ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 De conferentie der West-Europese linie te Den Haag geopend BERLIJN HET WRIJFPUNT TUSSEN OOST EN WEST I J i i ft WERELDNIEUWS De Russen nog steeds onverzettelijk WOENSDAG 21 JULI 1948 No. 15952 101e Jaargang tl ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3—- Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: Schuilhaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenmam Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1.per stuk. Maandagmorgen heeft minister Baron van Boetzelaer van Ooster hout de conferentie der West-Euro pese Unie in de grote vergaderzaal van het ministerie aan het Plein te Den Haag met een kort begroe tingswoord geopend. Aan verscheidene buitenlandse journalisten en ook enkele Neder landse, was toegestaan de plenaire openingszitting bij te wonen. Kort na half elf betraden achter eenvolgens Bevin, Bidault, Spaak, Dupont en Van Boetzelaer de zaal om hun plaatsen in te nemen. Namens H.M.'s regering sprak mi nister Van Boetzelaer een woord van welkom, waarbij hij herinnerde aan het werk, dat reeds door de Consultatieve Raad is verricht. De totstandkoming van het Westelijk pact is in ons land begroet als een bewijs van onze wens tot samen werking. In het bijzonder begroette de Nederlandse minister vervolgens, namens de Benelux, Bidault en Be- vin, die, naar hij meende, voor de eerste maal een bezoek brengen aan Nederland. Overgaande in de Engelse taal, richtte minister Van Boetzelaer zich speciaal tot Bevin, om hem te bedanken voor het initiatief, dat deze indertijd heeft genomen om tot een Westelijk pact te geraken. „We begroeten niet alleen de ge dachte van het pact, doch we grij pen met beide handen de gelegen heid aan, de overeenkomst der Westelijke landen practische be tekenis te geven ter handhaving van de vrede en de democratische be ginselen. Moge ons werk van heden ons nader tot dit doel brengen". Deze rede werd beantwoord door minister Bidault, die de hoop uit sprak, dat er effectief werk zal worden verricht, waaraan men lang een goede herinnering zou mogen bewaren. De eerste bijeenkomst Onmiddellijk hierna ving de eerste besloten bijeenkomst der vijf ministers en hun adviseurs aan. De Arabische Liga aanvaardt bestand Nadat eerst Egypte en Transjor- danië afzonderlijk te kennen had den gegeven, dat zij de door de Vei ligheidsraad voorgeschreven wapen- stilstand aanvaardden, is ook het antwoord van de Arabische Liga ontvangen. De politieke commissie, te Beiroet bijeen, heeft zich met een bestand in geheel Palestina accoord verklaard, zij het ook met enig voorbehoud. De Arabieren hebben namelijk drie voorwaarden aan hun toestem ming verbonden: 1. de Joodse immi gratie moet gedurende het bestand geheel en al worden stop gezet; 2. de 300.000 Arabische vluchtelingen moeten naar huis kunnen terugke ren; 3. de wapenstilstand moet van een bepaalde duur zijn. Overigens hebben" de Arabieren met nadruk verklaard, dat de Ara bische Liga wel de wapenstilstand aanvaard heeft, doch dat zij het be staan van een Joodse staat in Pa lestina niet erkent. De regeringen van Irak en Syrië stemden tegen. Niettemin werd in een Syrisch legerbericht verklaard, dat het bevel tot staken van het vuren Zondagmiddag van kracht was geworden. Toch beschuldigen Arabieren en Tegen 1 uur werd de zitting op geheven, om de ministers de ge legenheid te geven naar het Paleis Huis ten Bosch te gaan, waar de Prinses-Regentes hun een lunch aanbood. Des middags wérden commissie vergaderingen gehouden. Dinsdagmorgen hervatten de vijf ministers hun besprekingen, waar bij hoofdzakelijk het Duitse vraag stuk aan de orde kwam. De conferentie heeft als gevolg van de Berlijnse crisis, een nieuw en uitermate groot belang gekregen, want hier zal mofeten blijken, hoe sterk de Franse schakel in de keten van West-Europa is. Het is duide lijk dat het West-Europese front tegenover Rusland bij het politieke pokerspel, dat aan de gang is, een indruk van volkomen solidariteit moet maken. Blijkt Frankrijk niet al te sterk in zijn schoenen te staan, dan wordt de waarde van de West- Europese Unie evenredig verzwakt. Joden elkaar nu reeds weer van bestandsschendingen. Bernadotte heeft onmiddellijk maatregelen doen nemen om zijn waarnemers naar die gebieden te zenden, waar het bestand het meest bedreigd wordt. Tegencandidaat van president Truman aangewezen De democraten uit de Zuidelijke staten van Amerika die tegen hun partij in opstand, zijn gekomen, om dat deze een program van burger rechten vopr magers heeft goed,ge keurd,, hebben gouverneur J. Stroim Thurmond van Zuid-Carplina als tegemcandodaait van Truman geko zen. Gouverneur Fielding Wright van Mississippi is als eandjdaat vopr het vice-presidentschap be noemd. Beiden zijn gekozen na ©en wilde demon strati© tijdens ©en ver gadering te Birmingham (Alalbajmla) ter voorbereiding van ©en afschei ding van de democratische partij, voor het ©erst in zeventig jaar. D© democratische „rebellen" wil len acties voren in vijftien staten-, waarondier Truman's staat Missouri. Kabinetscrisis in Frankrijk Het Franse kabinet heeft Maan dagavond laat, nadat het bij een stemming in de Nationale Vergade ring over de motie van vertrouwen met 295 tegen 214 stemmen en 76 onthoudingen was verslagen, zijn ontslag ingediend. Het amendement was een socia listisch amendement over de mili taire begroting en houdt een bezui niging in van 12 milliard op die begroting. De woordvoerder der so- De blokkade blijft Blijkens mededelingen zowel van Geallieerde als van Russische zijde is er nog geen enkel teken dat de houding der partijen in de richting van tegemoetkomendheid gaat. In tegendeel worden wederzijds maat regelen overwogen die eerder tot verscherping van de verhoudingen kunnen leiden. Zo heeft de Amerikaanse gene raal Donovan afsluiting van de voor naamste zeewegen naar Rusland aanbevolen, zomede het toepassen van economische sancties in alle delen der wereld. De Russische politieke kringen in Berlijn hebben, zoals te verwachten viel, hier snel en energiek op ge reageerd, daar afsluiting van b.v. de Dardanellen en het Suezkanaal voor hen funeste gevolgen zou heb ben. Behalve van militaire repre sailles hebben zij van hun kant de mogelijkheid geopperd om van Weenen een tweede Berlijn te ma ken, wat voor de geallieerde posi ties in de Oostenrijkse hoofdstad fnuikend zou zijn, daar voorziening door de lucht daar niet mogelijk is wegens de ligging der geallieerde vliegvelden. Intussen blijft de Russische acti viteit in de lucht boven Berlijn aanhouden. Onder andere hebben jachtvliegtuigen een poging onder nomen om geallieerde vliegtuigen het dalen te verhinderen op het vliegveld Gadow, wat echter mis lukt is. De Geallieerden versterken hun luchtmacht evenwel ook, want be halve dat 60 Amerikaanse super forten in Engeland gestationeerd zijn, komen er naar West-Duits- land enige groepen bommenwer pers. Ook zouden 'n aantal schroef- loze vliegtuigen der V.S. in Europa gestationeerd worden. Dat Rusland er niet over denkt de blokkade te verlichten, is nog eens gebleken uit zijn afwijzende houding ten opzichte Van de doorvoer van levensmiddelen en brandstoffen uit Oost-Europese landen door zijn zone naar Berlijn. Engeland en Amerika hebben getracht in Polen en Tsje- choslowakije tegen dollars 80.000 ton kolen (dit zijn 10.000 vliegtuig ladingen kolen) en 16.000 ton aard appelen voor de Berlijnse bevolking te kopen. Hoewel deze landen zeer gaarne in deze transactie zouden willen treden, kan zij op grond van de Russische tegenwerking niet wor den gesloten. Politieke activiteit "p resident Truman had Maandag verschillende belangrijke con ferenties op het Witte Huis, o.a. met vooraanstaande legerautoriteiten en diplomaten. Groot gewicht hecht men in„de V.S. aan de besprekingen van de ministers van buitenlandse zaken van de staten der Westelijke Unie, welke Maandag in Den Haag aange vangen zijn. In Londen vermoeden de Ameri kaanse autoriteiten, dat de speciale zitting van het Congres het pro bleem van de wapens voor Europa in overweging zal nemen. Zo duurt „de koude oorlog" nog steeds voort, maar een klein inci dent kan haar wel eens doen over slaan in militaire activiteit. Moge evenwel de mening uitgesproken in Amerikaanse kringen, dat „de Rus sen geen ooriog wensen", de juiste zijn! Als de Westerse mogendheden hun eenheid bewaren, wordt het vervullen van die wens zeer zeker bevorderd. Wie steeds over zijn eer lijkheid, spreekt, voelt, dat er iets goed, gepraat moet wor- j dm. WEERBERICHT Verwachting tot die avoind viain 21 Juli: Aanvankelijk overwegend] droog weer met tijdelijke opklarin gen en Ihoigere temperaturen, later zwaar bewolkt met plaatselijk re genbui,en, hier ein d;a,ar vergezeld van onweer, matige vooral aan de kust tijdelijk krachtige wind uit Zuidelijke ribhtingen. 21. Zon op 4.45, ondier 20.47. Maan Op 21 41, ondier, 4.24. cialisten verklaarde dat zijn partij de huidige regering wel wil steu nen, doch niet van zins was het amendement terug te nemen. De president der Republiek heeft minister-president Schuman in au diëntie ontvangen, om óverleg te plegen over de toestand. Het „papierloze boek" Een Hongaarse drukker beweert de belangrijkste uitvinding op uit- geversgebied te hebben gedaan, se dert de boekdrukkunst werd uitge vonden. Het betreft hier het „pa pierloze boek", welks bladzijden uit cellofaan bestaan. Door middel van een speciaal drukprocédé is het de uitvinder-mo gelijk op een vel cellofaan van 100 X 70 cm de complete tekst van een boek van 320 bladzijden te druk ken. Zo'n blad weegt maar 5 gram en kan in een aluminium kokertje, dat kleiner dan een normale sigaar is, worden bewaard, terwijl de prijs van dat boek slechts rond 20 cent zou bedragen. Het probleem om zo'n boek ook gemakkelijk leesbaar te maken, heeft de uitvinder op de volgende verrassende wijze opgelost: De tekst wordt oyer een klein scherm ge leid, dat men gemakkelijk en als een krant in de hand kan houden. De rol cellofaan wikkelt zich ge lijk een filmrol af voor een auto matisch werkend venstertje, dat de benodigde electrische stroom door middel van snoer en stekker aan het lichtnet ontleent. Zowel de snel heid van het afwikkelen als de grdbtte der geprojecteerde letters kunnen geheel naar wens worden geregeld. Auto-vliegtuig Op ©em bij Londen gehouden luicfet - vaartdiemoinistFaitie was een auto te zien, dia in ©en miiniirciuimi van tijd veranderd kon worden in een vlieg tuig. Een volgendie stap zon kunnen zijn de vliegende motorfiets. Zoivor is 1het echter noig niet, maar de Fairy Aviation Comp. heeft toch kams gezien een buitengewoon licht vliegtuig te construeren, dat ©en gemiddelde snelheid heeft van wem honderd kilometer per uur en voor ©en vlucht ivan Lopdien naar Parijs niet meer dan zes gulden aan ben zine verbruikt. Men- verwacht, dat Zuid-Afrika die officiële bietrekkingen: met de Sowjet-Onie elk ogenblik kan ver breken, aldus de' „Sunday Express". De gehele kwestie van de betrek kingen met de S.U. is kortgeleden op een kabimehszitting besprqkiein.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1