N.V. Waterleiding-Mij. „Schouwen-Duiveland" RADIO-PROGRAMMA ■Dinsdag werd in Hötel v. Oppen te Zierikzee een algemene vergade ring van Aandeelhouders der N.V. Waterleidingmaatschappij „Schou- wen-Duiveland" gehouden, waarop alle gemeenten van Schouwen-Dui-j veland vertegenwoordigd waren. Afwezig het lid van de Raad van Beheer, de heer A. C. v. d. Have. De voorzitter, de heer R. Gerrit sen, opent de vergadering met een woord van welkom en legt er' de nadruk op dat men zich met deze warme dag ten zeerste kan verheu gen over het bezit van een water leiding, maar zich ook zeer kan be droeven cfat die niet naar behoren functioneert. Er is water genoeg, maar het komt niet overal waar het moet zijn.. Niettemin zullen de mededelingen over de toekomst gunstiger zijn dan.men misschien verwachtte. De notulen der vorige algemene vergadering geven geen aanleiding tot opmerkingen en worden onver anderd goedgekeurd. Financieel beheer Naar aanleiding van de Balans en de Verlies- en Winstrekening over 1947, zegt de heer Vermeulen (Dreischor) tevergeefs naar een Bouwrekening te hebben gezocht, hoewel het verslag toch hierover spreekt. Verder vraagt spr. inlich tingen hoe de post „Afschrijvings-, Vernieuwings- en Perequatiefonds" (f 600.932,84) is samengesteld en hoe die kan worden gesplitst in die drie delen. De voorzitter antwoordt dat nog geen bouwrekening kan worden overgelegd, daar de bouw nog niet voltooid is. De Raad van Beheer heeft hierin niets te zeggen, daar het Ministerie de werken moet goedkeuren. De schade door de be zetting bedraagt plm. 6.5 ton, waar van bij wijze van voorschot 4 ton is uitgekeerd. Spr. verwacht nog 1 ton van het Rijk, zodat de N.V. zelf 1.5 ton zal moeten zien te krijgen door lenen of iets dergelijks. Be halve schadeherstel, komt er uit breiding, die meer waterlevering toelaat. Wat het fonds betreft, her innert spr. er aan, dat dit op aan drang van wijlen dhr. v. d. Weijde tot stand is gekomen bij de oprich ting der N.V., maar door de vele aansluitingen als zodanig geen dienst bëhoefde te doen, evenmin als hét statuair reservefonds ad f 169.830, waarvan ook in de loop der jaren een deel in het bedrijf wer,d gestoken, al-staat het laatste nog voor het oorspronkelijke op de balans. De heer Baas (Kerkwerve) oefent critiek uit op de stijl van het jaar verslag, dat op verscheidene plaat sen zeer onduidelijk is en tot mis verstand en niet-begrijpen aanlei ding kan geven, o.a. op de bladz. 2, 3, 4, 5, 6, 7, 11 en 16. De voor zitter geeft dit toe, maar meent dat een ieder de bedoeling wel zal hebben begrepen. De directeur geeft enkele toelichtingen, waarbij hij o.m. opmerkt, dat het maken van een ontwerp vlugger gaat dan dat van een bestek en tekening en dat de levertijd der materialen lang is. De heer Baas spreekt de hoop uit, dat de R. v.B. het volgend jaar het verslag eerst consciëntieus zal nazien, alvorens het rond te zenden. De heer Dekker (Brouwershaven) informeert naar de druk op; de brandkranen. De directeur deelt mede dat deze voor het gehele eiland op plm. 35 kub. meter komt (dus voor Zierikzee gelijk blijft en voor de duindorpen lager wordt), wat voldoende is. De kranen mogen wel gebruikt worden, maar er moet rekening worden gehouden met buisbreuken. De heer Vermeulen komt nog eens terug op het Afschrijvings fonds en dankt voor de toelichting, doch spr. komt er tegen op dat het verlies over 1947 ad f 38.298,86 er niet uit afgeschreven wordt, wat bij een particulieA N.V. zeker zou ge beuren. Nu mem het in de verschil lende gemeenterekeningen verwerkt worden, in een tijd die uitermate moeilijk is. Daarom stelt spr. voor dit verlies niet af te wentelen op de gemeenten-aandeelhouders, maar af te schrijven van dit fonds. Is het niet voldoende, dan kan alsnog een lening worden aangegaan tot dat bedrag. Er komt dan evenwel een zuivere toestand, waarbij het nor male leningsbedrag wordt verkre gen. De voorzitter wijst er op, dat het verlies in werkelijkheid groter is, maar dat een deej. ervan op de bouwrekening drukt. De R. v. B. heeft deze kwestie uitvoerig be keken en getracht machtiging van de miniser te verkrijgen om het Reservefonds aan te spreken voor het verlies, welke niet is verleend, daar het hier een normaal verlies door de tijdsomstandigheden betreft. De gemeenten hebben zich contrac- ueel verbonden en zich garant ge steld voor de aflossingen en rente betaling. G. S. hadden er ook geen bezwaar egen als de gemeentebe grotingen hiermede belast werden. Nu kan nog geen tariefsverhoging ingevoerd worden, daar de voorzie ning nog niet normaal is. De enigste oplossing is, dat ook -voor 1948 en het le kwartaal 1949 de gemeenten het verlies voor hun rekening ne men. Zij kunnen het bovendien ver halen op het Rijk, via de Commissie Schadevergoeding aan publiekrech terlijke lichamen. De heer Vermeulen verklaart niet voldaan te zijn en handhaaft zijn voorstel. Wordt het niet goed gekeurd, dan kan men weer zien. De voorzitter ontraadt het voorstel ten sterkste, daar de N.V. bij aan neming ervan, geld zou moeten leiden, wat rente en aflossing medebrengt en dit de moeilijk heden nog groter maakt. Zoals de R. v. B. het voorstelt kost het de gemeenten niets en de N.V. niets, maar dan zou het de gemeen ten niets kosten en de N.V. wel. De heer Van Citters (Burgh) meent dat de gemeenten het wel van het fonds kunnen terugkrijgen, doch de N.V. niet, wat de voorzitter beaamt. Er volgt nog een uitvoerige discussie over het voorstel-Vermeulen, waar aan, behalve de voorsteller en de voorzitter, de heren Van Citters, Zeijler (Oosterland), Baas en Kuy- per (Ouwerkerk) deelnemen. Ten slotte trekt de heer Vermeulen zijn' voorstel in, onder het voorbehoud van het recht om het volgende jaar, wanneer gebleken is dat de gemeenten al of niet het aandeel- verlies uitgekeerd krijgen, op deze zaak terug te komen, Spr. wijst ech ter op het grote verschil dat er be staat tussen het verdelen van het verlies, volgens het aantal aandelen per gemeente (overeenkomstig de Statuten) èn gebaseerd op het aan tal inwoners, b.v. per 1 Januari '47. Het laatste zou hij billijker vinden, daar het inwonertal van verschil lende gemeenten aanzienlijk gewij zigd is sinds de oprichting der N.V., wat b.v. voor Dreischor ruim f 300 verschil zou uitmaken. De voorzitter verwijst naar het garantie-contract en geeft als enige oplossing aan: verkoop van aandelen aan een andere ge meente. Over tien jaar zal z.i. de heer Vermeulen wel anders praten. De Balans- en Winst- en Verlies rekening worden hierna m.a.s. on veranderd vastgesteld. Het voorstel tot verplichte af schrijving op de bezittingen ad f 15.998,82 en dat tot extra afschrij ving van f 33.986,95, worden m.a.s. aangenomen. Afscheid W. G. Boot Dan komt aan de orde de benoe ming van twee leden van de Raad van Beheer, wegens periodieke af treding van de heren W. G. Boot en W. v. d. Berg Dz. De voorzitter zegt tot zijn spijt te moeten mede delen, dat de heer Boot zich niet meer beschikbaar stelt. Spr. dankt hem hartelijk voor al hetgeen hij aJs secretaris in het belang van de N.V. lange jaren heeft gedaan en hoopt dat hij de Waterleiding-Mij. niet uit het oog zal verliezen. De heer Boot dankt de voorzitter voor zijn woor den van waardering en merkt op dat er voor hem, zo goed als voor ieder ander, een tijd van gaan is. Met genoegen heeft spr. altijd voor de N.V. werkzaam geweest en hij dankt alle heren voor de vriend schap en welwillendheid al die ja ren hem betoond, om te eindigen met het uitspreken van de hoop dat het allen goed moge gaan (applaus). Mr. du Croo (Zierikzee) beveelt in deze vacature Jhr. Mr. J. Schuurbeque Boeije aan, als zijnde burgemeester van de grootste aan gesloten gemeente. De heer Van Klinken (Nieuwerkerk) beveelt burgemeester Van Eeten aan. Bij de eerste stemming verkrijgen de heren Jhr. Schuurbeque Boeije 16 St., A. H. Vermeulen 15 St., A. A. van Eeten 10 St., Jhr. A. van Citters 7 St., W. Baas en G. A. Haringman 3 st., Mr. C. J. B. du Croo en A. J. de Bruijn -1 st. Bij de 2e vrije stem ming: Jhr. Schuurbeque Boeije 21 st., A. H. Vermeulen 18 St., A. A. van Eeten- 14 st., W. Baas 3 st. en G. A. Haringman 2 st. Bij de her stemming tussen de twee eerstge- noemden wordt Jhr. Schuurbepue Boeije gekozen met 29 stemmen, tegen 28 op de heer Vermeulen en 1 blanco. De heer v. d. Berg wordt herkozen met 55 st., tegen 2 op de heer Van Eeten en 1 op de heer Vermeulen. Onder dankzegging voor het vertrouwen neemt de heer v. d. Berg zijn herbenoeming aan. Tariefverhoging Dan komt aan de orde een voor stel van de R. v. B., om met ingang van de eerste dag van het kwartaal volgende op dat waarin het bedrijf weer normaal functioneert, de ta rieven te verhogen met 25 of zoveel minder als door de Prijs- beheersing zal worden bepaald. De heer de Bruine (Haamstede) komt in een uitvoerig betoog tegen deze verhoging op. Spr. acht dit voorbeeld van prijsverhoging in de ze tijd verkeerd en ook niet ver standig, al gaat de verhoging mis schien 1 April 1949 pas in. Het jaar 1947 toonde een stijging der ont vangsten en z.i. zal deze zich voort zetten, vooral wegens de nieuw bouw, die nieuwe aansluitingen geeft, waardoor in de toekomst het verlies gedekt zal kunnen worden. Wordt het tarief verhoogd, dan is de kans groot dat het waterverbruik vermindert en b.v. verschillende be drijven zullen aarzelen met aanslui ten. Men kan beter de normale groei afwachten en zien hoelang het duurt eer het verlies wegge werkt is. Ook moet worden afge wacht welke verhoging de Prijs- beheersing toestaat. De voorzitter antwoordt hierop, dat de R. v. B. door de nood gedwongen met dit voorstel komt en herinnert aan het advies van de heer Kruis in 1946. Nu keuren G. S. het nog goed dat het aandeel der gemeenten in de tekorten op de begroting worden gebracht, maar als alles normaal functionneert niet meer. Inderdaad acht spr .het mogelijk dat het wa terverbruik afneemt, maar het is toch ook zo dat de mensen de wa terleiding qiet willen missen. Spr. acht, het billijker dat de mensen die het water gebruiken, moeten betalen, dan dat hét op de ge meenten komt te drukken en dus ook niet-aangeslotenen helpen mee betalen. Als de verhoging lager kan zijn dan 25 dan past de R. v. B. die natuurlijk toe en als in de toe komst verlaging mogelijk wordt, volgt een voorstel hiertoe ook. In de loop der jaren zijn de tarieven al 25 lager geworden dan in het begin, dus komt men nu weer op het oorspronkelijke peil. De R. v. B. acht dit de beste oplossing en mis schien is het maar voor korte tijd. De heer de Bruine verklaart zich wel dankbaar, maar niet voldaan en heeft niet de moed om voor te stemmen. In stemming gebracht wordt het voorstel aangenomen met 4513 stemmen. Tegen stemden de heren Goudzwaard (Bruinisse), van der Klooster (Burgh), Vermeulen (Drei schor), Klaasse (Dreischor) en de Bruine (Haamstede). Punt 7 der agenda bevat ingevolge art. 22III der Statuten; de benoe ming van een persoon die bij ont stentenis of belet van de gehele Raad van Beheer deze tijdelijk ver vangt. De voorzitter legt uit dat dit tot heden de burgemeester van Zie rikzee was, doch daar deze nu lid van de R. v. B. is geworden, stelt hij voor de gemeente-secretaris van Zierikzee als zodanig te benoemen. De heer Baas zou liever de loco burgemeester van Zierikzee willen benoemd zien. Z.h.s. verenigt de vergadering zich met dit voorstel. Bij de rondvraag vestigt de heer Goudzwaard de Vrijdag 30 Juli. HILVERSUM I (301 M.) 7 nieuws; 7.15 gymin.; 7.30 reveille 7.45 wiotoird votqr de dag; 8 nieuws; 8.15 gewijdie muziek; 8.30 ochtend- concert; 9 kinderkoor; 9.15 voor de jonge zieken; 9.30 opgewekte moirgenklanketn; 9.55 Busch-kwarfet 10.30 morgendienst; 11 gram).; 11-30 viool eni piano; 12 gram.; 12.25 Buseh strijkorkest; 12.30 weerover- zicht; 12.33 vervolg 12; 25; 1 nieuws; I.15 pianoduo; 1.45 gram.; 2.20 van oude en nieuwe schrijvers; 2-40 gram.; 3.30 zang en piano; 4 voor dracht; 4.20 orkest Kostelanetz4.50 gram.; 5.15 elavecim|bel5.30 dubbel vier; '5.45 Olympische spelen;; 6 Nied. bijbelgenootschap; 6.15 gram.; 6.30 Ned, strijdkrachten; 7 nieuws 7.15 klanken van Ameland; 7,45 C. M.B-kwartier; 8 [nieuws.; 8.05 pro gramma-proloog; 8.15 Concertge bouw-orkest; 9.15 Amerikanen en wij; 9.35 orgelconcert10.15 Negro spirituals; 10.30 Olympische spelen; 11 nieuws; 11,15 avomdo,verdenking II.30—12 instrumentale soli. HILVERSUM II (415 M.) 7 nieuwls; 7.15 gram.; 7.20 Olym pisch nieuwls7.45 gram!.; 8 nieuws 8.15 strijdlied; 8.18 gram-; 8.50 voor de huisvrouw; 9 gram.; 9.30 water standen; 9.35 gram.; 10 morgenwij ding; 10.20 gram.; 10-30 voor de vrouW; 10.45 pianorecital; 11.05 voordracht; 11.30 gram.; 12 ope- retteconoert;; 12.27 weerpr aatje; 12.30 Olympisch nieuws; 12.45gram. 1 nieuws; 1.15 ensemble Ja Bos; 1.45 gram.; 2 kooikpraatje2.20 kar merorkest; 3 boekenschouw; 3.20 gram.4 graimi.4.30 vaeantietijd; 5 filmland; 5.20 wij en de muziek; 6 nieuw»; 6.15 felicitaties; 6.40 Hai- waiainliederen7 denk om de bocht 7.15 Nederland op zee; 7.22 appèl; 7.30 wat is zonde? 7.50 tien voor a)bhtt;> 8 nieuws; 8 05 viool en piano 8.30 lezing; 9 verzoekplaten 9.30 de Diucdalf; 9.50 oip vleug'ten van mu ziek; 10 buitenlands weekoverzicht; 10.15 gram.; 10.40 avondwijding; 11 nieuw»; 11,1512 gram. aandacht op de kraan op de Noord- dijk te Bruinisse, bij Gebr. Geluk, waar een gevaarlijke toestand ont staan is. De directeurantwoordt dat het onderhoud hiervan bij de heer P. L. Krepel berust en dat de ge meente zich tot deze moet wenden. De heer van Citters vestigt er de aandacht op dat de duinen droger worden, evenals in andere provin ciën, en zou minder water er aan onttrokken willen zien. De voorzit ter antwoordt dat er vroeger al eens een onderzoek naar is gedaan door een commissie en dat er geen sprake van is dat dit door de wa terleiding wordt veroorzaakt. De heer van Citters zegt echter niet overtuigd te zijn, doch verklaart zich accoord met een voorstel van de voorzitter, om van Rijkswege opnieuw een onderzoek te laten in stellen. De directeur deelt nog mede dat er 5 van wat er per jaar aan regen valt de ver dampte.hoeveelheid) aan water aan de duinen wordt onttrokken. Dhr. van der Klooster (Renesse) zegt dat de oorzaak in de betere machi nale bemaling zit. De heer deLooze (R. v. B.) legt er de nadruk op dat het hier een dieptewaterleiding is en geen oppervlaktewaterleiding. De heer de Bruine meent dat men zich tot het Waterschap „Schou wen" en de „Wester- en Oosteren- ban"-polders moet wenden, met verzoek de waterafvoer wat op te houden. Op verzoek van de heer Zeijler geef de directeur nog enkele in lichtingen over de toekomst, waar uit o.m. blijkt, dat Duiveland spoe dig meer water zal krijgen, maar dat veel afhangt van de levering der materialen e.d. Ongeveer April 1949 hoopt men alles weer normaal te laten functioneren. Daar verder niemand meer het woord verlangt sluit de voorzitter hierop, met een woord van dank voor de tegenwoordigheid en de' besprekingen, de vergadering.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 2