkeuringen ver leend1 tot bedragen van resp. f 119 intillioen en f 97 milliqen. N.a ©en voortdurende stijging ver toornt het maandelijks goedgekeurde bedrag vojor het eerst in dit jaar in Mei een daling. Aangezien echter per maand gemiddeld werken tot een bedrag van f 65 millioen ge- regd! konten, nam! de hoeveelheid werken in uitvoering ook in Mei neg verder toe. Van het bedrag ad f 492 millioem, goedgekeurd van Januari tot en met Mei, heeft f 1,52 mill, betrek king ep nieuw- en herbouw! van woningen. Voor dit 'bedrag wierden goedgekeurd in Januari, Februari, Maart, April en Mei respj. 1800, 2300, 1700, 2800 en 2800 woningen. Gereed1 kwanten in, de maanden Jan uari tot en met Mei resp. 2021, 1528, 2123, 2270 iön 2143 woningen. In uitvoering waren in het begin van de maanden Januari tot en met Juni resp. irond 40.000, 41.000, 41,000, 42,000, 42.000 'en 43.000 wo ningen. (In bovenstaande getallen zijn de woningen, gebouwd volgens bijzondere systemen (moptagewoi- mingen) begrepen). De gemiddelde bouwprij's pier ge gunde woningwietwloning daalde in Mei en bedroeg f 10.850 tegen een gemiddelde van de maanden Jan uari tot en miet Mei van f 11-420. De prijls pier m3- inhoud kwam even eens lager te liggen. Deze bedroeg voor Mei 1948 f 36,86 tegen f 38,11 gemiddeld voioir de eerste vijf maan den van 1948. Het ongunstige „zomerweer" veroorzaakt veel schade De zomer van 1948, die slechtste zomer sinds jaren in Europa, heeft belangrijke oogsten vernietigd en de plannen van vele vacanfiegan- igers ien hoteliers in duigen doen vallen, zo mteldt Renter's corres pondent uit Londen- Zware sneeuw val in Zwitserland! en Frankrijk, een storm met een snelheid! van 144 k.m. per uur in België, enige etjm. regenval in twee dagen in Berlijn dat zijn za de voornaam ste punten van die berichten uit de hoofdsteden. Iin België heeft Imleto simdis ïrtem- semtoeugenis niet zulk ©en slechte zomer gehad. Men verwacht dat toeer dam de helft van Idle tarwe oogst van dit jaar verloren is. Die vroege aardappelen hebben even veel geledien. In de Boven-alpen hebben de schaapherders voor het eerst se dert 20 jaar hum kudden naar de dalem taoeten drijven wegens de hevige sneeuwval. Die bergpassen zijm versperd! en de sneeuw ligt 45 c.ffi. hong. Van die kusten vain het Kanaal en die Atlantische Oce aan worden zware zeeën en stor men gemeld'. Tien procent stormschade aan fruit De thans uit alle delen van het land bij het ministerie van Land bouw, Visserij m Voedselvoorzie ning binnengekomen officiële gege vens betreffende de schade, 'die de storm' dezer dagen aan het fruit heeft toegebracht, wijzen uit, dat deze schade, over het ^gehele land genomen, ongeveer 10 a 15 procent bedraagt. Het fruitcentrum' in de Betuwe heeft wel het sterkst geleden. Hier bedroeg de istorm'sdhade aan de ap pelen ongeveer 25 procient, aan de peren ca. 21 procent ien aan die pruimen gemiddeld 23 procent. In andere centra (Zuid-Limburg, Zee land) was de schade daarentegen aanzienlijk minder, zodat de totale gemiddelde schade ongeveer tussen de 10 en 15 procent zal liggen- Hier bij dient rekening te worden ge houden Imfet het feit, dat ide schade voor de diverse boomgaarden sterk uiteenloopt ien plaatselijk een ge heel ander beeld kan vertonen ito verband met de ligging, beschuttjing tegen tie wind en de soort en rij- pingsgraad van het fruit. De goudre toetten blijken wöl Ihet tmeest van de storm' te hebben ge leden. Opvallend is ook, icLait in het algeirieen de matig beladen bomen naar verhouding uwer schade op liepen dan de volbeladeSn. Zonder politiediploma geen salarisverhoging Bij! beschikking van de minister van Binmenlajndtse Zaken zuhem aan de ataib'temarem vam gemeentepolitie die zijn aangesteld in de rang van agent, boven de wedde, welke hun op de datum van ingang van deze beschikking (16 Augustus) is toege kend, de derde en volgenlde perio dieke wedideverhogiKgen niet w|or- dien toegekend indien zij met im het bezit zijn van ©em politiediptama. Die minister kan 'op voorstel van de burgemeester bepalen, dat in bijzondere gevallen dez® regeling geen toepassing vindt. Stelende werkzoekers Het is de rijkspolitie te Lochem gelukt de hand te leggen op de da ders van verschillende diefstallen. De politie te Hoevelaken hield daar dezer dagen een tweetal knapen aan, die op een autoweg fietsten. De beide jongens bleken Duitsers te zijn, die illegaal de grens had den overschreden. Bij een nader verhoor bleek, dat het hun gelukt was uit de Russische zone van Ber lijn te komen en dat zij van plan waren om in Nederland te gaan werken. In Lochem drongen zij, om hun honger te stillen, een huis bin nen, waarvan de bewoners door va- cantie afwezig waren en voorzagen zich van levensmiddelen en kle ding. Hierna bivakkeerden zij twee dagen in de open lucht in de om geving van Lochem, waar zij bij een landbouwer twee rijwielen mee namen. Via Zutphen en Apeldoorn bereikten zij Hoevelaken, waar de politie hun een spaak in het wiel stak. De beide knapen, die nauwe lijks zeventien jaren oud zijn, ver zochten hen niet naar Duitsland terug te zenden, maar hen gelegen heid te geven in Nederland te wer ken. Zij zijn ter beschikking van de Officier van Justitie te Zutphen ge steld. Valse textielpuntenzwendel opgerold Door de rijkspolitie te Axel wer den enige tijd geleden twee lieden gearresteerd, verdacht van handel in valse uit België afkomstige tex tielpunten. Zij zouden er 10.000 in Rotterdam hebben verkocht. De Rotterdamse politie stelde een on derzoek in en kwam tot de ont dekking, dat de expediteur G. S. begin Juni een partij van 10.000 punten had gekocht voor f 3000. Toen de expediteur bemerkte dat de punten vals waren, trachtte hij zijn geld terug te krijgen, hetgeen niet gelukte. Naar hij beweerde, verbrandde hij daarna alle punten. Echter, enige dagen nadat dit zich afspeelde, kwam opnieuw een partij van 10.000 punten op de markt, die nu voor f 3800 door de chauffeur M. O. in de woning van de 22-jarige veehandelaar H. K., in opdracht van een ander, werd verkocht. De op drachtgever bemerkte de verval sing, gaf 2000 punten aan K. terug en verbrandde de rest, naar hij voorgaf. K. verkocht 800 van de terugge kregen punten aan een pension houdster, de 47-jarige H. K., door tussenkomst van de 28-jarige tim merman J. R., en.... het verhaal wordt eentonigook deze koop ster zag dat zij was beetgenomen, doch zij verbrandde de punten niet. Zij riep de hulp der politie in en daardoor kon het gehele gebeurde worden gereconstrueerd. Tegen 8 personen werd proces-verbaal op gemaakt. S., K. en R. zijn reeds voor de officier 'van justitie geleid. Doperwten in blik in prijs verhoogd De maximum-prijzen van de fij nere soorten doperwten in blik z-ijn verhoogd. De nieuwe prijzen per literblik bedragen: extra fijn f 1,87, zeer fijn f 1,63 en middelfijn f 1,13. Dé prijzen voor doperwten middel één en middel-twee, die meer dan de helft van de productie uitmaken, blijven op maximum 85 en 70 cent per literblik gehandhaafd. Deviezensmokkel bij duivenvluchten De penningmeester van de Zuid- Nederlandse bond van postduiven- houders, M. van G. uit Roosendaal, en de convoyeur v. d. A. uit Eind hoven, zijn te Roosendaal bij het vertrek van een duiventrein door de douane geknipt. Hierbij werden ongeveer 20.000 francs (Franse) en f 800 in beslag genomen. Gebleken is, dat duivenvoer in Frankrijk clandestien verkocht werd. De omvang van de smokkelarij is nog niet precies na te gaan. Het on derzoek door de douane duurt nog voort. Twee zeelieden overreden en gedood In de nacht van Zaterdag op Zon dag zijn twee zeelieden, de 46-jarige L. Verschaik uit Vlissingen en de 40-jarige L. A. van Eerkei uit Rot terdam, door een motortram vaa de R.T.M. in de Rogestraat te Rotter dam overreden en gedood. Zwaar verminkt werden hw lijken Zon dagmorgen vroeg gevonden. Voor zover men heeft kunnen vaststellen zijn de mannen beschonken geweest en op de trambaan terecht gekomen. Streekziekenhuis voor de Bevelanden De commissie, die het vraagstuk van het streekziekenhuis voor N.- en Z.-Beveland in onderzoek heeft, heeft zich in een brief tot de ge meentebesturen en kërkeraden van- de verschillende protestantse ge meenten en het Leger des Heils ge wend. In deze brief wordt gewezen op de urgentie van zulk een streek ziekenhuis. Dit zou te Goes gesticht moeten worden en een protestants karakter moeten hebben. Naar wij vernemen staat het Rijk Tot bijwoning van de plechtige inhuldiging van Koningin Juliana, op 6 September in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, zullen o.m. de vol gende uitnodigingen worden ver zonden aan autoriteiten, deputaties, vertegenwoordigers van organisa ties, e.a.: De leden van de Eerste èn Tweedé Kamer; de ministers; de directie van het kabinet der Koningin; de putaties van de Overzeese gebieds delen, heit corps diplomatique en het internationaal Hof van Justitie; de Raad van State; de Algemene rekenkamer; Hoge Raad der Neder landen; Bijzondere raad van cassa tie; vertegenwoordigers van hoge rechterlijke colleges, presidenten en procureurs-generaal van ge rechtshoven en bijz. gerechtshoven, hoog militair gerechtshof; vlag- en opperofficieren van zee- en land macht; deputaties van het K.N.I.L.; kapittel Militaire Willemsorde; kan selier der Nederlandse orden, res. generaal-majoor H. Koot (die com mandant der Binnenlandse strijd krachten was); grootkruizen Ned. Leeuw en Oranje Nassau-orde; Hoge Raad van Adel; landcommandeur en vertegenwoordigers van de Soe vereine orde van Malta en de Orde van St. Jan; hoogste ambtenaren van de verschillende departemen ten van algemeen bestuur; commis sarissen der Koningin; Gedeputeerde Staten van Noord- RADIO-PROGRAMMA Woensdag 18 Augustus HILVERSUM I. 301 M. 7 nieuws; 7.15 ochtendgymnastiek; 7.30 gram.; 7.45 woord voor de dag; 8 nieuws; 8.16 gram.; 9 ziekenbe zoek; 9.30 gram.; 10.30 morgen dienst-; 11 cello en piano; 11.30 gram. 12 Amati-trio; 12.30 weerpraatje; 12.33 alle-dagkerkdienst; 1 nieuws; I.15 zangrecital; 2 Busch strijkor kest; 2.30 gram.; 3.30 solozang; 4 pastzegelpraatje; 4.15 voor de jeugd; 5.30 gram.; 6 blaasorkest; 6.30 voor de Strijdkrachten; 7 nieuws; 7.15 orgelconcert; 7.30 opening tentoon stelling „De Nederlandse Vrouw 1898-1948"; 7.45 gram.; 7.55 koor zang; 8 nieuws; 8.05 programma- proloog; 8.15 Residentie-orkest; 8.55 gram.; 9.20 boekbespreking; 9.40 koorzang; 10 Sans Souci; 10.30 gram.; 10.45 avondoverdenking; 11 nieuws; 11.15 viool en piano; II.3512 gram. HILVERSUM II. 415 M. 7 nieuws; 7.15 gram.; 8 nieuws; 8.15 strijdlied; 8.18 gram.; 8.50 voor de huisvrouw; 9 gram.; 9.30 waterstan den; 9.35 gram.; 10 morgenwijding^ 10.20 kookpraatje; 10.30 als de stof zuiger zwijgt; 11 populair program ma; 12 orkest Frans Wouters; 12.30 weerpraatje; 12.33 voor het platte land; 12.38 gram.; 1 nieuws; 1.15 kalender; 1.20 orkest Jan Cordu- wener; 1.45 gram.; 2 gesproken por tret; 2.15 omroepkamerorkest; 3 hoorspel; 3.30 De Regenboog; 4 gram.; 4.15 weinig in de krant, veel in het land; 4.45 vragenbeantwoor- ding; 5.15 The Ramblers; 5.45 In dische aquarellen; 6 nieuws; 6.15 varia; 6.20 concertorgel; 6.45 Silvee- tri-kwartet; 7 lezing; 7.15 nieuws uit Indië; 7.30 voor de jeugd; 7.45 lezen in de bijbel; 8 nieuws; 8.05 dingen van de dag; 8.15 Metropoli- orkest en soliste; 9 hoorspel; 9.45 orkest Malando; 10.25 omroepkoor; 10.45 gram.; 11 nieuws; 11.1512 gram. niet onsympathiek tegenover dit plan. Een nieuwe rijksregeling, waarbij het Rijk zal bijdragen in de stichtingskosten, is in overwe ging. In Ide Franse bezettingszone van Duitsland is vijftig procent vain 'de bewoners beneden de leeftijd van twintig jaren en drie en dertig proioent is nog geen veertien jaar oud. Holland; burgemeesters van grote gemeenten; voltallige gemeenteraad van Amsterdam; Comité Kronings- stad 1948; ere-escorte voor de rij toer van de Vorstin op 6 September; voormalig verzet in Nederland en in Ned.-Indië, vertegenwoordigd door de verschillende organisaties en groepen en vele oorlogsinvaliden; vertegenwoordigers van de verschil lende kerkgenootschappen, onder wie kardinaal De Jong; leger- en vlootpredikanten en aalmoezeniers; de commandant van het Leger des Heils; vertegenwoordigers van de Ned. Herv. gemeente te Amster dam, die als gastvrouw® der Statën- generaal in de Nieuwe Kerk op treedt; Orde van Vrijmetselaren; vertegenwoordigers van universitei ten en andere instellingen van on derwijs en wetenschap. De schooljeugd zal vertegenwoor digd zijn door twee jongens en twee meisjes en de kunst- en sportwereld door prominente figuren. Voorts zijn uitgenodigd: de jeugd beweging in al haar schakeringen, vertegenwoordigers van de Stich ting van de Arbeid en de Stichting van de Landbouw, de oudste nog in leven zijnde oud-minister, de 88-j. minister van Waterstaat in het ka binet-De Meester (19051908), prof. dr. ir. J. Kraus en mevrouw M. T. Steyn, weduwe van de laatste pre sident van de Oranje-Vrijstaat.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 2