Sancties tegen Joego-Slavië Volgens diplomatieke waarnemers te Londen is het waarschijnlijk, dat Moskou sancties in over weging heeft genomen tegen die Joegoslavische communistische leiders, ina de 'hoop te hebben opgegeven dat bet con gres van de Joegoslavische com munistische partij' maarschalk Tito aan de kant zou zetten. Deze me ning baseert men op het feit van die publicatie im het blad van de KominÉoirm van de felle aanmal iOp die vier leiders van de Joegoslavi sche communistische partij en de verklaring, dat het congres niet .ge acht zal kunnen worden de wil van de leden te weerspiegelen. De waarnemers menen, dat er in dit stadium wel geen sprake zal zijn van militaire maatregelen doch dat tot bedekte economische sanc ties zou kunnen worden overgegaan. Een rapport over Schiermonnikoog In verband met de plannen van het ministerie van Oorlog, heeft het Economisch Technologisch Instituut in Friesland een onderzpek inge steld naar de betekenis van hef vreemdelingenverkeer iop Schier monnikoog. In zijn rapport over deze aangelegenheid komt het Etif tot de slotsom, dat meer dan de helft der inwoners hun 'bestaian's- vorm in het tourisme vinden. Het vorig jaar is het eiland do,of on geveer 30.000 vakantiegangers be zocht. Hpewel het rapport het kwestieuze punt in het midden laat, schijnt de tendentie wiel deze te zijn, dat het inrichten van: een mili tair oefenterrein in een dergelijk druk bezocht vacantie-ppird ongte- wemst moet Worden geacht. Dodelijk ongeluk in kazerne Vrijdaig is de twee en twintig jarige korporaal Jeuke uit Eindho ven lp de Nassau-kazerne t-e Roosen daal dcoir een revolverschot gedooid. Zijn collega, korporaal van L. was bezig met het schoonmaken van eein revolver en ging nogal onvoor zichtig met het wapen om. Plotse ling ging de revolver af en die kogel trof korporaal J. in de hart streek. Hij was bijna direct dopid. Tarieven ploegen, maaien en dorsen Onder goedkeuring! van de minis- #ter van landbouwi heeft het hoofd bedrijfschap voor akkerbouwproduc ten de verordeningen woo;r de vast stelling van tarieven vopr ploegen en maaien (1947) e|n vqoir het dor sen (1947) ingetrokken. Nieuwe ta riefregelingen zijn 'ndiet afgekondigd. Onze vlasteelt en zijn betekenis Ofschoon die 17700 h.a., dit jaar in ons land met vlas beteeld, nog belangrijk beneden het areaal lig gen, 'dat in vroegere jaren nu en dan werd bereikt (1920 24.300 h.a., 1938 20.600 h.a. en 1939 24.900 h.a.), betekenen zij' toch, vergeleken met 1947 een toeneming van 4500 h.a. en met 1946 zelfs van 5200 h.a. Dat is 'Ongeveer 35 millioen k.g. onge- repeld, vlas meer. Waar de verwer kingscapaciteit van de ongeveer 1500 voor het merendeel kleine vlasserijen in ons land slechts be rekend is op een teelt van 12.000 h.a., wordt in de belangrijkste vlas- bewerkingsoentra van Zeeland, Noordi-Brabant, Zuid-Holland en Friesland door nieuwbouw ien uit breiding getracht deize capaciteit te vergroten. Ook 'Om die vooirdelen van de uitgebreide vlasteelt zoveel mogelijk alle voor ons land; te be houden. Een vlasteelt van een klei ne 18.000 h.a. tobh Js voor ons land, van grote economische bete kenis. Alleen het vlastrekkem, bin den en schelven betekent reeds meer (dam 5 (millioen gld. aan arbeidsloon. In de vlasserijen vinden 6600 ar beiders regelmatig of tijdelijk werlf. Bij, de tegenwoordige prijzen kan de totale opbrengst van 17700 h.a. vlasproiducten (gerepeld vlas, zaad, lint en lokken) geschat worden op 40 millioien gld., waarvan ter waar de van 25 mill. gld'. vopr exploit (deviezen) en van 15 mill. gld. voor binnenlandse verwerking tot waardevolle producten (liinnenl, tpuiwj Zilveren geldstukken verdwijnen Blijkens een vandaag in het Staats blad opgenomen besluit van de Regentes zal de Muntwet-1948 op 1 Augustus in werking treden. Dan zullen de in de bezettingsjaren in omloop gebrachte zinken geldstukken geleidelijk uit onsmuntstelsel ver dwijnen en nog dit jaar zullen de nieuwe munten een nikkelen kwartje en dubbeltje en een ronde bronzen stuiver en cent in omloop worden gebracht. Deze munten wor den voorhands geslagen met de beeltenis van H.M. Koningin Wil- helmina naar een ontwerp van prof. L. O. Wenckebach. De zilveren rijksdaalder en gulden blijven op de voet van de nieuwe Muntwet gang baar. doch de andere overeenkomstig de Muntwet-1901 geslagen munten zullen, evenals het zinken geld, ge leidelijk buiten omloop worden ge steld. Het ligt in de bedoeling de coupures, welke na de muntvernieu- wing niet zullen terugkeren de halve gulden, het twee-en-een-halve centstuk en het halve centstuk nog dit jaar in te trekken. De in trekking van de oude stuivers, dub beltjes en kwartjes zal op een later tijdstip volgen. Vacantie in de bouwbedrijven Ingevolge een beslissing van de Minister van Sociale Zaken mag aan bouwvakarbeiders geen bijslag op de vacantiebonnen worden ver strekt. Alleen aan de volgende cate gorieën arbeiders kan een bijslag tot het bedrag der overbruggings uitkering worden verleend. a. bouwvakarbeiders, die aan een Rijkswerkplaats voor Vakontwikke ling zijn tewerkgesteld, doch op grond van de korte tijd van tewerk stelling na het verlaten van de cursus niet voldoende vacantiebonnen heb ben kannen sparen b. Niet-bouwvakarbeiders, werk zaam bij de D.U.W. en gedemobi- seerde militairen-bouwvakarbeiders, die als gevolg van de tijd doorge bracht in militaire dienst, niet in bet bezit zijn van voldoende vacantie bonnen. Pensioen Mobilisatie slachtoffers 1914-1918 De regering zal met de invoering van een buitengewoon militair pen sioen voor de militaire slachtoffers van de mobilisatie 1914—'18 en voor hun weduwen en wezen spoed be trachten. Er moet echter rekening mee worden gehouden, dat honder den mobilisatieslachtoffers aan een geneeskundig onderzoek moeten worden onderworpen, om te kunnen vaststellen hoe groot hun invalidi teit is. De mobilisatieslachtoffers kunnen ook voor om- en herscholing in aanmerking komen, maar hiervan mogen niet te grote verwachtingen worden gekoesterd in verband met de hoge leeftijd van velen. Het ligt in de bedoeling een toeslag te geven, wanneer de mobilisatie slachtoffers met hun pensioen niet in hun levensonderhoud kunnen voorzien en het hun, als gevolg van de gebreken, die tot hun ontslag uit de militaire dienst hebben geleid, niet mogelijk is inkomsten uit arbeid te verwerven. Een en ander wordt medegedeeld in de memorie van antwoord betref fende het buitengewoon pensioen. Werkkamp voor uitgeweken studenten Honderd Tsjechen, Polen en andere uitgewekenen studenten, die zich op het ogenblik in Parijs bevinden, zullen in de zomermaanden een werkkamp in Nederland meemaken. Het kamp, dat georganiseerd is door het Ned. comité voor „World Stu dent Relief" zal gehouden worden bij Grijpskerke (Zeeland) van 26 Juli tot begin September. De kampstaf zal bestaan uit Nederlandse studenten. Het „World Student Relief" heeft een beroep gedaan op de studenten, om zich voor dit werk op te geven bij het algemeen secretariaat. „Spel en Glorie" in het Utrechtse Stadion" 2500 padvindsters, verkenners en gidsen van allerlei richtingen leverden Woensdagavond in „Spel en Glorie", een lichtfestljn van historie en vrij heid, in het Stadion te Utrecht hun bijdrage voor de herdenking van het 1900-jarig bestaan van de stad Utrecht. Tevens wilde de Utrechtse padvindersjeugd van alle gezindten daarmee namens de bevolking van de 1900-jarige stad een grootse hnlde aan haar vorstin brengen. Bij de samenstelling van het scenario is de fantasie hand in hand gegaan met de historie, waardoor een kijkspel is ontstaan, waarin de geschiedenis van de jubilerende stad dient om het regeringsjubileum meer luister bij te zetten. In het spel wordt ons volk door de negentien eeuwen naar het huidige moment geleid. De drie his torische delen, waaruit het eigenlijke spel bestaat, werden telkens ingeleid door de fignur „historia", die de geschiedenis van Utrecht vertelde. Internationaal vacantie- centrum te Koudekerke Zaterdag werd in Koudekerke- Dlshoek op Walcheren een inter nationaal vacantie-centrum van de „International Friendship League" ge opend in pension Westdnin. In dit centrum komen dit jaar Engelsen, Zweden, Noren, Fransen en Neder landers bijeen, om gezamenlijk een paar weken door te brengen en elkaar nader te leren kennen. Zoals bekend, streeft de „Interna tional Friendship League" naar toe nadering tussen jonge mensen van allerlei nationaliteit. De bond is van mening, dat elkander kennen betekent elkander leren begrijpen, en dat on~ ling begrijpen het onderlinge wan trouwen tussen de bewoners van diverse landen wegneemt. Op deze wijze hoopt hij zijn steentje bij te dragen tot het behoud van de vrede. Voor de oorlog was het geen zeld zaamheid, zestien verschillende natio naliteiten bijeen te zien in een der gelijk vacantie-centrum. Thans is voor de inwoners van vele landen het reizen vrijwel onmogelijk. Binnen kort worden in ons land nog enkele van deze centra geopend. Staking te Rotterdam Vrijdagmiddag zijn te Rotterdam ongeveer honderd arbeiders van het aannemingsbedrijf D. U. R. A., die werkten op terreinen van de Hol- land-Ametika-lijn, in sitdown-staking gegaan. Zij zijn ontevreden over het uitblijven van een vacantiebijslag van twee procent. De directie van de D. U. R. A. beroept zich erop,?, dat zij zich slechts aan het bindend besluit van de werkgevers- en werk nemersorganisatie houdt. Gift voor Walcheren De stichting Nieuw Walcheren heeft een gift van tweeduizend pond ont vangen, die door de inwoners van Edinburgh en Glasgow en de Low land divisie bijeen is gebracht voor de herbeplanting van Walcheren. Het bedrag is door de burgemeester van Edinburgh, A. H. Murray tijdens zijn bezoek aan Walcheren, over handigd. RADIO-PROGRAMMA Dinsdag 20 Juli. HILVERSUM I (301 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 gram.;j 7.45 morgengebed; 8 nieuws; 8.15 pluk die dag; 9 lidhtfakem9.30 lichte orkestwerken10 voor de kleuters; 10.15 Helderen van Fauré; 10.40 voordracht; 10.50 muziek houdt fit; 11.30 als de ziel© luistert; 11.40 gram.; 12.03 viool-muziek; 12.30 weero verzicht; 12.33 Metro pole-or kest12.55 Zonnewijzer; 1 nieuws; I.20 Metropole-orkest1.45 gram.; 2 gevarieerd programma; 2.30 on der olnis,- 3 piano-kwartet; 3 45 Ita liaanse liederen; 4 die Zonnebloem; 4.30 ziekemlof; 5 na schooltijd; 5.15 gram.; 5.30 lang zullen ze leven; 5.45 Indonesisch radiogeschiedenis- b'oek6 vplksliederenkwairtet; 6.20 sportpraatje; 6.30 vopr de strijd krachten; 7 nieuws; 7.15 idropm- land; 7.30 Zuid-Afrika7.45 Niwim- kliankein; 7.50 rubriek vain de we deropbouw; 8 nieulwte; 8.05 piano,- 8.12 philharmoniscb orkest; 10.00 vocaal kwartet; 10.37 actualiteiten; 10.45 avondgebed; 11 nieuws; 11.15 —12 opera. HILVERSUM II (415 M.) 7 nieuws; 7.15 gram.; 7.50 dag opening; 8 nieuws; 8.15 gram.; 9.15 morgenwijding; 9.30 waterstanden; 9.35 gram.; 10.30 van vrouw; tp|t vrouw; 10.35 gram.; 10.50 kleutertje luister; 11 Radiovplksuniversifeit; II.30 gram.; 12 piano en soliste; 12.30 weerpraatje; 12.33 gram., af gewisseld idopr causerie; 1 mieuWs; I.15 The Swinging Nigbingales en pianosoR; 1.45 gram.; 2.15 Repor tage; 2.30 radiomatinee; 4.25 gr.; 4.40 Hoorspel; 5 piano' en soliste; 5.30 Deense koiorzanigj; 6 nieuwis; 615 pianosolo; 6.30 lezing; 7 The Sky- msisters; 7.30 toespraak; 7.35 gram.; 7.45 vraaggesprek; 8 nieuws; 8.05 echo van de dag; 8.15 opera; 9.30 klankbeeld; 10 gram.; 10.15 buiten lands overzicht; 10.30 viool en piano II.1512 gram. Verliezen in Indonesië De regering maakt bekend, dat in de afgelopen week tot haar leedwezen de navolgend? verliezen zijn gerapporteerd: Kon. Ned'.-Imd. leger: Amb. sergeant infie M. Pat- tina Sarang uit Nedi. Imdië. Amb. sergeant iinfie A. Ajal uit Nedi. Imdië. Militie ser geant J. Flohr uit Ned» Imdië. Koek zonder bon per 1 Augustus „Trouw" weet te berichten, dat de opheffing van de keuzebom pen 1 Augustus a,s. vrijwel zeker is- Dit betekent d,us, dat met ingang van die datum de artikelen, die tot nu toe op deze bon verkrijgbaar war men (koek, vermicelli enz.) zonder bon mogen worden, verkocht. Im een wat verdere toekomst zal die opheffing van de brpoddistri- butie een- onderwerp van gesprek kunnen gaan uitmaken'. Weer een drieling lm het Sint Amtoinia ziekenhuis te Terborg is een drieling geboren. Die namen der drie jongens zijn Martin, Guus en Antoon. De moeder mevr. Keetelaar-Liebramd uit Gaan- demen (Gld.) en de kinderen maken het uitstekend. Veertien Duitse vrouwen, die er v.an beschuldigd zijn in het concen tratiekamp Ravensbrück misdaden tegen de mensheid bedreven te hebben zijn door de Russische mili taire rechtbank van Berlijn tot lo vemslainge dwanlgarb©id veroordeeld. Vier andere kregen 20 tot 25 jaar dwangarbeid.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 2