STAD EN PROVINCIE De televisie van morgen Een televisie-camera in. die neus van het vliegtuiig, verder een tele visie-zender aan boord en op kilo meters afstand kunnen televisie-kij kers zien, wat de piloot van het vliegtuig ziet- Een veldslag? Een scheepsbrandBen overstroming? Voila de „hot news"-reportage varrn der televisietoekomst.. Toekomst? „Wij zijn al zo ver" verklaarde David Sarnoff, president van de Radio Corporation of Ame rica. „Wij hebben het tijdens de oorlog uitgeknobeld. Toen hebben wij proeven genomen met verken ning uit de lucht, zichtbaar via tele visie-ontvangers in de hoofdkwar tieren En dan de „Twe Way Television" Ook daarvan 'heeft Sarnoff gespro ken. Het is theoretisch mogelijk, da,t toekopistige televisiekijkers in heel Amerika een interview zi/en tussen een journalist te New York ten een beroemdheid in Londen- Van beiden is er een beeld en deze beelden worden gecpjnhïneerd, zo dat de afstand tussen New: York en Londen eenvoudig wegvalt. Of wilt u liever, dat de Engelse acteur James Mason, terwijl hij in Enge land vertoeft, deelneemt aan een televisie-toneelstuk, dat uit een New Yorkse studio- wordt gegeven? Dat gaat op de duur ook gebeuren. En het laatste wonder, dat David Sapnof in de afgelopen weken ont hulde, is dat van de drukknop op het televisietoestel. Wie de knop naar benéden drukt stemt „ja", naar boven is „neen". Nu laat het beeld scherm een of andere politieke Can dida,at zien. De televisie-omroeper vraagt daarna: „Toeschouwers, wilt u deze man, ja of neen". De kijkers drukken hun knoppen en op een centrale worden millioenen oordelen bliksemsnel automatisch geteld en gesorteerd. Het is nog niet zover, maar het komt zover aldus David Sarnoff. een nuchter Amerikaans zakenman. Zware boeten voor schilders en loodgieters De controle-actie door opspo ringsambtenaren van de prijsbes- heersing te Arnhem, in de volks mand de tweede „slag om Arnhem" genoemd1, bracht heel wat over tredingen aan het Echt. Dientenge volge moesten zich niet minder dan 15 schilders 'en 15 loodgieters uit Arnhem, Velp, Oosterbeek en Nij megen wegens te hoog berekende prijzen,, het niet of slordig bijhou den vain hun boekhouding, voor de tuchtrechter te Arnhem' verant woorden. Deze legde boeten op va riërende vain f 50 tot f 3500, m totaal voor ruim f 27-000. Die schilders moesten f 6650. voor hun rekening nemen en de loodgie ters f 20.450. Opgemerkt werd nog, dat in al deze en andere gevallen niet precies nagegaan kon worden, hoeveel er over enkele jaren tijdis teveel is berekend, temeer omdat de boekhoudingen niet klopten. Woensdag 18 Augustus' as. zijln de aannemers aan de beurt. Sterke stijging van het drankverbruik De omzet van de detailhandels zaken in alcoholhoudende en alco holvrije dranken is sinds het mid den van 't vorig jaar met bijina de helft vergroot. De omzet van wij nen en gedistilleerd van de groot handel in deze branche is belangrijk meer toegenomen dan die van bier en niet-alcoholhoudende dranken. De Cijfers over 't grootwinkelbedrijf tonen een dergelijke ontwikkeling. De leiding van het Economised Instituut voor de Middenstand waar schuwt de winkeliers in haar pu blicatie voor een komende daling van de afzet: „Steeds duidelijker wordt het, dat de koopkracht van het publiek sterk terugloopt. Vooral nu steeds meer artikelen van de bon gaan zal men zijn geld in andere richtingen gaan besteden'dan voorheen het geval was. Voor meer luxe uitgaven, waaronder pok de aankoop van gedistilleerd moet ge rekend worden, komt minder geld beschikbaar". Tevens wordt ©en ver schuiving van hogere naar lagere prijsklassen verwacht. Gevonden munitie en projectielen In het feit, dat de laatste tijd het aantal ongelukken tengevolge van het spelen met gevonden pro jectielen en munitie is toegenomen, heeft het ministerie van binnenland se zaken aanleiding gezien een nieu we actie tegen dit gevaar te be ginnen- Er is reeds begonnen met een serie propagandistische hoor spellen voor de K.R.O-mierofooh Dinsdag 17 Augustus en Dinsdag/ 24 Augustus, telkens om 19.30 uur, kan men naar een vervolghoarspel „Spel mét de dood" luisteren. Betaling der melk naar kwaliteit Het bestuur van de Alg. Ned. Zuivelbond (F.N.Z-) heeft, inaar aan leiding van een rapport van de Centrale Zuivelcommissie, waarin het koelen der mlelk op de boer derij wordt voorgestaan ter ver vanging enier uitbetaling der melk naar kwaliteit, besloten aan deZui- vefcornmiissa© mede te delen, dat het bestuur dit niet de gewenste oplossing vindt en een zo spoedig mogelijke invoering van een wet telijke regeling tot betaling der melk naar kwaliteit noodzakelijk acht. i De bestrijding van de coloradokever De bestrijding van de Colorado- kever heeft tot dusver een gunstig verloop gehad', mede dank zij' de verplichte behandeliing van het aardappel gewas met een insect en- dodend middel tijdens bepaalde perioden. Het ligt niet in de be doeling in idit seizoen nieuw© ver plicht© bespottingen gedurende be paalde perioden voor te schrijven. Wel zal van overheidswege nauw gezet de hand worden gehpuden aan het nakomen van de verplich ting, die de colpradofceverwet 1947 a,an gebruikers van percelen oplegt, namelijk het verdelgen van kevers en larven, idle op de percelen wpr- den aangetroffen. Noodzakelijk is dat het gewas voortdurend wordt gecontroleerd. Kevers, die in het najaar in de grond kruipen, om te overwinteren, bedreigen in hert voorjaar de jonge aanplant. Het is dus zaak opk in het najaar de per celen vrij van „tienstreep" te hon den en te spuiten of te bestuiven, waar zujks nodig is. Bos- en heidebranden In 1947 gingen in ons land mede door de grote droogte door 725 branden 575 ha, bos en 3078 ha. heide, opslag enz. verloren. De scha de wordt geschat op f 244.407. Van 1925 tot en met 1947, dus in 23 jaar, vonden 4108 bos- en heide branden plaats, waarbij verloren ging 5883 ha. bos en 23.732 ha. heide enz. met een totaal schadebedrag van ruim 2 millioen gulden. Zuinig maar eerlijk Vaak wordt beweerd dat de Schot ten zuinig zijn, maar eerlijk zijn ze ook. Althans, de directie der Cana dese posterijen kreeg onlangs een dubbeltje gewetensgeld toegestuurd uit Ontario. Er was een briefje bij, ondertekend: een eerlijke Schot, waarin de gever van dit dubbeltje bekende twintig jaar lang minstens eens per week zijn vulpen te hebben gevuld uit de inktpot van een post kantoor. Deze Schot bleef echter toch een Schot. Want hij stuurde slechts een dubbeltje omdat de post- inkt méér dan slecht was! Genodigden bij de inhuldiging Volgens Ass. Press, behoort Fanny Blankers-Koen tot degenen ,die uit genodigd zijn de inhuldiging van prinses Juliana tot koningin in de Nieuwe Kerk te Amsterdam bij te wonen. Tevens zal een groot aantal oor logsinvaliden, vertegenwoordigers van verzetsgroepen en kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders en diplo maten de plechtigheid bijwonen. Tot de uitgenodigden behoort ook de 83-jarige mevrouw T. Steyn, weduwe van wijlen de president van de Oranje Vrijstaat. Er zullen geen Nederlandse diplo maten, die in het buitenland die nen aanwezig zijn, behalve de Ne derlandse ambassadeur te Parijs, jhr. dr A. W L. Tjarda v. Starkenborgh Stachouwer en de gezant bij Het Vaticaan. Vrije dagen met regeringsjubileum De Sociale Commissie van de Stichting voor de Landbouw in Zeeland adviseert de werkgevers om, ter gelegenheidvan het 50-jarig regeringsjubileum van H.M. de Ko ningin en van de inhuldiging van de nieuwe vorstin, aan hun werk nemers, buiten de contractueel vast gestelde vacantie- en snipperdagen. ten hoogste twee vrije dagen met behoud van loon te geven. Voor het bepalen dezer extra vrije dagen is men geenszins aan de data 31 Augustus en 6 September gebonden. Indien de oogstwerkzaamheden het noodzakelijk maken deze feest dagen op andere data te vieren, kan deze regeling eveneens gelden voor de plaatselijk vastgestelde feestdagen. Het College van Rijksbemiddelaars heeft voor het verstrekken van deze extra vrije dagen met behoud van loon vergunning verleend. De Utrechtse najaarsbeurs Het tijdstip, waarop met de op bouw van de najaarsbeurs te Utrecht zal worden begonnen, nadert snel. Behoudens onvoorziene omstandig heden zal in de meeste afdelingen op Dinsdag 17 Augustus met de bouw van de verschillende stands worden begonnen. Uiterlijk op 4 Sept. te 19 uur zullen alle stands ingericht moeten zijn. De beurs zal gehouden worden van 7 tot 16 September a.s. Er zullen ditmaal, als op alle beurzen, ver scheidene nieuwe machines en snuf jes te zien zijn. Radio Bloemendaal zendt weer uit Naar het Haarlems Dagblad ver neemt, heeft de regering aan de kerkeraad der Gereformeerde Kerk te Bloemendaal weer vergunning gegeven tot uitzending der kerk diensten via een eigen zender. Hier door zal een oude traditie in ere worden hersteld. Die economische en sociale raaidi vain de Ver. Naties heeft mét acht tegen zeven stemmen, bij d'riie ont houdingen, besloten te adviseren tot liquidatie van de „united nations appeal for children" (UNAC) -tegen het einde van Ihet jaar. Over hiet lot vain de UNAC zal uiteindelijk beslist worden pp die algemene ver gadering van de Ver. Naties ini September te Parijs. Statistieken hebben uitgewezen, kiat de bewoners van-India gemid deld 27 jaren oud "worden. 17 pet. der nieuw; géborenen bereikt niet eens de leeftijd van één jaar. Toch bedraagt de bevolkingsaanwas pn- igeveer 5 imillioen per jaar. De voormalige Tsjechische minis ter van landbouw1 is met zijn vrouiw. naar de Amerikaanse zone va® Duitsland gevlucht. Hij is al de ze vende minister, die het land heeft verlaten. BELGIË IN CIJFERS Mijn- en spoorwegproblemen Aan een speciale editie van de „N»w York Herald Tribune", aan België gewijd, ontlenen wij de vol gende bijzonderheden, die ih het Noordelijke deel van de Benelux- organis'atie zeker de aandacht waairdi zijn. In de Belgische kolenmijnen waar onder zeer moeilijke omstan digheden gewerkt wordt arbei den' 170 duizend man. Van dezen zijn 68 duizend buitenlanders,, voor het merendeel Italianen. Onder gronds werken 130 duizend mijn werkers in 168 mijnen, die voor namelijk in de Borinage ien nabij Luik gelegen zijn. De productie be draagt 881/2 procent van de voor oorlogse. De installaties der mijl- nen zijn sterk verouderd en ver sleten. Er is een plan löpgesteldl iOm de mijnen te moderniseren. Hier- mlede zijn twintig milliard Belgi sche francs gemoeid en men hoopt dat Amerika de helpende hand zal toesteken. Ook voor de electrificatie der Belgische spoorwegen zijn grootse plannen ontworpen. Alle grote Bel gische steden moeten in de toe komst met de electrische trein be reikbaar zijln. Man verwacht, dat het reizigersvervoer per trein er belangrijk door zal toenemen. Bo vendien wordt Ibet kolenverbruik door de Belgische spoorwagen er zó belangrijk door verminderd, dat er 400 duizend igezinnen ©en jaar lang van kunne® stoken- Hetspoor- wegmaterieel verkeert in een slech te staat en heeft dringend voor ziening nodig. In 1938 had België 2870 locomotieven, in 1951 in welk jaiar de electrificatie gedeel telijk voltooid moet zijn zuilen hiervan nog 1196 stoomlocomotieven in gebruik zijjn. De kasten der elec trificatie zijln beraamd: :op 13 Yé milliard Belgische francs. De Belgische bevolking bedroeg op 21 December jl. 8.452.584 zie len. Er waren 159.366 méér vrou wen dan mannen. De dichtst be volkte provincie was Brabant met 792.983 inwoners. De kleinste ge meente is Zoutenaaie. Er wopem daar 11 tmiaminen en 17 vrouwiep. De Belgische staalindustrie is een der oudste ter wereld. Zij: vormt ook de ruggegraat van de Belgische ex port, die na de tweede wereldoor log sterk is toegenomen. Er zijd 41 hoogovens in bedrijf; met de bouwl van een nieuw, zeer modem hoog- ovanbedrijf nabij Luik is men be zig. Portugal, Engeland, Rusland', Turkije, Argentinië, Egypte ©n Uru- quay zijln de grote afnemers. In Maart 1947 produceerde België 222.261 ton staal, in Maart 1948; 326.700 ton. En tan slotte: wist u, dat België verhoudingsgewijs even grote le ningen aan het buitenland heeft verstrekt als het rijke Amerika met zijn Marshall-hulp ZIERIKZEE. Het Zaterdagavond in de muziektent in het Havenpark gegeven tweede uitwisselingscon cert, uitgevoerd door de Harmonie „Witte van Haemstede", mocht zich in een grote belangstelling van de zijde van het publiek verheugen, dat het vlot (zelfs zonder pauze) afgewerkte programma met aan dacht volgde en na elk nummer door applaus van zijn bijval blijk gaf. Vooral de potpourri's (waar van er een door gebrek aan tijd niet uitgespeeld kon worden) vielen zeer in de smaak. Ook dit gezel schap van buiten heeft in Zierikzee een goede indruk achtergelaten. BROUWERSHAVEN. Het maken van 34 betonnen meerblokken met bijkomende werken aan de haven te Brouwershaven is gegund aan de laagste inschrijver, gebr. de Moor te Brouwershaven, voor f1943.—.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 3