ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Stalin ontvangt de Westelijke afgezanten in audiëntie I i i WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1948 No. 15964 101e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3.—. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: Schuithaven B 94. Giro 137677» Redactie: Lange NobeJistraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtmain Lange NobeJstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Suecesjes maximum 15 num. (4 regels) f 1.— per stuk. Dat zegt nog niets" menen de Russen Stalin heeft de vertegenwoordi gers dier Westelijke legeringen ont vangen op het Kremilin. Hij stond: jhen zelfs twee uur te w!oord, en dat is voorheen nog geen Weste lijke diplomaat overkomen, althans na- het einde van die oiorlog. In tiet Westelijke kamp heerst over dit feit een gematigd: optimisme, maar de Rusisen zijin van 'm!e|nimg, dat dit toptimlismie niet, iof althans iniog niet is gemotiveerd:. Zij vindien het heel gewoon, idat die leider de Weste lijke vertegenwoordigers heeft ont vangen. Het zou vioigans hem, in gaan tegen de diplomatieke ge bruiken als het andiers was. Toe vallig was het nog al eens andere in het verleden. Hoie het zij,, een feit is, dat de partijen bet ©e-na. móeten worden lOver de oïristredem punten en eerst dam zou er reden zijn voor enig optimaslmie. Tot iop heden beschouwen de Russen de ontwikkeling van de toe stand niet ongunstig. Zij zijin van mening, dat de geallieerden steeds mateer oiverhellen naar Ihum staindipuint. In dit verband wordt innig eems ge wezen op het feit, dat de geallieer den niet mleer vasthouden aam1 de eis tot opheffing van de blokkade, als voorwaarde voior verdere be sprekingen. Verder wordt, thans ook van'' Westelijke zijde de Berlijlnsa kwestie beschouwd als onderdeel van het gehele Duitse vraagstuk., iets wat de Ruisisen altijd hebben gewild» Overigens is er wteimilg' te bespeuren van enige Russische toe gefelijkheid:. In de stad gaat de interne strijd met alle middelen verder. Maatregelen worden ge troffen;, die het voor beide partijen wel uiterst moeilijk m'aken, een deel vami hun terrein prijs te geven, zoin- der ©en aanzienlijk prestigeverlies. De afgezanten op het Kremlin De conferentie pp het Kremlin vond: plaats in aanwezigheid van Mqiotof en een tolk. Zoals gezegd duurde de bijeenkomst twee uur. Toit op heden werd nog geen offi cieel communiqué verstrekt, maar de Amerikaanse gezant te Moskou, Bedell Smith, verklaarde dat het onderhoud met Stal in tot een over eenkomst had geleid. Zij moesten Stalim op- de man af vragen stellen over die Duitse kwestie. De diplo maten hadden eerst nog overleg gepleegd voordat zij' zich naar 'het Kremlin begaven. De Russische op perbevelhebber 'tie Berlijn zou ook in Moskou zijn. Iin Engeland, zal eed nauwkeurige studie woirden ge maakt van hetgeen Stalin heeft ge zegd,, naar aanleiding van vrag'em en opmerkingen der Westelijke af gevaardigden. Rusland stelt nieuw Donaupact voor Op de conferentie der Diomau- landen heeft Rusland bij monde van haar vertegenwoordiger Wysjinsky eem nieuw Dioinaupac-t voorgesteld. Bit pact istelt de controle over de rivier in handen van de Dioinau- s'taten ii.p.v. aan de Westelijke mo^ gendihedem. Het wil de Doinau echter wel opens tellen voor scheepvaar t verkeer van alle landen. Qe con trole-commissie zou haar zetel krij gen in Roemenië. De Oostenrijkse vertegenwoordi ger, graaf Rosenberg, had. verzocht zijin land als volwaardige deelnemer aan de conferentie te willen beinoe- mem, daar het nu slechts een advi serende stem heeft, doch Wysjinsky zou „het sabotage achten als een reeds genoimtem beslissing zou wior- den herzien". Amerika vormt eenheid naar buiten De leiders van de Republikeinse en de Democratische partij, in Ame rika zijn het eens geworden over de Amerikaanse buitenlandse poli tiek tijdens de periode der presi dentsverkiezingen. Men wil door eendrachtig naar buiten op te treden, voorkomen, dat Moskou zich in een gevaarlijk avon tuur stort. 1 De politiek van de Democraten om in Berlijn te blijven en zich te gen de Russische blokkade te weer te stellen, maar tegelijkertijd ,te trachten toch een vreedzame op lossing te bereiken, heeft de vol ledige steun der Republikeinen. Dat blijkt ook wel 'uit het feit, dat de politieke richtlijnen werden uitge werkt door Marshall, in samenwer king met John Foster Dulles en se nator Arthur van den Berg, beiden Republikeinen. Het betekent intussen niet dat de buitenlandse politiek tijdens de ver kiezingscampagne helemaal geen punt van debat zal vormen. Na de ramp te Ludwigshaven Volgens die laatste gegevens ter beschikking van het Franse militaire bestuur - te Neustadt bedraagt het aantal bij de ontplaffingsram'p in de fabriek van de I.G. Fartoem omge komenen honderd drie ein dertig,, einder wie drie Fransen, terwijl het aantal gewonden geschat wordt op 2300. Ondier de doden Zijn ook de directeur en de bedrijfsleider van- d,e aniline- en soidaf abri-eken te Ba- dien. Het bericht, dat tachtig pro cent van het fabriekscomlplex is verwoest, is door het Franse mili taire - bestuur „absoluut vals'' ge noemd. Slechts een beperkt gebied! zou getroffen zijin. De maatschappij heeft iop zich genotmlen te zorgen vooir de gewon de leden van het personeel en de nagelaten betrekkingen van de oiml- gekoimtemen.Iin vele Duitse steden worden hulpacties georganiseerd! evenals door vakverenigingen en Rode Kruis. Te vroeg aangezegd James Forbes Whiteford,, een Amerikaans technicus die in Middle sex (Engeland) verbleef, heeft een sohadevergaedingseis ad' 6300 pond' sterling toegewezen gekregen te gen- -een arts, die in 1942 aan de Amerikaan had, verklaard, dat hij aan blaaskanker leed, en nog slechts enkele maanden te leven had. De patiënt had dientengevolge zijn be. zittingen verkocht en zijn woning opgezegd om zijn „laatste levens maanden" in de Verenigde Staten t-e kunnen doorbrengen. De A'mte- rikaanse specialist, door wie de patiënt zich achteraf liet- onder zoeken,, had echter geen spoor van kanker kunnen vindien. Die rechter oordeelde, dat de Engelse arts het Onderzoek op slordige wijze had verricht. Vierling geboren In Brünn (Tsjecho-Slowakije) heeft de 33-jarige echtgenote van een dagloner het leven geschonken aan twee meisjes en twee jongens. Moeder en kinderen, die het goed mgken, zijn in het ziekenhuis te Brünn opgenomen. De laatste drie kindertjes zijn 12 uur na het eerste geboren. Zij zijn iets kleiner dan normale babies en brengen hun eer ste levensdagen door in couveuces. De gelukkige moeder ontving reeds vele- geschenken. Het gezin telde reeds drie kinderen, van 4, 5 en 7 jaar, zodat het kindertal nu meer dan. verdubbeld is. Zwendel met Marshall-hulp Volgens Senator Kenneth Wherry (republiek Nebraska) wordt het ef fect van het Europees Herstelpro gramma in gevaar gebracht door zwendel met exportvergunningen, tot bedragen van millioenen dollars voor verschepingen van zekere schaarse goederen, die periodiek in bepaalde hoeveelheden aan bepaal de landen worden toegewezen. Senator Wherry schrijft in de „American Magazine", dat er open lijk gehandeld wordt in uitvoerver gunningen en douaneverklaringen, dat dergelijke documenten vervalst worden en dat zekere schaarse goe deren verscheept worden naar lan den, die er niet voor in aanmerking komen. Op grond van materiaal, verza meld door de Senaatscommissie, waarvan Wherry voorzitter is, con cludeert de Senator, dat de schaar ste aan bouwmaterialen en auto's bijvoorbeeld méde aan dit gezwen- del te wijten is. De meest drastische maatregel, welke door het Bureau voor de In ternationale Handel is genomen, om misbruik van de uitvoervergunnin gen te voorkomen, is het toepassen van een geheel nieuwe methode voor het verstrekken van vergun ningen, welke nog deze maand zal ingaan. Franse oorlogsstad De oorlog heeft te Brest, de grote Franse militaire havenplaats, ver schrikkelijk huis gehouden. Men schat het aantal' verwoeste huizen op 15.000. In het centrum der stad staan nog slechts zeven huizen over eind. Het totale bedrag der ver woestingen wordt geschat op meer dan 110 milliard Franse franken. 5000 gezinnen te Brest, d.w.z. meer dan 12.000 personen, leven nog in gelegenheidsschuilplaatsenkelders en wankele ruines. 30.000 andere personen hebben in de omgeving een onderkomen gezocht. De nieuwe vleesbon Het bericht dat een nieuwe vlees bon is geldig verklaard, heeft in kringen van vleeswarenfabrikanten veel voldoening- gewekt. Er kan nu ■weer normaal worden afgeleverd, in tegenstelling met vorige week, toen vele bestellingen moesten wor den geannuleerd. Bij 't terugzenden van vleeswaren naar de fabrieken $zijn de nodige verliezen opgetreden door bederf. ÏDii© eindelijk 't meest bezit, is 't .minste nog tevreden. WEERBERICHT Verwachting toit de avond van- 4 Augustus: Meest zwaar bewolkt met aanvankelijk mag enkele plaatselijke regenbuien,, zwakke tot -m|atige wind, tussen West ©n Noord,, koel weer. 4. Zon op 5.05, ander 20.25. Maan op 3.17, ander 20.43. Nieuwe Maa|n 5i Augustus-. Nederland sluit handels- accoord met Duitsland Tussiem Nederlandse vertegen- woardiiigers en afgevaardigden van de B rit s-Amierik a anse zóne van Duitsland is te Frankfort' ©em ihan- delsac-eoand! gesloten^ dat voio'rziet in de uitwisseling van goederen voer de tijd van 1 Augustus 1948 tot 31 Juli 1949. Iin dit tijdvak zal Nederland voor een bedrag van 181 miillioen gul den 'uitvoeren en de gecombineerde zöne Voior een bedrag van 230 mil- lioiem. Ons land zal in hoofdzaak levensmiddelen,, chemiicatliëm, kin, rubber, eti industrie-dialmlamt le-ve- ren. De gecombineerde zone levert bins Imlachiines,, gezaagd; hout, cihe- - Micaliën, -textiel, ijzer- en staalpro- dueten, -electris-che apparaten en voor -70 (miillioen steenkool. Oude paneelschildering ontdekt Bij een familie te Baarn is tussen een huisinventaris, die bij haar was opgeslagen, een 17e eeuwse paneel schildering ontdekt. De schildering stelt voor een gezicht op Delft. Het feit, dat er gebouwen op voorko men, welke in 1572 zijn afgebroken, zouden doen vermoeden, dat het werk van vóór 1572 dateert. De schildertrant wijst op de 17e eeuw, zodat het paneel waarschijnlijk is geschilderd aan de hand van be schrijvingen en gravures. Ter gelegenheid van het regerings- jubilem van H. M. de Koningin heeft de N.V. Nederlandse Glasfabriek „Leerdam"als kunstnijverheids- product een kristallen plaquette met de beeltenis van de Vorstin ver vaardigd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1