ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 De geallieerde Ambassadeurs confereren op de Britse ambassade DE GLORIE WERELDNIEUWS VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1948 "Na 15966 101e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3.—. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per man. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1.per stuk. van het AMBACHT Er keren vele soldaten terug uit Indonesië. Deze terugkeer brengt vreugde in de gezinnen, miaar ook een' groot aantal gediemjobiliseerben die ziclh aan de arbeidsbufeaux Mel den. Hierbij' doet zidh het opval, lendie verschijnsel vooir, dat bet ■grootste percentage van de jonge mannen zich opgeeft voor kantojor- werk. Het kantoorwerk is belang rijk genoeg, om| zich er voor te interesseren:. De moderne samienle- ving is zondier het kantoor niet denkbaar, maar er zijrn meer kan toormensen in Nederland, dan er nodig zijn. Dit toch al te groioti aantal wordt dan nu nog vermjeer- derd imiet de vele ex-gemobiliseer- den, terwijl ook vele sohoien, ieder jaar opnieuw een groot aantal mlen- sen in de kantoren spuwen. Dit all-es leidt langzaam! miaar zeker tot een inooid,toestand, die lalleen zal kunnen wiordien opgeheven, ais de jeugd de grote en, bijzondere betekenis van het ambacht weer gaat beseffen. Inderdaad is de bete kenis van het ambacht groot en bijzonder. De vraag naar goedge schoolde vakmlensen overtreft ver het aanbod;. Het ambacht geeft ge legenheid voor interessant werk iep zelfstandig emplooi. Waarbij nog komt, dat de beloning van goéd' vakwerk 'eerder de tendens heeft te stijgen dan te dalen, in tegen» stelling mtet de salariëring lop kan toren. Het is verheugend, dat ook ten departemente, speciaal het Vak de belangstelling heeft gekregen, waarop het recht beeft. Nog onlangs wees de minister van economische zaken op „de vlucht uit |het ambacht naar het kantoor", nJ- bij de opening Van de handwerktentoonstelling te 'sr "Hertogenbosch. Die minister .ondier- streepte de belangrijkheid van het ambacht ten wees er op dat Neder land in opbouw vooral behoefte heeft aan# geschoolde vakmlensen. Wat Iriijag het zijn, dait het ambacht bij de Nederlandse jeugd in dis- cr edict heeft gebracht Het is wel licht moeilijk precies alle oorzaken te noemen, zeker ds het evenwel, dat vele ouders en opvoeders deze belangrijke zaak geheel verkeerd be oordelen. Zij menen dat alleen de Middelbare sdhoo.l de weg naar een succesvolle lo,opbaan opent. Vele jongens zijn handig genoeg, um| op een (nijverheidsschool of ambachts school ©en goedi figuur te slaan en rekken een' moeizaam bestaan op een inrichting, waar ze krachtens aanleg en verstandelijke vermogens niet thuis horen. Ook het nut. van een combinatie van b.v. een drié- jarige cursus H.B.S. en een nijver heidsopleiding wordt nog veel te weinig ingezien. Waar de examens weer achter de rug zijn en in ver band daarmee vele vragen voor d? ai of niet geslaagde jeugd zich voor doen, daar lijkt het nuttig bij' ver nieuwing de aandacht te vestigei? op de vakopleiding, die voor vele 'jongelui de oplossing van een nete lige maatschappelijke puzzle zal kunnen betekenen. f Nieuwe ontmoeting met Stalin Multatuli's „Saïdjah en Adiinda" zal, volgens Antara, in October door bet Republikeinse Ministerie van Voorlichting verfilmd worden. Het is waarschijnlijk, dat de am bassadeurs van Frankrijk en Ame rika, die op bezoek zijn geweest bij de Londense ambassade, nieuwe in structies hebben gekregen over de verder te volgen gedragslijn. Op grond van de gehouden besprekin gen wordt geconcludeerd, dat de' geallieerde afgezanten opnieuw een bezoek aan Stalin zullen brengen. Een drietal diplomaten houdt zich uitsluitend met de Berlijnse crisis bezig. Deze drie heren vormen het „geallieerde comité voor de Ber lijnse crisis". Het comité bestaat uit Sir William Strang, adviseur van de Britse regering voor Duitse kwes ties. Lewis Douglas en Massigli, res pectievelijk Amerikaans en Frans ambassadeur in Groot-Brittannië. Zij zullen de Russische suggesties verder in studie nemen en het ge allieerde antwoord voorbereiden. Van officiële zijde is er de nadruk op gevestigd, dat het verkeerd is, afgaande op de summiere gegevens, veronderstellingen te doen'.t.a.v. de besprekingen te Moskou. Heel ge makkelijk kunnen in het huidige stadium van de ontwikkeling, ge ruchten worden geboren, die elke grond missen en tenslotte gevaar lijk zijn, voor een goede gang van zaken. De toestand in Berlijn In Berlijn menen de Russen reeds te weten, dat er geen sprake van enige tegemoetkomendheid van de zijde van Moskou zal zijn. De Sov jet-Unie zal konsekwent haar doel stellingen blijven nastreven. Vol gens mededelingen zouden de Rus sen voorwaarden hebben gesteld tot het voortzetten der, besprekingen over de gerezen moeilijkheden. Zou deze bewering juist zijn, dan moet worden aangenomen, dat de be sprekingen in het .Kremlin nog niets hebben" uitgericht, maar feitelijk nog moeten beginnen. Uiteraard wordt te Moskou eerst het antwoord van de Westelijke geallieerden afge wacht. Is dit antwoord binnen, dan zal worden beraadslaagd of en op welke wijze de besprekingen kun nen worden voortgezet. Te Berlijn heerst er gebrek aan Westerse marken, zodat het ge meentebestuur zich genoodzaakt zal zien, de arbeiders niet Russische marken uit te betalen. Tot nu toe werd een deel irt Westelijke, een deel in Oostelijke marken uitbe taald. De geldkwestie vormt nog steeds een aparte moeilijkheid in Berlijn. Het vormde de aanleiding tot de ontstane crisis, maar de na delige werking is helaas nog steeds niet uitgeput. Ook op dit punt zijn de Russen van een enerverende vasthoudendheid. Slechts Weste lijke' zelfbeheersing en een strakke politiek schijnen verdere complica ties te Berlijn te kunnen voorko men. De geallieerde diplomatie wordt wel op een zware proef ge steld. Het rijkste aardewerk- museum ter wereld Hét rijkste aiardewerkmhsieuhi1 ter wereld, is dat v'an de „Manufacture Nationale" te Sèvres (Fr.), hetwelk 30000 stuks aardewerk telt. Gedurende de oorlog werden het igebouw len die vitrines gedeeltelijk vernield. De volledige collectie, die imien voorzichtigheidshalve tijdig in veiligheid had gesteld, bleef giéheel gespaard. Men heeft in zoverre pro fijt getrokken van de herstelwerk- zaamhedien dat het aardewerk op een' nieuwe wijze in het tmtuiseuim is londergebracbt. In de acht zalen, die nu voor het puhliek zullen'wor- den opengesteld', wordt door de uitstalling van werkstukken aan de ene kant ©en beeld gegeven van de bloei van het aardewerk in aard rijkskundig opzicht en aan de an dere kant van de geschiedenis van het porcelein in Europa. Arabieren willen nog wel praten Koning Abdoella van Transjor- danië heeft verklaard bereid te zijn om besprekingen over eventuele nieuwe voorstellen van Bernadotte betreffende Palestina te voeren. Hij zei, dat de Arabische staten niet een compromis, dat onnodig bloed vergieten zou kunnen voorkomen, willen uitsluiten. Ondertussen zijn er weer enige schermutselingen voorgevallen. De Joden hebben te kennen gegeven dat zij Britse bemanningen van in dienst van de beipiddelaar staande vliegtuigen, zouden arresteren, als zij op Israëlitisch gebied zouden landen. Israël heeft gevraagd om assis tentie van de Veiligheidsraad in zijn streven om de 11.000 Joden te be vrijden, die daar nog steeds door de Engelsen worden vastgehouden. De Arabische leiders Nokrasjy Pasja, de Egyptische premier en Az- zam Pajha, secretaris-generaal van de Arabische Liga, hébben graaf Bernadotte in Alexandrië ontmoet en besprekingen gevoerd over Pa lestina. De bemiddelaar zei, dat hij de Veiligheidsraad had gevraagd de rechten te bevestigen van de Ara bische vluchtelingen, om zo spoedig mogelijk weer naaar huis te kéren. Aanlokkelijke prijsvraag Abessinië heeft een prijsvraag uit geschreven voor de bouw van een nieuw keizerlijk paleis te Addis Abeba. Ingenieurs en architecten uit alle landen kunnen deelnemen. De drie beste ontwerpen worden beloond met prijzen van respectie velijk 10.000, 6000 en 4000 dollar. Ontwerpen moeten voóf 30 Dec. aan de consul-generaal van Abes sinië te New York worden gezonden. De toestand in Malakka Britse vrouwen en kinderen in de haven Bassein, 90 mijl ten Wes ten van Rangoon, zijn aan' boord van een schip gegaan, vanwege de communistische agitatie in 't Noor delijk deel va nde stad. De Birmese commissaris vindt het moeilijk om de toestand in de haven meester te blijven. Eergisteren zijn er een fre gat en twee kanonneerboten door de Burmese regering naaar de ha ven gestuurd, w«ar de communis ten^ zijn binnengedrongen. Weten en weten dat ge I I weet, niet weten en weten J f dat :gie niet weet, dat is t j weten. j tl Verwaiqht tot de avond van 6 Augustus: Half tot zwaar bewolkt niét énkele plaatselijke regenbuien, hier era daar imfet onweer, zwakke tot Matige wind uit uiteenlopende richting, zelfde of iets hogere tém1- peratuur. 5. Zon iop 5.09, onder 20.22. Maan op 6.25, Onder 21.29- Eerste kwartier 11' Aug. Het Arnhemse Gerechtshof beeft Donderdag bepaald dat in de zaak tegen Christiansen volgende week 12 Augustus iajs. het vonnis zal worden gewezen. In Roosend aal is Woensdagnacht ■een rijwielfahriek afgebrand,, waar hij! slechts een deel van' de voorra den kom wiorden gered. D|e schade wordt slechts voor een gedeelte d,oor verzekering gedekt. Ook epide Canarische eilanden zijh S.O.S^seinen opgevangen v. d. ver miste Franse vliegboot, die y. d'. V.S. iop weg was naar Dakar en sedert Zondag vermist wordt. 20 vliegtui gen zoeken het Zuidelijk .dieel van de Oceaan af. 'r Dit jaar hebben mieer dan 53.000 studenten, waaronder 4.000 buiten landers colleges aan de universi teit van Parijs' gevolgd. De juri dische faculteit neemt de eerste plaats in tmlet 19.600 ingeschrevenen. De litteraire faculteit volgt niet 13.500 studenten, vervolgens' de Me- diische tmlet 10.100, dlie der wis- en natuurkunde imiet 7.500 en die der phartmlaicie tmlet 2.600. Prins August Wilhelm, zoon van de Duitse keizer, is door de Duitse politie in de Amerikaanse zone ge arresteerd en onder borgtocht weer vrijgelaten. Het arrestatiebevel was afkomstig van het districtsgerechts hof van Potsdam (Sowjet-zóne) en de beschuldiging luidde: „misdaden tegen het mensdom". August Wil helm was reeds door een zuive ringshof veroordeeld tot twee en een half jaar kamparbeid en con fiscatie van 40 van zijn bezit tingen. a De tachtigjarige Antonio Gal an heeft juist een rondreis idjoor Spanje en Portugal beëindigd', die vijf jaaii heeft geduurd!. Hij bezocht alle gro te kerken en zegt. d,at hijMdh fitter; voelt, dan toen hij op reis ging. Woensdagmiddag i® te Zanidvoort de acht-en-veertigjarige M. -F- van der K. uit Amsterdam verdronken, Hij is waarschijnlijk in een mui te rechtgekomen. De landrechter te B,atavia heeft drie leden van een terreurgroep, die handgranaten wierpén 'tussen een troep Nederlandse soldaten, die voor de Rex bioscoop stonden, ter dood! veroordeeld'. Twee anderen werden tof 5 xesp. 9 jaar gevange nisstraf veroordeeld'. De Tsj echoslowaakse consul-ge neraal in Australië en zijn gehele staf hebben ontslag genotmien „uit protest tegen het negiémi in hun land". Zij hebben zich onder de be scherming van die Australische re gering geplaatst. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1