ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 WERELDNIEUWS De papieren-voedselvoorziening van Berlijn door de Russen I I i DONDERDAG 22 JULI 1948 No. 15953 101e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3.—. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: Schuilhaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1.— per stuk. De toestand blijft ongewijzigd De Russen hebben aangekondigd, dat zij1 heel Berlijn van voedsel gaan voorzien- Aanvankelijk heeft dit bericht verwarrend' gewerkt, maar thans is reeds gebleken, dat de aankondiging niet meer te bete kenen had,, dan een propaganda- stukje. Het was volgens de Rus sische aankondiging de bedoeling honderdduizend ton levensmiddelen te leveren en onderhandelingen te voieren met onderscheidene Oost- Europese landen tot het leveren van meerdere hoeveelheden voedsel. Van Russische zijde werd tenslotte een beroep gedaan op de Berlijuse be volking de aankopen uitsluitend te doen in de Russische sector van de stad. Dit alles blijkt niet meer dan bluf te zijn, want een datum waarop de Voedselvoorziening zal beginnen is niet genoemd. Er zijin Berlijmers geweest, die de stoute schoenen hebben aangetrokken en getracht om aardappelen in de Rus sische zóne te kopen. Zij moesten onverriohterzake terug keren. Intussen kwam de Russische ver klaring voor de Westelijke gealli eerden volkomen onverwachts. Aan genomen wordt, dat het de be doeling is geweest van de Russische bezettings-autoriteiten om het Duit se communistische front te verster- Toenemende drukte Belawan Deli Als gevolg van de stijgende pro ductie der grootlandbouw in de ne gara Soematera Timoer, zal Bela wan Deli binnenkort waarschijnlijk weer de grootste exporthaven van de Archipel zijn. In Juni w.erden al leen reeds 6026 ton palmolie uit Belawan verscheept, terwijl de rub ber-export opliep tot 4660 ton. In totaal werd aan diverse producten in Juni 13.000 ton uit Belawan ver scheept. Intussen wordt alles in het werk gesteld om de haven van Belawan, welke gedurende de Japanse bezet ting totaal verwaarloosd werd en gedeeltelijk is dicht geslibd, weer goed bevaarbaar te maken. Hierin is men reeds in zoverre geslaagd dat schepen tot tienduizend ton de haven kunnen binnenvaren. Zij kunnen echter niet aan de kade meren, zodat de rest van het ver voer met kleine vaartuigen moet geschieden. Met de slibzuiger „Ce lebes", duikersploegen en bergings vaartuigen wordt gewerkt aan het uitdiepen van de vaargeul en het opruimen van wrakken. Het beroep van Berlijnse vrouwen De Evangelische en Katholieke vrouwenbonden van Berlijn, als mede de vrouwen van de Sociaal democratische partij, van de Chris- telijk-democratische Unie, de Libe raal-democratische partij, van de onafhankelijke vakbohden en de „noodgemeenschap 1947", hebben een verklaring wereldkundig ge maakt, waarin geprotesteerd wordt tegen de Sowj et-Russische blokkade van Berlijn als „indruisend tegen de grondbeginselen van het Chris- ken. In dit geval warie het beter geweest kolen aan te voeren, daar hieraan het grootste gebrek bestaat. Overigens is het ledenaantal van de communistische partij; sterk geslon ken door die Russische maatregelen, zodat die veronderstelling juist lijkt. De onder Russische licentie staande pers maakt in grote opmaak gewag van de Russische edelmoedigheid en doet tussien de bedrijven om door tnog een uitval naar de Westelijke mogendheden dooir te herinneren aan de luchtbombardementen tijdens de oorlog. Generaal Clay is naar Washington ontboden, waarschijn lijk om verslag uit te brengen van de toestand1 en overleg te plegen met de Amerikaanse regering. Zijn plaatsvervanger in Duitsland, heeft verklaard, dat de geallieerden zich niets zullen aantrekken van Russi sche verklaringen, maar rustig blij ven 'dOiOrvliegan. Er is nog steeds enige geheimzinnigheid, roind die fi guur van' generaal Sokoloffsky. Nie mand, weet er het rechte van en de Russen leggen er de nadruk op dat een mutatie in het opperbevel geen wijziging in de Russische po litiek ten gevolge zal hebben. Niet temin kan het heengaan van de ge neraal wel degelijk van invloed zijn. tendom en de mensenrechten" en waarin een beroep wordt gedaan op de steun van alle vrouwen in de wereld ter verkrijging van „de toe gezegde levensomstandigheden", zonder dat daartoe „persoonlijke en politieke vrijheid behoeft te worden opgegeven". Amerikaanse vliegtuigen naar Europa Te Glasgow worden op 4 Aug. 75 Amerikaanse gevechtsvliegtuigen verwacht van het nieuwste type, n.l. P-80, de Shooting Star geheten.. De toestellen worden vervoerd met het Amerikaanse vliegtuigmoeder schip „Sicily", 50 ervan in start klare toestand. Zestien Shooting Stars, die rechtstreeks naar Duits land vliegen, zijn op IJsland aan gekomen. Uitbreiding van de West-Europese Unie De regeringen van Canada en Amerika hebben militaire coim'mis- sies naar die Westelijke Unie gezom- dien, met het doel gezamenlijk te overwegen pf de Westelijke- Unie zal kunnen worden uitgebreid tot een Noord,-Atlantische Unie. Van een diergelijke Unie zouden dan ook Amerika ein Canada deel uitmaken. Het eerste doel geldt een voorlopig schema van organisatie op te stel len, om daarna met elk van de re geringen der bij de Unie aangeslo ten landien in overleg te treden'. Indische deelstaten vragen directorium Naar Aneta meldt, heeft een de putatie van vertegenwoordigers der deelstaten aan dr. van Mook een re solutie aangeboden, waarin verzocht wordt om de instelling van een uit drie personen bestaand directori um met presidentiële bevoegdheden. Daarnaast is verzocht om de instel ling van een hoog commissariaat als vertegenwoordiging van de sou- vereine Nederlandse regering. Het uitvoerend orgaan zou dan bestaan uit een college van secretarissen van staat, waarvan de samenstelling anders zou dienen te zijn dan die van de tegenwoordige voorlopige federale regering en dat meer Indo nesiërs zou dienen te bevatten. Ten slotte wordt om de instelling van een senaat gevraagd, bestaande uit de leiders der deelstaten. Aaneensluiting Duitse kerk Na een bespreking van vijf dagen heeft de Synode der Evangelische Kerken in Duitsland te Eisenach een kerkelijke grondwet aangeno men, die de grondslag zal vormen voor de aaneensluiting der lande lijke kerken. De kerken hebben deze vereniging sedert vele jaren nagestreefd, doch bij de conferentie die in 1945 te Treysa werd gehou den, is zij afgestuit op menings verschillen over de vraag van het Heilig Avondmaal. De bespreking van Eisenach, die tot de vereniging van Lutherse, Gereformeéfde en geünieerde kerken gevoerd heeft, heeft eveneens in deze vraag de voornaamste tegenstellingen te overbruggen gehad. Men is tenslotte overeengekomen in de grondwet te' bepalen, dat inzake de toelating tot het Heilig Avondmaal in de boe zem der Evangelische kerken geen volledige overeenstemming bestaat. H M. de Koningin bezoekt Sluis Dinsdag 27 Juli a.s. hoopt H.M. de Koningin een niet-officieel be zoek te brengen aan de gemeente Sluis, om aldaar officieel in ont vangst te nemen de ten vorigen jare door studenten op de wallen aldaar geplante bomen. De overdracht aan H.M. de Koningin zal plaatsvinden door de Algemene Senaatsvergade ring van studenten. De route, welke H.M. zal nemen is als volgt vastgesteld: Aankomst per trein te Vlissingen plm. 13 uur. Vertrek van Vlissingen naar Bres- kens per extra boot om plm. 13.15 uur. Na aankomst te Breskens wordt per auto langs de kortste route over Schoondijke, Oostburg en Aar denburg naar Sluis gereden. Tijd stip aankomst ongeveer 14.30 uur. De overdracht der bomen zal plaats vinden onmiddellijk na aankomst. Na_ afloop zal H.M. de Koningin in Hotel Sanders een thee .worden aangeboden. Hierna keert Zij weder per auto over Groede terug naar Breskens, alwaar het vertrek per boot te on geveer 16.30 uur zal plaats vinden. Vanuit Vlissingen vertrekt H.M. weder per trein. De beveiliging der Haagse Conferentie Voor de beveiliging van de vijf ministers van Buitenlandse Zaken, die in Den Haag de conferentie bij wonen, zijn uitgebreide politiemaat regelen getroffen. Bezoekers mo gen alleen vergezeld van een bode het ministerie van Buitenlandse Za ken binnengaan. In het gebouw zijn vele marechaussees, die de vertrek ken, waar geconfereerd wordt, heb ben „afgegrendeld". De tuin van het ministerie wordt 5s nachts met schijnwerpers verlicht, die de nade ring van ongewenste bezoekers ver hinderen moet. Morren maakt de vraidht niet lichter; moed. alleen vermin dert haar. WEERBERICHT Verwachting tot de avond! van 22 Juli: Wisselend© bewolking met voornamelijk in het binnenland ien- kel© verspreide buien, hier en daar vergezeld van onweer, aanvankelijk nog vrij krachtige, later afnemen de wind! uit richtingen tuissen' Zuid- West en West, koeler. 22. Zoin iop 4.46; onder 20-46. Maan op 22.02, ondier 5.36. Voorbarig bericht over keuzebon Dezer dagen hebben enkele bla den beschouwingen gepubliceerd over de broodgraanpositie in ons land en daarbij afschaffing van de keuzebon voor vermicelli en gebak met ingang van 1 Augustus in het vooruitzicht gesteld. Het departe ment van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening deelt echter me de, dat het een dergelijke beslissing nog niet heeft genomen en dat de thans geldende bepalingen voorlo pig dus volledig van kracht blijven. Staking op de mijn Wilhelmina Eergisteren ging oiok ©en gedeelte valh die arbeiders van de mijn „Wil- helmina" in staking- Zoals bekend is het omstreden punt, het nieuwe betalingsaeeoiard,. In de Oramje- Nassau mijn werd, de staking even eens voortgezet. Die verschillend© vakbonden hebben verklaard; dat ook zij het nieuwe betalLngsaccoor d niet kunnen accepteren en er af wijzend' tegenover staan. Zij keuren echter die wilde stakingen ten zeer ste af en willen daarvoor geen en kele verantwoordelijkheid dragen. Verscheidene Amerikaanse voor- aanstaandie communisten zijn gear resteerd. Zijl zullen zidh 23 Augus tus voor de rechtbank moeten' ver antwoorden. - In Batavia werd uit een taxi een handgranaat geworpen naar een groepje Nederlandse militairen 'en burgers die voor een bioscoop stonden. Tien hunner werden ge wond- De taxichauffeur werd gear resteerd;. In Zwitserland hebben onweer en hagel schade aangericht. Te Ge neve lag de hagel 1 m. hoog. Ver scheidene bruggen werden wegge slagen'. Het Horst Wessel-lied daverde dezer dagen weer eens tussen de muren van Brighton, toen volgelin gen van de Engelse fascistenleidier Sir Oswald Mosley daar een 'op tocht hielden. Tussendoor zongen ze in koor „wij1 willen Mosley" en trachtten ©en bijeenkomst te ver storen van die bond van Joodse oor logsveteranen. Minister Mansholt heeft een uit nodiging ontvangen iom dit jaar een bezoek te brengen aan Ontario, zo mogelijk in die tijd, dat te Toronto de Canadese nationale tentoonstel ling wordt gehouden. Het is nog niet bekend, of de minister de uit nodiging zal aannemen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1