ZIERIKZEESCHE NIEUWSB01DE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Molotof ontvangst de afgezanten der Westelijke regeringen Ook Stalin zal hen ontvangen DINSDAG 3 AUGUSTUS 1948 WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1948 ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3.Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: Schuilhaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraut A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ocfatman Lange Nobeistraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1.per stuk. Eindelijk hebben de Westelijke afgezanten te Moskou succes ge boekt. Molotof is van zijn vacantie teruggekeerd en heeft de wachten den te woord gestaan. Bij monde van hen, vroegen de Westelijke mo gendheden om een onderhoud met de Russische dictator Stalin. Nog Zondagavond werd uit Berlijn ge meld, dat Maarschalk Stalin zich bereid had verklaard, de afgezanten binnen 24 uur in audiëntie te ont vangen. De bedoeling van de Wes telijke mogendheden is, de Maar schalk nog eens duidelijk het Wes terse standpunt uiteen te zetten, terwijl tegenover Molotof de grote lijnen werden uitgestippeld, waar langs de respectievelijke regeringten een oplossing van de kwestie den ken te bereiken. Het feit, dat de af gezanten in de gelegenheid werden gesteld Molotof te ontmoeten, wordt algemeen aangenomen als een be wijs, dat de Russen prijs blijven stellen op contact met het Westen. Over het persoonlijk onderhoud met Stalin valt natuurlijk niets te voorspellen, maar ook dit wijst in de richting van een kentering. Het Russische volk is ook niet al te zeer verontrust door de toestand. In flag rante tegenstelling hiermee staan echter weer de maatregelen, die de Russen in Berlijn voorbereiden. De bezettingsautoriteiten schijnen reeds volledig te zijn ingesteld op het ver trek van de Westelijke geallieerden. De Russen bereiden n.l. een bestuur voor geheel Berlijn voor, dat des noods onmiddellijk in functie tre den kan. Personen en instellingen in de Westelijke zóne worden ge waarschuwd niet te gehoorzamen aan orders gegeven door de Weste lijke opperbevelhebbers. De Donau-conferenti'e Het lijkt er niet op, dat op de Donau-conferentie te Belgrado suc cessen kunnen worden geboekt. De bekende tegenstelling Oost-West, die elke vruchtbare discussie reeds bij voorbaat onmogelijk maakt, be heerst ook hier weer de atmosfeer. De Westelijke mogendheden willen de Donau als een vrije rivier be schouwen en de doorvaart verlenen aan alle landen. Het sterk vertegen woordigde Oosterse blok, wil alleen de doorvaart verlenen aan schepen van de Donau-lainden. De uittreding van Joegoslavië uit de Kominform, schijnt in de prak tijk maar weinig succes op te leve ren. Nog altijd vaart het land, zo- welfpolitiek als economisch, koers Oost. Het land blijft samenwerken met Rusland en met de aan deze staat verbonden landen. Van de zijde van de communistische partij van Joegoslavië is verklaard, dat het beheer over de Donau uitslui tend moet berusten bij de oever- staten en daarmede is over het ge bruik van de rivier door de Wes telijke landen, alles gezegd. Natuurlijk hebben de Westelijke mogendheden protest aangetekend tegen deze communistische opvat tingen. Resultaat heeft dit nog niet opgeleverd en het is zeer de vraag of dit in de toekomst het geval zal zijn. De tegenstellingen Oost-West onveranderd Uit mededelingen van generaal Clay kan men concluderen, dat de tegenstellingen Oost-West nog geen verandering tonen. De Russen verlangen herziening van de maatregelen in W.-Duitsland en de Amerikanen hebben nog eens uitdrukkelijk verklaard, daartoe niet bereid te zijn Rusland wenst verder een cen trale Duitse regering, de geallieer den streven nog steeds naar een ge decentraliseerde staat op federalis tische grondslag. Rusland beoogt ook een spoedig vredesverdag met Duitsland'en te rugtrekking van alle bezettingstroe pen. Hun troepen zouden daarmede een paar honderd kilometer achter uitgaan, doch de Amerikaanse een paar duizend. De Amerikanen ge voelen hier vanzelfsprekend niets voor. Tot heden toe. blijken de Berlij- ners meer Westers georiënteerd dan Russisch, want slechts 15.000 be woners van Westelijk Berlijn heb ben hun stamkaarten in de Rus sische sector van de stad laten re gistreren. Deze kunnen nu hun voedsel kopen in de winkels van Oost-Berlijn. Of het vertrouwen in de gealli eerden zo zal blijven zal de tijd leren. Zoals de toestand nu is, zijn de vooruitzichten voor de komende winter wat voedsel en kolen be treft niet rooskleurig. Generaal Clay was in dit opzicht evenwel optimistisch gestemd, wat wel enigs zins gerechtvaardigd, wordt door het feit, dat nog niet 1 van de West- Berlijners 't Russische aanbod aan gaande de levensmiddelen heeft aanvaard. - Vechtlustige Arabieren Het Arabische Hoge Comité in Palestina heeft, naar Reuter meldt, bekend geihaakt, dat de Arabieren hebben besloten om de' Heilige oor log te hervatten. Er zullen maatre gelen worden genomen om Arabie ren in het buitenland in staat te stellen, deel te nemen aan „de ver dediging van hun land". Alle Pales tijnse Arabieren tussen de 18 en 45 jaar, die nu in Syrië verblijven, worden uitgenodigd om zich binnen twaalf dagen te Damascus als vrij williger op' te geven. Scandinavië en de Westeuropese Unie De Scandinavische landen zullen weldra worden uitgenodigd om aan sluiting bij de West-Europese Unie in overweging te nemen, voorspelt de correspondent te Washington van het Engelse blad „Sunday Obser ver". Deze uitnodiging zou onge veer op hetzelfde ogenblik komen, als de beslissing van de Verenigde Staten, hoever zij met hun steun voor West-Europa willen gaan. Togliatti hersteld Togliatti heeft Zaterdagochtend het ziekenhuis verlaten. Een politie agent per motorfiets begeleidde de auto. Een meisje, dat hem een boe ketje rode bloemen wilde aanbieden werd door de politie tegengehou den. Men veronderstelt dat Togliatti per vliegtuig naar de Italiaanse Ri- vièra zal gaan, om er verder op verhaal te komen. Hij heeft in een artikel in het communistische blad Unita het eerste artikel van zijn, hand na de aanslag verzocht hem toe te staan zich volledig aan zijn herstel te wijden, opdat hij zijn werk zo spoedig mogelijk kan her vatten. Nieuwe vleesbon geldig verklaard Met het oog op de bij de handel aanwezige voorraden vlees en vlees waren en wegens het warme weer, is, vooruitlopende op de nieuwe bonaanwijzing, op 5 Augustus, bon 084-Vlees geldig verklaard. De bon geeft recht op honderd gram vlees of een rantsoen vleeswaren en is' geldig tot Zaterdag 28 Augustus. 1 milliard per week Er bestaat een kans, dat de waarde van de verschepingen in het kade® van het plan voor Europa en China, deze week door vergrote toe wijzingen, meer' dan een milliard dollar zal bedragen, dat wil zeggen ongeveer een vijfde van het bedrag dat voor het eerste jaar is vastge steld. Engeland heeft tot nu toe het meeste ontvangen, daarna komt Frankrijk. Nederland heeft voor bij na vieer en een half millioen dollar gekregen. Het „Apenschip" te Rotterdam aangekomen Het is.is. „Salatiga", een dier na de loioirlojg in Amerika gekochte Vic- iforysehepen van de Koninklijke R,ot- terd,a|m|se Lloyd, dat, behalve een •tmivangrijke partij' Indische produc ten, ionik een gr opt aantal dieren aan boord heeft, is Maaindlagmpr- gen in alle vroegte aan die Lloyd- kad© te Rotterdam aangekomen. Al leen reeds vopr de Diergaarde Blij- doirp zijn er niet minder dan 341 apen- nan board;, 5 pythons, 1 zee- (pn 1 lajnldschildpad;, 5 leguanen (een soort (hagedissen van ongeveer 2 im|- lengte) en tenslotte 1 tijgerin, kersvers in de „jungle" gevangen doior de heer van Ge-uims, de be kend© Nederlandse dierenvanger in Med,an. Verder zijn ar o.a. -nog 5 Lami'pongaapjes ©n 1 python aan boord, voor het Dierenpark Wasse naar. Die apen zijn vo,or die heer van Geums daar de bevolking gevangen. Een dier schildpadden heeft een sdhilddoprsinede van niet minder dan 58 e-imj. Een gromt gedeelte der' apen is vopr „export" bestemd; dopr deviezengebrek kunnen onze dienen- tuinen iln het buitenland, n-1- prae- tisch uitsluitend, via ruilhandel nieuwe aanwinsten verkrijgen.. Volgens de laatste berichten van de gezagvoerder van deze mjadieirn© „Ark van Nöiaclh", Kpt. Nupoer, heeft die reis ©en uitstekend verloop gehad,; de sterfte onder de apen een veel voorkomend, verschijn sel bij dergelijke transporten is tot dusver gering; alleen de tijgerin, die zal worden uitgehuwelijkt aan de lenige tijger, welke Blijdorp peg bezit en wiens kluizenaarsbestaan h©m! ©en dagelijks verdriet ils, -kon zich nog moeilijk met haar opslui ting verenigen ien doet Ihet schip sotm's daveren van haar gebrul. Ten slotte is er ook nog een gevaarlijl- k© cobra van- 3!/2 tpoj- aan boord,, die van (hier naar Amerika zal t wor den ver(:ruil)handeld. Met haar sche pen „van 't Hoff', die immers on langs eveneens een groot aantal dieren vervoerde, en „Salatiga", heeft die Koninklijke Rotterdamse Lloyd, zich thans, behalve haar re- In het oordelen over anderen J doet de mens een onvrucht- J I baar werk. j a-> WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 3 Augustus: Vannacht, nevel of miist, .over het algemeen veel blewiotlkimè met plaatselijk enkele regen- ien on weersbuien, zwakke tot (matige wind uit uiteenlopende richting, weinig verandering van temperatuur. 3. Zon op 5.04, onder 20.27. 'Maan op 2.57, onder 20.04; Nieuwe Maan 5: Augustus. putatie -ten aanzien van passagiers- en vrachtvervoer, ook naam) ge nua,at als dierentransporteur. ONDERWIJS ~r" ZIERIKZEE. Dezer dagen slaag den te Bergen op Zoom voor het Middenstandsdiploma de heer W. Rotte te Zierikzee (met lof), leer ling van de cursus van de heren Donker en deJBel te Zierikzee. Bij de gehouden examens voor het Middenstandsdiploma Algemene Handelskennis slaagden van Brui- nissé de heren Domus van den Berg, Simon de Koning, Maarten Ver spoor Jz., Joh. 'van den Bos, Joh. de Waal J.Gz. en W. Jumelet Sz. De eerste vijf candidaten werden opgeleid door de heren Donker en de Bel. Geslaagd voor het Middenstands diploma „Algemene Handelskennis": J. Schoenmaker, M. Slootmaker en L. Stoutjesdijk te Nieuwerkerk; L. Smits en W. Telle te Zonnemaire; J. Scholten te Overschie; mej. L. Gijzen, C. van Burg, H. v. Felius, A. v. d. Hulle en D. de Jonge te Zierikzee, allen leerlingen van de Handelsavondschool „Zierikzee". Op de Donauc omferentie heeft d'e Russisch© afgevaardigde Wysjinski verklaard,, diat de bepalingen voor de nieuwe overeenkomst doof Rus land, zullen worden gemaakt. Die Berlijins© politiechef Mark graf heeft opdracht gegeven alle politi©Hagenteu die hem niet willen gehoorzamen, terstond, te arres teren. De Italiaanse communistanleider Togliatti trekt zich voorlopig uit de politiek terug, tot hij) hersteld is van de opgelopen vierwiopdingen biji 'die aainslag pp zijn persoon. Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken deelt mede, dat aain Iran 26 millioen dollar zal' wioirdien geleend voor het aanschaf fen va® wiapens vopr leger en po litie, daar Amerika iin het Midden oosten de veiligheid wenst te hand haven. Er bestaan reeds sinds 1908 plannen tot het maken van een tunnel dojoir het bergmlassief van de Mointblamc. Men schijnt dit plan thans tot uitvoering te willen bren gen'. De lengte bedraagt 12 k.m. Voor Ihet bouwen van deze tunnel denkt m'ein vier jaar npdig te heb ben1.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1