ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Amerika-cocktail WERELDNIEUWS Stalin's voorstel vindt geen genade in Westerse ogen i i i i i i m- i ;j ui a! in im ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1948 'No. 15967 101e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3.—. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: Schuilhaven B 94.- Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman LangeNobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per mm. Bij contract speoiate prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1.— per stuk. Amerika is een rijk land. Een waarheid als'een koe, waarover evenwel nog wel iets meer valt op te merken. Zo zonder meer kan men zeggen, dat de Amerikanen „er be ter" van leven dan wij. Zij hebben meer gemakken, meer comfort, kortom het leven is er geriefelijker. Er is evenwel een maar aan deze voorstelling van zaken verbonden. Er is in Amerika ook armoede 'en niet zo'n klein beetje. Niettemin is de rijkdom en de armoede van Amerika anders dan de Europese. Ameika is volgens een ander plan gegroeid.Daarom is het ook niet juist de armoede en rijkdom van Amerika met Europese maatstaven te meten. Intussen zal men zich de vraag stellen, of de massa van het volk, speciaal' de minder met aardse goederen bedeelde massa, de voor een kapitalistische staat zo kenmer kende tegenstelling tussen rijk en arm maar zonder meer neemt. Is daartegen geen oppositie? Van zelfsprekend. Er zijn echter in de strijd tegen de uitwassen van het kapitalisme in Amerika, opvallende verschillen met de sociale strijd in, Europa of met die in Nederland, om dichter bij huis te blijven. De vakbonden machtig aan invloed en ledental, strijden uitsluitend voor de belangen van de eigen - groep. Deze eigen groep bestaat uit vak bekwame, volwaardige arbeiders. Ieder die daar buiten valt, is er slecht aan toe, indien hij van derden geen steun kan verwachten. Het ka pitalisme heeft daaraan schuld, maar evenzeer de arbeiders, die zich evenmin bekommeren om de soci aal zwakkeren, ongeacht de oor zaak waardoor zij dit geworden zijn. Zo konden in Amerika achter buurten ontstaan, die in de ogen - van een weldenkend mens een kwa lijke indruk kunnen maken. Maar het aantal achterbuurtbewoners vormt een onaanzienlijk percentage van de gehele bevolking. Komen wij terug tot onze eerste opmerking, dan leeft de rest van de bevolking onder omstandigheden, die door gaans gunstiger zijn, dan in het oude werelddeel. J elfs de half geschoolde arbeider heeft 'n levenspeil bereikt, waar een midden-intellectueel in Europa naar opziet. Het levenspeil van de arbeider is gestegen. Ook de onder nemerswinsten zijn omhoog gegaan, maar de arbeider, die een behoor lijk levenspeil heeft bereikt, heeft niet de minste behoefte tegen ver hoogde bnedrnemerswinst te protes teren. De Amerikaanse arbeider ziet het kapitalisme heel anders dan zijn Europese collega. De Amerikaanse arbeider heeft begrip voor het ka pitaal. Hij weet, dat kapitaal nodig is, om de eveneens kollosaal geste gen productie in stand te houden. Zoals gezegd, is de rijkdom van de Amerikanen anders geaard. De bij zondere luxe mag beslist niet als norm worden gekozen voor een al gemene beoordeling. Totaalcijfers geven een eigenaardig beeld. Dit komt doordat het platteland in som mige opzichten beslist achterlijk is. Verhoudingsgewijs zijn er in Ame rika meer woningen zónder elec- trisch licht of waterleiding, dan in ons land. De bewoners van zulke woningen beschikken evenwel over een auto en bepaalde luxe dingen, waaraan men hier eenvoudig niet denken kan. De belangstelling gaat dus in Amerika voor alle dingen uit naar zaken, die het leven veraange namen. In vele gevallen wijzen toch ook de woningen dit weer uit. Deze zijn uitermate practisch ingericht. Zo practisch, dat het houden van huishoudelijk personeel overbodig wordt. De luxe die de welgestelden ten toon spreiden, gaat zeker het voor stellingsvermogen van de na-oor- logse Europeaan te boven. Daar er gert zich daaraan evenwel niemand. Want de minder bedeelde snapt heel goed, dat hij direct of indirect van deze geldrollerij profiteert. Door snelle vliegtuigverbindingen, door de huidige politieke toestand en niet in het minst door het Marshall-plan komt Amerika steeds meer in het centrum van de belangstelling te staan. Om te komen tot een enigs zins juist beeld van Amerikaanse toestanden en een goed begrip dat in deze tijd wel dubbel noodzake lijk is, kan het nuttig zijn, het bo venstaande te overdenken, om te komen tot verantwoorde conclusies. NEEM EN LEES I Bijbelgedeelten voor elke dag. 8 14 Augustus Zondag Markus 4 vs. 1—20 Maandag 4 vs. 21—34 Dinsdag 4 vs. 35—41 Woensdag 5 vs. 1—20 Donderdag 5 vs. 21—43 Vrijdag N „6 vs. 1 13 Zaterdag 6 vs. 14—29 Passagierslijst „Johan van Oldenbarnevelt" Voor belangstellenden li;gt op tot Redactiebureau tar inzage de pas sagierslijst van tot troepentrans- portsdhip „Johan van Oldenbame- velt" dat omstreeks 17 Augustus te Amsterdam wordt verwacht. De West-Duitse staat zal er komen De Westelijke afgezanten, die zich te Moskou bevinden, zijn door hun regeringen geïnstrueerd,, dat zij moeten aansturen op een nieuw bezoek aan Molotof. Bij dit tweede bezoekzullen1 de afgezanten moe ten mededelen-, dat het voorstel van Stalin, dat enkele dagen geleden ge- d,aan werd', niet kan worden geac cepteerd:- Tijdens de conferentie met Stalin werd, door heml als voorwaar- d,e gesteld, voor het opheffen van de Berlijmsie blok- ctattat kade, de vorming S1ALIN van de West-Duitse staat stop te zetten. Die geallieerden willen dus nog wel spreken met de Russian, Imlaar niet voordat Berlijn een open, vrije stad, zal zijn. Tijdens het vol gende gesprek met Molotof zullen verschillende onderwerpen worden aangesneden. De geldelijke chaos ?al worden bekeken in geheel Duits land, en in het bijzonder in Ber lijn, waar op financieel gebied,, de bevolking inïet mieer weet, waaraan zij toe is. Verder willen de geallieerden te ruggrijpen naar de Viermogend- ihedenregerimg van Berlijn. De rech ten van de Westelijke mogendheden zullen daarbij moeten worden ge waarborgd,. Tussen de zöines van Duitsland, zal een levendig handels verkeer moeten komen, dat ten slotte de economische samensmel ting zal tot stand, brengen. Deze voorstellen van die Westelijke mo gendheden zijn onveranderlijk ver bonden aan de voorwaarde van de vrijheid, voor Berlijn. De Russen zul len nu over -die brug moeten komen, wil niet op zeer korte termijn alle contact wondien verbroken- Zouden de Russen positief reageren op de Westelijke voorstellen, dan is bin nenkort een viermogendtodencomfe- rentie te verwachten. Intussen wor den te Londen de besprekingen voortgezet. De Berlijners trappen er niet in Die- Berlijners doorzien tot con flict. Dat is ieen van de feiten, die niet onvermeld mogen blijven. De tofiijners togrijpen ook, dat zij van ide Russen niets goeds hebben te verwachten ,en -daaroml spelen zij ide Russen ook niet in de -kaart. Dat bleek lonlaugs toen de distributie van levensmiddelen' begon voor de Westelijke zóne -en slechts een klein percentage van de bevolking er op uittrok, omi in de Oostelijke win kels inkopen te doen. Nu pas tob ben de Russen' de z.gjn- „Groot- Berlijnse handelsmaatschappij" op gericht en zij doen al het mogelijke omi de Westelijke zakenlieden te bewegen, zich bij deze maatschappij aan te sluiten. Ook dit vlot even wel slecht. Russische handelsagenten mioeten er op-uit, om de nodige propaganda te maken- ien zij voeren natuurlijk, ide door „Westelijke schuld" ont stane noodtoestand aan omi de men sen te bewegen heil te zoeken bij ide Berlijnse handelsmaatschappij. De zakenliedien kupnan materialen enz. krijgen, als zij tot contact met tot Westen maar willen verbreken. In tegenstelling imet deze gang van zaken, hebben de Russische auto riteiten bevel gegeven aan de ban ken, om de saldi vrij te geven, zo dat ieder hierover thans vrij kan beschikken. Dit geeft enige ver lichting. De ambtenaren kunnen nu ook wordien uitbetaald. Wellicht dat hier todh de invloed van de be sprekingen te Moskou zich doet gelden. Misschien wil de Russische dictator een nieuwe ernstige cirisis voorkomen, tijdens de duur van de besprekingen te Moskou. Ivy Baldwin, een vermaard tra peze-werker en parachutist, heeft Zondag zijn 82e verjaardag gevierd door over een 90 meter lang touw te lopen, dat over een bergkloof van 40 meter diepte was gespan nen. Na afloop van het gevaarlijke experiment boden vrienden de ja rige een ver jaarstaart van vijf ver diepingen aan. Zich van do werkelijkheid meester maken kan alleen iemand, die haar in voile om vang kent en todh nog de kracht behoud om haar te vörmen. WEERBERICHT Verwachting tolt ide avond van 7 Augustus1: Matige wind, tussen Oost en Zuid, wisselende bewolking met enkele plaatselijke buien hier iem daar miet onweer, weinig verande ring in temperatuur. 7,. Zon iop 5.10, lonlder 20.20. Maan op 7.58, onder 21.45. 8. Zon op 5.12, ondier 20.18. Maan op 9.28, onider 21.59. Eerste K waf tier 11 Aug. HOOGWATER TE ZIERIKZEE over de maand' Augustus 8. 5.48 Vlml. 18 mm'. 9- 6.31 vim. 18.42 njm. 10. 7.09 vim. 19.21 mm. 11. 7.52 vim. 20.03 mm. 12. 8.34 vM 20.47 mm. 13. 9.28 vlml. 21.52 mm. 14. 10.43 Vlmf. 23.14 mimi. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater te Zierikzee 5.50 uur na hoogwater De redersvereniging van d© Ne- dieriamdse haringvisserij heeft dui zend vaten haring gegeven aan het Nederlandse comité van de Unac. De haring, die met de coaster Jozo van Vlaardingen naar Gdynia ge bracht wordt, is bestehijd voor. de Roplse kinderen- I Josephine Baker en haar man, de bandleider Bouillon, zijn in spe ciale audiëntie door de Paus ont vangen. Josephine heeft de Paus medegedeeld, op de grond van haar villa in Frankrijk een school te willen openen voor katholieke kin deren, welke school zij uit eigen middelen wilde bekostigen. Een autobestuurder uit Die Wijk maml te Meppel enige jongetjes in de wagen. Toen hij thuis zijn jasje uittrok, kwam hij toit de ontdekking dat zijn portemlonnaie met vijftig gulden was verdwenen. Hij reed te-i rug en kon de zakkenroller nog pakken. Het ventje is acht jaar. Op bepaalde dagen sMaandag, Dinsdag en Woensdag zullen huisvrouwen en* personen beneden 21 jaar voor half geld kunnen vlie gen. Do Amterican Airlines tobben vastgesteld dat dit kalmle vliegda gen zijn en tobben dit plan door gevoerd, om een aanzienlijke toe neming der inkomsten te bewerk stelligen. Vólgens „Le Soir" wordt de schade aan de Grands magasins de la Bourse te Brussel als gevolg van de hevige braind, die er toeft gewoed, op 80 a 90 millioen fis. geschat. De verzekeringsmaatschap pijen zullen de grootste schadever goeding [moeten uitkeren in de ge schiedenis der branden in België. Door f 1,50 te storten bij de Ned- Handelsmij:, kan men per 31 Aug. in het bezit kómen van een aangetekend schrijven, gefrankeerd mtet speciale Jubileumzegels uit In-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1