DOOR DE LENS Gezonder en De handhaving van de wapenstilstand Graaf Bernadotte heeft een op somming gegeven van hetgeen hij denkt nodig te hebben in Palestina: 150 jeeps met aanhangwagens, 10 vrachtauto"s, 15 transportvliegtui gen, 10 observatievliegtuigen en 2 hélicopters. Zonder dat materiaal is het onmogelijk om ervoor te zor gen dat de wapenstilstand wordt gehandhaafd. Zodra het zeker is, dat de rust in Jeruzalem is teruggekeerd, zal de bemiddelaar zijn hoofdkwartier van Rhodos daarheen overbrengen. De stad is nu in twee stukken verdeeld. Joden en Arabieren heb ben een overeenkomst gesloten over de grenzen van hun delen van Je ruzalem. Irak is zo boos over de houding van de Veligheidsraad in de Pales tijnse kwestie, dat het zijn afge vaardigde bij de U.N.O. heeft terug geroepen, aldus het Egyptische blad El Ahram. Prinses Elisabeth naar Londen Prinses Elizabeth zal haar baby waarschijnlijk in Buckingham Pa lace ter wereld brengen. Zij zal be gin September van het landgoed Balmoral terugkeren naar Londen en in de maand October verblijven in de vleugel van het paleis, die speciaal voor haar is ingericht. Dit betekent dat de Britse troonopvol ger (indien de baby tenminste een jongen is) in Engelands hoofdstad zal worden geboren. a Nederland gaat de Republiek concessies doen Nederland is volgens Associated Press bereid om concessies aan de Republiek te doen voor het ver keer ter zee. Daarmee wordt be oogd om over het dode punt in deze kwestie heen te komen. De Neder landse delegatie zou aan de Com missie van Drie hebben meegedeeld dat zij haar een opgave wil ver strekken van elke beperkende maat regel voor dit verkeer. De Repu blikeinse delegatie kan daarvan dan van tevoren op de hoogte worden gesteld. De Nederlanders zouden be reid zijn de bevelhebber van de vloot een opdracht in die geest te geven. Voorts zouden de Nederlanders een Republikeins verzoek, om de invoer van vrachtauto's, cement en ijzer toe te staan, in welwillende overweging willen nemen. De Re publiek zou evenwel de verzekering moeten geven, dat deze goederen niet voor militaire doeleinden zou den worden gebruikt. Een dorp met één bewoonster De trek van het platteland naar de steden in Frankrijk is er de oor zaak van dat in dit land somnpge dorpen geheel door hun bevolking in de steek werden gelaten. Tot deze „spookdorpen" behoort ook de gemeente St. Jean St. Gervais in de Auvergne, ofschoon toch nog één menselijk wezen dat dorp ge trouw is gebleven, en wel made moiselle Clarisse,-een zeer bejaarde vrouw en zuster van de reeds jaren overleden laatste pastoor van St. Jean St. Gervais. Mademoiselle Clarisse waakt trouw over de vier enige gebouwen van het dorp, welke nog overeind staan, d.w.z. het kerkje, de pastorie, het gemeentehuis en de school. Haar enige metgezel is haar trouwe hond. De tijd brengt ze door mét lezen en het waken over enige kippen, omdat de omgeving krioelt van de vossen. Eenmaal per jaar 'maakt de ge hele bevolking van het naastbij- zijnde en'op 3 km afstand gelegen dorp een soort pelgrimstocht naar St. Jean St. Gervais, om made moiselle Clarisse een beleefdheids bezoek te brengen; en vooral de jeugd vindt dat een heerlijk uit stapje naar 'n onwezenlijk, sprook- jesachtig-geheimzinnig wereldje Wanneer het op zo'n hoogtijdag toevallig regent, staat Clarisse haar bezoekers goedgunstig toe, in het kerkje te schuilen en daar de mee gebrachte mondvoorraden soldaat te maken. De postbode van het naburige dorp komt elke dag trouw naar St. Jean St. Gervais, om er de enige brievenbus te ledigen; of liever ge zegd, om er plichtsgetrouw die bus te openen en vast te stellen, dat er zich weer geen enkel uitgaand post stuk in bevindt. Mademoiselle Cla risse voert immers reeds lang geen correspondentie meer. Over haar medebewoners valt toch niets nieuws te melden; want die liggen allen op het kleine kerkhof en zijn reeds lang vergeten door hen die, aangetrokken door de verlokking der grote steden naar elders zijn vertrokken. Het Nationale huldeblijk In een radiorede heeft Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland Donder dagavond gesproken over het natio nale huldeblijk, ter gelegenheid van haar gouden regeringsjubileum aan de Koningin aan te bieden. Het comité voor het huldeblijk wil uiting geven aan de geestdrift, dankbaarheid en ontroering, die er bij dit jubileum in het land zullen zijn, aldus de redenaar. Het wil geld voor het geschenk bijeen bren gen door de bijdragen van het ge hele volk, in al zijn geledingen. Daartoe brengt het voor de uni forme prijs van vijftig cent een jubileuminsigne in omloop, voor zien van een artistieke beeltenis van de Koningin, een kroon en de cijfers 18981948. De opbrengst komt, zonder aftrek van kosten, ten goede aan het jubileUmfonds, dat de Koningin wil bestemmen voor de bestrijding van de kanker in Nederland. Enige millioenen zijn er nodig; Jhr. Beelaerts deed een beroep op alle particulieren, verenigingen en bedrijven, om door ruime vrijwillige giften te helpen. Deze giften kan men storten ten name van het Co mité Nationaal Huldeblijk bij de Nederlandse Handel Maatschappij te Amsterdam, de Kasvereniging te Amsterdam of op gironummer 26000 van het Comité Nationaal Hulde blijk te Amsterdam. Jubileuminsignes kan men aan vragen bij de burgemeesters van sjlle gemeenten. Journaal van de week Met betrekking tot die Berlijinse kwestie is deze week het Woord „oorlog" gevallen en het is moeilijk te zeggen in hoeverre hier journa listieke sensatiezucht die gebruikers van het woord, hebben parten ge speeld. Feitelijk is de toestand ta Berlijn istatiiominaiir, Er is geen spra ke van ©en principiële verlichting, noch van een principiële verslech tering van de toestand. Men raakt dan iook langzamerhand uitgeschre ven over dit toch al weinig opwek kend. thema. Overigens zijn er nog wel opmerkingen te maklsn, die enig licht werpen op die merkwaar dig halsstarrige houding van de Sow- jet-Onée. Die Russische tafctiek in Berlijn wordt in steeds blreder kring gezien alis een afleid,ingsimanoeuvre Er zijn vertrouwelijke rapporten in Amerikaanse handen, die vertellen dat de toestand- in het Sowjet-pa- radijs niet zo bijzonder gunstig is. Reeds vorig jaar bleek, dat de op heffing van do distributie tot cha os voerde ien sinds dien zijn de le- vens.otnstandigjh'c1- den iniet noemens waardig beter ge worden:. Do lei ders van de Soiwjet-Uinie staan voor reusachtige problemen. Zij weten dat hun veelvuldig gedane beloften aan het volk voiotr een hogere le vensstandaard niet op korte termijn kunnen worden ingelost. Maar het volk wacht al dertig jaar en er is een einde ook aan het Russische geduld. Er is dus een handige ma noeuvre nodig, om de aandadht vain de kale boterham af te leiden. Diaar- vooï kunnen de kapitalistische oor logshitsers wordiem gebruikt, die, zelt staande aan de rand van de ondergang, Rusland: een vreedzame Ontplooiing niet gunnen en het land dwingen een groot leger op de been te bonden, waardoor de le vensstandaard noodgedwongen laag blijft. Men kan zich verbazen over zulk een gevaarlijk infantilisme, maar de geschiedenis heeft reeds eerder bewezen, dat een: vaak her haalde leugen op den duur geloof vindt. Middelerwijl hebben de Rus sen andermaal van hun vredelie vendheid getuigenis afgelegd, doior Opneming in de te verzenden noita's van de clausule, die voorziet in de bespreking van de Berlijinse moei lijkheden in het kader van de ge hele Duitse kwestie. Of het helpien zal is een vraag, die niemand kan beantwoorden. Hoogst belangrijk was die conferentie vain de ministers van buitenlandse zaken, van de landen der Wiest-Euroipese Unie te 's-Gravenhage. Op deze conferentie viel het besluit, diat de gelijkgezin de staten, Amerika 'en Canada, in cluis, alles zullen doen, om ibuin iob- igéreptheid, onafhankelijkheid en hun staatsinstellingen te bewaren- Deze manifestatie van eensgezindheid ont brak in de dagen van Hitler en zal zeker de Russen tot nadenken stem men. Het Pact van Vijf kan een beclht blok vormen, dat in staat mag worden geacht, in zeer korte tijd, op elke militaire situatie voor bereid te zijn. Afgezien wordt even wel van eike provocatie. Mein zal zich het berioht van vorige week herinneren, dat vermeldde hoe de Amerikanen die corridor naar Ber lijn desnoods met geweld wilden openbreken. Deze kwestie schijnt iop de Haagse conferentie ter spra ke te zijin geweest. Verschillende gedelegeerden voelden evenwel niets voor dit paardenmiddel, dat ten slotte altijd nog in petto kan war den gehouden. Herhaaldelijk is beweerd, dat de Palestijnse kwestie een bedreiging is voor de vrede. Al .mag zeker (oiiet wordien gedacht, dat het thans in het Heilige Land alles rustig is, niettemin schijnt het grote gevaar geweken. Allean ;reedis het feit, dat voor de tweede maal een wapen stilstand, kon worden afgedwongen bewijist dat de situatie te beheer sen valt. Bernadoitte heeft voor een nauwgezette controle opi die wapen stilstand! het nodige materiaal aan gevraagd en dat zullen de Ameri kanen zeker verstrekken. Stelsel matig kunnen zoi de scherpe kan ten van de zaak worden afgesle pen. Bet Joodse overwicht is zeker van' invloedi geweest iop het succes van de Veiligheidsraad. Die Arabie ren voelen wel iets voor toegeven, want hun militaire positie is lang iniet benijdenswaardig. Dit heeft reeds to,t critiek geleid van de ver schillende aangesloten landen op de Arabische Liga- Engeland, roert zien in Malakka, waar de communisten zich ook roeren. Evenals in Indo nesië wordt ook hier het gezonde nationalisme misbruikt als schild,, waarachter de communisten hun beilloize politiek voieran. Engeland, laat het er echter niet bij zitten en is overgegaan tot een „politiële actie" om te trachten het terroris me de kop in te drukken. Die ana logie met Indonesië is merkwaardig. mooier wordt Uw huid door Hama- melis, het sap van de struik Witch Hazel, verwerkt in Hamea-crème. De zaak-Christiansen Zoals reeds gemeld heeft de pro- cureur-fisoaial tegen Christiansen een gevangenisstraf van 20 jaren met aftrek voorarrest geëist. Het doden van de gijzelaars achtte de p.f. in strijd met de wetten van de oorlog 'etn pok in het geval-H,aar- leun is het Volkenrecht met voeten getredien. Het drama te Putten was bovendien een ernstige overtreding tegen de wetten der menselijkheid. Christiansen was in d.eze gevallen een zelfstandige hoge autoriteit en zijin beroep op overmacht kon niet ernstig gemeend, zijin- Grootmeester In het ontwijken en vergeten, ogendiemaar van Goring en Hitler, generaal honoris, causa, en een sluw mannetje, zo kaïn men hem, aldus de- procureur-fiscaal, het beste schetsen. Met het oog iop: die gebrekkige ontwikkeling van verd.aöbte, heeft de procureur-generaal niet de dood straf geëist. De verdediger, mr. J. H. Arnold, wees op: de beperkte functie, die Christiansen ihaidi in het Nederlandse bestuur naast Seyiss Iinquart en Rau- ter em schetste hoe verdachte helt van onontwikkelde jeugdige zeeman eerst tot officier hadi gebracht en vervolgens tot zijin hoige functie was opgeklommen. Door zijin gebrek aan opleiding was hij' verre de mindere van die officieren van zijn staf. Alle handelingen vain Christiansen waren- geheel in overeenstemming met het geldende internationale recht. Om deze redenen vroeg plei ter, die het Nederlandse burgerlij ke verzet zowel juridisCh alls mo reel onverantwoord noemde, ontslag van rechtsvervolging en zo het Hof een andere mening zou zijn toege daan, clementie wegens onvoldoende toerekenbaarheid, van verdachte. g J-- 1 De vroegere Wehrmachtsbefehlshaber Christiansen, die Woensdag terecht stond voor het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem, tussen zijn bewakers.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 2