Bsewrs3* STAD EN PROVINCIE Boerderijbouw in de N.O.-polder Noodweer in Zuid-Limburg Visserijtentoonstelling Radar-school te Hoek van Holland De verlaging der woningbouwprijs Boerderijbrand op verschillende plaatsen Meer licht met de feestdagen Belgische sigaren op Nederlandse markt Dodelijk ongeluk Filmjeeps voor de troepen Vuurwapens opgespoord Ongewone wandeltocht Strenge zwembepalingen Die N.V. Scuiokbetoin te Kampen beeft opdracht gekregen isoft de bouw vatn 121 (nieuwe boerderijen in de No.ordopstpolder. Men hoopt de ze in September 1949 te hebben vol tooid. Op bet proigramlmla staat ver der idle bouw van 4000 vtóiMnigetó al daar, waarvan er dit jaar 20 wor den gebouwd1, Welk aantal tmlen in 1949 tot 350 hoopt op te voeren. Zondagavond) en Maandagavond is bet tussen Eysdan en Maastricht noodweer geweest. Er is een regen val geconstateerd, zoals in geen 200 jaren is voorgekomen. Op de bel lende wegen, van de St. Pietersberg dreven groenten en uitgespoelde aardappelen in de waterstromen üilede. Te Harderwijk wordt deze week een visserij tentoonstelling gehouden. In de oude vissersbuulrt kan imlen wandelen door lanen en onder bal dakijnen vlam netten van allerlei soort, die tuissen de buizen en op de Vismarkt gespannen zijin tóet ate achtergrond, de oude Vispoort. tn een school wordt een tentoonstel ling gehouden van allerlei sdbeeps- Im'odellem, w.o. de allermodernste. Verder kan tóen kennis nemen vdm de verschillende vtetóetb'oden.. Na die opening door de burg?- tóeester kregen alle genodigden een vers gebakken bot ,en een (glas, bier. De bot Itóoest met de vingers ver orberd worden ten aansohouwie van de inlmliddeite toegestroonrdie bevol king. 1 v i Steeds meer schepen krijgen een radarinstallatie aan-, boord en daar toe is het nodig, dat het personeel aan boord van de schepen, inzon derheid de officieren, bij machte zijn een radarinstallatie te bedie nen. Dat betekent o.m. dat zij in staat moeten zijn alles op het radar scherm te „lezen" wat er op staat. De Nederlandse, Telegraafmaat- schappij Radio-Holland, die deze op leiding ter hand neemt, heeft nu in Hoek van Holland een radar-station geopend, waar deze officieren hun theoretische opleiding met praktijk kunnen aanvullen. Het punt, waar de installatie is opgesteld, ligt zeer gunstig, n.l. vlak bij de Noorder- pier, zodat men het hele scheep vaartverkeer gemakkelijk en duide lijk kan Volgen. De radar-installatie is van het nieuwste Amerikaanse type en be vat tal van verfijningen, die wij bij andere toestellen nog niet hebben aangetroffen. Zoals reeds gemleld, wordt die .tóaxitóumprijs, waartegen die bouW van nieuwe woningen, zal worden gegund, van 1 September af, ver laagd tóet f 2),50 per kub. tóeter. De minister van wed eropbouw en volkshuisvesting beeft d,eze tóaat- rfegel genotóen, aangezien de prak tijk uitwijst, dat die huidige bouw kosten hoger liggen dan nooidzaké- lijk is, gezien het feit, dat in ver schillende gevallen tot gunning kon worden overgegaan tegen prijzen welke sotós 'belangrijk beneden die tóaximUmprijzen lagen en dat ver schillende aannemers nog steeds in de gelegenheid zijn zwarte lonen aan die bouwvakarbeiders te betalen. In verband, tóet d'e looinkwestie hebben de directeur-generaal van de arbeid en bet college van rijks- bemiddelaars zich bereid verklaard besprekingen te voeren tóet de or ganisaties otó in aansluiting van de proeven, die gaande zijn in ver schillende gemeenten om1 te konten tot een oplossing in deze zin, dat bij behoorlijke arbeidsprestaties ook een behoorlijk looin kan worden ver diend. I i Teneinde stagnatie bij het werk en daardoor stijging der bouwkos ten te voorkomen, zal nauwlettend jvordien toegezien,, dat bet evenwicht gehandlhiaaffdi blijft tussen de hoe veelheid in uitvoering te nemen werken en bet beschikbare aantal bouwvakarbeiders en materialen. Het werk dat thans, dn uitvoering is, beeft een zodanige otóvang be reikt, dat bet noodzakelijk is de hoeveelheden werk op de markt niet te vermeerderen. De goedkeu- ringspolitiek van de overheid! zal ér dan ook op gericht zijin in bet nog resterende deel van, 1948 de hoeveel heid in uitvoering zijnde werken tóeer In overeenstemming te bren gen tóet de beschikbare arbeids krachten ien 'materialen. In die sectoren waar in het eerste halfjaar van 1948 teveel werk in uitvoering zijin genomen, zal fhanis een beperking der goedkeuring moe ten plaatsvinden. Dit zal bet bouw- tetópo ten goede kopte». In dit'ver band, past ook de nieuwe tafaatne- gel, welke bepaalt dat van heden' af geen goedkeuring tóag worden verleend voior werken w(elk!e de overheid, geheel Of gedeeltelijk f'i- haniciert, idian nadat een steenfalbtri- kant of -h'anidalaair 'zich schriftelijk! heeft bereid verklaard de leventuele nodige tóetselbakstean en (of) kalk steen binnen een zodanige termijn fHarnamel.s ^mreMg Vijf boerderijen zijn in de laatste nachten in Ihiet Oosten van het Tand door brand vernield. Te Dissel bij Epe was blikseminslag de oorzaak van «die brand. De gehele boerderij is afgebrand. De schade, die slechts voor een klein deel door verzeke ring wordt gedekt, bedraagt 65000 gulden. Ook te Paasloo bij Oldietóairkt is een boerderij; door de bliksem ge troffen. De inventaris en de hooi oogst is geheel verlorenigegaan. Te Katópen brandde een boerde rij tot de grond toie af, dpoirdatj kinderen tóet lucifers hadden ge speeld. De brandweer kon echter jniet voorbojmjen dat een ,grqo,t ge deelte van de inboedel en ruitó 17.500 kilo hooi verloren gingen- Het onvoorzichtige otógaan tóet lucifers was eveneens de oorzaak van een brand te Wapenveld. Twee boerderijen zijjn er in die as gelogd'. Ter gelegenheid van het rege ringsjubileum van H.M. de Koningin is voor het tijdvak van 30 Augustus tot en met 6 September feestver lichting toegestaan. Er is van een uniforme landelijke regeling afgezien. Het wordt aan elk electriciteits- en gasbedrijf afzon derlijk overgelaten, binnen zijn ver zorgingsgebied die regelen te tref fen, welke in verband met zijn ca paciteit toelaatbaar is. De bedrijven zullen er daarbij rekening mede houden, dat tegenover het extra- energieverbruik een lager verbruik voor particuliere doeleinden zal staan. Verwacht mag immers wor den, dat velen op deze feestdagen de avond buitenshuis zullen door brengen. In de komende maanden zal waar schijnlijk een hoeveelheid Belgische sigaren men spreekt van twee millioen stuks in ons land wor den ingevoerd. Deze sigaren zijn van mindere kwaliteit dan de Ne derlandse en betrekkelijk duur. Dit is de reden, waarom de import van dergelijke sigaren in het verleden afstuitte op verzet van het Rijks bureau voor Tabak, ondanks het feit, dat de Belgen herhaaldelijk op dergelijke import hebben aange drongen. Bij de jongste onderhande lingen over een nieuw handelsver drag zouden de Belgen er echter in geslaagd zijn, een post in de con- tingentenlijsten te doen opnemen, die hen in staat stelt een beperkte hoeveelheid sigaren in ons land in te voeren. Dinsdagmiddag is op de Ant werpse Straatweg te Bergen op Zoom, ter hoogte van de z.g.n. bos sen van Cuijpers, een dodelijk on geluk gebeurd. Het 14-jarige zoontje van de familie E. uit Bergen op Zoom, dat op een vrachtauto met aanhangwagen was geklommen, zou onderweg van de wagen op de aan hangwagen overspringen. Hij viel tussen de wagens en was op slag dood. De bestuurder trof geen schuld. Van de mogelijkheden tot adoptie van de „filmjeeps", waarvan de N.I.W.I.N. er tien heeft gekocht, om ze als rijdende bioscopen naar de Nederlandse militairen op de bui tenposten te zenden, hebben de Ne derlanders op Curagao en in Dene marken reeds gebruik gemaakt. Thans hebben ook enkele Neder landse firma's een jeep geadopteerd. De N.I.W.I.N. zal de jeeps voorzien van filmprogramma's. Enige tijd geleden werden' in de gemeente Rockanje circulaires rond gestuurd, waarin men verzocht vuur wapenen in te leveren. Dezer dagen begon de rijksrecherche, geassisteerd door. de rijkspolitie, in totaal 30 man/ met een onderzoek naar nog even tueel verborgen wapenen. Bij vier mensen trof men tesamen ongeveer 2000 geweerpatronen, 3 geweren, een revolver en 3 handgranaten, alles nog overgebleven Duits oor logsmateriaal. Alles werd in beslag genomen. Tegen de vier personen werd proces-verbaal opgemaakt. De huiszoeking verliep rustig. Arres taties werden niet verricht. Een wel zeer ongewone wandel- tocht maakte een aantal Groningse boeren en boerinnen. Bij laagwater vertrokken de wandelaars van Hoorn huizen, een dorpje in het Noorden van Groningen, voor een tocht dwars over de Waddenzee naar Schier monnikoog, waar zij drie uur later arriveerden. Het komt zelden voor dat een dergelijke tocht gemaakt kan worden in verband met de stand van het water. De Raad van Zwollerkerspel heeft uitgemaakt dat de zwemmer, die slechts een zwembroek draagt, on zedelijk is gekleed. Men besloot de politieverordening aan te vullen met een bepaiing, dat badkleding bestaat uit een geheel badpak en niet uit een zwembroek alleen. Voorts werd onder meer nog be paald, dat men niet mag zwemmen buiten plaatsen, door B. en W. aan gewezen, die van de openbare weg af niet zichtbaar zijn. ZIERIKZEE. Het bericht over de nieuwe pruimenvariëteit van dhr. J. F. Vermunt alhier, behoeft enige aanvulling. Oorspronkelijk was ge dacht de nieuwe pruim „Schou- wen's Glorie" te noemen, doch de experts op fruitteeltgebied achtten het beter de naam „Reine Claude" aan te houden, daar zij ontstaan is uit de Reine Claude d' Oullin en ook de gunstige eigenschappen van deze bezit (o.a. de voortreffelijke smaak) en ook de vorm en grootte. Zij heeft echter de mooie rode kleur van de Reine Victoria. Daarom is als naam gekozen .„Reine Claude van Schouwen". Om nu binnenkort een hoeveel heid bomen in de handel te kunnen brengen, heeft de heer Vermunt een overeenkomst gesloten met de be kende Zeeuwse boomkwekers firma Gebrs. van 't Westeinde te 's Heer- Arendskerke. RENESSE. Het badseizoen is thans op zijn hoogtepunt. Zaterdag was het de gehele dag een onafge broken stoet van komehde badgas ten. Mede doordat enige grote groe pen kampeerders hierbij waren, kwam het aantal ver boven de dui zend uit, terwijl zij die bij parti culieren hun vacantie komen door brengen, hierbij nog niet eens inbe grepen zijn. Het prachtige weer van de vorige week leverde elke dag een massaal bezoek aan het strand op. De laatste Zondag in Juli meer, dan 3000, de jongste Zondag kort bij de 2000, hetgeen zijn oorzaak vindt in het feit, dat het in de mor genuren naar regen uitzag. Overi gens nog een respectabel aantal. Op werkdagen is het eveneens een en al bedrijvigheid. Vele scholen be zochten in de afgelopen week Re- nesse. Burgerlijke. Stand over dé maand juli. Overleden: 22. Maatje Capelle, wed. van J. Beije, 72 jaar. Loop der bevolking. Ingekomen: 2. A. Rijnberg van St.-Annaland; 2. H. J. Lichtenbeld en gezin van Den Helder; 6. Chr. A, Lievense en kind van Dreischor; 8. C. Bolijn van Haamstede; 8. Tona M. de Vos van Leiden. Vertrokken: 2. D. A. de Willigen naar Bergen op Zoom; 8. H. de Looze naar Zeist. OOSTERLAND. De mechanise ring van de landbouw begint ook in onze gemeente steeds ruimer vorm aan te nemen, hetgeen ook nu in de oogsttijd te zien is. Werd aan vankelijk het oude handwerk: het maaien met de sikkel van het graan, vervangen door de korenmaaima- chine, thans is men nog een stap verder gegaan en laten enige land bouwers hun oogst afmaaien met de z.g. „Combine", een machine die tegelijkertijd maait en dorst. Vallen van de graanmaaier de schoven op het land, van de „Combine" vallen de gevulde zakken graan, zodat deze direct voor het opladen zijn. Toch geloven wij dat deze combinatie van maaien en dorsen nog niet geheel volmaakt is, Wanneer er zich b.v. in gerst groene klaver bevindt, welke uiteraard veel vocht bevat, schijnt dit stagnerend te werken in het dorsgedeelte der machine, omdat de zeven hierdoor verstopt geraken. Mogelijk doet men echter nog een uitvinding, zodat ook dit euvel kan worden verholpen. BRUINISSE. De sociale commis sie voor Bruinisse van de Stichting van de Landbouw is samengesteld als volgt: L. A. Jonker Bz„ voor zitter; M. Bal Jz., secretaris; M. van de Sluis en A. van den Ouden Jz., leden. De heer Jacob Stoel alhier behaalde dezer dagen te Amster-' dam het einddiploma 4-jarige cur sus M.T.S. Burgerlijke Stand over de maand Juli. Geboren: 4. Adriaan, z. van C. J. Hoek en W. van Pope- ring; 17. Pieter, z. van A. Kriger en A. Otte. Gehuwd: Willem Kik, 62 j., weduwn. en Johanna Stouten, 42 j., j.d. Overleden: 3. Cornelis van Wouwe, 69 j„ weduwn. van J. A. van Altena; 11. Martijntje Padmos, 86 j., wed. van J. G. de Waal; 12. Daniël van den Berge, 35 j„ echtg. van J. J. Heijboer; 21. Willemina IJzelenberg, 51 j., echtg. van G. Kik. Loop der bevolking. Ingekomen: Jacob Stoel uit Amsterdam. Ver trokken: Cornelis van de Velde naar Kockengen; Cornelia Kortvriend naar Haamstede; Wilhelmina E. H. Roukema naar Tilburg; Leunis D. Haayman naar St.-Maartensdijk. ST.-PHILIP6LAND. Op het Na- tinale concours van Harmonie- - en Fanfarecorpsen te Montfoort, be haalde de muziekvereniging „Con cordia" alhier, in de lstë afdeling een eerste prijs. Zij werd daardoor geclassificeerd naar de afdeling „Uitmuntendheid". Een mooie pres tatie voor ons dorpscorps en tevens ook een grote voldoening voor de directeur en werkende leden voor de moeite en studie zich getroost. SCHERPENISSE. Bij het te Doe- tinchem gehouden examen slaagde voor coupeuse mej. M. Geuze alhier. Dhr. D. Bolier alhier slaagde dezer dagen voor het Middenstands diploma.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 2