ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DE STEENKOOL-SITUATIE IN BERLIJN WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 WERELDNIEUWS De nota's der Westelijke geallieerden aan de Sovjet-Unie Amerikanen confereren te Berlijn DINSDAG 27 JULI 1948 No. 15957 101e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f- 3.Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange NobeMraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1.— per stuk. Amerika deed meer dan zijn plicht Volgens die laatste gegevens van het Amerikaanse, Ministerie van Handel en de Advies Coim'nalissie voor Vrijwillige Steun geven par ticuliere Amerikanen en instellingen mag steeds met Imlildie haind aan lan den en personen buiten Amerika. De Comlmlissie maiakte melding van bet feit dat gedurende de maand April goederen ter waande van 9.000.000 dollar wiaren verzonden naar 'het buitenland waardoor het totaal voor de maanden Januari, Februari, Maart en April op 49.200.000 w!oird,t gebradhft. In April werd, steun verleend aan verplaatste personen ter Waande van- 505.000 dollar, 5.800.000 dollar ging naar Europa en verplaatste personen aldaar en 2.500.000 dollar ging naar bezette gebieden. Deze steun werd,' o.a. verleend in d,e vorm van geld, voedsel, kle ding, mediieatmleinten, ointspannings- benodi'gdhieden, jonderwije-materiaal,- uitrustingen voor ziekenhuizen en benodigdheden voor de landbouw! en industrie. Hierbij zijn echter niet inbegre pen de grote sommlen gelds welke door Amerikaanse particulieren aan het 'buitenland, zijn besteed in de vorm van postpakketten. Evantoffin hebben de cijfers van de Advies Commissie betrekking op het geld dat door het Amerikaanse Rode Kruis in de vorm van steun en le veringen aan het buitenland', is ver strekt. Sedert het begin van de oorlog heeft het Amerikaanse Rode Kruis ongeveer 172.000.000 d.ollar steun aan het buitenland, verleend. Het komende Franse kabinet De nieuwe Franse kabinetsfor mateur André Marie, was optimi- tisch gestemd ten aanzien vaan zijn pogingen. Reeds Vrijdagavond acht te hij het waarschijnlijk, dat hij het nieuwe kabinet aan de Assemblee zou kunnen voorstellen. De grootste moeilijkheden heeft de M.R.P. hem veroorzaakt, die zich niet kon ver enigen met de te volgen financiële gedragslijn, terwijl zij geporteerd is voor handhaving van minister Bidault als minister van buitenl. zaken. Het Franse volk is langzamer hand apatisch geworden door de vele kabinetswijzigingen. Zo bestaat er voor deze nieuwe formatie dan ook weinig belangstelling buiten de officiële kring. Niettemin is de vor ming van het nieuwe kabinet voor Frankrijk van groot gewicht. De Franse republiek schommelt nog altijd op een gevaarlijk punt. Het wordt tijd, dat de weegschaal nu eindelijk eens naar de goede rich ting doorslaat. Fransen verlaten Berlijn Volgens het met Sowj et-toestem ming werkende persbureau te Ber lijn hebben 553 leden van de Franse militaire regering in Duitsland met hun gezinnen, tussen 16 en 21 Juli, Berlijn verlatèn. In het bericht wordt niet gezegd, met welke ver voersmiddelen zij naar het Westen zijn gegaan. Uitbreiding Marshall-hulp Behalve die zestien Europese lan den, zijln vqar het eerst jm die 'lijst vain hulpomtviaimgendie landen Fin- laintd, en TsjechqsloWakije genoemd, De Tsjechen krijgen eredieten voor die aankoop van Amerikaanse wla- gons. De Fipimein ontvangen 'een bê- drag van 122 misHioen gulden, in rui'l waarvoor zij hoptpulp moeten leveren. New Foundland bij Canada Het Canadese kabinet is bijeenge komen om de gevolgen te over wegen van het referendum op New Foundland, waarbij met een meer derheid van meer dan 5000 stem men is besloten, in het verband van een federatie samen te gaan met Canada. Zeer waarschijnlijk zal de Canadese regering de kolonie New Foundland als haar tiende provin cie accepteren. Nieuwe behandeling van longziekten De jonge, 25 jaar oude, Franse geleerde Pierre Banet, heeft in het centrum voor wetenschappelijk on derzoek van Marseille, een nieuwe uitvinding wereldkundig gemaakt. Het gaat hier om een toestel, dat penicillinehoudende lucht in de lon gen brengt. Dit apparaat, dat ge makkelijk hanteerbaar is, maakt een behandeling aan huis van de zieken mogelijk en betekent een revolutie in de behandeling van longziekten. Allerwege in 'de Westelijke lan den wordt overleg gepleegd Over de te verzenden no.ta's aan Moskou. Met dit doel kwamen ook' Zondag vier van Ameri'ka's voioriniaatoiste di plom artem te Berlijn samen. Hét wto ren generaal Bedell Smith, de Ame rikaanse ambassadeur in Rusland1, Lewis Douglas, d,e ambassadeur in Engeland,, Charles Boihlem^ 'hoofd van de Europese afdeling van buiten landse zaken en Robert Murphy, de politieke adviseur vian generaal Clay. Ook te Londen wordt gecon fereerd, over de nieuw© aan Rus land, te zenden nota's. Binnenkort zullen dus deze nota's worden aan geboden, waarmede een mieuwie fa se in de ontwikkeling vain de Ber- lijlnse crisis zal worden ingeluid. De Berlijtoers zijin in de gelegen heid, gesteld hun Oostelijke marleen in te leveren, in ruil voor nieuw Russisch geld, dart de 'enig juiste geldsoort zal moeten w'orden, al thans volgens de zienswijze van Moskou. Voor een waarde van vijf tig gulden wordt in eerste instantie uitgereikt. De zwarte markt inite» nesseerdie zich ook voor het nieuwe geld,, wamt enkele uren na de uit gifte Was het reeds op de zwarte markt in circulatie. Melding Wordt gemaakt van tWee vliegtuigongeluk ken boven de luchtcoriridor. Zo wel een Brits als een Amerikaans toestel zijin verongelukt. De piloten van, het Amerikaanse toestel zijn gedood, die van het Engelse vlieg tuig konden zich in veiligheid stel len. Bidault minister af Die sensatie v.an het nieuw© Fran se kabinet is ongetwijfeld,, dat Geor ges Bidault in dit kabinet geetn plaats zal hebben. Bidault Werd! al gemeen als die onmisbare man be schouwd, en was sindls 1944 minis ter van buitenlandse zaken. Bidault overleefd© vele regeringswisselin gen, maar is nu, toch zelf aan d© kant gezet. Schuman is 'iin Zijn plaats benoemd,. Het lijkt niet Waar schijnlijk dat door deze mutatie de Franse buitenlandse politiek een drastische Wijziging zal ondergaan, Söhumain zal zeker nog sterker d,an zijn voorganger koers Engeland varen. Schuman wordt algemeen aange merkt als een moeilijk te beïnvloe den man, die zeker een zelfstandige -politiek zal voeren. Met die regering Marie hebben de radicalen weer zitting in het kabinet gekregen. Al gemeen is im:en. van mening, diat hiermede het anti-Gaullistische front is versterkt. Hopelijk is de nieuwe legering een lang leven beschoren. Teveel heeft Frankrijk reeds gete- diem onder de voortdurende, kabi netswisselingen. Zelden kan .afge rond, werk worde,n afgeleverd. Van de onvoltooid© regeringsprogram ma's toiaken die linkse groeperingen gebruik om de ontevredenheid aan te Wakkeren en politieke munt te slaan uit de economische moeilijk heden. Nu de jongste 'Crisis Weer is bezworen, herleeft die hoop dat Marianne weer een wat zonniger' toiekomst tegemoet kan gaan. 't En> is geen schaind te vallen, 't is schamd,, niet op te staan. A I WEERBERICHT Verwachting tot d© avond vain 27 Juli: Heldiere nacht met wtediüiig Wind, Overdag zonnig droog warm tot zeer warm weer, zwakke wind; tussen1 Oost en Zuid, aan de kuisrt tijdelijk Wat koeler zeewind1. 27. Zon pp 4.53, onder 20.38. Maan' iop 23.02, onder 11.32. Laatste kwartier 29 Juli'. De afgebroken onderhandelingen De Commissie voor Goede Dien sten heeft een telegram aan de Vei ligheidsraad gezonden, waarin mede deling wordt gedaan van het repu blikeinse besluit de politieke on derhandelingen met Nederland af te breken. Van gezaghebbende Nederlandse zijde te Batavia werd aan Aneta verklaard, dat het niet onwaar schijnlijk is, dat bepaalde groepen in dè republiek de decisie wisten door te zetten, teneinde op deze wijze uit te lokken, dat de C.v.G.D. de Veiligheidsraad in deze kwestie betrekt. Het is de laatste tijd steeds duidelijker geworden, dat deze groe pen het er op aan sturen te pogen elke mogelijkheid tot oplossing van het conflict, anders dan met mede werking van de Veiligheidsraad, te verhinderen. Zij verwachten blijk baar, dat de Veiligheidsraad ten slotte toch zal ingrijpen en de C.v.G.D. grotere bevoegdheden zal verlenen, hetgeen naar hun mening de positie van de republiek alleen maar kan versterken. De beroemd,e Iers© schrijver G. B. ShaW is gisteren 92 jaar ge- Worden. In kringen van het Bèrlijnse be drijfsleven volgt men met grote be zorgdheid de ontwikkeling van de kolensituatie, die reeds zodanig is, dat. dagelijks bedrijven moeten worden gesloten en arbeiders moe ten worden ontslagen. Terwijl in de Sowjet-sector van Berlijn, waar on geveer 1.2 millioen mensen wonen, circa 5000 werklozen zijn geregi streerd, wordt het aantal in de Westelijke sectoren, die circa 2 millioen zielen tellen, op 75.000 geschat. In deze cijfers zijn inbe grepen arbeiders met verkorte werktijd. Dë hoeveelheden kolen, die door vliegtuigen uit het Ruhrgebied naar Berlijn worden gebracht, zijn on voldoende om de behoeften der in dustrie te bevredigen, zodat binnen afzienbare tijd de kolen voorraden in de stad en in het bijzonder in de Westelijke sectoren geheel zul len zijn uitgeput. Dat de gealli eerden zoveel mogelijk kolen via de luchtbrug naar Berlijn brengen, zelfs ten koste van onontbeerlijke levensmiddelentransporten, bewij st wel hoe ernstig de kolenpositie ook door de Brits-Amerikaanse bezet tingsautoriteiten wordt beoordeeld. In normale tijden werden in de maanden Juni-Juli- Augustus de kolen voor de winter aangevoerd, terwijl in de maanden September en October de scheeps ruimten en spoorwegwagons nodig waren voor het transport van aard appelen- en suikerbieten, zodat zelfs in het gunstigste geval, d.w.z. bij een opheffing van de blokkade, een gebrek aan het een of ander moet ontstaan. De bezorgdheid der Berlijnse bur gerij voor de komende winter wordt nog vergroot door" de waar schijnlijkheid, dat door het stijgen van de nood en met een verscher- ping van de tegenstellingen tussen de Westelijke geallieerden en de Sowjets, ook de politieke harts tochten van de verschillende be volkingsgroepen zullen toenemen. Op een vergadering van de Sociaal- Democraten heeft de Berlijnse voor- ziter Franz Neumann, gewezen op het gevaar van een burgeroorlog. Hij beschuldigde de communistische hoofdinspecteur van politie, Mark graf, ervan in de Sowjet-sector de leden van de bond der rode front soldaten te bewapenen en ze in zijn politie-apparaat op te nemen. Hij stelde de eis, dat in de Westelijke sectoren een tegenwapen wordt ge schapen. Niet alleen de Sociaal-Democra ten, doch ook alle andere niet-com- munistische partijen zijn het er over eens, dat een catastrofe slechts kan worden verhinderd, indien weldra de spoorlijnen, autowegen en water wegen van het Westen naar Berlijn worden heropend, om de verzor ging der bevolking te waarborgen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1