ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 De vorming van de staat West-Duitsland nadert haar voltooiing Ontwikkeling in gunstige banen WOENSDAG 28 JULI 1948 N®. 15958 101e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3.Losse nummers 10 oent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: Schuit ha ven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobetetraat A 171. Telef. 32 Uitg.N.V. Drukkerij v/h. Lakenman, Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per man. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1.— per stuk. WERELDNIEUWS De Sovjet-pers is weinig ingeno men met het feit, dat de autori teiten van West-Duitsland hun aan vankelijk verzet tegen de vorming van een West-Duitse staat hebben laten varen. Volgens het in de Sov jet-sector verschijnende blad „Der Morgen", is het Dr. Fritz Reuter, de gekozen burgemeester van Ber lijn geweest, die verleden week te Rudesheim de minister-presiden ten van de Westelijke zones er toe heeft overgehaald, hun oorspronke lijk verzet tegen de vorming van een West-Duitse staat op te geven. Hoe het zij, in Frankfort hebben de drie geallieerde opperbevelheb bers elkaar en de Duitse vertegen woordigers ontmoet. De vorming van de West-Duitse staat vormde het onderwerp van gesprek. Voor de besprekingen werd de Londense overeenkomst als basis aangehou den en thans kan worden gemeld, dat overeenstemming werd bereikt. De reeks van onderhandelingen is met de bijeenkomst te Frankfort afgesloten en niéts staat de defi nitieve vorming van de nieuwe staat nu meer in de weg. Want reeds met ingang van. gisteren werden de gemaakte overeenkomsten van kracht. De daad is nu aan de Duit sers, die zo spoedig mogelijk zullen overgaan tot de- vorming van een constituerende vergadering. Het werk van de constituerende verga dering zal in eerste instantie het opstellen van een grondwet zijn. Een en ander kan nog voor Sep tember zijn beslag krijgen. Het stemt tot voldoening, dat de Duitse autoriteiten in de Westelijke be zettingszones hun bezwaren hebben opgegeven. Steeds was er bij hen een zekere angst te bespeuren be slissingen van zulk een draagwijdte te nemen. Zeker kan toch worden gezegd, dat de vorming van de West-Duitse staat, het voormalige Duitse Rijk in twee delen splitst. Stopzetting verkeer naar het Oosten Voor. hei ingaande en uitgaande treinverkeer van de Sovjet-zone van Duitsland, hebben de Ameri kaanse en Britse autoriteiten hun respectievelijke zones gesloten. Deze maatregel moet worden gezien, als een tegenzet op de blokkade van Berlijn. De instanties gebruiken evenwel de „technische moeilijkhe den" als motief voor de genomen maatregel. Generaal Clay, terugge keerd van zijn informatieve reis naar Washington, heeft verklaard Veroordelingen door Sovjet autoriteiten Volgens Dena, d;at 'het Sowjét- Russische informatiebureau aanhaalt zijn zestien leden van een illegale groep diOiO|r een Sow'j et-Russisch mi litair tribunaal veroordeeld tQt 25 jaar gevangenisstraf en vijf anderen tot mindere gevangenisstraffen. De groep zou vorig jaar gevormd: zijin „op order van een buitenlandse ge heime dienst" en v oornamjelij kin de zönegrensgebiediein en Sachsen-An- halt geopereerd hebban. De organi sator, Gümther Franke, zou in 1945 ©en opleiding ontvangen hebben iin Halberstadt. dat de gealieerden wel bereid zou den zijn concessies te doen t.a.v. de munthervorming, als de Russen de blokkade gingen opheffen. Zou dit gebeuren, dan was de dwangpositie, waarin de Westelijke mogendheden zijn gebracht, opgeheven en kon er sprake zijn van een viermogend- hedenconferentie. Volgens generaal Clay is het ar senaal van diplomatieke middelen tot oplossing van de kwestie, nog niet uitgeput. Eerst wanneer dat het geval is, zullen „andere maatrege len" worden genomen. Uit Berlijn komt nog het merk waardig bericht, dat de gemeente raad van Berlijn de Berlijnse poli- tie-chef, Paul Markgraf, heef ont slagen. Markgraf werd in 1945 door de Russen benoemd. Hij werd ge vangen genomen bij Stalingrad en opgeleid voor zijn baan door de Russen. Vanzelfsprekend aanvaar den de Sovjet-autoriteiten het ont slag van Markgraf niet. Te Londen is men bevreesd, dat het ontslag aanleiding zal geven tot nieuwe moeilijkheden. De strijd in Palestina De Irgoien, die zich enige tijdl ge leden beeft verzoend' met de rege ring vain Israël, beeft diaair alwéér spijt van. Er is inu bekend» gemaakt, dat de Irgoe® de regering niet lan ger zal erkennen. Alleen bet feit, jd,at bet land in oorlog is, w'eer- ihoudit de Ir go-en lervan, met de wa penen »op te treden tegen de Haga- nab, bet leger van Israël. Een Waarnemer vain de Uno beeft aan graaf B-eirmadotte gemeld', dat Joiodse vliegtuigen 'en infanterie bet bestand bebben geschonden door drie Arabische dorpen aan de Weg van Haifa inaar Tel-Aviv aan te vallen. Te Haifa, waar Joden en Arabie ren gezamenlijk voor het wtelzijin van hum stad. Werken, beeft Bernd- idotte een bezoek gebracht aan de burgemeester. Hij zou van Haifa graag zijn hoiofdkwartier maken, want het is gemakkelijk te berei ken voor die waarnemers. D eze wor den nu ingedeeld i;n groepjes, waar in Belgen, Amerikanen en Fransen gelijkelijk vertegenwbord.igdl zullen zijn, om een onpartijdig oordeel te verzekeren. De regering van Israël beeft het Joodse nieuwe gedeelte vain Jeruza lem tot dioor Israël bezet gebied' verklaard, en de ongeveer honderd duizend' bewoners van dit gedeelte onder een militaire gouverneur ge plaatst. De Prawda meldt Het congres van de 'Zuidslaviscbe communistische partij te Belgrado, „werd voorbereid en wordt gehou" dien iin een atmosfeer van hevige terreur", aldus meldt de correspon dent van de „Prawda" te Belgrado aan zijn krant. Het blad, vervolgt: „Het congres wordt gehouden in een gebouw1, dat omgeven is door mi litairen en luchtafweergeschut, waar bij' ook gevechtsvliegtuigen rond vliegen. Deze terroristische metho- dien zijn bepaald 'bedoeld om de partij-massa's vrees in te boezelmlen em de afgevaardigden te dwingen blindelings te stemmen voor alles wat doior de leiding van de partij wordt gedicteerd'". Oliewinning; op Nieuw-Guinea In bet begin van het volgend jaar zal een nieuw' oliewininings- gefoied; in Indië gaan produceren. De voorbereidingen in bet Vogel- kopgebiedi op Nieuw-Guinea zijn nu zover gevorderd, dat over ruim een half jaar met de moirjmiale productie zal kunnen worden begoinnen. Duitse piloten als trainers voor Sovjetrussen Volgens de »onider Britse controle verschijnende „Telegraf" worden Duitse piloten, en in bet bijzonder, zij, die bekend zijn met straalvlieg tuigen, gebruikt om Sowjet-Russi- 'sche leerlingvliegers te trainen. Alle Duitse vliegers, die sedert 1946 uit krijgsgevangenschap zijin ontslagen, zijn volgenis de „Telegraf" door de Sowjets op lijsten ingeschreven, o.a. It .-kolonel Kurt Bühliugem, de voor malige commandant van het beken de Duitse 'eskader „Richthofen". Vrede, maar nog geen ontwapening Na twee jaren van vruchteloze debatten heeft dé Uno haar po gingen om een plan iop te stelen voor algemeae ontwapening, op gegeven1. De werkcOTntai'issie van de com missie voor de ontwapening beeft met negen tegen twee stemmen (So'wjet-Unie en Oekraïne stemden tegen) vastgesteld,, dat 'het' g|een zin had bet werk voort te zetten. De werkcommiissie zal rapport uit brengen aan de ontwlapeningscam- missie 'en deze zal op haar beurt Scherpe Woorden geven een I ogenblikkelijke voldoening en I j een lainig naberouw. j WEERBERICHT Verwachting tot de avond' van 28 Juli;: Heldere nacht met weinig wind, overdag zeer warm en zonnig weer, maar met een kleine kanis op 'enkele verspreide warmte-onweders, in betZuiden van ons land matige wiindi hoofdzakelijk uit Oostelijke richting. 28. Zon op 4.55, onder 20.37. Maan op 2315, Onder 12.44. Laatste kwartier 29 Juli. de Algemene vergadering medede ling doen van bet falen der po gingen: Aanvallen op Nederl. posten In Midden-Java zijn dezer dagen weer enkele aanvallen gediaan op Nederlandse posten. Bij Dadap-Ajam ten Oosten1 van Salatiga wierden de Nederlandse militairen, door de be volking gewaarschuwd, zodat de po ging om de post te verrassen mis lukte. Op hetzelfde tijdstip wierd eveneens een aanval gedaan op ieen even Zuidelijker gelegen post Re- hosari. De bende was evenals de andere bewapend' met mortieren en automatische vuurwapens. Bij' het terugtrekken over de demarcatielijn bebben de terroristen nog een brug in brandi gestoken. Dir. Beel heeft de buitengewone zitting van de Staten Generaal Dins dagmiddag geopend1. Over bet jaar 1947 boekte de Utrechtse jaaTbeurs een verlies van f 40.281. Het totaal verliessaldo van vorige jaren' steeg daardoor tot f 235.654. Zaterdagmorgen is H. M.'s ..van Kinsbergen' uit Aberdeen in den Helder aangekomen met aan boord het stoffelijk overschot van de bij het vliegongeluk met de Mitcfrellbommenwerper in Schotland omge komen bemanning. De met de Nederlandse vlag gedekte kisten werden door onderofficieren en matrozen van boord gedragen langs een ere wacht van mariniers. Per vrachtauto werden de stoffelijke overschotten naar hun woonplaatsen overgebracht, waar zij met militaire eer ter aarde werden besteld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1