ZIERIKZEESCHE t» NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 HET NATIONAAL HULDEBLIJK AAN H.M. DE KONINGIN DINSDAG 20 JULI 1948 No. 15951 101e Jaargang 0 ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3.—. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: Schuilhaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelistfaat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelistraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1.per stuk. Er worden thans overal in het' land, voorbereidingen getroffen om het komend: Reg^r ings-jubileum van H.M. de Koningin in plaatselijke kring te herdenken. Het is d.e wens van H.M. geweest, dat dit feestbetoon niet dan op sobère wijze geschieden zou en dat het aan Haar door het Nederlandse Volk aan te bieden Huldeblijk dienstbaar gemaakt zou worden aan een doel, dat ten algemenen nutte zou komen. Er is nu een Comité-Nationaal- Huldeblijk gevoirmd, dat zich belast heeft met het bijeenbrengen van de gelden om dit Huldeblijk tot stand te brengen. De gekten, welke aldus verza meld: zullen worden, zullen bijeen gebracht worden in een Fonds tot bestrijding van de kanker. Van dit Fonds uit zullen de kosten van de onderzoekingen op het gebied van de bestrijding van deze vreselijke ziekte bestreden' worden. Weet U, dat jaarlijks ongeveer 16 pet. van alle overledenen aan deze ziekte heengaan? Dit Fonds zal op verschillende wijze gevoed; worden. Onder andere door de opbrengst van een speld jes-verkoop. Deze speldjes dragen de beeltenis van H.M. de Koningin eni zijoi voorzien van ©en ropd-wit- blauw lintje. Hier ter stede heeft het Nad'. Pad.vindsters Gilde zich bereid ver klaard. deze speldjes te verkopen. D;e prijs van deze speldjes, waar van de voorraad beperkt Is, is ge steld' op minimaal 5'0 cents per stuk. De Padvindsters te Zierikzee zul len inu op Woensdag 21 en Donder dag 22 Juli a.s. hiervoor Uw be langstelling vragen. Zij zulten U voor een bedrag van f 0,50 mini maal een zakje oliebollen ten ver koop aanbieden en U daarbij' een speldje uitreiken, aldus het nuttige met het aangename verenigend;. De oliebóllenverkoop zal plaats heb ben op het Havenplein. Daarnaast mag de opwekking vol gen voor diegenen, die meer te missen hebben of die zielh geroe pen gevoelen buitendien dit Fonds te steunen, voo.r ondernemingen, be drijven, organisaties en instellingen van welke aard; ook, dit doel te steunen, en een bijdrage te stor ten op de rekening van het Comité- Nationaal-Huldeblijk bij de Kasver- eniging of bij de Nederlandse Han del Maatschappij, beide te Amster dam of iop Postrekening no. 26000. Een woord vain opwekking om dit bij uitstek humanitaire doel te steunen, aan wi© ook, lijkt welhaast overbodig. S. B- De Amerikanen gaan de Dardanellen blokkeren Binnen het kader van de tegen maatregelen, die de Amerikanen denken te nemen in antwoord op de blokkade van Berlijn door de Russen, is overwogen d,e Dardanellen af te sluiten. Reeds vroeger is er sprake van d.eze maatregel geweest, .maar nu is het dan weer punt van overweging. Het is niet onwaar schijnlijk, dat nog verdere eco nomische sancties worden voor bereid, als het sluiten van het Suez-kasaal," het Panama-kanaal en -het Kaiser Wilhelm-kanaal voor al le Russische schepen. De Berlijnse pers spreekt haar voldoening uit over het vervoer van een aantal Amerikaanse superforten naar Enge land.. De wens wordt uitgesproken, d.ait dit machtsvertoon door de Rus sen goed, zal worden begrepen. De Russische pers kan niet anders doen dam in.b. de prestaties van de gealli eerde luchtmacht tijdens de jongste oorlog te bagatelliseren. Te Berlijn gaan geruchten, dut de Russen even eens een serie zware bommenwer pers naar Duitsland, zullen brengen. Zoals bekend, is het type Superfort (B. 29) door de Russen nagemaakt. Uit alles blijkt intussen dat de Rus sen van geen buigen weten en daar om nemen Almlerikaanse waarnemers te Berlijn aan, d,at de Russen op een oorlog aansturen, al blijft die mogelijkheid, bestaan, dat zij ter elfder ure voor het Westerse machtsvertoon zullen wijken- Verdere verwijdering tussen Stalin en Tito De Cominform heeft nu geant woord' op het verweer van Tito, en dit „zonder 'compromis" ver worpen. Titp, Kardielj, Bjilas en Ranfcowitsj, zo wordt er gezegd, hebben zich als „burgerlijke natio nalisten" ontmaskerd,, zij hebben de zaak van die Joegoslavische onaf hankelijkheid verraden (wat „bur gerlijke nationalisten" dan blijkbaar altijd, doen) -en het Joegoslavische document wordt zelfs „verachtelijk''' genoemd,, tegen Marxisme en Sow- jertis gericht. „Het stinkt haar natio nalistische haat", het „druipt van politiek bedrog", en aan, Tito wordt „terreur" verweten. De kloivei tussen Moskou en Tito is- dus verbreed. Uit Bulgaarse publicaties blijkt, aldus U.P., dat Bulgarije aanspraak maakt op Bulgaars Macedonië en enkele andere grensgebieden, en dat Dimitroiw 'en Markos de vorming van een autonoom Macedonië na- 'sitreven, waardoor Joegoslavië een deel van zijn grondgebied zou ver liezen'. Moskou zou in dezen adhter DimitTOiw staan- Gromyko aanvaardt thuisreis Andirej Gromyko, plv- Russisdh minister van buitenlandse zaken en voormalig gedelegeerde bij de V.N., is gisteren aan boord, van ©en ZweediS schip huiswaarts vertrok ken. Hij. poogde zich aan de vragen der journalisten te ont trekken en zei verscheidene ma len: „Ik wil niet geïnterviewd wor den". Tenslotte, zichtbaar geïrfi- tard, zeide hij: „Ja, ik ben blij, dat ik wegga". Toen men hem daarop vroeg, of hij' verwachtte terug te keren, snauwde hij: „Ik hoop van niet." Gromyko, wordt vergezeld door zijn echtgenote en twee kinderA-, alsmede door 14 ambtenaren. Zijn opvolger bij de V.N. is, zo als bekend', Jacob Malik, o°k plv. minister van buitenlandse zaken. V.N-gardist gedood Tirygve Li© heeft medegedeeld, diat op 13 Juli te Jeruzalem een Noors li'di van de V.N.-garde is ge dood'. Het was 01© Helge Bakke, die do delijk getroffen werd door een schot van een scherpschutter op de weg naar de berg Scopus. Hij' was 29 jaair oud en pas getrouwd. Churchill over Duitsers in Verenigd Europa Ohurchill heeft in een rede te Cardiff1 verklaard, dat Groot-Brit- tannië moest vooruitzien naar e.m tijd, waajrin de Duitsers, waarschijn lijk binnen d,e grenzen van de oude staten', weer hun plaats in het Euro pese gezin zouden innemen. Zij'zou den dan al Ihun gaven en de waardie van hun ras gebruiken om het kwaad te herstellen, dat zij heb ben aangericht en opnieuw het gro te Europese gebouw op te richten. Dit kan pas gebeuren wanneer alle land,en zijn ondergebracht in eqn Verenigd. Europa. Wij moeten even wel erkennen, dat de Verenigde Sta ten de machtigste' natie ter wereld zijn geworden en de grootste macht die werkt voor vrede ,en vrijheid, zeid.e Churchill. 't Kan verkeren De nieuwe Sowjet-Eneycloi- pedie, welke niet geheel up to date blijkt te zijn, prijst noig hogelijk -die thans in ongena de gevallen Joegoslav ische lei der Kardelj. De man, die thans een Trotskist, een burgerlijk nationalist en een verrader heet, wordt in de Encyclo pedie nog genoemd' „een strij der met een welverdiend pres tige in democratische krin gen", wiens „overtuigende re. devoeringen en goed gedocu menteerde verklaringen" te recht hulde verdienen. Engelse actie op Malakka De politie heeft 11 man gedpqdl die een overval pleegden1 op een rubber-onderneming te Ka.jang, 20 k.m. 'ten Zuiden: van Koeale Loern- poar, in Malakka. Er ontstond, een vuurgevecht toen de politie, die de onderneming af zocht, probeerde een. huis te be stormen ion door een kogelregen werd bntvangen. Militaire autori teiten hebben 375 personen onder vraagd die in ©en ra-zzia op het eiland, Singapore gearresteerd wa ren. Gisteren vielen Spitfires in het oerwtoud, op 60 k.m, van Koeala Loempoer een schuilplaats der ter roristen aan met 600 pond, explosie- middelen en tien raketten. Dc Republiek over de Nederlandse „blokkade" Aintara verneemt ui.t kringen van de republikeinse 'centrale dienst der scheepvaart, dat het hoofd van deze dienst, ir. Sardjomo, een document heeft samengesteld' betreffende de Nederlandse „blokkade", sedert dir. Van Mooik op 29 Januari 1946 de crgonnantie op de import 'en, ex port heeft uitgevaardigd. Volgens gegevens van de vereni ging van, Indon- scheepvaart zijln 22 schepen van in totaal 1377 ton, lichters 3625 ton, 77 zeilschepen van gemiddeld 50 ton en 6000 ton lading door de Nederlanders in beslag ge nomen. Ondervinding is niet wat de I men® overkomt, ondervinding J is hetgeen die mens doet met i j wat hem overkomt. o WEERBERICHT Verwachting tot die avoind van 20 Juli: Overwegend droog weer. Voor al 'in het Z.O. 'des lands opklaringen met zonneschijn. Hogere tempera tuur. Matige wind, tussen Z. en Z.W. 20. Zon op 4 43; onder 20.48 Maan op 21.12; onder 3.18 Volle maan 21 Juli. De doodstraf in Engeland Het Engelse Lagerhuis heeft zich met 307 tegen 209 stemmen uitge sproken voor handhaving van de doodstraf in Engeland voor bepaal de soorten van, moord. Het besluit van het Hogerhuis, de oorspronke lijke motie van het Lagerhuis (alge hele afschaffing van de doodstraf voor een proefperiode van 5 jaar) van de hand te wijzen, was tevo ren door het Lagerhuis verworpen. De regering, die voor handhaving van die doodstraf is, hoopt thans met dit comprojmlis zowel het Ho gerhuis ate voorstanders van af schaffing 'tevreden' te stellen. In het nieuw1© door het Lager huis aangenomen comproimlisyopirsitel worden1 vijf soorten van moord ge noemd, waar het gerechtshof de doodstraf voor kan uitspreken, in dien de moord volgens oprdeel van de jury „met voorbedachte rade" is geschied. In de andere gevallen zal levenslange gevangenisstraf ge geven worden. Militairen gaan vlasplukken Zoals zich dat bij meer land bouwgewassen heeft yoorged,aan, be staat er kans d,at men bij: het oog sten van vlas in tijdnood zal ko men. En aangezien het lang op de velden laten staan van het door die regens erg nat geworden vlas gemakkelijk rotting tot gevolg kan hebben, 'dreigt een waardevermin dering van 35 pet. in West-Brabant. Omdat men in het alge!m|een te kampm hadi met een gebrek aan arbeidskrachten vooral omdat tengevolge van d.» regen het ma chinaal plukken van vlas op ver- schilland© percelen volstrekt onmo gelijk blijkt heeft die overheid militairen ingeschakeld, bij' het vlas plukken in West-Brabant. De re- cruten ontvangen voorlichting van de leerlingen van die beroepsschoiol /voor vlasbewerkers te Stand daar buiten. Men hqopt met deze extra hulp de gehele oogst te kunnen redden. Uit Palestina worden bestands- schendingen gemeld. Die Joden ge ven daarvan de Arabieren de schuld» De eersten waren gedwon gen op verschillende plaatsen ©en tegenaanval te ondernemen. De stad Moekdein is het „Berlijln van China". D-e stad is geheel door communisten olmlsingeld; en de be volking moet door de lucht van voedsel worden voorzien.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1