ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE i WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 WERELDNIEUWS Misschien heeft direct contact met Stalin succes De geallieerde afgezanten wachten op Molotof MAANDAG 2 AUGUSTUS 1948 No,- 15962 101e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3.—. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: Schuilhaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per man. Bij contract speciale prijzen. Suocesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1per stuk. Naar aanleiding van de nieuw aan Moskou te zenden nota's, acht ten de geallieerden het nuttig direct contact met Molotof op te nemen, waartoe dan ook de vertegenwoor digers van Engeland, Amerika en Frankrijk naar Moskou zijn geto gen. Molqtof bleek echter „niet thuis te zijn" en feitelijk is deze op zet dus mislukt en is eén geheel nieuwe situatie ontstaan. Het lijkt waarschijnlijk, dat nu eerst weer nieuwe besprekingen tussen de Westelijke geallieerden noodzake lijk zijn. Mede zou in overweging worden genomen, zich direct tot Stalin te wenden, waarvan mis schien enig succes mag worden ver wacht. De wachtenden te Moskou verkeren intussen in het duister, hoe lang de Russische minister van Buitenlandse Zaken het belieft zijn vacantie uit te strekken. De Engelse vertegenwoordiger zal eens een onderzoek instellen hoe lang het nog zal duren voor Molo tof terug is. De geallieerden zullen daar nog even op wachten, om dan nieuwe maatregelen voor te berei den. Uit Moskou werd intussen ge meld, dat Molotof inderdaad met vacantie is, waaraan aanvankelijk werd getwijfeld. In geallieerde krin gen is men geneigd dit bericht uit te leggen als een verzoek van Stalin om met hem persoonlijk contact op te nemen. De plaatsvervanger van Molotof is Zorin, de voormalige Russische ambasadeur in Tsjecho- Slowakije. In Berlijn is de toestand ongewijzigd. Alleen proberen de Russen een wit voetje te krijgen bij de bevolking. Bij het door de Rus sen uit. te reiken voedselpakket, zullen ook zeep en lucifers worden verstrekt. Ook op Zondagen'zullen de voedselbureaux in de Russische sector voor de bewoners van W. Berlijn geopend zijn. De toestand in Palestina De demilitarisatie van Jeruzalem vormt op het ogenblik het zwakke punt in de Palestijnse situatie. De Joodse regering stelt er prijs op de stad zo spoedig mogelijk onder haar gezag te krijgen en hiervoor zijn troepen nodig, die dus, staande op dit standpunt, moeilijk kunnen wor- den teruggetrokken. Bij monde van de minister van Buitenlandse Zaken Mo je Shertok, heeft de regering van Israël de voorstellen van Berna- dotte, tot demilitarisatie van de Burgemeester van Makassar komt naar Nederland De burgemeester van Makassair, Abdoel Hamidi Diaeintg Magassing, zal lap 12 Augustus a:s. per Constel lation uit Batavia vertrekken voor een bezoek van vier weken aan Nederland. Gedurende die tijd zal de heer Abdoel Hamid de gast zijn van de Stichting voor «de culturele samenwerking tussen Nederland, In donesië, Suriname en de Nederland se Antillen. En Amsterdam) en Rot terdam zal de burgemeester van Makassar tevenis worden ontvangen door de resp. burgemeesters en adoptie-comité's van Amsterdam' en Rotterdam. „Heilige Stad", dan ook verworpen. De Joodse regering is van mening dat de voorstellen van Bernadotte practisch neerkomen op een volle dige Arabische beheersing van Je ruzalem. Er zijn trouwens meer be zwaren, die de Joden zwaar op de maag liggen. In de eerste plaats het feit, dat de oorlog van de Arabieren tegen de Joden is gevoerd met Britse wa pens, officieren en geld. Verder, dat de Christelijke wereld vernie ling van Jeruzalem niet heeft We ten te voorkomen en tenslotte, dat de Joden de toegangswegen naar de oude stad hebben vrijgevochten. Niettemin heeft een door de U.N.O. beschermd convooi, met toe stemming van de Arabische Liga, uit Tel Aviv de grote weg naar Je ruzalem gevonden. De Arabieren waren nog wel lastig, maar tot on geregeldheden kwam het niet. Ook maken de Arabieren het de Joden nog lastig met de watervoorziening van Jeruzalem. De Arabieren heb ben verklaard, dat zij geen moei- lijkhèden meer in de weg zullen leggen, indien de Joden toestaan, dat de 300.000 Arabische evacuees naaar hun haardsteden in Joods ge bied terugkeren. Met het houweel benaderen de mensen elkander Het ministerie van Openbare Werken in Frankrijk heeft dezer dagen de plannen goedgekeurd be treffende een tunnel die onder de Mont Blgnc zal Worden gegraven. Reeds veertig jaar geleden heeft een Frans ingenieur dit plan aan geboden. In 1931 hééft men een Frans-Italiaans-Zwitsers comité in het leven geroepen, om de kwestie te bestuderen, maar de oorlog in Etiopië maakte een einde aan de onderhandelingen. Over een lengte van 12.650 meter zal deze tunnel dwars door de Al pen worden gegraven en wel op een hoogte van 1.036 meter. Twee belangrijke, gedurende de gehele tijd van het jaar begaanbare wegen kunnen aldus worden verbonden, terwijl de andere wegen door de Alpen gedurende 9 van de 12 maan den dOor sneeuw onbegaanbaar zijn: De afstand tussen Italië enerzijds en Frankrijk, Zwitserland, het Rijn land en de Benelux-landen, zal zo doende met 500 km' worden verkort. Het werk, dat beginnen zal zodra de ministeriële beschikking door een wet zal zijn bekrachtigd, zal vier jaar duren._De kosten aan het werk verbonden, zullen worden terugge wonnen door tolrechten, die de hon derd tienduizend automobielen moe ten betalen, welke, haar men schat, jaarlijks deze verbindingsweg zul len gebruiken. Toevalliger wijzé spreekt men thans ook opnieuw over de tunnel onder het Kanaal, die Napoleon ont worpen had en waarmede in 1876 zelfs een begin is gemaakt. Ditmaal schijnt de kwestie ernstig te wor den besproken, want de Kamer en de Nationale vergadering hebben het plan op dezelfde dag bespro ken. De kosten van dit reuzewerk zouden 100 milliard Franse franken bedragen. Moe men regen maakt met water De. Franse luchtstrijdkrachten hebben onlangs proeven genomen in kunstmatige regenverwekking in Tunis. Voor de eerste maal heeft men gebruik gemaakt van koud wa ter als regenverwekkend middel en met gebruikmaking van koolzuur- besproeiïng. Een uitgestrektheid met een mid dellijn van meer dan 10 km heeft men aldus kunnen besproeien. Voor het ogenblik bestudeert men nog een regelmatige herhaling van de proef, die een grotere voorspoed zou betekenen voor te droge streken VERLIEZEN IN INDONESIË De regering maakt bekend dat in vorige week tot haar leedwezen de volgende ver liezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht Sold. W. P. van Rijswijk uit Schiedam; Sergeant C. J. Ventevogel uit Goes. Koninklijk Nederlands- Indische Leger Jav. militie soldaat Paiman uit Ned.-Indië; Chin, soldaat 2e kl. der inf. Thio Scjen Jhe> uit Ned.-Indië. Atoomenergie in dienst van de vrede Amerika zal in December zijn eerste op atoomsplitsing 'gebaseerde electrische krachtstation openen. Het zal een capaciteit hebben van 2500 kilowatt, genoeg voor een klein dorp. Het staat op Long Island ip New-Yórk en is zo hoog als een ge bouw van zeven verdiepihgen. Parelvisser „vangt" oorlogsschip Bij toeval heeft een parelvisser in slechts twintig meter diep water het wrak gevonden van een oor logsschip. Het lag in de Oostelijke tak van de haven van Port Darwin. Men gelooft dat het de Amerikaanse torpedobootjager „Peary" is, welke indertijd met een bemanning van tachtig koppen aan boord door Ja panse bommen tot zinken is ge bracht. Men wist van het-"lot van het schip niets anders, dan dat het vurende uit al zijn stukken ten on der was gegaan. De „Peary" ver voerde goud en zilver tot 'n waarde van drie millioen dollar, dat afkom- stig was uit Manilla. Conferentie over Donau-scheepvaart Te Belgrado is de conferentie be gonnen over de internationale scheepvaart op de Donau, na de Wolga Europa's grootste waterweg. Elf landen zijn er vertegenwoor digd: Amerika, Sowj[et-Rusland, Gr.- Brittannië, Frankrijk, de la'nden door welke de Donau stroomt en Oostenrijk, maar dit laatste land heeft slechts een adviserende stem. Het blok van Rusland en zijn satel lieten heeft twee-derden van het aantal stemmen, dat nodig is voor het nemen van besluiten. De politie onderzocht de papieren van alle gedelegeerden bij hun aan komst aan 't gebouw van de Volks universiteit, waar de conferentie ge houden wordt. Vam die 23 leiders van de I.G. Farben Industrie zijn 10 hunner vrij gesproken. Die overigen werden tót min of imleer zware gevangenisstraf fen veroordeeld. j Wie de moed' behoudt, heeft - reeds half gewonnen- WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 2 Augustus: 's Nachts Ihier en daan Inevel of mist die in de ochtend optrekt licht tot half bewolkt met enkele verspreid optredende on weersbuien, weinig wind, en weinig verandering van temperatuur. 2. Zon op 502, onder 20.29. Maan op 1.57, onder 19.10. Nieuwe Maan 5 Augustus'. Klok na halve eeuw weer terug Bij de uit Duitsland!, terug gekeerde, indertijd geroofde, klok ken bevond zich' er een met het opschrift: „Soli Deo, Gloria- Michael Burgerhuys' - me fecit an no 1634. De heren Nieolaes Jan® en Hohymeks 'en Pieter Jaspersen, bur gemeesters en Jacob Heyns en Jas per de Maeeht, tresoriers ter stede Vlissyugen". Het betrokken rijks bureau nam hieromtrent contact op met de gemleente VLissingen en bij onderzoek bleek, dat dit de klok uit het Beursgebouw was, welke sedert een halve eeuwi wérd ver mist. Toien dit gebouw rond 1890 door de gemeente werd verkocht, bleek plotseling dat de klok uit het torentje was verdwenen en nie mand, wist waarheen. Men Wil thans trachten de klok als luidklok in de St. Jacobstoren te gebruiken. Romeinse vondsten in Heerlen Bij het aanleggen van een nieuwe riolering over de gehele lengte van de Nobelstraat te Heerlen, waar mede men sinds drie maanden bezig is, zijn enige ontdekkingen gedaan met betrekking tot de Romeinse tijd van Heerlen, toen Coriovallum ge heten. De meest interessante ontdekking is wel de aanwijzing van het ver moedelijke tracé van de Spitsgracht. In 1941 heeft men hij de opgra ving van de thermen op het Temps- plein, (de enige die in Nederland zijn ontdekt), een gedeelte van de Spitsgracht gevonden, doch de juiste loop was toen zeer moeilijk te re construeren. Het is niet uitgesloten dat dit na de laatste ontdekking wel het geval zal zijn. De Rijksdienst voor oudheidkun dig bodemonderzoek zal waarschijn lijk nog in de loop van dit jaar op een zestal plaatsen te Heerlen op gravingen verrichten. Voorts heeft men bij het aanleg gen van deze riolering nog andere ontdekkingen gedaan. Zo zijn o.m. medio Mei randen van kookpotten en bijna gave urnen gevonden. Op 24 Juni stootte men op fragmenten van een bronzen scharnierfibula. Voorts, kwamen verschillende hal zen en kruiken, stukken tegulae (pannen) en een wandfragment van een terra sigillatakom naar de op pervlakte. Ook werd een munt van keizer Nero gevonden. Daarna zijn nog meer terra sigillata fragmenten gevonden, alsmede ruwhandig aar dewerk. Tenslotte kreeg men nog de aanwijzing van een pottenbak- kersovén, de negen-en-twintigste te Heerlen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1