ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Het programma van het nieuwe kabinet WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 t Wie een grote taak wil ver- vullen, moet z» weinig moge- lijk ballast bij- zich hebben. j ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1948 No. 15973 101e Ja,argajnjgi ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3.—. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: Schuilhaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per mm. Bij contract speciale prijzen. Suocesjes maximum 15 mm. (4 regels) f 1.per stuk. Verwachting overeenstemming met Indonesische deelstaten omtrent souvereine federatie in hechte Unie D et nieuwe kabinet heeft zich aan de Tweede Kamer voorgesteld. Minister-president Drees heeft een regeringsverklaring voorgelezen, waarin hij1 uiteenzette, dat men dit kabinet het beste een program- mindsterie zbu kunnen noemen, los van partijen of fracties, doch steu nende op de zedelijke beginselen, die aan omZe beschaving ten grond slag liggen. Wat die plannen van' de regering betreft: Zij wil trachten de Indone sische kwiestie zo snel mogelijk tot een vooir beide partijen aanvaard bare oplossing te brengen, waarbij Zij' rekent op de medewerking van de Republiek. Nederland, zo formu leert de heer Drees het, is bereid jZijln woord gestand te doen, maar verwacht en verlangt ditzelfde oiO|k van de wederpartij. Het kabinet heeft voorts een open oog voor ide moeilijke economische toestand van pus land. Het wil streven naar verbetering van het buitenlandse handelsverkeer, naar naar evenwicht in ide betalingsba lans, naar een stelselmatige land bouw-, investerings-, industriële en cionjunctuurpolitiek. Geleidelijke inkrimping van het distributie- en verdere overheids apparaat staat op het programma, evenals een sluitende begroting voor het volgende jaar (met uitzondering dan van ide kapitaalsuitgaven). In de sociale sector stelt de regering zich voor een constructieve loon- en prijspolitiek te voeren. "|W"a woprdeh van waardering je- gens zijn ambtsvoorgangers en jegens de formateur te hebben ge sproken, heeft minister-president Drees gezegd, dat het nieuwe ka binet het best een program-ministe rie zou kunnen worden genoemd. Het steunt niet, als het vorige, op een vaste samenwerking tussen be paalde parlementaire groepen, maar het richt zich op de verwezenlijking van een program, waarop de mi nisters zich hebben verenigd. Geen partij of fractie heeft zich daaraan gebonden. De productie is boven ide voor oorlogse omvang gestegen. De goe- derenvoiorziening is voortdurend verruimd. Aan de intering op bet nationaal vermogen is een einde ge komen. De gezondheidstoestand der bevolking is al zijn er nog don kere punten, zoals bijv. de stijging van het aaintal gevallen van tuber culose toch zoveel verbeterd, dat bij een hoog geboortecijfer de sterk teeijfers over de gehele linie bene den de vooroorlogse zijn gekomey en een laagterecord te zien geven. Belangrijke sociale verbeteringen zijn tot stand gekomen. Niettemin is er allerminst reden tot berusting of zelfvoldaanheid. Dy materiële nood is nog groot en de morele inzinking is nog niet geheel geweken. Nog is er bij velen een wanverhouding tussen Ide inkomsten en de noodzakelijke uitgaven. Er is nog schaarste aan belang rijke goederen en nog jaren zullen wij gebukt gaan onder een wloning- notod, die hoge menselijke waarden in gevaar brengt. Bovendien is de economische toestand in wezen veel ernstiger dan in het algemeen wordt begrepen. Het vraagstuk Indonesië T)e heer Drees wees op de tegen slagen, die worden ondervonden bij de poginjjfen om het Indonesische vraagstuk tot een bevredigende op lossing te brengen. Daarop zal dan opk de aandacht van regering en volksvertegenwoordigers zich in de eerste plaats moeten richten. .Uitermate teleurstellend blijft de betrekking tot de Republiek, zowel omdat uitwerking van de overeen stemming, die op ide Renville" was verkreg'en, tot nog toe niet kon worden verwezenlijkt, als omdat de schendingen van het bestand toene men, schendingen waarbij veelal Iwlel niet ide Republikeinse regering is be trokken. maar waarin toch meerma len Republikeinse instanties de hand hebben. Het is nodig, dat de Repu bliek op korte termijn 'haar plaats inneemt in de Verenigde staten van Indonesië. De landbouwpolitiek blijft gericht op verhoging van een rationele bodemproduetie, die ook aan de welvaart en aan de bestaans zekerheid der producenten ten goe de kan komen. Een stelselmatige investerings-, industriële en conjune- tuurpoiitiek zal worden gevoerd. Naarmate de goederenvoorziening het toelaat, zal het distributiestelsel worden geliquideerd, waardoor de noodzakelijke verruiming va,n de be wegingsvrijheid van het bedrijfsle ven zal worden bevorderd. Ook aan verdere inkrimping van het over heidsapparaat, die de regering met kracht nastreeft, zal dit ten goede komen. Een gezonde olntwikkeling van de middenstand, in detailhandel, zowel als ambadht, zal worden bevorderd. De financiële toestand is ernstig. 'Zonder tekort- te doen aam de bevordering der volkswel vaart en aan de eisen dei' sociale rechtvaardigheid vertrouwt de re gering echter aan de Statan-Gene- raai voor het jaar 1949 weder een nagenoeg sluitende begroting te kun nen voorleggen, behalve voor zover het de kapitaalsuitgaven betreft, waarvoor naar hun aard mag iwtof- den geleend, en het tekort van het landbouw egalisatiefonds. Gestreefd wiondt naar het spoedig 'herstel van normale toestanden op bet gebied van het recht en de rechtsbedeling en naar liquidatie van door oorlog en bezetting op di7 gebied veroorzaakte abnormale toe standen. De minister-president beslopt: „Wij zijn zwiaar beproefd en diep verarmd, maar wij hébben onze veerkracht niet verloren. Grpte moeilijkheden, maar pok grote mo gelijkheden liggen voor ons". Varkensstapel moet worden vergroot In eein audiëntie met vertegen woordigers van de slagershonden ■en de vakgroep slagerij heeft minis ter Mansholt uitvoerig de gehele vleespositie besproken. De minister deelde mede, dat de krachtigste maatregelen zullen wor den genomen p;m de vleesproductie op te voeren, vooral de varkens stapel. Er is van de winter vlees voldoende, zodat ide boer geen ex- .euU'S/ heeft om hieraan niet naar vermogen mede te werken. De,minister gaf voorts te kennenl, dat het vast de bedoeling van de regering is zo spoedig mogelijk alle klemmende bepalingen te doen ver dwijnen. Ook zij wil niets liever dan, zodra dit inderdaad kan, van de distributie af te Zien. De door het bedrijf inmiddels ge dane voorstellen zullen op korte termijn worden bestudeerd en waar schijnlijk zonder grote wijziging worden aanvaard. Vliegen boven verlicht Nederland Ter gelegenheid van het Rege ringsjubileum van H.M. Koningin Wilbelmina zullen vele steden in ons land des avonds feestelijk ver licht zijn. Het publiek zal van 28 Augustus t.m. 6 September in de gelegenheid zijin de feestverlichting ook uit de lucht te bekijken. Iin dit tijdvak zullen n.l. door de K.L.M. rondvluchten worden gehouden van af Schiphol, niet alleen boven Am sterdam, maar ook uitgebreider rondvluchten boven Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. Ook de steden Tilburg, Breda en Den Bosch zullen tijdens ide feestdagen hun ver lichting ontsteken. Daarom zal de K-L.M. op Zaterdag, 4 September met een vier-motorig toestel vanaf het vliegveld Gilze-Rijen avondrond- vluchten boven deze drie steden houden. Ongeluk bij militaire oefening Bij een oefening met handgrana ten, is de reserve tweede luitenant J- v. Baal uit Roosendaal, gedeta cheerd te Weert, die op de kader- school lessen gaf aan toekomstige onderofficieren, om 't leven geko men. Een soldaat wierp uit een schuil- kuil een handgranaat naar het doel: een vouten paal. Voordat de granaat tot ontploffing komt verstrijken vier seconden. De luitenaint-kuilcom- mandant moet gemeend hebben dat hij met een blindganger te doen had. Hij heeft zich toen boven de dekking begeven, juist op het pgen- NEEM EN LEES 1 Bijbelgedeelten voor elke dag. 1521 Augustus Zondag Markus 6 vs. 3044 Maandag 6 vs. 4556 Dinsdag 7 vs. 123 Woensdag 7 vs. 24—37 Donderdag 8 vs. 1 13 Vrijdag 8 vs. 14—26 Zaterdag 8 vs. 279 vs, 1 O WEERBERICHT Verwachting tot die avond van 14 Augustus: Half tot zwaar bewolkt met enkele plaatselijke buien, meest matige wind, hoofdzakelijk uit rich tingen tussen West en Noord1, aan houdend koel wear. 14- Zon op 5.22, onder 20.07. Maan op 17.33, onder 15. Zon op 5.23, onder 20.05. Maan op 18.30. onder 0.16. Voile Maan. 19 Augustus. HOOGWATER TE ZIERIKZEE over de maand Augustus 15. 12.05 v.m. mi.ni. 16. 0.41 v.m:. 13.17 m.m. 17. 1j52 v.m. 14.13 m.m. 18. 2.41 v.m. 15.00 m.m. 19. 3.21 v.m. 15.40 n.m. 20. 4.04 v.m. 16.14 n.m1. 21. 4.41 v.m'. 16.46 n.m. Hoogwater te Bruimisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater te Zierikzee 5.50 uur na hoogwater blik dat de granaat explodeerde, met bovenvermeld tragisch gevolg. Tuchtrechter voor de voedselvoorziening In Juni 1948 deden 'de tuChtredb-" ters voor de voedselvoorziening in totaal 2.956 uitspraken, waarbij1 f 217.888 aan boeten werd opge legd, en voor f 90.984 aan schikkin gen werd' betaald. Waarborgsom men werden opgelegd tot een be drag van f 2.370. In 26 gevallen (waarvan 20 voorwaardelijk) werd' sluiting vain het bedrijf bevolen en in 32 gevallen (waarvan 15 voor waardelijk) werd tot intrekking van de vergunning overgegaan- Tenslot te werden 44 personen (vain wie 36 voorwaardelijk) uitgesloten van een toewijzing. Tengevolge vain eein familievete is te Winschoten een vechtpartij ontstaan tussen de gebroeders H., Wonende te St. Vitusholt. E. H. werd "Zodanig met een stok in de nek geslagen, dat hij ernstig ge wond in het Wimschoter ziekenhuis moest worden opgenomen, Wiaar hij; aan de bekomen verwondingen is overleden. De gebroeders P. A. en H. H. werden in arrest gesteld. Canada en de Verenigde Statemi overwegen in Alaska en het Noor den van Canada een radamet te bouwen ter verdediging van deze gebieden. Een krant te Washington raamt de kosten op 250 millioe® ldoIlar- i N I ijJi I I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1