STAD EN PROVINCIE De Nederlandse Spoorwegen in 1947 Imi het verslag der Nadierlamidsje Spoorwegen icnver 1947 wordt de aandacht gevestigd op die dringen - de noodzaak tot een ingrijpende vernieuwing viain ihiet rolland, materi eel. Het ter beschikking staand, per- aomenmiaterieel vooir getrokken trei- vera iomvatte opt bet einde van toet jaar slechts 39 pet. van d,ait voor de spoorwegstaking; 70 pet.van dit materieel was ouder dan 30 jaar. Het bruikbaar electriisch en diesiel- eleetrisah materieel bedroeg sliadhits 51 pet. van d;at in 1944. Van de ins 1947 bruikbare goederenwagens bad 51 pet. de normale levensduur over schreden. Valn bet oivergeblevieti vooroorlogse loaomotievenpark wais 70 pet. oudier dan 30 jaar, terwijl, die Engelse oorlojgslocioimotieven slechts een zeer beperkte levensduur heb ben. Ooik da toestand van de veile tijdelijk en enkelspoirig herstelde bruggen eist een zo spoedig moge lijke bouw vain definitieve dubbel- spcrige loeververbiindingen. Ondanks inspanning van alle krachten k'on, tengevolge van bet ernstig1 gebrek aan igroimd,stoffen en kapitaalgoede ren en het tekort aan geschoolde arbeidskrachten niiet dat tempo; vas wederopbouw bereikt wiorden, dat de N. S. voor een goede verzor ging van de publieke vervoersdienst noodzakelijk achten. Ten eind© aam de behoefte van een snelle en frequente verkeers- voerzieninig te kunnen voldoen ach ten de Spoorwegen het noodzakelijk tot eleetrifiicatie van alle hoofdver bindingen over te gaan. Met de elektrificatie van de lijn Eindihovem- Maastridtot-Heerlen werd, een aam- vanig gemaakt. Niettegenstaande de vele moieilijk- hediein wend in 1947 een omvangrijk reizigers- en goederenvervoer afge wikkeld,, hetgeen mogelijk was door een uiterst intensief gebruik vain het materieel. In' totaal werden 180 millioen reizigers vervoerd, oif 3.4 pet. meer d;an in 1946. De gemiddel de reisafstand bedroeg 37.6 k.m. De totale omvang van het goeder reftvervoer bedroeg 16.1 millioien toin, di.i. bijna 20 pet. meer dan in 1946- Gedurende toet gehele jaar was de vraag naar goederenvervoer per spoor, zoiwel in binnenlands ver keer als iin het verkeer met bet buitenland,, groter dan met het be schikbare wagenpark kom wo,rdan verwerkt. Het aantal personen in vaste dienst steeg van 327 (1946) tot 33793 (31 December 1947). Boven dien waren 7836 personen op ar beidscontract in dienst, zodat de to tale personeelssterkte eind, 1947: 41629 bedroeg. Ruim 1800 perso neelsleden bevonden zich toen in militaire dienst. Gedurende 1947 deden zich geen spoiorwegoinge vallen voor, waarbij reizigers o,m het lieven kwamen. Door eigen oif anderer onvoorzich tigheid, vonden 3 reizigers de dooid. In de treinen en in wachtkamers werden 87648 door reizigers ach tergelaten voorwerpen gevonden. 79028 reizigers vroegen een- achter gelaten- voorwerp- terug, 45188 per sonen, dn. 57.2 pet. konden weer in het bezit van hun eigendommen worden gesteld. De financiële uitkomsten waren bevredigend. De ontvangsten uit het vervoer bedroegen f 281.8 millioien en de verschillende anders opbreng sten f 3.7 millioien. De totale lasten beliepen f 284.1 miliioen. Hierin zijn begrepen f 7.5 millioen, betaald aan het Rijk als bijdrage in verband met het reorganisatietekort. Die ver lies- en winstrekening sluit met een winstsaldo van f 1.4 millioien. Hier van werd, f 400.000,— bestemd voor een dividenduitkering van 4 pet., terwijl bet resterende bedrag wierd aangewend, tot versterking van het Spoorwegpensioenf oinds ZIERIKZEE. Met ingang van 1 September is tot hoofd der Chr. Kleuterschool te Kampen benoemd mej. T. Langen, hoofd der Chr. Kleuterschool alhier. In haar plaats is benoemd mej. M. G. Sutherland te Nieuwerkerk. Aan de De Ruyterschool te Vlissingen slaagde voor het eind examen 2-jarige cursus machinist leerling (getuigschrift B.M.), onze stadgenoot P. L. Vlinkervleugel. SEROOSKERKE. J.l. Woensdag maakten de Ouden van dagen een rijtoer per autobus van v. Oeveren. Via Steenbergen ging de tocht naar Bergen op Zoom en vandaar naar Putte bij de Belgische grens. Hier konden de oudjes een blik werpen in België, wat allen aardig vonden. Er werden verschillende foto's ge nomen van de oudjes, vooral om dat vele vrouwen nog de Schouwse klederdracht droegen. Van Putte ging het naar Hoogerheide, waar ge zellig de maaltijd werd gebruikt en een bezoek werd gebracht aan de Wouwsche Plantage. Vandaar werd gereden naar Roosendaal. Hier werd een uur gepauzeerd en de stad bezichtigd. Via Steenbergen- werd huiswaarts gereden, waar allen om half acht arriveerden en onder luid gejuich door de inwoners wer den ontvangen. Een van de com missieleden bracht dank aan allen die deze dag voor de oudjes zo goed hadden doen slagen. Alhier is een reisvereniging opgericht, onder de naam „Samen Uit". De contributie werd vastge steld op 20 cent per persoon per week. Op de vergadering gaven zich reeds een dqrtigtal personen op, waaruit een bestuur werd geko zen, bestaande uit C. de Rijke, voor zitter; C. J. Boot, secretaris; M. Ge luk, penningmeester. BROUWERSHAVEN. Hedenavond 8 uur, hoopt het Harmoniegezel schap „Kunst en Eer" het volgende programma uit te voeren: 1. Unter den Sternenbanner; 2. Une Soire d' automne aux Ardennes; 3. Pop pies; 4. Suspinul; 5. La Somnabule. Pauze. 6. Mars Gala; 7. Crêpuscule; 8. Blondinette (piston polka); 9. Le Tournoi (clarinet polka); 10. De Vogelkoopman; 11. Colonel Bogey. OUWERKERK. Bij gunstig weer hoopt onze Harmonie „Nieuw Le ven" heden (Zaterdag)avond een concert op de tent te geven. OOSTERLANDi. Donderdagavond vergaderde onder presidium -van die heer W- Bakker de Ooisterlanidls© Oranjevereniging in café Dorst, ter bespreking' van die te houden festi viteiten in verband; met de kamen de gebeurtenisisien in ons Vorsten huis. De vergadering was matig be zocht. In zijn openingswoord, wees die voorzitter ,op de belangrijkheid van die komende gebeurtenis der troonwiiSseling en ging in korte trekken na wel'ke zegenrijke rege ring land en voilk iin de af ,te sluiten 50-jari,ge regeringsperiode van Ko ningin Wilihelmiina heeft gehad,. Om voor deze feiten onze dankbaarheid te tomen, aldus spr., zijin wij hier bijeengekomen ter bespreking van de te houden feestviering. Verder deelde hij mede idat de gehouden collecte voor dit doel heeft opge bracht de sioim van plm- f 350, en diat van gemeentewege waarschijn lijk f 0,50 per schoolkind, in de trae tatie zal worden bijgedragen. Na einige bespreking werd bepaald dat het feest zal worden gehouden ;op Dinsdag 31 Augustus. Het program ma zal de volgende numlmlers be vatten: Feestaankandiginig door herauten; Kerkdienst in de Ned. Herv. Kbrk; Kinideroptocht, waarna kinderspelen en traetatie; Optocht met ver sierde rijwielen, wagens enz.; Volksspelen (ringrijderij ienz.); Concert door de Zangvereniging „V.Z.O-S."; Uitreiking prijzen Volks spelen; Concert door Oosterland's Fanfare; Vreugdevuur en sluiting. Dhr- D. Kosten stelde zidh be schikbaar voor het organiseren! der kinderspelen. Het bestuur stelde voor een wedstrijd te organiseren in, het gevelversieren waartoe groen zal worden beschikbaar gesteld. Ge gadigden hiervoor kunnen zidh aan melden. Eventuele oamimlissias voor versiering enz. konden uit de aan wezigen nog niet worden gevormd:, doch dit zal het bestuur nader on dier ogen zien. Verder zal nog een beroep op, die burgerij gedaan wor den voor het inleveren vain giften in natura, voor de te houden bede ling, traetatie enz. Hierna sluiting. SCHERPENISSE. Bij de gehou den stemming voor een notabel in de Ned. Herv. Kerk werd gekozen dhr. P. A. Kievit, die deze benoe ming aannam. Bij het gehouden toelatings examen Voor de Mulo te Tholen, slaagden de dames M. Duijnhouwer en C. v. d. Gouwe en de heren H. Kouman en C. v. d. Werff. STAVENISSE. Dinsdag 20 Juli maakte de Zangvereniging Nieuw Leven haar jaarlijkse reis. Ditmaal ging de tocht naar Scheveningen, Den Haag, waar het Panorama Mes dag bezocht werd, wat bij de mees ten zeker in herinnering zal blijven. Ook het vliegveld Ypenburg werd bezocht, waarbij enkelen van de gelegenheid profiteerden om een' vluchtje te maken. Al was het St.- Margriet, het weer hield zich goed. Woensdagavond was het doch tertje van C. van Puttten aan het spelen op de hofstede van C. Steen- dijk (Vredenburg). Twee aldaar lopende paarden liepen hard tegen elkaar in, waardoor het meisje zo danige trappen kreeg dat zij be wusteloos bleef liggen. Nadat de hulp van Dr. Bernhardi was inge roepen moest zij naar het zieken huis te Bergen op Zoom worden vervoerd, waar bleek dat de onder schedel gescheurd was en beide benen gebroken waren. Ten gemeentehuize zijn insig nes verkrijgbaar a 50 cent, waar van de opbrengst bestemd is voor het Nationale Huldeblijk. Wij hopen dat niemand zal achterblijven een insigne te kopen en het vanaf heden tot >7 September a.s. te dragen. Toont met de daad dat de kanker bestrijding ook bij U ernst is! PREDIKBEURTEN Zondag 25 Juli Ned: Herv. Kerk. ZIERIKZEE: Grote Kerk: 10.30 Dis. Knijff', H- A.; Kleine Kerk: 10 uur Ds. H. v. di. Veer uit Deventer (vioor Ds. v- d. Poel), KERKWERVE: 7 uur Ds. v. di. Grift, voorb. H. A. SEROOSKER KE: 10 uur Dis. v. d. Grift, yoorb. H, A. BUPGH: 10 uur Dis. Foeken. HAAMSTEDE: 10 uur dhr. Groenen dijk valn Sdhevieniingen, 7 uur Dis. v. Vliet. RENESSE: 10 uur 'Ds. Cramer; Evangelisatie: 10 uur dhr. Bolijin. NOORDiWELLE: 7 uur Ds Cramer. ELKERZEE: 1® uur Dp. v. HMoiOipian, 7 uu;r idihr. Bolijin. BROU WERSHAVEN: 2.30 Dis. v. d. Grift, ZONNEMAIRE: 10 u. Ds. van Vliet. NOORDGOUWE: 10 uur Ds. ten Cate, H. A. OUWERKERK: 9 uur Ds. Knijff. NIEUWERKERK: 10 en 6 uur Ds. Westerhof. OOSTER LANDi: 10 qn( 6 uur Ds. v.'d,. Broeck. SIRJANSLAND: 10 uur Dr. Jacobs, H- A., 6.30 uur idem, dankz. H- A. BRUINISSE: 11 en, 5 uur Ds. Mars man, ST.-PHilLIPSLANDi: 9.30 en 2.30 uur Ds. de Linidt. Geref. Kerk. ZIERIKZEE: 10 en 5 uu;r Ds. M. den Boer uit Wezep. ZONNEMAIRE: 10 en 2.30 uur Ds. v. Swigdhem uit Haamstede. BROU WERSHAVEN: 11 en 6 uur dhr. Aalbersberg van Zonnemaire. SCRA- RBNDIJKE: 10 en 2.30 uur Dr. R. Schippers uit Rotterdam. HAAM STEDE: 10 ent 7 uur Ds. C. J. Wie- lenga uit Zaandam. NIEUWER KERK: 10 en) 6 uur Ds C. van Ne9 uit Meliskerke. OOSTERLANDi: 10 uur Ds. Groeneweg, em.-predikant te Halfweg, 3 uur Dis. C. van Nes uit Meliskerke. BRUINISSE: 1.30 u. leesd.ienist en 6.30 uur Dis. E- A. Groemewegen, lem.-predikant teBiein- webfaek. ANNA-JACOBAPOLDER: 10 en 2.30 uur Ds. Arntzen. Ger- Kerk. (art. 31. K.O.). BROU WERSHAVEN: 9.30 en 2.30 uur Ds. Kauwenihioven. Chr. Ger. Kerk. ZIERIKZEE: 10 en 6 uur Ds. v. d. Klis. Ger. Gem. ZIERIKZEE: St-Do- musstr. 10, 2 en 6 uur leesdienst. NIEUWERKERK: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. OOSTERLANDi: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. HAAMSTEDE: 10, 2.30 ent 7 uuir leesdienst. BRUI NISSE: 9.30 en 3.30 uur leesdienst; Maandag 216 Julfi 7 uur Ds. L. Rijfe- sen uit Leiden, ST .-PHILIP SL AND 9.30, 2.30 en 6 uur leesdienst. Oud-Geref. Kerk. ZIERIKZEE: Lange Nabelstraat: 9.30! 2 |efn( 6 uur leesdienst. BRUINISSE: 11 en; 5 uur leesdienst. ST-PHILIPSLAND: 9.30, 2.30 en 6 uur leesdienst. Leger des Heils. ZIERIKZEE: 7.30 Bidstond1; 10 IIeiiligingsdianist 3.30 Openlucihtsamenkoimst Achter weg; 6-30 jjuur idem Haven; 7.30 Verlassiingssamenkioimst. Dinsdag 7.30 Soldaten,meeting. Donderdag 2 Ge zinsbond,. Burgerlijke Stand Zierikzee Geboren: 9. Leendert, z. van S. L. Schot en I. Kooijman; 14. Roelof Pieter, z. van K. J. Feijen en J. M. v. d. Velde; 15. Lena Johanna, d. van H. Koevoets en J. J. Verwijs; 18. Johanna Maria Catharina, d. van W. N. van den Broek en T. M. Kos ters; 18. Pieter, z. van J. C. van Beveren en M. van Burg; 21. Janny Gysberta, d. van A, J. van Lavieren en A. Berrevoets; 23: Triest, z. van G. C. de Jonge en W. den Boer. Overleden. 11. B. Freen, 62 j., echt genoot van J. Sala; 12. C. v. d. Maas, 67 j., wed.r van N. Kostense. Tentoonstelling handenarbeid ten plattelande Enige tijd geleden vermeldden wij reeds, dat op 8 en 9 October a.s. een tentoonstelling „Handenarbeid ten Plattelande" te Goes zal worden gehouden. Hoewel verschillende personen reeds toezeggingen deden, zouden wij alle lezers en lezeressen willen opwekken op te geven, welke ma terialen zij willen afstaan om ten toongesteld te worden. Dit materiaal zal uiterlijk 15 Sep tember aan mej. Sikkens, Landbouw- huis, Goes, gezonden moeten worden. Graag ontvangt zij echter zo spoedig mogelijk bericht van het in te zenden materiaal met opgaaf van de benodigde exposeerruimte. 35ste Streekbeurs^ te Bergen op Zoom Dinsdag 27 en Woensdag 28 Juli wordt te Bergen op Zoom in de zalen van de „Hollandse Tuin" en „De Korenbeurs" de 35ste West- Brabant's Zeeuwse Streekbeurs ge houden. Hoewel men dit maal niet beschikken kon over „Thalia", waar door verschillende standhouders te leurgesteld moesten worden, bewijst de officiële catagolus afdoende dat er op verschillend gebied nog heel wat voor de zakenmensen te zien en kopen valt. De mening van som migen, dat de streekbeurzen hun tijd gehad hebben, wordt door deze beurs wel duidelijk gelogenstraft. Gelukkige visser De heer S. uit Eysden heeft alle reden om gelukkig te zijn. Woens dagavond toen hij na zijn werk in de Maas wilde gaan vissen, zag hij iets levends in het water. Zonder zich te bedenken sprong hij gekleed te water en wie schetst zijn grote vreugde en ontsteltenis tevens, toen bleek dat hij zijn eigen 8-jarig dochtertje uit het water had ge haald. Hoewel het kind reeds ver scheidene malen onder water was geweest, gelukte het hem toch de levensgeesten op te wekken. D© Republiek heeft de politieke besprekingen met de Commissie valn Goed© Diensten afgebroken. Over de bestandsovereenk omst wil zijl die be sprekingen voortzetten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 5