ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE H r w WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 WERELDNIEUWS Vreselijke ontploffingsramp teistert L G. Farben-complex VRIJDAG 30 JULI 1948 Ho. 15960 101e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3.—. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelistraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman, Ochtman Lange Nobeistraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Suocesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1— per stuk. Honderden slachtoffers te betreuren Een vVeseljjke ontploffingsiramp heeft de fabriek van I.G. Farben te Luidwigshafen getroffen, waarbij honderden mensen olmi het leven zijln gekomen en nog meerdere min of imleer ernstig zijln gewond. Die definitieve cijfers staan nog niet vast, maar gesproken wordt 'Van zeshonderd doden en veertienhon derd gewonden. De gewonden zijn overgebracht inaair die ziekenhuizen vain Luidwigshafen, Mannheim, Hei delberg an Karlsruhe. H!et reddings werk geschiedde door honderden politiemannen, die uit de verschil lende zones vain Duitsland! werden aangevoerdi. De ramp' kreeg zulk een ernstig karakter, daar uit de ruïnes van de fabriek wolken gif tig gas ontsnapten, o.m. het zwaar vergiftige phosgeengas. Het red.- diingswerk moest dan ook imiet gas maskers en kellmten op worden uit gevoerd,. Toen eenmaal de eerste explosie had, plaats, gevonden volg den er meer. De stad kreeg het aan zien, alsof het door een zwaar boimbardemlent was getroffen. Zelfs tijdens de oorlog behoefde gasalarm nooit te worden gegeven, maar nu loeiden de sirenes, angstwekkend. De eerste ontploffing vond, om half twee Woensdagmiddag plaats. Die 'luchtdruk was zo hevig, dat zelfs huizen in Mannheim schade opliepen. De zon werd, door de ge weldige, rookzuil verduisterd. Ogen blikkelijk na de ramp poogden Ame rikaanse bulldozers de anheiispiaats te nadienen in de hoop nog een ge deelte van het ge,b ouwiencomp lex te kunnen redden. Maar vijf uur na) de eerste ontploffing stond, de reus achtige fabriek in. lichter laaie. De gewonden lagen op de straat en1'de meèste slachtoffers wanen ovierto- gen met een violette kleur, het ge volg van brandende scheikundige stoffen. Getracht werd, wagons met gevaarlijke stoffen uit de bedreig- die zone weg te rijden. Geestelijken stonden stervenden bij, terwijl de politie groite drommien mensen1 nau welijks in bedwang kon houden, die waren uitgelopen iets van hun famil iele dien en kennissen te verne men. Door de radio werden Idioktpi- ren opgeroepen en over de hel© Amerikaanse zöine werden verpleeg sters en ambulances gealarmeerd,. De ramp is de grootste, die;Europa na de oorlog heeft getroffen. Vol gens berichten vonden in die fabriek experimenten plaats mlet scheikutn- De Engelse subsidie aan Transjordanië Engeland; heeft thans besloten de kwartaaltermijn van de Britse sub sidie aan Transjordanië, die 12 Juli verviel, doch in verband met de behandeling van de wapenstil stand! iln Palestina door de Veilig heidsraad werd ingehouden, te vol doen. Het bedrag van de subsidie over deze termijn bedraagt 500.000 pond; sterling. idiige stoffen, bestemd voor Franse raketten. Overigens is de oorzaak van d© ramp niet bekend. Volgens ©en voorlopige schatting is 80 pet van die gebouwen totaal verwoest. Nadere onderzoekingen kunnen eerst plaats vinden als de branden zijn geblust. Het geschil tussen Oost en West Bevin's privé-secretaris, Frank Roberts, lis naar Moskou gevlogen oim te trachten een onderhoud te hebben met Molotof. In zijn kwaliteit van speciale af gezant van Be,vin heeft hij opdracht er nadirukkelijik op te w'ij'zan, dat de geschillen tussen Rusland en de Westerse geallieerden gemakkelijk beslecht zouden kunnen worden, als de militaire opperbevelhebbers dn Berlijh opdracht zouden krijgen om bijeen te konten. Te voren zal Roberts ;om ophef fing van de blokkade verzoeken, om ,de'onderhandelingen in ,een zui vere sfeer te kunnien doen plaats vinden. Ook de kwestie van de moeilijk heden met ihet Duitse geld zullen ter sprake komen en Imlen verwac-ai dat Roberts een comp romis-voio rstel zal indienen, waarschijnlijk met die oplossing dat het Russische geld onder, controle vain de vier mogend heden zal worden ingevoerd. Inzake de regering van Wiest- Duitsland, heeft minister Marshall' nog eens uitdrukkelijk verklaard', dat de V- S. ziöh strikt wensen te houden aam hun plannen. Geen Nederl. komkommers en tomaten naar Duitsland Het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen heeft aan de veilingen opdracht gegeven tomaten en komkommers, die naar Duitsland worden doorgevoerd, niet meer te honoreren in verband met het feit dat het niet met zekerheid vast staat, dat de vele tonnen groenten, die reeds aan Duitsland zijn gele verd voor de voeding van de buger bevolking, gehonoreerd zullen wor den. Dit heeft tot gevolg gehad, dat op de veilingen in het Westland de prijzen voor tomaten daalden van f 8, f 11 en f 13 tot f 2,50 en f 1,98 per bak. Meer hout voor de papier-industrie D'e houtaainvoier vooï de papier fabriek vain Van Gelder Zonen te Velsen is die laatste week aanmer kelijk 'toegenomen. Vooral ktolmïen veel Finse schepen voor Ihiet bedrijf aah. 4 schepen liggen in lossing, waarom dér -3 Finnen. Het vierde schip, ©en Deen, heeft Canadees hbut aangevoerd,. Fabriek van duimstokken In Leeuwarden is kort na de oorlog een merkwaardige industrie ontstaan, n.l. een fabriek van tim mer, mansduimistokken. Voor de oor log werd, dit eenvoudig, idoch on misbaar stuk gereedschap alleen in het buitenland, vooirai in Engeland, vefvaardigdL Thans produceert de Leeuwarder fabriek voldoende ,om het gehele Nederlandse gilde van hamer en zaag, van duimstokken te voor zien. Aangezien de fabrieksruimte te klein is geworden, wordt die fabriek in zijin geheel naar Diradh- ten overgebracht, waar een nieuw ruimer fabrieksgebouw1 zal' verrij zen. 1 Januari 1949 hoopt men imfet de productie van duimstokken in Drachten te beginnen. Het nieuwe kabinet Het ziet er op dit ogenblik naar uit, dat het Dr. Beel zal gelukken een nieuw kabinet samen te stellen. De P. v. d. A. heeft na gehouden besprekingen, in interne'kring, be sloten aan de nieuwe regering haar medewerking te geven. Volgens berichten is het niet on mogelijk, dat op het ogenblik van de openbaarmaking, de definitieve samenstelling van het kabinet nog niet bekend zal zijn. Verschillende departementen schijnen nog geen hoofd te hebben, o.m. Buitenlandse Zaken. Het is vrijwel zeker, dat verschillende ex-ministers geen zit ting zullen hebben in het nieuwe kabinet, als Fievez, van Boetzelaer, Vos, Jonkman en Witteman. De tabakspositie De voorraad Java-tabak is met de derde ischrijving te Rotterdam op Vrijdag 9 dezer, nagenoeg geheel verkocht. - Men verwacht nog enige aanvoe ren, in totaal ca. 4000 pakken, welke in September te Rotterdam bij inschrijving aan de markt komen De belangstelling blijft voor dit onmisbare dek- en ombladmateriaal zeer groot, hetgeen duidelijk tot uit drukking komt door de enorm hoge opbrengstprijzen, die meer dan het tienvoudige zijn van de vooroor logse. De Nederlandse sigarenindustrie beseft de precaire toestand en kocht ca. 3000 pakken, de Nederlandse handel ca. 1600 pakken, Engeland ca. 470 pakken, Zwitserland 115 pakken, Denemarken ca. 1000 pak ken, bij scherpe' concurrentie. Ex portmogelijkheden voor de Neder landse handel (en dus deviezen- winst) zijn zeer beperkt. Te Piasa (Italië) is een vreemde epidemie in de vorm van hevige koortsaanvallen van korte duur uit gebroken. Deze koorts zou te wijten zijn aan steken van insecten, die „puinmuggen" worden genoemd. Soortgelijke koortsaanvallen deden zich na de luchtaanvallen te Milaan eveneens voor. Er zijn tot nu toe geen doden te betreuren. Volgens de statistieken bedroeg in 1947 het aantal auto's in België 124.623, het aantal autobussen 1.439 en het aantal motorrijwielen en fietsen 97.973. In de eerste maan den van 1948 geschiedden 8.397 ver keersongevallen, waarvan 180 met dodelijke afloop. In een der straten van Parijs is een op gas lopende taxi ontploft en in brand gevlogen. De vijf in zittenden, van wie twee kinderen, kwamen om het leven. Het Sow jet-Russisch militair be stuur heeft het Berlijnse gemeente bestuur officieel medegedeeld, dat het van 1 Augustus af de verant woordelijkheid voor de levensmid delenvoorziening van geheel Berlijn op zich neemt. Wees iets, en van uw Zijn gaat opvoeding uit. WEERBERICHT Verwachting toit de avond van 30 Juli: Helder© nacht met weinig 'wind, overdag bijna overal zeer warm ien zohlnig Weer, in de namiddag iln het Zuiden vain Ihiet land wat toe nemend© bewolking imiet een kleine kans op venspreidie onweersbuien, zwakke toit matige wind hoofdzake lijk tuisoen Oost en Zuid-Oost. 30. Zon op 4.58, onder 20.34. Maan op 23.49, Ondier 15.18. Nieuw© Maaln 5 Augustus. HM. de Koningin heet na^haar aftreding Prinses Wilhelmina H. M. die Koningin zal na haar aftreden Primsies dier .Nederlanden worden genoemd1. Zij1 zal zicih op hiet Loo vestigen. Wanneer Zij in Den Haag vertoeft, zal zij haiair intrek nemen op „de Ruigeinihoiek"'. Na haar aftreden op 4 Septem ber zal zij1 geen deel nemen aan de feestelijkheden ter ere van de nieuwe vorstin. Superfort verongelukt Eén van de drie superforten B 29, die een vlucht om de wereld ma ken, is kort na de start, ongeveer een mijl uit de kust bij Aden, in zee gestort. De enige overlevende, de werktuigkundige, werd door een visser gered. Van de verongelukten is geen spoor gevonden. De andere toestellen zijn na het ongeluk naar Aden teruggekeerd. In Monster begint de victorie De gemeente Monster is overge gaan tot een drastische verlaging van drie belastingen. Het schoolgeld wordt met vijftig procent verlaagd. Verder is de heffing op ongebouwde eigendommen afgeschaft. Boven dien laat de gemeente vijftig pro cent varen van de honderdvijftig gemeentelijke opcenten op de hoofd som van de personele belasting. Betere kwaliteit van het brood Met ingang van 1 Augustus wordt het brood stukken beter. De mais- bloem verdwijnt namelijk geheel uit de broodbloem. Na genoemde datum zal de broodbloem bestaan uit twintig procent buitenlandse of inlandse rogge en tachtig procent buitenlandse tarwe, uitmaling 85 De eiervoorziening Tengevolge van een zich ontwik kelende export van eieren naar Bel gië en de daling van de productie in ons land, heeft de overheid de betrokkenen aangeschreven het kwantum eieren, bestemd voor bin nenlands gebruik, te leveren. Naar de Vakgroep Groothandel in Eieren meldt, is dit kwantum op het ogen blik niet toereikend om Re detail listen reeds deze week zodanig te bevoorraden, dat zij tegemoet kun nen komen aan, de vraag welke door de bonaanwijzing van 29 Juli is ontstaan. De bon blijft, zoals ge bruikelijk, 14 dagen geldig. Binnen deze periode zullen alle detaillisten van het vereiste kwantum worden voorzien.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1