STAD EN PROVINCIE van andere nominale waarde kun nen worden verwisseld of inge wisseld: De Nederlandse Bank N.V. te Amsterdam, de bijbank van De Ne derlandse Bank N.V. te Rotterdam en de agentschappen van De Neder landse Bank N.V., voorzover bij het verwisselen geen kwartjes, dub beltjes, stuivers en centen zijn be trokken; De post-, post- en telegraaf-, post- telegraaf- en telefoonkantoren en de door de directeur-géneraal der P.T.T. aan te wijzen kantoren der posterijen, voorzover bij het inwis selen wel kwartjes, dubbeltjes, stui vers of centen zijn betrokken. Wat de laatste groep .kantoren betreft, zal de regeling van de da gen en uren, waarop deze kantoren zullen zijn geopend, worden getrof fen door de directeur-generaal der P.T.T. Nieuw ponnywagentje voor de Prinsesjes De drie Prinsesjes hebben Zater dag een nieuwe ponnywagen gekre gen. Het oude wagentje, dat zij kort na de bevrijding hadden gekre gen, is kapot. Daarom besloot de Utrechtse vereniging van carrosse rie- en wagenbouwers „Het Sticht" een nieuw wagentje te maken. De Prinsesjes waren natuurlijk opge togen toen het werd voorgereden en moesten direct een ritje maken. Ook Prinses Juliana en Prins Bern- hard waren verrast over het mooie geschenk. Nog geen opheffing van het woningtekort Op het congres van de Nationale Woningraad, de Bond van Woning bouwverenigingen, dat te Apel doorn is gehouden, heeft de voor zitter, de heer W. Steinmetz, zijn bewondering geuit voor hetgeen de overheid voor de materiële opbouw heeft verricht. We moeten ons ech ter realiseren, zei hij, dat ook in 1948 het woningtekort niet zal wor den ingelopen. Voor dé oorlog was de nieuwbouw 40.000 woningen per jaar, in 1948 zal het ruim 25.000 zijn. Inschakeling van montagebouw is onvermijdelijk. Voor effectieve woning-exploitatie achtte hij huur-, verhoging dringend noodzakelijk. Namens het bestuur lichtte de heer J. Bommer dit laatste toe. Wanneer er een algemene huurver hoging komt, betoogde hij, zal men rekening moeten houden met het verschil in huurpeil van woningen, die voor de oorlog en die daarna werden gebouwd, zodat niet auto matisch eenzelfde percentage voor oude en nieuwe woningen wordt vastgesteld. Van de eerste etappe der huurverhoging moet men ge bruik maken om dit 'verschil in huurpeil zoveel mogelijk recht te trekken. De heer C. J. van As, voorzitter van de commissie ter bestudering van het vraagstuk van de verkrij ging van een eigen woning op het platteland, hoopte dat de overheid de bouwspaarkassen binnen gezonde grenzen zal houden, daar zulke bouwers in de regel niet kapitaal krachtig genoeg zijn om tegensla gen op te vangen. Hij meende voorts dat de Nationale Woningraad moet bevorderen dat een behoorlijk toe zicht op het onderhoud van eigen woningen in het leven wordt ge roepen. Wetsontwerp rechtshandelin gen landbouwgronden De Regering heeft enkele weken geleden een wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend, dat be trekking heeft op enkele „rechts handelingen" ten aanzien van land bouwgronden. Die rechtshandelin gen betreffen verkoop, ruil en schenking. Het wetsontwerp heeft drieërlei doel. Ten eerste beoogt het de ver koop (en ruil en schenking) van grond dienstbaar te maken aan een betere verkaveling en een betere verdeling van de grond over de be drijven: ordening dus. Ten tweede bevat het bepalingen omtrent de prijs van de grond en ten derde wil het bij verkoop van grond een zeker voorkeursrecht geven aan de zittende pachter. Het is een wetsontwerp, dat een definitieve breuk inleidt met ver ouderde principes. Ontwerp-constitutie voor Nederlandse Antillen De commissie ter bestudering van de status van Aruba in het nieuwe koninkrijk, heeft voor de Neder landse Antillen een constitutie ont worpen, die door alle leden een stemmig werd aangenomen. Voor gesteld wordt, dat de „Verenigde Nederlandse Antillen" een federa tie van zes eilanden zullen zijn, waarvan elk eiland wordt bestuurd door een gouverneur, een volksver tegenwoordiging en een college van gedeputeerden. De gemeenschappe lijke aangelegenheden in het toe komstig „Verenigd Koninkrijk" zul len worden behartigd door het be stuur van de Verenigde Antillen, bestaande uit de federale raad en een bestuursraad. Nederland zal vertegenwoordigd worden door een krooncommissaris. De voorzitter van de commissie, Prof. Van Poelje, legde er de nadruk op, dat alle par tijen zeer voldaan zijn over de voor gestelde verreikende constitutie, die mogelijk de onlangs veranderde ko loniale staatsregeling zal vervangen. ZIERIKZ.EE- Het fanfarecorps „Luetor et Emengo" te Renesse (hoopt Donderdag 29 Juli aus. iin die muziektent iin het Havenpark aanvangende kWart vioioir aidht liiet volgende programma uit te voeren: 1. Calomel Bogey, maps, K. J. Alford; 2. La Victoiire, ouverture, Fr. Jak- ma Sr.; 3. Moisaique die 1'opéra Na- foudhodionosoir, M- J. H. Kessels4. Een schone Meimoirgen, fantasie, P. B. Bisselink; 5. Floits d,u Danube (Donau-Wellen), 'Wals, J- Ivanovici; 6- Vieux Camaradtes, mars, C. Teike; 7. Dams-Suite 3 delen, G. Boedijin; 8. Doiornroio-sje's Bruidsvaart, Max Rhode; 9- Annette, polka, D|. B,au- twens; 10. Le Joyieux Forgeron, mars friet zanjg, J- Boiuelhel; 11. Chainte encore dans la muit, Cairone Ferrari; 12. The Gladiators Fare-' well, mars, H. L. Blankenburg. De oliebollen- en speldijesver- koop door de Padvimdsters tan ba te van het Nationaal Huldeblijk heeft eem bedrag van f 314^811/2 opge bracht. Vijf Britten gearresteerd in Palestina Door de Irgoen Zwai Leoemie zijn vijf Engelsen gearresteerd, die verdacht werden van spionnage. Zij zijn overhandigd aan de Hagana. In het Lagerhuis deelde Hector Mc. Neill, minister van staat, mede, dat de wapenstilstandscommissie, voor wie de Engelsen werkten, geëist had dat de Joodse autoriteiten hen zouden uitleveren. De Irgoen verklaarde in een uit zending op 17 Juli, dat de Engelsen Joodse posities aan de Arabieren verraden hadden. Een geheime code van de Intelligence Service was ontdekt. Een van de gearresteerden een vroegere sergeant, gaf toe deel genomen te hebben aan de aanslag in de Ben-Yehudastraat, in Februari van dit jaar en onthuldh tevens de namen van andere deelnemers. Engeland gaat geld voorschieten Sir Stafford Cripps, de Britse kan selier, zal met Hoffman, de administra teur van het plan van Marshall, lunchen en Washington waarschijn lijk verzekeren, dat Engeland de andere landen van Europa, in het bijzonder Frankrijk, van een aan zienlijk crediet in ponden zal voor zien om daarmee Britse goederen te kunnen kopen. Hoffman is van plan een pool te vormen, waarin alle zestien landen van het plan van Marshall een gedeelte van het geld, dat zij in hun eigen valuta op een bank moeten storten als tegenwaarde voor de dollars, die zij van Amerika krijgen, hun deel moeten bijdragen. Uit die pool zullen dan bepaalde fondsen kunnen komen, die men anders niet gemakkelijk krijgt. Bij voorbeeld Nederland heeft gebrek aan Belgische francs. Nu krijgt het uit de pool een bedrag aan francs maar moet als tegenprestatie een zelfde bedrag aan guldens storten. Een ander land. dat gebrek aan guldens heeft, kan daarmee dan weer aankopen in Nederland doen. Indisch^Nieuwsblad over mislukte kabinetsformatie Het Nieuwsblad voor Sumatra schrijft in een hoofdartikel t.a.v. het falen van Dr. Beel in het uitvoeren van zijn eerste kabinetsopdracht, dat dit tot bezorgdheid t.a.v. de positie van Indonesië stemt. Het blad wijst er op, dat bij de deelstaten de onrust en het wantrouwen toe nemen, terwijl het optreden van de republiek steeds driester wordt, zo dat een krachtig en duidelijk be leid op korte termijn vereist wordt. Sluiting der Staten-Generaal Minister-President Dr. L. J. M. Beel, daartoe gemachtigd door H. K.H. de Prises-Regentes, heeft Za terdagmiddag de zitting der Staten- Generaal gesloten. De beide Kamers waren daartoe in het gebouw der Tweede Kamer in verenigde ver gadering bijeen, onder voorzitter schap van Prof. Mr. R. Kranenburg, voorzitter der Eerste Kamer. Heden (Dinsdag) middag wordt de nieuwe zitting der Staten-Generaal door de Minister-President geopend. Veel buitenlanders naar de jubileumfeesten De belangstelling van buitenlan ders voor ons land is nog nooit zo groot geweest als op dit ogenblik. Een groot aantal buitenlandse jour nalisten, radio-commentatoren en filmmensen, bevindt zich met het oog op de komende feestelijkheden in ons land. De toeloop zal, ondanks het nijpende tekort aan hotelruimte, kunnen worden opgevangen, daar de feestelijkheden niet zijn gecon centreerd in enkele plaatsen. Bo vendien gaan er meer Nederlanders met vacantie naar het buitenland. Inwisseling munten Met ingang van 1 Augustus «zijn de volgende instellingen aangewe zen als kantoren, waar munten te gen onbeperkt wettig betaalmiddel, onbeperkt wettig betaalmiddel te gen munten en munten van iedere nominale waarde, tegen munten Welkom vreemdeling De politie in de hoofdstad heeft een 5-tal jongemannen uit de Zaan dammer buurt gearresteerd, die zich in de afgelopen dagen hebben schuldig gemaakt aan» het stelen van koffers uit auto's van vreemde lingen. Deze jongens legden zich er op toe 'auto's van touristen, die in grote hotels logeren, te bespion- neren en als zij hun kans schoon zagen, door het forceren van een ruit de portieren te openen. Zij stalen dan bagage, die in de auto's was achtergelaten. Een merkwaardige bijzonderheid is, dat de politie heeft geconsta teerd, dat de jongens niet alleen grote belangstelling hadden voor de inhoud van de koffers, maar hoven- dien de koffers helemaal uit elkaar haalden, vermoedelijk in de hoop in een geheime bergplaats geld of sieraden te vinden. WESTENSCHUWEN. Eindelijk schijnt de zomer dan toch nog te kojpep, al hebben iwe er dit jaar Wel zeer lang op moeten wachten. Het was Zaterdag, doich voofral Zeen- dag, zeer druk ,aan het stratnd. Een groef aantal pensiongasten', bezoe kers van het eland afkomstig en de plaatselijke bevolking genoten1 volop van zon en zee ien verzamelden nieuwe krachten voor de taak ..die straks Weer wacht. Vooral met de autobussen van v. Oeveren en Gebr. de Jonge werden een groot aantal strandbezoekeris aangevoerd, het geen niet Weinig bijdroeg tot de levendigheid aan het strand. BURGH- Inplaats van de tradi tionele jaarvergadering in de win ter, maakte de Zangver. „Nu mlet Hope" Donderdag een reisje, dat uitstekend, bevallen is. Dies morgens RADIO-PROGRAMMA Woensdag 28 Juli. HILVERSUM I (301 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 grami.; 7.45 Iwloioirdi voor de dag; 8 nieuw's; 8-15 gram.; 9 ziekenbezoek; 9.30 gram.; 10.30 (morgendienst; 11 piano en klarinet; 11.30 gram.;1 12 Am- coratrio; 12.30 Weeroverziioht12.33 koorzang; 1 gram.; 2 Ghopin-pro- Igramimla; 2.30 voor de tuin; 3. piano en zang; 3.20 kamerorkest en solist; 3.45 gram.; 4-15 voor de jeugd'; 5.30 sans souei; 6 koorzang; 6.30 voor de strijdkrachten; 7 nieuws; 7.15' kamerkoor; 7.30 .actueel geluid; 7.451 nieuwie graimofaoinplaten; 7.5-5 koor zang; 8 inieuws; 8.05 prograiriiria- proilqog; 8.15 avondstilte; 9.15 gram. 9.20 residentie-orkest en soliste; 10 gram.; 10.30 vocaal kwartet; 10.45. avoindioverdenking; 11 nieuws; 11.15 —12 gram. HILVERSUM II (415 M.) 7 nieuwis; 7.15 gram.; 8 nieuw's 8.15 strijdlied'; 8.18 gram.; 8.50voior de huisvrouw'; 9 gram.; 9.30 water standen; 9.35 gram.; 10 morgenwij ding; 10.20 kookpraatje; 10.30 voor de vroiuW; 11 gram.; 12 weekend- orkest 12.30 weerpraatje; 12.33 voor het platteland,; 12.38 duo de Raaff- Sehutte; 1 nieuiwS; 1.15 kalender; 1.20 kwartet Jan Corduwiener; 1.40 gram.; 2 gesproken portret; 2.15( gram.; 3 hoorspel; 3.35 de Regen boog; 4 laat de kinderen zingen; 4.30 gasten in de studio; 5 vragen- beantwoording; 5.18 Barcarole; 5.45 causerie; 6 nieuwte; 6.15 Varia; 6.20 Vindioboina ScIhramimeTm; 6.50 piano duo; 7 het regeringsjjufoileuim van H.M. de Koningin; 7-15 nieuws uit Indië; 7.30 voidr de jeugd; 7.40 jeugdnieuiwS; 7.45 lezen in de bij bel; 8 nieuwis; 8.05 dingen van de dag; 8.15 harmonie-orkest; 9.45 hoor spel; 10.15 the Ramblers; 10.45 boekbespreking; 11 nieuws; 11.15— 12 gram. De doekoen in de dessa. Op Woensdag 28 Juli a.s. zal dr. A. A. M. Djelantik, lid van H.B. van Simivi, over zender Hilversum II, van 17.4518.00 uur, een radiole zing houden over bovenstaand on derwerp. Dokter Djelantik is op Bali ge boren en getogen en weet dus uit eigen ervaring te vertellen van de medische nood in de tropenlanden en over het verschil tussen de Wes terse geneeskunde en- de doekoen- practijken. werd met twice autobussen met de eerste boot aan Zijpie het eiland verlaten en de tocht dwars door Noordi-Brabant gemaakt, waarbij! aden genoten van het mooie natuur- schoion, idiat dohr het zeer mooie Weer nog beter tot zijn recht kw'am. Als eerste pleisterplaats wlerd, Ub- bergan bezoicht Waar man van '.iet mooie panorama vanaf de uitzicht toren tot ver in Duitsland,' kon zien. Vervolgens Werdi via Arnhem1 naar die Grebbeberg gerede®, terwijl ioo(k het Ouwlehalndi's dierenpark bezocht Werd- In Utrecht werd' verder g|e- pauseerdi. Over Rotterdam bereikte men (mlet de laatste boot het eiland. Voor de zoimerconoarten be staat altijd, groite belangstelling, het geen Zaterdagavond1 bleek bij1 het concert dat de Ghr. Zangver,. „Looft dien Heer" op de tent gaf. Een'zeer, talrijk publiek, waaronder wij' veel' vreemdelingen oiplmterkten, luisterde met aandacht maar de verschillende zangnumliriers, die over het geheel genomen zeer verdienstelijk Wer den uitgevoerd. HAAMSTEDE. Maakten de leer lingen der hoogste klassen van dte O- L. schop! onlangs een school reisje naar Den Haag, vorige wieek brachten die leerlingen dier laagste klassen een fijne dag door iaa® het strand van Westen-Schouwen. De heenreis' W|emd te voet afgelegd'wat

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 2