ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 I I WERELDNIEUWS De luchtbrug houdt Berlijnse rantsoenen op peil Amerikaanse vliegtuigen naar Europa MAANDAG 19 JULI 1948 No. 15950 101e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3.Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: Schuilthaven B 94. Giro, 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Och traan Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1.— per stuk. De Amerikanen gaan hun mili taire reserve in Europa aaiïvtuliein met vliegtuigen. Deze vliegtuigen, moderne superfortsn worden gesta- tionmeerdi ep de best ingerichte vliegvelden van Engeland. Twee es kaders werden Zaterdag verwacht en zijn wellicht thanis, reeds in En geland; gearriveerd. De komst van de Amerikaanse vliegtuigen wordt beschouwd, als een „oefening" op de lange afstand'. De toestellen zul len een maand in Engeland blijven en ook oefeningen houden bpven ihet vasteland van, Europa. De grote Yorkvliegtuigen van de R.A.F. gaan verdier nachtvluchten houden naar Berlijn. Op Ihet Berlijnse vliegveld; Gatow zijn voorzieningen getrof fen, om de toestellen 's nachts te ontvangen. Het bezoek van ludht- veldimaarschalk Tedder aan Berlijn heeft indruk gemaakt. De maar schalk besprak ;deoperatie lucht brug ,en gaf aanwijzingen, hoe tot verbetering te geraken. O verleg "werd. gepleegd met gene raal RobertSiOn e,n generaal Clay- Een Duitse woordvoerder heeft voor een menigte, w-o;. pok Russische autoriteiten, de mening verkondigd1, dat de geallieerden reeds de groot ste overwinning aan ihet Berlijnse froint hebben geboekt. De Berlijnse bevolking is, medegedeeld, dat de rantsoenen door de Russische blok kade niet zullen kunnen worden ver hoogd,, maar ook niet zullen wprdan verlaagd,. Het gebruik van electrï- sdhe stroom, zonder toestemlmiing van de autoriteiten is verboden. In middels zoeken de Russen naar ee;n motief om; die luehtcoirridor te blok keren'. Zo beschuldigden zij de Ame rikanen er van, dat zij boven het vliegveld ALdershof raketten hadden afgevuurd, hetgeen door de Amieri- kaanen natuurlijk werd ontkend. De toestand in Italië Niet minder dan 14 doden ;en 200 gewionden zijn het droevige resul taat valn de algemene stakingen in Italië. Helaas is de balans nog niet afgesloten, ,want nog steedis duren de ongeregeldheden voort. Die toe stand; van dé communisten-leider blijft zorgelijk. De Gasperi heeft een verklaring afgelegd., waarin hij zei- Communisme in Malakka De Britse commissaris-gen er aal v,an Malakka heeft verklaard, dat de communisten aan de Engelsen de oprlog hadden verklaard. Ver sterkingen uit Hongkong zijn reedf naar Malakka onderweg. De re bellen zouden Britten en Chinezen willen uitmoorden ien verdrijven en een ©eoinpimiisehe chaos scheppen. Hoewel geen bewijzen voorhanden zijn. dat idle beweging door Moskou zou worden geleid, w'ordt zij geïn spireerd door lieden, die in Moskou zijn opgeleid, aldus U.P. Hum activi teit richt zich voioral op afgele gen plantages en mijnen. de te kunnen hegrijpen, dat de ar beiders in eerste instantie het werk neerlegden. Hét uitroepen van de algemene staking heeft echter met die aanslag op Togliatti niets te ma ken;, maar heeft -leen politieke oor zaak. De minister-president gaf daar na een rechtvaardiging van het op treden der regering, die wel op treden moest wilde de boom van -de democratie in Italië niet met een ruk worden uitgetrokken. Vrijdagavond1 is een wapenop slagplaats van het leger te Lom bardere bij Turijn aangevallen. De bewakers wierdian .ontwapend en de rebellen ontkwamen met een voor raad oorlogsmateriaal. De spoorlijn Gevita VecohiaRo me, die al op twee plaatsen; ver- nield, was, is gisteren op een derde plaats opgeblazen. In Bologna is hevig gevochten tussen oproerlingen en politie. Zes tien mensen zijn gewond. De menig te overstelpte de politie eerst met beledigingen ;en bekogelde haar ver volgens met stenen. Toen er schoten uit de huizen werdiem afgevuurd, schoot de po litie aanvankelijk in de lucht. De menigte bleef tegenstand, bieden en die politie nam haar toevlucht tot ihet gebruik van traangasboimmea De menigte wierp handgranaten te rug. Daarop drong de politie al schietend op de betogers in. Ze ventig van hen zijn er gearresteerd. Zelfs in de Kamer van afgevaar digden is het tot ©en gevecht ge komen, dat een kwartier duurde. Wapenstilstand in Palestina De politieke commissie van die Arabische Liga heeft zich .accoordi verklaard, met een wapenstilstand! in Jeruzalem, welke reeds zoiu zijn ingegaan. Verdere Joodse successen in Palestina Zeven torn bpm'men hebben vlieg tuigen van Israels luchtmacht na geworpen pp het vliegveld van El Ariisj, dat door de Egyptische luchtmacht wordt gebruikt. Een zeer g:roiot suctóes hébben de Joden geboekt in Midden-Gatilaai, waar zij Nazareth op de Arabieren hebben veroverd. De istad, waar een Ara bisch hoofdkwartier !was gevestigd, ligt in het Arabische deel van Pa lestina. Jopidse strijdkrachten Zijn voorts het dorp Tira, acht km. ten Zuiden van Haïfa, binnengedrongen. Daar mee is de voornaamste bedreiging voior het verkeer over de kustweg van Tel Aviv naar Haifa weggeno men. Een oorlogsschip en vliegtui gen namen aan de gevechten deel. Te Lake Succes is een telegram van de regering van Israël ont vangen, ondertekend door minister van buitenlandse zaken Mosje Sjer- tok, waarin |w|o;rdt meegedeeld, dat Israël béreid is, het bevel van de Veiligheidsraad om het vuren te staken op te volgen; als de Ara bieren idaartoé pok bereid! Zijn. Burgeroorlog bedreigt Djocja Naar het Chinese blad „Sin Po" meldt, wordt de republiek bedreigd door een burgeroorlog. In ©en ar tikel v.an een speciale correspondent betreffende de staking te Delaniggoe wordt gezegd! dat deze de tegen stelling tussen rechts en links aan zienlijk moet hébben verscherpt. D© vakverenigingen en andere linkse groepen protesteren ten krachtigste tegen het optreden van die Hizbpel- lahtroepen tegen de stakers. Het werkcomité van het K.N.I.P. ver gadert dagelijks naar aanleiding van de staking die tot ernstige span ningen heeft geleid. Delamggoe ligt in de residentie Soerakarta. Het bezit een jutezak ken-fabriek en énige ondernemin gen. waar de grondstof van het bedrijf wordt geproduceerd- De staking, die reeds geruime tijd aan de gang. is, omvatte, volgens Antara ongeveer 15000 man op de fabriek en dé ondernemingen. Tot de looneisen behoorde verstrekking vain bepaalde hoeveelheden rijst en textiel, een eis die in verband moet worden gezien met de geringe koop kracht van het republikeinse geld. De moeilijkheid, waarvoor de re publiek ter zake bovendien nog staaft ligt in het feit, dat .allé industrieën; en bedrijven overbe volkt zijn. Vioiar ide oorlog werkten, bij dit bedrijf te Delanggoe ten hoogste enige duizenden arbeiders. De Fransen gaan voortaan metpostzegels op vacantie Een z.g. „Caisise Nationale des Vacanoes" i® ingesteld. Haar doel stelling is hét sparen voor die vai- canties te vergemakkelijken, en die kosten zoi mogelijk 'te verlagen. Zo te zien aan het eerste aantal ménsen, dat hier gevolg aan heeft gegeven, is de „Timbre de Vacan oes" een buitengewoon geslaagde stap. Op alle postkantoren zullen postzegels ter waarde van 100 Frans© francs worden verkocht, die vervolgens in een daarvoor speciaal bestemd boekje moeten worden ge plakt. De uiteindelijk vertegenwoor digde waard© zal voldoende zijln om de uitgaven; van hotels en reis te bekostigen. Een groot aantal hotelhouders, die aangesloten zijln bij die „Caisse de Vacanoes", zulten deze betalings wijze reeds met ingang van dit jaar aannemen. Het nog altijd moeilijke probleem van geld wegleggen voor de va- canties, lijkt ons door dit vernuf tige idee 'gedeeltelijk opgelost, te meer daar de postzegels lang vóór de zomer kunnen warden gekodht'. Werkloosheid in België Uit de statistiek van ide Belgische werkloosheidsverzekering blijkt, dat in de week van 4 tot 10 Juli 1948 gemiddeld 68.658 volledig werklo zen per dag werden gecontroleerd, alsmede 52.080 gedeeltelijk of toe vallig werklozen. Vergeleken met die vorige week stelde men een verhoging van 4.352 volledig ien 6.347 gedeeltelijk of toe vallig werklozen vast. I Hoe dieper de duisternis, hpé jr helderder het licht. i WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 19 Juli: Over het algemeen veel be wolking, mét hier en daar motregen. Matige tot krachtige wind; uit Wes telijk© richting. Geen verandering van temperatuur. 19. Zon op 4.42; onder 20.49 Maan op 20.33; onder 2.21 Volle maan 21 Juli. Die verhoging wan -de volledige werkloosheid vindt men vooral in de 'groepen textiel, bouwbedrijf en landbouw en is gedeeltelijk te wij ten aan de terugkeer der seizoen arbeiders uit Frankrijk. De toene ming van hét aantal gedeeltelijk werklozen is insgelijks te wijten aan de moeilijke toestand in dé textiel industrie, alsmede aan een vermin- diaring va|n arbeidskrachten aan de haven1 van Antwerpen. De Benelux en Berlijn Vandaag begint in Den Haag de conferentie van de ministers van buitenlandse zaken van Benelux en Engeland. Bevin is Zondagavond in Hoek vah Holland met de .avond boot aangekomen, Bidault is Maan dagochtend per vliegtuig aangeko men en Spaak reist per auto en is Zondag in Den Haag gearriveerd. Minister Diupoint, de Luxemburgse premier, zal slechts de eerste zit ting 'bijwonen. Hij; wordt afgelast door minister Bech. .Waarschijnlijk zal de Berlijinse Crisis worden besproken en ihet is niet onmogelijk, dat men Za'1 na gaan, hoe de landen van Benelux het hunne kunnen bijdragen tot het instandhouden van de luchtbrug naar Berlijn. Canadese lof voor Nederlandse emigranten De heer Dana Porter, minister voor „planning" in de provinciale regering van Ontario (Canada) is vol taf olver Nederlandse emigran ten, die zich in die provincie ge vestigd hebben: „Nederlandse boe ten zijn uitstekende vaklui", zo zeidie hij- „Onze provincie néémt ongeveer Zestig procent van de binnenkomende emigranten op- In dien men er in Nederland in staagt in 1949 transport voor 20.000 emi granten te organiseren zoals het plan is, dan zijln deze Nederlanders ook bijl ons van harte welkom. OinZe landbouwontwikkeling is met hen ten zeerste gebaat. Het zijln goede vaklui ©n harde werkers". Te Luik Zijn vier geneesheren gearresteerd, die tegen betaling van 10.000 a 20.000 frs. een bewijs van vrijstelling verstrekten ,aa|n dienst plichtigen. Korporaals traden hier bij alls bemiddelaar op en ontvin gen een icommissietoioin. De zaak kwam aan het licht toen een der korporaals op zekere dag een post van de Rijkswacht binnenstapte om ee|n bankbiljet van 1.000 frs. te wisselen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1