ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE i WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 WERELDNIEUWS De geallieerden gaan zich weer tot Moskou wenden Geen verbreking van het contact i DONDERDAG 29 JULI 1948 No. 15959 101e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3.—. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: Schuitthaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Oehtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN 12 cent per man. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 mtm. (4 regels) f 1.— per stuk. Zeer binnenkort zullen de diplo maten va|n Engeland, Frankrijk en Amerika een bezoek brengen aan Mototof, om benil de npta's hunner respectievelijke regeringen te doen toekomen. Deze nota's zijn die ant woorden iop de onbevredigende Rus sische voorstellen van enige we ken geleden. De diplomaten zullen een krachtig geluid, laten horen, maar zullen niet definitief het con tact verbreken. De deur voor ver dere onderhandelingen moet open blijven'. Zij zullen de nota's van comimlantaar voorzien en van Russi sche zijde gestelde vragen beant woorden. Deze ongewone gang van zaken bewijst weer overduidelijk, dat de geallieerden geen middel on beproefd, willen laten, de sfeer zo goed, mqgelijk te ihouden, in zo verre daar nog sprake van kan zijn. Vandiaag zal Bevin weer een ver klaring afleggen in het Lagerhuis over de Berlijnse crisis. De minis ter heeft ar zelfs zijn vaoantie aain gegeven. De vaoantie vormt trou wens in diplomatieke Engelse krin gen nogal een probleem. De imleeste ministers houden zich op in de buurt van Londen, terwijl ook maat regelen zijln genomen, het Lager-, huis, dat Vrijdag o,p reces gaat za spoedig mogelijk te kunnen oproe pen, indien de ontwikkeling van de situatie plotseling een ongunstige wiendimg zou nemen. Volgens Fran se berichten zouden de Westelijke piogend,heden' willen aansturen op ,een viermogendihedenconferentie. Dit verlangen zou ook in die nota's aan Moskou tot uitdrukking zijln gebracht. Het nieuwe Franse kabinet Met meerderheid van stemknen heeft de Franse Nationale vergade ring bet nieuwe kabinet van André Marie aanvaard,. Er weridi geen mo tie van vertrouwen gesteld, en de Gaullisten onthielden zich van stem ming. Wel werd, van ©omimuinistisöhie zijde geïnformeerd naar de te vol gen politieke gedragslijn van de nieuwe regering. Over en weer vie len nog de nodige verwijten. De communistische oud,-minister Biilloux verweet Paul Reynaud, -en de yioe- premier Blulmi, dat zij, schuldig wa ren aan de ondergang van Frankrijk in 1940. Marie wist echter met de nodige Franse geestigheid en listig heid, de gemoedieren te sussen. De formateur weigerde in te gaan op het door de communisten verlangde. Hij achtte toet niet nooidzakelijlk thaiis reedis in te gaan op beleids- kwiesties, die later eerst aan de or de dienen te komen. Over toet alge meen was de stemming in de Natio nale vergadering gunstig voor Ma rie, die zijn moeizaam werk dan toch eindelijk met succes bekroond ziet. Door de veelvuldigheid lijken Franse kabinetswisselingen niet zo belangrijk meer. Zij zijln het even wel in hoge mate. Frankrijk is altijd nog het proefkonijn vooir Moskou. De communisten zullen altijd, een latent gevaar blijven in het land van Marianne. Door die voortduren de regeringswisselingen ontstaat •een sfeer van onzekerheid, en on verschilligheid, waarvan de -lilnks- extreme groepen altijd, weer willen profiteren. Des te meer is toet te hopen, dat de regering Marie een lang leven is beschoren. Ernstige ontploffing in Italië Bij een explosie van een muniitie- opslagptaals bij Bolzano in Italië zijn ten minste tien personen ge dood. Ongeveer zestig ton munitiestof- fen explodeerden. Volgens een plaatselijk nieuwsblad, beeft ©en door militaire autoriteiten ingesteld onderzoek tot de conclusie geleid, dat de 'Ontploffing niet te wijtan is aan sabotage. Andere munitiedepots die zich in dezelfde plaats bevonden, bleven in tact. Volksstemming over de^ Belgische koningskwestie De Katholieke fracties van deBel- gisdhe Kamer en Senaat hebben doior middel van een comlmuniqué aan de pers een dringend beroep gedaan op alle partijen om het principe van een volksstemming over de ko ningskwestie te onderschrijven. Zij hebben toet Katholieke partij bureau opdrabht gegeven zo spoe dig mogelijk een voorstel vopr een volksstemming op te stellen dot ter behandeling aam Kamer en Senaat zal worden voorgelegd1. Daar de Belgische socialistisch© partij een plebisciet strijdig acht met de Belgische grondwet en zelfs heeft laten weten dot zij een alge mene werkstaking zou uitroepen in dien de Katholieke volkspartij- met alle gewield, de terugkeer van ko ning Leopold, zou willen doior drij ven, zal dit besluit van de Katho lieke fracties waarschijnlijk leiden tot een regeringscrisis. Het wets voorstel zal echter vermoedelijk eerst na het reces van bet parle ment, dus einde September, in be handeling worden genomen, zodat voorlopig noig geen verdere ont wikkeling van de kwestie te ver wachten is. Werkeloosheid te Berlijn De Russische blokkadie heeft on der andere tot gevolg, dat er 41000 Berlijners geheel en 39000 gediaelte- lijk werkloos zijn. Op de stemming ten gunste van de geallieerden schijnt d,at echter weinig invloed te hebben, want uit ©en opinie onderzoek blijkt, dat 99 pet. van de Duitsers in West-Berlijm van me ning zijn, d,at de geallieerden bet bij het rechte eind, hebben, wan neer zij wieigeren, zich door de blokkade uit de stad te laten ver. jagen. De Grondwetswijziging Bij de Tweede Kamer is inge diend een viertal ontwerpen van wet tot verandering in de Grond wet: a. teneinde een nieuwe rechts orde voor de in artikel 1 der Grondwet genoemde grondge bieden te kunnen voorbereiden en vestigen; b. strekkende tot aanvulling van de tweede afdeling van het tweede hoofdstuk met een be paling nopens het inkomen van een Koning of een Koningin, die afstand van de troon heeft gedaan; c. strekkende tot invoering van het instituut van staatssecreta rissen; d. strekkende tot aanvulling van het tiende hoofdstuk met een regeling nopens de mogelijk heid van overgang van grond wettelijke bevoegdheden van organen van burgerlijk gezag op andere organen van burger lijk gezag. Het bezoek van H.M. de Koningin aan Sluis Begunstigd door schitterend zomer weer bracht H. M. de Koningin Dinsdag Haar voorgenomen bezoek aan Sluis, ten einde de door de studenten aangebrachte beplanting op de stadswallen aldaar te aan vaarden. Overal waar H. M. langs reed wapperden de vlaggen en werd Zij luide toegejuicht. Op verschil lende plaatsen werden bloemen aan geboden. De overdracht der beplanting ge schiedde door de heer Drijber uit Leiden, die er de nadruk op legde, dat dit geschenk twee elementen in zich verenigthet nuttige en het aesthetlsche. H. M. antwoordde, dat de gedachte, die aan dit geschenk ten grondslag ligt. Haar zeer had getroffen, evenals het geschenk zelf. Zij aanvaardde met vreugde de be planting en droeg die over aan de burgemeester van Sluis. Na de plechtigheid begaf H. M. zich weer naar Breskens. Tijdens de rit werden Haar verscheidene bloemen aangeboden. - Een aardig moment was de aanbieding te Nieuwvliet van vier pakjes Nieuwjaarswafels en enige blikjes sukerspekken, een spe ciale Nieuwvlietse lekkernij voor de Prinsesjes. Met de provinciale stoomboot „Prins Willem 1" werd de terugtocht gemaakt. Tijdens de tocht over de Schelde bood de commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot, een album aan, waarin foto's zijn samengebracht van de runderen, die door H.M. destijds aan de Wal- cherse boeren zijn geschonken. Zij toonde er zich zeer erkentelijk voor en sprak haar grote tevredenheid uit over het verloop van. de dag. Met de speciale trein vertrok H.M. van Vlisslngen naar den Haag. Herderlijke salto Een predikant in Friesland over kwam dezer dagen een eigenaardig ongeval. Tijdens zijn preek sloeg hij zo hard op de kanselbijbel dat de lessenaar bezweek en neerstortte. De vurige spreker, die zijn evenwicht niet langer kon bewaren, volgde met de rest van het spreekgestoelte wel dra dezelfde weg. Geneeskundige hulp was gelukkig spoedig aanwezig Geduld is de sleutel tot wel slagen. WEERBERICHT Verwachting tot die avond van 29 Juli: Heldere naicht met weinig wind, overdag zeer warm en zon nig weer met een kleine kans op versprei die warmte-onweders in het Zuiden des lands, zwakke tot ma tige wind,, hoofdzakelijk uit Oos telijke richting. 2.9. Zon op 4.57, ondier 20.35. Maan op 23.29, ondier 13.59- die de gebroken pols van de vurige prediker verbond. Of deze zijn pre dikatie heeft voortgezet, meldt de geschiedenis niet. De prijzen van peulvruchten Van 23 Juli 1948 af mogen aan consumenten ten hoogste de vol gende prijzen voor peulvruchten worden berekendgroefie erwten 50 cent per kg., spliterwten 62 cent per kg., schokkers 56 cent per kg, en bruine bonen 78 cent per kg. Gescheurde jas werd inbrekers noodlottig De rijkspolitie uit Achtkarspelen in Friesland heeft dezer dagen een goede vangst gedaan, toen zij vier jongemannen uit Eestrum arresteerde. Reeds enige tijd bestond het ver moeden, dat het viertal wel iets meer afwist van een groot aantal diefstallen, welke de laatste tijd in Friesland zijn gepleegd. Bij een van de inbraken vonfd de politie een stukje van een jas, dat achter een spijker was blijven haken. Bij het onderzoek bleek, dat het stukje precies paste in de jas van een van de inbrekers. Zij hebben behalve heel wat pluimvee onder meer ook honderdtien fietsen gestolen. Slachtoffers van gas Toen Zondagmorgen de heer van I. aan de ouderlijke woning te Tilburg belde kreeg hij geen gehoor. Nadat hij zich toegang tot de woning had verschaft vond hij zijn bejaarde onders levenloos op bed liggen. De gasslang van een comfoor, die veel te kort was. bleek van de gasleiding te zijn afgegleden, zodat het gas ge ruime tijd in het huis was binnenge stroomd en de 83-jarige heer van I. en zijn 81-jarige echtgenote aldus de de verstikkingsdood hadden gevonden Een Amerikaans radiostation te Manilla heeft een bericht lopgevah- getn van het Nederlandse passa. gierssehip' „Ruys" vain die K-P.M., w!aarin die in de buurt zijndie sche pen wordt verzocht uit te kijken naar een vermiste passagier. Het schip bevindt zich ongeveer halver, wiege tussen Saigon en Manilla. Otto Skorzany, die tijdens de oorlog Benito Mussolini uiit zijn ge vangenschap heeft ontvoerd, is uit een Duits gevangenenkamp ontsnapt De 40-jarige Italiaan Gamti, is in 12 u. ien 25 min. het yKanaal oiver- igezwommlein van de F ranse kust naar Dover, waar hij uitgeput aankwam.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1