ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 WERELDNIEUWS Zuid-Oost-Europa blijft de onrusthaard van het vasteland Molotov blijft halsstarrig DINSDAG 17 AUGUSTUS 1948 No. 15976 101e Jaargang ABONNEMENT: i Brijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 8.Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: Schuilhaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobel straat A 171, Zierikzee. Teler. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 nun. (4 regels) f 1.— per stuk. De Zuid-Slavische dictator Tito heeft zich sterk verzet tegen vol ledige annexatie van zijn land, met als gevolg dat economische sancties zullen worden toegepast, teneinde Belgrado tot toegeven te dwingen. Mocht dat niet het gewenste resul taat opleveren, dan zal voor een gewapend optreden door Moskou /-J. niet worden teruggedeinsd. Dat klinkt niet erg bemoedigend voor de vrede in Europa, waarnaar heel de mensheid reikhalzend uit ziet. Rusland stelt zich niet langer tevreden met sympathiserende le den, maar wenst echte bolsjewis tische staten; het wil Zuid-Europa aan zich verbinden door de mil- lioenen Bulgaren, Rumenen, Zuid- Slaven en straks wellicht de Grie ken, tot goede onderdanen van Sta lin te maken, voor het geval dat zij op een kwade dag zich zouden bekeren van hun dwaling. Rusland past dezelfde methodes toe als eer tijds Duitsland, toen de nazi's hun scepter zwaaiden. Het geschil tus sen Moskou en Belgrado gaat lang zamerhand bedenkelijke vormen aannemen. Zodra de Donauconfe- rentie, waarbij Rusland de eerste viool speelde, is afgelopen, ver wacht men krasse maatfegelen te gen Tito. Nu reeds worden uit Hon garije en Rumenië troepenbewegin gen in de richting van de Zuid- Slavische grenzen gemeld. Zo wordt uit Zuid-Slavische minderheden in Hongarije een legioen gevormd, dat Tito zal moeten bestrijden. Men If vreest in Hongarije én in Rumenië dat zij hun strijdkrachten ter be schikking zullen moeten stellen. Vooral in Hongarije maakt men zich ongerust, daar men de paralel van 1941 nog niet is vergeten. Hoe wel dit alles nog niet wil zeggen, dat Rusland nu al besloten is de wapens op te nemen tegen Zuid- Slavië, duidt een en ander er toch wel op dat de Russen het conflict met Tito tot het einde willen uit vechten en niet voor oorlog zou den terugdeinzen, wanneer andere middelen niet mochten baten. r\ e Westelijke ambassadeurs te Moskou kwamen nogmaals bij een om te beraadslagen over hun houding tegenover Molotov, die doof blijft voor hun verlangens. Zij zul len deze week waarschijnlijk nog maals naar het Kremlin vertrekken, om daar te vertellen dat de Weste lijke geallieerden blijven weigeren hun rechten als bezetters prijs te geven als voorwaarde voor een vol gende V iermogendhedenconfer entie. De moeilijkheden te Moskou ge rezen, hebben ook in Berlijn een zeer duidelijke weerslag gevonden. De besprekingen zijn blijkbaar in een zodanig stadium geraakt, dat te Londen opnieuw consult met de Britse bevelhebber gener.aal Robert son, werd nodig geacht. Ook de plaatsvervangende Amerikaanse mi litaire gouverneur in Duitsland is naar Londen gevlogen. Het incident te New York, be treffende de affaire-Kosenkina, is ook weinig bevorderlijk voor het scheppen van een betere verstand houding tussen de grote Vier. Het is thans wel voor de hele wereld bekend, behalve dan voor de Rus sische, dat mevr. Kosenkina tegen haar wil door de Russen werd weg gehaald uit de farm en tegen haar wil werd gevangen gehouden op het consulaat. De bewering van de consul, dat zij juist door de Wit- Russen ontvoerd werd, is een ge trouwe weerspiegeling van de ver klaring van Molotov aan de Ame rikaanse gezant te Moskou, welke gezien de bekend geworden feiten, kant noch. wal raakt. De Republikeinen smokkelden opium Die NederLamtdise politie te Bata via beeft een groite smokkelarij iin opium' iontdekt, waarbij waarschijn lijk de gehele Republikeinse rege ring leu eein aaintal buitanlapdbe persoonlijkheden zijin betrokken. O onderden kilo's opium, die het eigendom wairetn van de Repu blikeinse regering zijn al iln beslag Igenojnein. Die 'opmen, die in de oorlog doer de Japanse opium regie ils vervaardigd, werd van Poin- tianak naar Singapore ;en Hongkong gesmokkeld. De winst was bestemd om de onkosten te bestrijden van de Republikeinse missies iin bet bui tenland. Dr. Mar, am is, de Republi keinse" minister van financiën, die de verkoop van de opium leidde, lis door de Nederlanders gewaar schuwd, dat hij, wanneer hij in Ba tavia komt, direct wordt gearres teerd. i Waarschijnlijk zullen de Neder landers overgaan tot opheffing van de diplomatieke onschendbaarheid van de leden van de Republikeinse delegatie, die belast zijn met de onderhandelingen met de Neder landers. Hadji Agoes Salto, d!e Republi keinse minister van buitenlandse zaken, heeft de Nederlandse^ 'be schuldigingen over de ismokkelaf- faire niet tegengesproken- Hij heeft gezegd, dat er nog geen officiële beschuldiging door de Nederlandse autoriteiten is ingediend. Zestien ton opium zijn sinds de politiële actie in Indonesië, met medeweten en medewerking van 'de regering te Djocja, uitgevoerd1. Al geruto'e tijd was bet de po litie bekend dat er een vrij aan zienlijke Smokkelhandel werd be dreven via Batavia ie» Soerabaja. Na het ontdekken van het complot bleek, dat het smokkelaarscomplot opereerde onder oppertoezicht van het Republikeinse kabinet te Djocja Van Republikeinse zijde heeft m,en verder nog niet pp de ontdekking van het complot gereageerd'. Amerikanen staren geweldige luchtvloot naar Engeland De bescheiden vloot Amerikaanse Superforten, welke nu in Engeland gestationneerd is, vormt, naar een correspondent van Reuter meldt, slechts de voorhoede van een lucht macht ter sterkte van ruim 8000 bommenwerpers, die thans in Ame rika met spoed wordt gemobili seerd. De vliegtuigen worden met een nieuwe Engelse fcitvinding uitgerust waardoor de actie-radius wordt ver veelvoudigd, zodat ér nauwelijks meer een doel in Europa te vinden is, dat buiten het bereik van de Britse vliegvelden ligt. Onder de vliègtuigen bevinden zich gemoderniseerde typen uit de oorlog, maar ook geheel nieuwe. Televisie in de verkiezings propaganda in Amerika Er zijn in het afgelopen jaar in Amerika 17.000 televisie-apparaten verkocht en men hoopt er dit jaar 800.000 te verkopen. Of dit zal ge lukken, hangt voor een groot deel af van de candidaten voor het pre sidentschap, Truman en Dewey. Men probeert hen te winnen voor propaganda-redevoeringen per te levisie. Als dat gelukt, zullen zij ook beschilderd en opgemaakt moe ten worden als een filmster, of zij zullen er foeilelijk uitzien, vanwege bepaalde licht- en schaduw-effec- ten. Dit is het laatste verkiezings jaar dat toekomstige presidenten misschien nog zullen weigeren „op te treden". Maar in 1952 hoopt men in de huizen van 13.750.000 kiezers een televisie-apparaat te hebben. Einde van het Exodus" drama In een Brits communiqué in Duitsland wordt thans bekend ge maakt, dat alle Joden die indertijd met de „Exodus" naar Duitsland zijn teruggevoerd, nadat zij voor de Palestijnse kust als illegale immi granten waren opgevangen, ont vlucht zijn. In het kamp in Duits land, waar zij door de Engelsen waren ondergebracht, weigerden zij zich te laten registreren. In de loop van de tijd zijn zij uit het kamp verdwenen en hebben anderen, die nog in andere kampen in Duits land zaten, hun plaats ingenomen. De oorspronkelijke schepelingen van de „Exodus" zijn, blijkens een be richt van een Amerikaanse krant, al lang weer via geheel Europa naar Palestina geïnfiltreerd en een laat ste groep van hen is onlangs aldaar in een speciaal kamp aangekomen. Hun voorgangers dienen reeds in het Israëlische leger of wonen als vrije burgers in de staat Israël. Roy R. Ball, wjotend in Marshali;- towin, beeft bij ide rechter em ver zoek ingediend om zijn huwelijk nietig te verklaren. Hij heeft dit verzoek gemotiveerd door mee te delen, dat hij1 zijn vrouw iniet meer had teruggezien sinds de trouwdag 'en dat was veertien jaar geleden. Bij herstelwerkzaamheden, ver richt in de crypt vain d'e Sain Marc'o te Rome, heeft men de grafsteen terug gevonden, idie de namen ver meldt van Vannozza de Cat a®.ei, de moeder van Cesare en. Luöretia Borgia. Uitzonderlijk zware regenbuien hebben in verschillende delen van Schotland 'overstromingan veroor zaakt 'en grote schade aangericht aan te velde staande gewassen, de veestapel en gebouwen. Tientallen gezinnen mtoesten uit tan huizen worden weggeleid. De stad Dunbar, aan de Oostkust, werd volledig van de buitenwereld afgesneden- I j De haastigheid zet zichzelf y 4 de voet dwars toit struikelen. O O O O WEERBERICHT Verwachting tot de avoind van 17 Augustus: Half- tot zwaar bew|olkt !m!et hier en daar enkele buien, ma tige aan de kust krachtige wind'tus sen ZuidiWeat en Wast, weinig verandering van temperatuur. 17.. Zon pp 5.26, tod er 20.01. Maan op 19.45, onder Volle Maan 19 Augustus. Pater Henri de Greeve gehuldigd De bekende radiopriester Hetiri de Greeve, is Zaterdag te Haarlem, ter gelegenheid van zijn zilveren Priesterjubileum, gehuldigd. Tot de genen die hem kwamen gelukwen sen behoorde de nieuwe minister van Overzeese Gebiedsdelen, Mr. Sassen. De Prinses-Regentes heeft Pater de Greeve benoemd tot offi cier in de Orde van Oranje Nassau. De ontploffing op d© „Frans Naerebout" Bij aankomst van de „Frans Nae rebout" te Vlissingen, is een onder zoek ingesteld naar de oorzaak van de ontploffing van een cylinder met acetyleen, wellke onploffing zich aan boord van dit loodsvaartuig in de omgeving van Zierikzee heeft Voorgedaan. Verschillende getuigen' werden gehoord. Voor nader onder zoek werd materiaal gezonden naar het laboratorium voor het Stoom wezen te Den Haag. Een der slachtoffers, de 50-jarige machinedrijver J. R., is Zaterdag avond in het Cornelia Ziekenhuis te Zierikzee overleden. De toestand van de stoker M. is langzaam voor uitgaande. Overval op alleenwonende vrouw In de nacht van Zaterdag op Zon dag is een overval gepleegd op de alleenwonende madame De Pres- signy, die een landhuisje bewoont in de Oisterwijkse bossen. Twee ge maskerde mannen drongen naar binnen, bonden haar vast en brach ten haar een snede over het ge zicht toe. Zij namen voor een be langrijk bedrag aan gouden siera den mee. De politie stelt een onder zoek in. Hetfaantal vrouwen in de industrie Voor het eerst zijn door het C.B.S. over het vierde kwartaal 1947 af zonderlijke gegevens verzameld om trent het aantal in de industrie werkzame vrouwen. Op een totaal van 766.000 personen in de gehele industrie (excl. openbare nutsbe drijven) bedroeg het aantal vrou wen eind December 130.400 of 17 In de verschillende bedrijfsgroe pen liep het percentage nogal sterk uiteen. Verhoudingsgewijze was het aantal vrouwen het hoogst in de kledingindustrie (78 wasserijen (64), textielindustrie (32), deriva ten van landbouwproducten ver werkende industriën (28) en tabak verwerkende industriën (27).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1