EEN RUSSISCHE „BLITZKRIEG" HEEFT GEEN KANS VAN SLAGEN ossasaai Een bom op het UNO-gebouw Stephen J. Supina, de 36-jarige voormalige sergeant bij de Ame rikaanse luchtmacht, die door teel Amerika werd gezocht als de imiain die vorige week een boim wierp op het [hoofdkwartier van de UNO in Lake Success, heeft zich in N,ew- haveni oip het bureau van een krant oivergetgevien. Een redacteur waarsöhbwld© de politie 'en even later werd Supina meegenoimlan voor verdere onidier- vraging. De redacteur zei dat Su pina een vliegbrevet liet zien als bewijs d,at hij de 'bom Ihud afge worpen. Vroeger op die dag had de po litie, die nabij het hoofdkwartier vatn de UNO aan het .speuren was, een enveloppe gevonden, waarin Supina's demobilisatiepapieran za ten. Daaroverheen stond, gösdhirevun „We willen vrede. We hebben vre de nodig. We hebben genoeg van de oorlog". Supiina idienlde tijdens de oorlog in Afrika en Europa en verwierf verscheidene onderscheidingen. Ontruiming Joodse kampen In verband met de 'blokkade van Berlijn en 'die daardoor ontstane moeilijkheden in de levensmidldellen- voorzieniing, hebben de ingezetenen der Joodse kampen te Berlijn, aan- zegging gekregen, dat zij toit uiter lijk 28 Juli moeten vertrekken. Aan vankelijk was de Joodse 'Vluchte lingen een termijn vain zes weken toegestaan. Om hen nog voor Wjoien®- dag te kunnen vervoeren, zijn enige tientallen Amerikaanse vliegtuigten ter beschikking gesteld,, die de om streeks 15000 Joden uit de kampen naar Beieren zullen brengen. De Grondwetsherziening Naar verluidt, zal terstond na de opening van de Staten-Generaal, waarschijnlijk reeds a.s. Woensdag, de indiening geschieden van ld© voor stellen toit Grondwetsherziening, welke imkn|ers door de nieulWe Kar mere in tweede lezing taloeten iwpr- den behandeld. Het idemissioniniaire kabinet acht het derhalve zijin plicht een spoedige beslissing omtrent de voorstellen te bevorderen. Onschuldig veroordeeld Dezer dagen is uit het huis van 'bewaring te Amsterdam, waar inijl nog een half jaar gevangenisstraf had uit te zitten, de 34-jairige chauf feur M-, die tot twee jaar Was veroordeeld wegens het stelen van een postpakket, verzonden vlam Am sterdam naar Axel ien inhoudende 80.000 gulden, ten nadele van die Amsterdamse bank, vrijgelaten. Het is n.l. gebleken, dat bet geens zins vast staait, dat M. de dader is. Daar de numlm|ers van de verdwe nen 'bankbiljetten bekend, waren, is na (het aanbieden v-an één der bil jetten aan een kantoor bekend, ge- wordien, dat dit geld in het bezit was van een employé van de Am sterdamse bank. Deze Imiain heeft na een lang verhoor bekend, het post pakket gestolen te hebben. Hij be weerde eehter de buit met de 'Chauf feur te hebben gedioeld. Thans is ook komen vast te staan, dat de vrouw van de employé het handschrift van de chauffeur Ni- beeft nagemaakt m deze daarop gearresteerd, werd. De vrouw is aangehouden. Die 'Chauffeur is daar op direct in vrijheid gesteld. Strijdvaardige wethouders In Ommen, waar een houten zo merhuisje wordt gebouwd, gelastte de politie bet stopzetten van deze bouw, omdat er geen vergunning was verleend door bet college van algemene commissarissen voor de Wederopbouw- Twee wethoulders van bet plaatsje waren echter van mening, dat de bouw wel geoor loofd, was. Zij geiaptten de aanne mer het werk voort te zetten, trok ken hun jasje uit en gingen zelf mee bouwien. De politie maakte hierna tegen beidie beren proces verbaal op, omdat zij- een „misdrijf" begingen. De wethouders zetten de bouw echter lustig 'door. Zij w'illen er een gevangenisstraf voor riskeren Onderzoek naar storingen in aardmagnetisme Het K.N.M.I. heeft van de Kon. Marine een vaartuig ter beschik king gekregen, om onderzoekingen te kunnen verrichten naar storin gen in het aardmagnetisme. Aan boord van de R.Q. 2, de voormalige „Doorenbosch", zijn daartoe de no dige instrumenten geplaatst. Met enkele wetenschappelijke medewer kers van het K.N.M.I. is de R.Q. 2 voor een onderzoekingsperiode van plm. 3 weken, van Den Helder naar de Wadden vertrokken. Er zijn in ons land bepaalde 'plaatsen, waar storingen in 't aard magnetisme zijn waargenomen, sa menhangend met de structuur van de dieper liggende aardlagen. In het belang van de wetenschap, maar ook uit practisch oogpunt (we den ken aan de opsporing van de delf- stofhoudende grondsoorten) zijn de metingen van grote betekenis. Principiële moordenaar Tegen de bedrijfsleider van een melkfabriek eiste het O.M. bij het kantongerecht te Delft f 500 boete subs, een maand hechtenis, een maand gevangenisstraf voorwaarde lijk met een proeftijd van een jaar é'n intrekking van het rijbewijs voor de tijd van een jaar. Het O.M. noemde verdachte, die zeer sterk onder de invloed van sterke drank een auto had bestuurd en in Zoeter- meer was aangehouden, „een prin cipiële moordenaar". Het vonnis luidde f 200 subs. 20 dagen, een maand voorwaardelijk en ontzeg ging rijbevoegdheid voor 6 maanden Zwijgend verkeer Het permanent anti-lawaai-comité heeft besloten, in samenwerking met de verkeerspolitie-commissie, met ingang van de laatste week van October een actie voor stiller en veiliger verkeer aan te vangen. Deze is te beschouwen als het sluit stuk van een viertal politiële acties, welke in November 1947 aanvingen en betrekking hadden op de voet gangers, het langzame rijverkeer, de voorrang en het stilstaan van voer tuigen. In rook gestikt Vrijdagmorgen werd brand ont dekt iini leieini kamer van een (hotel aan d;e Stationsweg te Dm Haag. Toien die blranldlwleer ter plaatse kWain trof deze in de kalmer bet stoffelijk lovepsdhoit aan van de 44- j arige matroos P. de R. uit Amster dam. Vermoedelijk beeft de man ■op bed ©en sigaret gerookt, waar door bet beddegoed in brand is ge raakt en bij door de ontstane rook ontwikkeling is gestikt. Die. Finse mimster^pmsiidmt Piek- kala beeft bij president Paasikivt bet ontslag van zijn regering inge diend!. Die president heeft Piekkala verzocht zilch met de lopende zaken te willen blij ven belastan. De Belgische minister va)ii Voed selvoorziening beeft medegedeeld! d,at brood! en suiker van 1 October ajs. af in België niet langer gerant soeneerd zullen zijn- Na die datum' zullen enkel nog spijisodie, geïmpor teerde boter en zeep op de fopn zijn. Voor de tweed© helft van dit jaar zal Nederland 12.500 ton rijst ontvangen als bet plan van de in ternationale nood-voiedSel-Qoimimis- sie voor rijst doorgang zal vinden. België zal evenweel ontvangen doch Frankrijk en Engeland meer. Op 15 Aug. is het 25 jaar ge leden, dat de bekende radiospre ker, pater Heniri de Greeve, tot priester is geWijd. Pater de Greeve beeft de wens te kepnen gegeven, zidb deze dag terug te trekken. Verliezen in Indonesië De regering maakt bekend, dat in de afgelopen week tot haar leedwezen de navolgende verliezen zijn gerap porteerd Koninklijke Landmacht: Sold. G. Kouwenberg. legernr. 250516099, uit Amsterdam. Korp. A. W. Lips, legernr. 200911002, uit Oud-Beijerland. Korp. H. Stoppelenburg, legernr. 260228187, uit Rotterdam. „Noordam'' met hulpgoederen naar Nederland Vorige week vertrok de „Noor- dam" uit New York naar Nederland met 57.000 Engelse ponden hulpver leningsgoederen, bestaande uit voed sel en kleding voor volwassenen en kinderen in Nederland. Deze zending is in 462 kisten verpakt en wordt verscheept door de „United Service Holland". Het Nederlandse Roode Kruis zal de zending te Rotterdam in ontvangst te nemen. De lading bevat onder meer: 121 kisten kinderkleren, babyuitzetten, wollen goederen en gezinspaketten van de „Children Federation" te New York voor de „Stichting voor het kind" te Rotterdam. De wereld- dienst der kerken zendt met de „Noordam" 103 balen kleding, voed sel en zeep voor het Interkerkelijk Herstelcomité van Nederland. Brooklyn stuurt voedsel en zeep voor zijn geadopteerde gemeente te Breukelen, de commissie voor de Unesco uit Neosho (Kansas) school- artikelen voor de geadopteerde ge- gemeente Zevenbergen. De „Noordam" is het 17de schip dat dit jaar hulpverleningsgoederen naar Nederland brengt. P.T.T. contra bail-point Van de zijde van de P.T.T. is medegedeeld dat het gebruik van z.g. kogelpunt (ball-point) pennen voor het invullen van die formulieren, waarvan de invulling met inkt- of inktpotlood moet geschieden, niet is toegestaan. In kringen van officieren van het vroegere Duitse leger is men van mening, dat de Sowj et-Russen in geval van oorlog niet in staat zulen zijn West-Europa te overrompelen. Een zogenaamde bliksemoorlog te gen het Westen zou alleen reeds onmogelijk zijn, doordat de spoor lijnen ten Oosten van de Elbe alle op enkel spoor zijn gebracht. Een opmars van gemotoriseerde colon nes op grote schaal zou op derge lijke technische moeilijkheden moe ten stranden. Daarbij komt, aldus redeneert men in genoemde Duitse kringen, dat de verbindingslijnen tussen de Sowjet-Russische voor hoede en haar operatiebasis zouden moeten lopen over gebied, dat be woond wordt door een vijandig ge zinde bevolking, zodat een aanzien lijke troepenmacht nodig zou zijn om de ravitailleringswegen te be schermen tegen acties van Poolse, Russische en Duitse partisanen. Reeds thans schijnen op vele trajec ten, tusen de Duitse Oostgrens en de Sowjet-Unie, gevallen van sabo tage en treinroof voor te komen. Bewapende treinen. Goederentreinen, die uit Berlijn vertrekken met een lading bestemd voor de Sowjet-Unie, moeten alvo rens zij de stad verlaten, voorzien worden van een z.g. transito-num mer. Treinen met zulke nummers krijgen aan de Duitse Oostgrens een gewapend escorte tot aan de plaats van bestemming. Het schijnt herhaaldelijk te zijn voorgekomen, dat onbewaakte treinen bij aan komst in Sowj et-Rusland voor een groot gedeelte waren leeggestolen. Onlangs is zulk een trein met 12 complete houten huizen uit Berlijn RADIO-PROGRAMMA Dinsdag 27 Juli. HILVERSUM! I (301 m.): 7 nieuws; 7.15 gym®.; 7.30 gram.; 7.45 morgengebed; 8 nieuws; 8.15 pluk de dag; 9 lidhtbaken; 9.30 Wagner-prOigramma10 vo,or d© kleuters; 10.15 gram.10.40 voor dracht 10.50 muziek houdt fit; 11.30 als de ziele luistert; 11.40 zang' era piano; 12.03 Metropole-orkest; 12.55 zamnewijizer'; 1 nieuws; 1.20 zaing en piano; 1.45 het hoek der boeken; 2 strijkkwartet; 2.30 einder ©ras; 3 muziek houdt fit; 4 de zonnebloem; 4.30 ziekeeloif; 5 na sehO|oltijid;; 5.15 gram.; 5.30 lang zullen ze leven; 5.45 overzeese kroniek'; 6 koorzang; 6.20 Olympische spelen; 6.30 voor; de strijdkrachten; 7 nieuws; 7.30 orkest "era zaiiig; 7.30 gram.; 7.45 Niwin-klanken; 7.50 rubriek van die wederopbouw'; 8 raieuiwls; 8,05 clave- eimbel; 8.12 B.B-C. concert; 9.55 zang era piano; 10 pianorecital; 10.37 actualiteiten; 10.45 avondge bed; 11 nieuws; 11.1512 grsftn. HILVERSUM II (415 m.): 7 raieuwis; 7.15 Bands of the Guards; 7-50 dagopening; 8 inieuws; 8.15 aubade; 8.45 gram.; 9.15 morgen wijding; ,9.30 waterstanden9.35 ar beidsvitaminen; 10.30 van vrouw tot vrouw; 10.35 Victor Silvester; 10.50 vooir de kleuters; 11 orgel concert; 11.45 tentoionsitelling in heit Prinsenhof te Delft12 Hollandse liederen; 12.30 wiaerpraatje; 12.38 de SpeetMoiop; 1 nieuws; 1.15 radio dansorkest 1.45' zangplaten; 2 re portage; 2.15 radio-matinee; 4.40. hoof spel voor de jeugd; 5 Franse, platen; '5.30 radio filmkrant; 6 nieuws; 6.15 piano; 6.30 de tentoon stelling in het Rijksmuseum; 7 viool en piano; 7.30 League of Pais; 7.40 gram.; 7.45 gesprekken miet dokters 8 nieuws; 8.05 ©dboi van die "dag; 8.15 Musieorda; 8.4* hoorspel; 10 gram.; 10.15 buitenlands overzicht; 10.30 de kwintetspelers; 11 nieuws 11.15 Londen ondier die loupe; 11.45 12 concerto grossoi van Handel. vertrokken en met materiaal voor slechts 4 huizen in Sowj et-Rusland aangekomen. Duitse spoorwegbeambten, die de treinen met herstelgoederen naar de Sowjet-Unie begeleiden, vertel len, dat vooral in Oost-Polen door de Sowj et-autoriteiten uitgebreide voorzorgsmaatregelen zijn getrof fen. Ter voorkomen van overvallen van gewapende benden, die in de moerasgebieden hun schuilplaatsen hebben, moeten de Duitse machi nisten door Polen met maximum snelheid rijden. Toenemende desertie. Een andere reden, waarom het slagen van een bliksemveldtocht van het Rode leger tegen het Westen voor twijfelachtig wordt gehouden, is de stemming onder de Russische bevolking zelf. Het is een publiek geheim, dat het aantal deserteurs in de laatste maanden toeneemt, dat burgerkleren in de Oostelijke zone een veel gevraagd artikel vormen op de zwarte markt en dat de Sow- j et-soldaten deze met levensmidde len duur betalen. Teruggekeerde Duitse krijgsgevangenen gewagen ervan dat de bevolking van die Rus sische gebieden, die zwaar onder de Duitse invasie heeft geleden, met angst en beven aan de mogelijkheid van een nieuwe oorlog denkt. Voormalige hoge Duitse officieren zijn er op grond van deze omstan digheden van overtuigd, dat de lei ding van het Rode leger, indien het tegen haar wens tot een oorlog zou komen, zal teruggrijpen op haar traditionele strategie en een tactiek zal voeren, waarbij de onmetelijke ruimte achter de Weichsel een be langrijke rol zal spelen. Sabotage en desertie tegen- en in het Sovjet-leger

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 2