ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Geallieerden zullen Moskou nieuwe nota's aanbieden I VRIJDAG 23 JULI 1948 No. 15954 101e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3.Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: Sehuilthavan B 94. Giro 137677 RedactieLange Nobelst raat A 171. Teief. 32 Uitg.N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nabelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Suocesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1.per stuk. Engeland en Malakka Engeland doet vain zidh sprek.nn iin verband met Malakka, waar zidh bet „ontwakend Azië" roert. AI schijnt het deze keer een commu nistische Ihamd te zijin, die roert, terwijl die gevechten aldaaT geen natiioinialistiselhe beweging als drijf veer hebben, althans volgens de Britse minister van Koloniën- Zo zijn dus de Engelsen een politiële actie begonnen en dat in Malakka, één der rijkste gebieden van het Imperium. Momenteel zijn er dus acties tegen die opstandelingen, gaan de, die bet centrum van de op stand in de nabijheid van Koeala Lcempioer gelegd hebben. En is het toeval dat de R.A..F. juist in deze stad haar ho|Ofdkwartier gevestigd heeft? Tevens wo;rdt de grens met Siam (Thailand) streng gecontro leerd, omdat er infiltraties door sympathiserende krachten plaats vinden, welke evenwel niet door hun regering gesteund worden, want de Siamese regering heeft alleicom- muiniistisidhe leidie,rs doen. arresteren. Of de opstand ziiclh'iook tot ©en groots nationaal ontwaken zal mani festeren 'is moeilijk ie zeggen, maar mochten de opstandige elementen in Malakka d,e overhand krijgen, dan schuilt oiok voor Indjojnesië hier in een factor van betekenis, want is Singapore niet die brug naar Indonesië? Tito en Stalin Het vijfdie congres van de Zuid- Slavische communistische partij is begonnen en maarschalk Tito heeft, in weerwil van alle oin'aaingeniaiaim- heden met de Kominform, gezegd1, dat zijn land nog steeds de blik op Rusland, gericht houdt: „onze be scherming berust bij de Sowjet- Uimie en haar leider Stalin." Australië neemt D.P.'s op Australië is bereid 200.000 Euro pese ontheemden, bij voorkeur uit de Baltisohe landen, op te nemen, indien hun transport kan worden verzekerd,, zo heeft de Australisdhe minister van imlmligratiie verklaard. Presidient Truman heeft in aanslui ting hierop medegedeeld, dat Ame rikaanse deskundigen dadelijk zul len onderzoeken, in hoever de Ame rikaanse koopvaardijvloot haar me dewerking kan verlenen aan dit plan. Het proces tegen Emmy Goering Frau Emmy Goering, weduwe van veldmaarschalk Goering, heeft vioor d.e zuiverilngsrechtbank te Garmiiseh- Pairtenkirchen verklaard,, dat zij haar echtgenoot liefhad, en zou liefheb ben tot haar dood'. Zij verklaarde, d.at zij nimmer verzocht had oïml lid, te mogen worden van de Nazi partij. Na haar huwelijk was haar echter medegedeeld, dat Hitier haar een lidmaatschapskaart van de pairtij had toegekend. Zij kpn zich niet meer goed' houden toen een getuige verklaarde, dat zij een Jood se vrouwelijke arts van de gaska mer vain Auschwitz had. gered. Ernstig vliegtuigongeluk Woensdagmorgen is een Mitchell bommenwerper van de Marine luchtvaartdienst aan de Oostkust van Schotland tegen een heuvel ge vlogen en verongelukt. De 6 leden van de bemanning zijn om het leven gekomen. Het ongeluk, dat waarschijnlijk is te wijten aan slecht zicht bij het aanvliegen op de kust, gebeurde bij het dorp Auchinleck. Het toestel was op weg van Valkenburg naar Lossiemouth, om onderdelen over te brengen voor het vliegkampsehip „Karei Doorman". Nieuwe Kamerleden Daar prof. P. Lieftiinck (P.v.d,.A.) bediainkt heeft voor» zijin benoeming tot lid, vain de Tweedie Kamer, is als zodanig geko,zein verklaard de heer H. J. v.' d. Born te Amster dam. Ook de heer G. van Praag (C. P.N.) heeft voor zijin benoeming be dankt. In zijin plaats is het oud-lid Mevr. W. v. d. MuijzanhergWil- lemse te Amsterdam1 benoemd ver klaard. Die heer A. W. Biawenga (A. R.) heeft bediainkt als lid van de Eerste KaïmeF daar hij Tweede Ka merlid, is geworden. Zijn opvolger in die Eerste Kamer, is die heer J- J. Tjalma te Hoogeyeen. Handdoeken voor kantoren en fabrieken Naar wij vernemen zal voer kan toren, bedrijven en fabrieken de ge legenheid opengesteld worden, om handdoeken aan te vragen- Aan kan toren zullen zes textielpunten (redht gevende op het kopen van twee handdoeken) worden toegewezen voor 'de .eerste vijf personen,, en drie punten voor elke vijf personen meeir- Aan hed,rijven en fabrieken kunnen negen punten (recht geven de op het 'kapen van drie handdoe ken) toegewezen worden voor el ke vijf personen. Op grond; van de amnestie, die in Tsjecihoislowakije is verleend,, zijn 3844 personen, uit de gevangenis ontslagen; 1660 waren gearresteerd wegens -pogingen om het land, te verlaten. Alle Tsjechoslawaafc'se in stanties in het buitenland; is op dracht gegeven personen, die op grond van de amnestie na,air hun land willen terugkeren, geld te le nen. WERELDNIEUWS Vredesmiddelen nog niet uitgeput Engeland, Amerika en Frankrijk zijn thans 'bezig nieuwe nota's voor te bereiden, die aan Moskou zullen worden aangeboden. In de vorige nota, werd, zoals bekend, de op heffing van de Beriijmse blokkade geëist als absolute voorwaarde. Dit zal thans iniet het geval zijin- In 'de bovengenoemde nota's zal nogeems nadrukkelijk het recht van de Wes telijke geallieerden in- Berlijn te blijven, worden onderstreept. In zo verre wordt ingegaan op de sug gesties van Moskou, dat de gealli eerden ziüh bereid' verklaren de hele Duitóe kwestie Nnog eens ter sprake te brengen. Alleen zal Molo- tof zich moeten uitspreken over die vraag, wat op teem eventuele con ferentie precies besproken zal moe ten worden. Achteraf blijken de Russen het voorstel geheel Berlijn van voedsel te voorzien toich seri eus bedoeld te hébben. Zij hebban medegedeeld, dat op het einde van de maand alle Berlijners hun inko pen zullen kunnen doen in de Rus sische sector van die stad1. Hierbij wordt geen onderscheid gemaakt tussen bewoners van Ooist en West. Met het oog hierop hebben de Russen grote aankopen van levens middelen gedaan in onderscheidene landen van Oost-Europa. In Duitse 'communistische kringen neemt men aan, dat de Russen ook de eleetricii- teitsvoorziening van de stad v°or huni rekening zullen nemen. De fa brieken in de Westelijke zóne, die tengevolge van de blokkade zijn ge sloten, zouden van Poolse steen kool worden voorzien. Gelet op de Westelijke verklaringen doen deze plannen van Moskou geen afbreuk aan de wil de luchtbrug in stand te houden. De Westelijke bezettings- autoriiteitun hebben intussen verze kerd, dat dé Berlijners zidh niet bezorgd: 'behoeven te maken voor hun normale rantsoen. Zij die zon der werk zijn geraakt, tengevolge van de politieke toestand, zullen niettemin recht hebban op hun rant soen. Zij moeten zich alleen be schikbaar stellen voor het ruimen van puin. Bijzondere zorg zal wor den besteed aan de verzorging van de zieken, waartoe speciale liefda digheidsinstellingen zullen worden opgericht. Hét begint er op te lij- ben, idiat de Berlijners tenslotte nog garen zullen spinnen bij die gerezen moeilijkbeden. Ernstige aanvaring eist een slachtoffer Het van Antwerpen komende Zweedse motorschip „Uruguay" en het met hout van Wasa naar Ant werpen bestemde Finse motorschip „Ida M", zijn op de Schelde, ter hoogte van Walsoorden, met elkaar in aanvaring geweest. De „Ida M" is gezonken. De bemanning bestond uit 7 mannen en 2 vrouwen. Hier bij is de 28-jarige vrouw van de eerste machinist, die voor plezier de reis maakte, verdronken. De „Uruguay" ligt thans op de rede van Vlissingen voor anker, in afwachting van een door Lloyd's expert te verlenen certificaat van zeewaardigheid. Getracht wordt het wrak van de „Ida M" te bergen. Arme kleine Toen Mevr. B. uit Bussum op de bovenste verdieping van haar wo ning werkzaamheden moest verrich ten, had zij haar 2-jarig dochtertje naar haar moeder aan de overkant gebracht. In een onbewaakt ogen blik is de kleine evenwel weer naar huis teruggelopen en gaan spelen bij een wasketel met chloorwater. Op onverklaarbare wijze is zij in de ketel geraakt en door verdrin king en vermoedelijk ook door chloorvergiftiging om het leven ge komen. In d' eenzaamheid, blijkt 4 wie gij, zijt. f O I> O j WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 23 Juli: Overwegend, droog weer, ma tige wimid, tussen West en Zui/d1- West, overdag drdog zonnig weer met iets hogere temperatuur. 23. Zoin |op 4.48, onder 20.44. Maan op 22.18, onder 6.49- Laatste kwWter 29 Juli,. Dr Beel's pogingen tot vorming van een kabinet mislukt Dr. Beel, belast met het vormen van 'n nieuw kabinet, heeft Woens dagavond weer een bez&ek gebracht aan de Prinses-Regentes. Algemeen wordt op dit tijdstip aangenomen, dat hij de Regentes heeft mede gedeeld, niet te zijn geslaagd in het vormen van een kabinet op brede basis, d.w.z. samengesteld uit vertegenwoordigers Van K.V.P. en P.v.d.A., C.H.U. en V.V.D. De minis ter-president van het demissionaire kabinet schijnt gestreefd te hebben naar een tweeledig kabinet, ten dele parlementair, ten dele extra-parle mentair. Het extra-parlementair werd gezocht in de hoedanigheid dat de Kamerfracties geen aanspra kelijkheid voor het kabinet zouden dragen. Het parlementaire zou zijn gelegen in de preventieve waarborg die de parlementaire fracties moes ten geven, in tweede instantie te stemmen voor de Grondwetsherzie ning. Nog een bijzonderheid van het kabinet zou zijn, de beperkte le vensduur, n.l. totdat de Grondwets herziening c.s. een feit zou zijn ge worden. Deze poging is niet gelukt. De P.v.d.A. kon geen vrijmoedig heid vinden samen te werken met de C.H.U. en de V.V.D. In welk ka binet dan ook, zou de P.v.d.A. geen vertrouwen hebben in samenwer king met de C.H.U. Dr. Beel is opnieuw naar Soest - dijk vertrokken, om de Prinses-Re gentes verslag uit te brengen be treffende zijn opdracht. Strenge straffen voor behangseldirecteuren Vijf directeuren, waaronder vier gebroeders Doodeheefver, twee le den van het personeel en de ac countant van de behangselpapierfa briek Rath en Doodeheefver N.V., hebben voor de Economische poli tierechter te Amsterdam, Mr. J. Meihuizen, terechtgestaan, wegens overtreding van de deviezenbepa- lingen. Aan het slot van de middagzit ting veroordeelde Mr. Meihuizen de gebroeders F. Chr., H. P., J. Chr. en P. J. Doodeheefver resp. tot 5, 4, 3 en 5 maanden gevangenisstraf, bo vendien tot geldboeten van tezamen f 210 000 en verbeurdverklaring van twee vorderingen, die tezamen f 213 000 bedragen. Conform de eis vaardigde hij voorts tegen elk van hen een bevel tot onmiddellijke ge vangenneming uit. Zij werden ge vieren geboeid weggeleid. Bij do rioleringswerken ten dien ste vam 'die wegenaanleg nabij de ri vier die Eem ilni het Soesterkwartier te Amersfoort, iis die 26-jarige ar beider P. Bakker uit Putten,, biji een instorting onder zand bedolven en tengevolge daarvan overleden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1