PUROl STAD EN PROVINCIE keer Groenendijk, terugkerende tiaar de schilderwerken!, zou de voor gesteld© werken willen doen uitvoe ren plus het schilderen der naam. bordjes. De voorzitter kam er zich mee verenigen dat de genoemde werken worden aanbesteed en aan de laagste inschrijver bij1 aanvul lend. bestek bet schilderen der bord jes opgedragen wordt, daar terug zenden der bestekken teveel opont houd zou geven. Z.h.s. verenigt de raad. zich hiermede. (Wordt vervolgd.) MIJNHARDT j bij huidver-branding Dr Beel geeft zijn opdracht terug Wat reeds in de Zaterdageditie werd. verondersteld, is waarheid ge bleken. Dr. Beel is even voor de eindstreep toch nog gestruikeld' en heeft ziek genoodzaakt gezien, de Prinses-Regentes te verzoeken zijn opdracht terug te willen nemen, daar hij er wiet in is kunnen slagen, een niéuw kabinet te formeren. De Prinses-Regentes heeft daarop Mr. J. R. H. van Sclhaik, de voorzitter van die Tweede Kamer verzocht, zich met de samenstelling vain een iwieuw kabinet te willen belasten- Nu de melk van de bon is Uit door de Algem. Ned. Zuivel- bond verkregen inlichtingen is het melkgebruik nadat de distributie één maand was opgeheven, slechts ge stegen met ten hoogste 7 pet. In de grote steden is het gebruik van melk vooral toegenomen op kantoren, in restaurants en bij bouwwerken. De stijging is veel minder dan algemeen werd verwacht. De verkoop van melk voor industriële verwerking (ijsbe- reiding, bakkerijen enz.) is echter nog niet vrijgegeven. Op het platteland schijnt de nei ging om melk bij de boeren te halen weer stijgende. Deze huisverkoop blijft evenwel verboden. AMBACHTSSCHOOL ZIERIKZEE (Cursus 1947—1948) Het eindgetuigschrift ontvingen: Afd. Smeden-Bankwerken. B. den Boer, C. Bolle, J. Deurloo, N. F. Dorreman, J. C. van Drorre- laar (2e prijs), J. A. Krakeel, X. J. Kouijzer, C. Seybel, P. de Vlieger (Zierikzee); J. L. v. d. Berge, J. Kostense (Bruinisse); L. M. v. d. Maas (Oosterland); C. Bom (2e pr.), M. P. Matthijsse (Nieuwer- kerk); J. A.-Boone (2e pr.), D. v. d. Wielen (Schuddebeurs); L. v. Klinken (le pr.), A. Vijverberg (Ouwerkerk); C. P. v. d. Bos (Drei- .schor)J. v. Ast, C. Schilperoort (Zonnemaire) P. Smalheer (Brou wershaven) C. Rotte (Kerkwerve) L. M. van Strien (Haamstede). Afd. Motorrijtuigherstellen. A. Beije M. H. J. A. v. d. Eijnde, C. Fiere, H. L. Kardol (Zierikzee); C. v. d. Bos, C. Hoogerwerf, H. Kok Czn., H. Kok Hzn. (Bruinisse); H. M. Beije, L. A. Ista, J. J. de Jonge (Oosterland); P. Quist (Sirjans- land); N. A. Lievense (2e pr.), W. Stolk (Nieuwerkerk)A. J. J. Stoel, A. Viergever (Zonnemaire); J. W. Bokelaar, J. v. d. Velde, J. v. d. Weele (Brouwershaven)C. Koo- man, C. Polderman (Haamstede) W. Bouman (Burgh). Afd. Timmeren. J. Bil (Zierikzee); M. P. Bal, J. A. Hanse, J. Verkam man (Bruinisse); B. Bal (Drei- schor), H. Kik (Nieuwerkerk); J. M. Feleus (Noordgouwe)J. M. Bodbijl (Noordwelle); H. D. Hage, meubelmaker (Oosterland); J. v. d. Have (Oosterland); J. L. Romeyn (Noordgouwe); J. Bolijn, C. Hen- drikse (Ouwerkerk); S. L. deFeyter S. K. Hanse (Renesse); M. de Jonge J. W. Ringelberg (Scharendijke); J. Kenters (Westenschouwen). Afd. Schilderen. P. C. v. d. Berge (Oosterland); M. Dalebout (le pr.), (Nieuwerkerk)F. Roggeband (Dreischor); J. de Jonge (Seroos kerke). Bevorderd van de le naar de 2e kl.: Afd. Smeden-Bankwerken. L. G. Berrevoëts, J. C. Bolijn, M. J. Gal- jard, J. de Haan, J. Krakeel, A. Krijnse Locker, M. v. d. Schee, S. Sies, H. Kouijzer (Zzee); J. Ooster- doer (Bruinisse); A. P. v. Beveren (Br'haven); C. D. de Waaij, J. P. de Waay (Dreishor); J. M. Ver boom (Haamstede)H. Roskam (Kerkwerve); J. v. Oost (Nieuwer kerk) I. v, d. Hoek (Noordgouwe) W. de Jonge v.w. (Serooskerke). Afd. Motorrijtuigherstellen. J. C. R. Staal (Zierikzee); J. Hoogewerf, J. M. v-. d. Klooster (Bruinisse); L. v. d. Berge, A. Beije (Oosterland); J. Zuidweg (A.J.-polder)J. I. de Haan (Zonnemaire); A. Geelhoed, C. Nouwen 'v.w. (Brouwershaven); J. C. Hagesteijn (Kerkwerve); P. Heijboer (Scharendijke); P. Duson (Renesse); L. Bakker (Burgli); W. J. Hart (Serooskerke); A. J. van Oeveren (Duivendijke). Niet bevor derd 1. Afd. Timmeren. W. C. v. d. Ende, J. P. Rombouts, W. Scheffers, J. v. Velthoven, J. IClink v.w., J. A. E. Holm (Zierikzee); J. P. v. 't Hoff (Oosterland); J. Rentier (Nieuwer kerk), M. Ligtendag, L. Walpot (St. Philipsland)R. Hage (Ouwerkerk) N. v. 't Veer (Noordgouwe); M. Straaijer (Dreischor); L. v. Alm- kerk (Zonnemaire); M. de Bil v.w. (Kerkwerve); B. J. bij de Vaate (Scharendijke); A. M. v. d. Bijl, J. Jonker, H. Kooman (Haamstede); C. J. v. d. Hoek (Renesse). Afd. Schilderen. J. Legemate, A. v. d. Sande, J. A. Seijbel (Zierikzee); H. den Boer (Renesse); J. Quist, P. v. d. Weele (Noordgouwe). BROUWERSHAVEN. De aanbe veling van Burgemeester en Wet houders voor een secretaris-ontvan ger dezer gemeente is als volgt sa mengesteld: 1. P. W. Bazen te Zon nemaire; 2. J. Wagenvoort te Zalt- bommel. Op Donderdag 5 Augustus '48 zal een openbare raadsvergadering gehouden worden in deze gemeente. NIEUWERKERK. Dezer dagen slaagden voor het Middenstands examen te Bergen op Zoom de he ren* Th. Schiettekatte, P. Verwijs, Mart. van Dijke Wz. en L. Dorst te Nieuwerkerk en L. Kraaijeveld te Sirjansland, alle cursisten van de Middenstandscursus te Nieuwer kerk, leraar de heer W. Donker te Zierikzee. V THOLEN. Vrijdagmiddag 30 Juli kwam de Raad van Tholen in open bare vergadering bijeen. Afwezig weth. v. d. Berge en de leden Ver duit, Goedemondt en Zachariasse. In snél tempo werd de agenda afgewerkt. Op verzoek van de heer Krug werd deze tegen 15 Oct. ontslag verleend als onderwijzer der O.L. school, met dien verstande dat B. en W. de datum kunnen ver vroegen, indien eerder in de vaca ture is voorzien. Aan de Oranjever eniging werd voor de a.s. Oranje feesten een subsidie verleend van f 800. De heer Berrevoets wilde gaarne de post van f 500 voor vuur werk geschrapt zien. Het is in deze tijd, aldus spr., verkeerd, zoveel geld onnodig in de lucht ta laten vliegen. De voorz. zegt dat hij hier mede rekening zal houden. Door hem zullen de posten worden ge controleerd en wat onnodig is zal worden afgevoerd. Nadat aan de heer Dragt eervol ontslag werd verleend als lid van de Commissie tot wering van school verzuim, werd in diens plaats be noemd het nieuwe hoofd der Chr. school, de heer Rol. Een verkoop en ruiling van onge veer 6 vierkante «meter grond bij de. oude veiling, werd hierna goed gekeurd, eveneens verhuur van ver schillende mosselpercelen aan de heren Deurloo-Tuien en Baay. Tot slot vond een wijziging plaats van de gemeentebegroting 1947. Bij de rondvr. vroeg niemand het woord. Hierna sluiting. Geslaagd voor het Midden standsdiploma de heren S. Jansen Pzn. en B. van Oost. BRUINISSE. Vrijdagavond ver gaderde alhier de Landbouwvereni- glng in hotel Storm. De voorzitter, de heer P. L. Krepel, zeide deze vergadering te hebben belegd, om meer eenheid te krijgen in de tarieven die worden betaald, voor het doen van werkzaamheden in accoord aan de werknemers in de landbouw. Deze tarieven worden wel iedere keer van te voren in onderling over leg tassen werkgever en werknemer vastgelegd, maar door bijzondere omstandigheden wordt er dikwijls van afgeweken. Hierna kreeg de heer Nieuwenhuize van het Bureau Oogstvoorziening te Goes het woord, om te spreken over de werkzaamheden van het „Bureau Oogstvoorziening" in het algemeen en de „Oogstcolonnes" in het bijzonder. De heer Nieuwenhuize ging het tot stand komen van het bureau oogstvoorziening na. In onderling overleg worden jaarlijks de tarieven en de uurlonen vastgelegd. Wordt nu van deze vastgestelde lonen af geweken, dan geeft dit dikwijls reden tot wrok. De werkgever, die door zijn werknemers, die gebruik willen maken van bijzondere omstandig heden, een hoger accoordloon wordt afgedwongen, zal licht geneigd zijn, op zijn beurt minder te betalen als hij daartoe in tijden van slapte in het bedrijf de kans krijgt en omge keerd. Voor beide partijen is het dus beter de aangenomen tarieven te handhaven. In iedere plaats is er een plaat selijke commissie van werkgevers en werknemers in de landbouw, die deze tarieven bespreekt en vast stelt. Zij kan in zeer bijzondere omstandig heden ook adviseren, dat meer mag worden betaald. Op verschillende plaatsen in Zuid- Beveland en Zeeuws- Vlaanderen komt deze sociale commissie bijeen voor dat bepaalde werkzaamheden aan vangen, om de plaatselijke toestand nauwkeurig onder de loupe te nemen. De heer Nieuwenhuize adviseerde dit ook op Schouwen-Duiveland te doen. De plaatselijke commissie oordeelt dan of er arbeiders genoeg zijn voor een bepaalde werkzaamheid is dit niet het geval dan wordt daarvan tijdig aangifte gedaan bij het Bureau Oogstvoorziening. die dan zorgen kan voor een oogstcolonne. Deze colonnes, die bestaan uit geschoold personeel, werken tegen tariefloon plus 30 sociale lasten. Regenverlet is voor het bureau Oogstvoorzienning, vandaar dat het percentage voor sociale lasten iets hoger is gesteld, dan normaal voor de vaste arbeiders wordt betaald. Gewerkt wordt onder leiding van een voorman, met wie moeilijkheden en mogelijkheden worden besproken al blijft natuurlijk de werkgever baas. om de zaak te regelen zo hij dat zelf wil. Wel dient er rekening mee te worden gehouden, dat ook door de oogstcolonnes zo economisch moge lijk moet worden gewerkt, waardoor de ene landbouwer vroeger zal wor den geholpen dan de ander. Ieder landbouwer een of meer mensen toe wijzen gaat nu eenmaal niet. Men neemt de gehele ploeg, die in som mige gevallen kan worden gesplitst. Op desbetreffende vragen ant woordde de heer Nieuwenhuize, dat het Bureau Oogstvoorziening geheel los staat van het Gewestelijk Arbeids bureau. Op SchouwenDuiveland is een voldoende kern van vaste arbeiders aanwezig, oogstcolonnes zullen dus alleen noodig zijn wanneer de omstandigheden het inzetten van extra arbeiders rechtvaardigen. Men honde daarom in die gevallen voort durend contact met plaatselijke com missies die voor deze aangelegenheden is samengesteld. Nadat dhr. Krepel de spreker dank had gezegd voor de verhelderende uiteenzetting werd de vergadering gesloten. Gemeenteraad Zonnemaire Bij de deze week, onder voor zitterschap van de burgemeester ge houden raadsvergadering bevond zich onder de ingekomen stukken een schrijven van de heer P. S. Vis. wethouder, om ontslag als raadslid, wegens gezondheidsredenen. De voorzitter zei dat het hem speet de heer Vis te zien heengaan als raads lid. Tot opvolger van de heer Vis werd dhr. L. C. Berman (V.V.D.) benoemd verklaard. De commissie vanOnderzoek van dé geloofsbrieven met bijbehorende stukken adviseerde tot toelating van de heer Berman, waartoe werd besloten. Nadat door de heer Berman de vereiste eden waren afgelegd werd overgegaan tot benoeming van een wethouder in de plaats van de heer Vis. Bij een tweede vrije stemming werdde heer Jac. de Rijke met 4 stemmen benoemd. De heer de Rijke verklaarde zijn benoeming te aan vaarden. Hij zeide verder dat hij, zoveel als in zijn vermogen ligt, de belangen der gemeente zal voorstaan met uitsluiting van politieke begin selen. De voorzitter feliciteerde wet houder de Rijke en hoopt op een prettige samenwerking in het college van burg. en weth. Verder sprak de voorzitter woorden van dank aan het adres van de heer A. J. Fonteine. die tijdens de ongesteldheid van de heer Vis. de gemeente als waarne mend wethouder heeft gediend. De heer Fonteine dankte de voorzitter voor zijn hartelijke woorden en voor de prettige samenwerking. Zes woningwetwoningen Bij de ingekomen stukken bevindt zich een schrijven van het Hoofd van het streekbureau voor de Weder opbouw te Zierikzee, waarin wordt medegedeeld dat nog dit jaar in deze gemeente zes woningwetwoningen mogen worden gebouwd. Met de architect werd reeds contact opge nomen. Getracht zal worden het werk te doen uitvoeren door de plaatselijke ambachtslieden. Konink lijk goedgekeurd was een wijziging van de legesverordening. Accoora werd gegaan met de door Ged. Staten voorgestelde wijziging van de jaar- wedderegeling van secretarissen en ontvangers. In principe werd besloten mede te werken tot woningverbetering en -splitsing. De uitvoering werd door de raad aan zich gehouden. Gewijzigd werd de verordening op de heffing van reinigingsrechten, de salarisregeling voor de ambtenaar ter secretarie en de algemene politie verordening. De wijziging van de algemene politle-verordening hondt in dat de bewoners van de percelen, die gelegen zijn in de route van de ophaaldienst voor huisvuil, verplicht zijn hun vuil mede te geven met de ophaaldienst. Van deze verplichting kan ontheffiing worden gevraagd aan burg. en weth. De raad beschikte gunstig op ver zoek van het schoolbestuur van de bijzondere school om gelden te mogen ontvangen ingevolge artikel 72 der lager onderwijswet 1920, voor het herstel van de oorlogsschade aan het schoolgebouw en voor ver betering en t aansluiting op water spoeling der privaten. Gelden werden beschikbaar gesteld voorrestauratie gemeentetoren f1200,-, uitbaggeren haven f 1480,-, herstel van de Veerdijk f 390,— en voor aankoop van een motorbrand spuit. Voor de financiering van de motorbrandspuit zal een geldlening worden aangegaan. Gewijzigd werd de slotwijziging van de begroting voor het dienstjaar 1947. Burgem. en weth. worden gemachtigd bliksem afleiders op de openbare lagere school te laten aanbrengen. De voorzitter vroeg de mening van de raad om de kermis te ver zetten. Bij hem waren van enkele kermisexploitanten wederom ver zoeken ingekomen om plaatsing van kramen na afloop van de kermis te Brouwershaven. Deze mededeling

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 3