De „Heerekeet" heropend Donderdagmiddag vond de opening plaats van het herbouwde café „Heerekeet" op de zeedijk te Flaau- wers. Deze geschiedde op officiële wijze in het bijzijn van talrijke ge nodigden. Hiertoe behoorden o. a. burgemeester Baas van Kerkwerve en zijn echtgenote, het Dagelijks Bestuur van het Waterschap „Schou wen". vertegenwoordigers van het gemeentebestuur en enige vereni gingen. de opzichter van het Inge nieursbureau Klokke, de aannemers met hun personeel en familieleden en familie van de eigenaar. Nadat mevrouw Baas een voor de deur gespannen lint had doorgeknipt traden alle de gezellig met bloemen en guirlandes versierde gelagkamer binnen, waar men direct getroffen werd door het gezellige en frisse interieur. Daar nam allereerst burge meester Baas het woord, die namens het gemeentebestuur de familie Hart van harte feliciteerde met dit nieuwe gebouw. Spr. herinnerde aan de eerste steenlegging op 10 Maart j.l. en de toezegging van de aannemer, dat het nieuwe gebouw in 4 maanden klaar zou zijn. welke inderdaad ge stand is gedaan, alle pessimistische voorstellingen ten spijt. Hij sprak daarover zijn waardering uit tot de heer Verkaart en zijn mensen, die door hard werken een soiled en stevig gebouw hebben doen ver rijzen. Voor de heer Hart betekent deze opening een nieuw tijdvak in zijn leven, na een moeitevolle tijd van 3 jaren in het nood-café door gebracht en de burgemeester eindigde met de hoop uit te spreken dat de familie Hart in de vele goede jaren die hij hen hier toewenste vele gasten zouden mogen ontvangen. De voorzitter van het Waterschap Schouwen, de heer J. Klompe, rele veerde, naar gegevens uit het Wa terschapsarchief, verschillende feiten en data betreffende de oude Heeren keet die in 1852 werd gebouwd en vermoedelijk zo geheten was omdat de heren daar zitting hielden om toezicht te houden op de werken en dijkvellen. Spr. uitte ook zijn beste wensen voor de toekomst van de nieuwe „Heerenkeet", wier be stemming nu zal zijn rust -en ver pozing te geven. Namens de heer Hart dankte de burgemeester dhr Klompe voor zijn goede wensen en sprak er zijn leedwezen over uit, dat het D.B. hier niet meer verga dert. Spr. gaf evenwel in overweging dit in de toekomst weer wel te gaan doen opdat er een vaste band zal ontstaan tussen het waterschap en de eigenaar en de naam in ere worde gehouden. De ontwateringswerken b.v. zijn van het café uit goed zicht baar en hét waterschap kan op de service van de gemeente rekenen. Helaas kan nu niet de klok worden geluld om de schafttijden aan te kondigen, doch als 't D.B. de traditie hersteld wil zien. kan zij een gift voor het klokkenfonds storten. De heer Klompe verklaarde dat het D.B. dit laatste in overweging zal nemen. Nadat enige verversingen waren aangeboden, richtte de op zichter mede namens Ir Klokke, die tot zijn spijt niet aanwezig kon zijn, hartelijke woorden van gelukwensen tot de familie Hart en woorden van dank tot de aannemers, de Gebr. Verkaart, zomede tot de smid Van 't Hoff en timmerman v. Westenbrügge voor de goede en aangename samen werking- Spr noemde dit gebouw een reclameobject voor de aan nemer Verkaart. die er een eere zaak van heeft gemaakt door het zo af te leveren. De heer J. C. Verkaart sprak woorden van dank tot de familie Hart en tot de heer v. Westenbrugge en drukte de hoop uit dat het de niéuwe „Heerenkeet" goed moge gaan. Namens de inwoners van Kerkwerve sprak de heer M. M. Hanse, die er aan herinnerde dat velen gedurende enige jaren de „Heerenkeet" node gemist hebben en de hoop uitsprak dat in de toe komst de zaak op dezelfde voet als voorheen zou worden voortgezet. De voorzitter van de toneel- en rederijkersvereniging de heer van Dijk. wenste de familie Hart ook geluk en voorspoed toe en hoopte dat zijn vereniging ook eens in het nieuwe café zou kunnen optreden. Zuster van Zijp herinnerde aan de gezellige dagen die velen hier met zwemmen doorbrachten en aan de hulpvaardigheid die de fam. Hart hier steeds bij betoonde. Zij hoopte dat dit in de toekomst bestendigd zou worden. Als laatste spreker sprak de heer P. Verkaart, mede namens de werklieden woorden van gelukwens tot de fam. Hart en tot het gemeentebestuur, die beide een nieuw gebouw rijker zijn geworden. Spreker dankte de burgemeester voor zijn belangstelling tijdens de bouw en de opzichter en de heer van Westenbrugge voor de prettige samenwerking. Burgemeester Baas dankte, na dat een heildronk was uitgebracht op de „Heerenkeet" en haar be woners, voor de gesproken woorden, waarna de heer Hart de burgem. dankte voor zijn grote medewerking en steun. Hiermede was het officiële ge deelte afgelopen, doch vele der aan wezigen bleven nog geruimen tijd gezellig bijeen. Van de gelegenheid het gehele gebouw te bezichtigen maakten ook enigen gebruik, waarbij bleek, dat hier een mooi, doelmatig en degelijk stuk werk is afgeleverd, waarvoor de uitvoerders alle lof toekomt.^ Moge de nieuwe „Heeren keet" lange jaren vele bezoekers van duin en strand ontvangen, die be halve van een koele dronk daar kunnen genieten van een prachtig uitzicht over zee en land! N V. Waterleiding-M.ij „Schouweiu-Duiveland" o Aan het jaarverslag 1947 van de N.V. Waterleidingmij. „Schouwen- Duiveland" ontlenen we het volgende Wederopbouw Op 14 Mei werden 3 en op 3 Juni werden eveneens 3 watergevende bronnen bij het pompstation in bedrijf genomen, zodat voor de pompen 170 M8 duinwater per upr aanwezig kwam. Na vele moeilijkheden konden begin 1948 de 2 reservoirs te Haam stede in gebruik worden genomen, mede dank zij de waterleiding te 's-Gravenhage en de gemeente Haar lem, die verschillende onderdelen leenden. De standpijp kwam in be ton klaar en zal in de toekomst een ruim uitzicht verschaffen over ons eiland. Goedkeuring werd verkregen voor aankoop van grond voor het te Kerkwerve (Schutje) te bouwen op- jaagstation en van een stuk grond te Zierikzee voor de te bouwen Hydrofoorinstallatie. Voor geleden oorlogsschade was op 31 December een bedrag ad f200.000 ontvangen en een dito aangevraagd. Besloten werd het nieuw te bouwen aanjaagstation te Zierikzee op palen te zetten, om zakking te voorkomen De aanbesteding van dit gebouw met kelder, enz. heeft plaatsgevonden. Pompstation „De Blinkert" In 1947 werd de ontstane oorlogs schade eerst goed aangepakt. De door de Duitsers aangebrachte ca mouflage-verflagen werden overge schilderd en de glazenkap op het machinegebouw is hersteld. Alle da ken werden van nieuwemastiek- lagen voorzien. Het woonhuis van de machinist werd in 1947 weer bewoond. Met het slib uit de afval- waterput is het terrein uitgebreid. De motoren draaiden in totaal 7903 uren. Zij draaiden vaak samen om aan de grote vraag naar water te kunnen voldoen en de uurcapaciteit tot 140—150 M8 te kunnen verhogen De reservoirs op het duin waren wel klaar Soch konden nog niet in gebruik worden genomen. De aan wezige sproeiinrichting werd door eigen personeel omgebouwd. Diversen Het opruimen van de watertoren- resten te Zierikzee is aangenomen door dhr. J. J. Wieringa te Middel burg, doch dit werk vindt zeer langzaam voortgang De aanjaag- inrichting bij de Zuidwellebrug werkte in totaal 2655,25 uur, met een totaal verbruik van 22719 kw. Besprekingen waren gaande over de watervoorziening van de weilanden in het lage land van Schouwen. De 3 barakkenkampen in Schouwen werden aangesloten. De totale lengte van het hoofdbuizennet bedroeg op 31 December 163379,06 M., het aan tal afsluitingen 394, het aantal brand spuitkranen 478 (w.o. 7 particuliere) Afgegeven werd in 1947704709 M8 water d.i. 85038 meer dan in 1946, totaal t.m. 31 December van dit jaar: 8.427514 Ms. De kwaliteit van het water was goed te noemen. Het aantal aangesloten percelen bedroeg 6608, de opbrengst der watergelden f 132102,04 (f 8429,58 meer dan in 1946). De opbrengst aan brand- kranen f 1875. Geplaatst waren 3936 watermeters. De balans wijst in ontvangsten en uitgaven aan f 4079252,76 met een saldo verlies ad f 38298,86. De ex ploitatierekening sluit met een batig saldo ad f 60421,44. De aftredende leden vande Raad van Beheer, de heren C. Gast en A. C. van der Have werden herbenoemd N.I.W I.N.-actie Enige maanden geleden werd de aandacht gevraagd voor de door het NI WIN Comité te Zierikzee geor ganiseerde loterij. Deze loterij, waar voor bereids toestemming werd ver kregen van de Minister van Justitie en waarvan de trekking werd vast gesteld eind April, begin Mei, is door het Comité, op verzoek van het Bestuur der Zierikzeesche Paar- denloterij. opgeschort, en terecht, want genoemde organisatie was aan een bepaalde trekkings-datum ge houden en de NlWIN-loterij niet, daar vöör 31 December a.s. eerst de trekking behoeft plaats te vinden Thans zijn vrijwel in alle gemeen ten loten gedistribueerd. Kopers van loten hebben kans op fraaie, zelfs zeer kostbare prijzen. Prachtige luxe en huishoudelijke voorwerpen zijn door vele firma's en fabrieken be langloos beschikbaar gesteld, omdat zij voelen, dat onze landgenoten, na dit voorbeeld niet achterwege zullen blijven. Velen zullen zich afvragenWat gebeurt er met gelden, welke voor de N.I.W I.N. binnenkomen? Deze worden besteed, uitsluitend voor de jongens in Indië. Onder meer wordt regelmatig sportmateriaal verzonden en de „Waterman" bracht deze maand vele honderden foto-toestellen en tienduizenden films naar Indië. ter verdeling onder de jongens. Ook honderden radio-toestellen worden geregeld verzonden, welke in de kampen en cantines worden opge steld ter verpozing. De plaatselijke propaganda-leider staat in verbinding met enige mili tairen in de Oost door de Kerst- paketten-actie. - Door regelmatige correspondentie, werd deze gewaar, dat de jongens al het gezondene op hoge prijs stellen. Vele dankbetuigingen van deze jongens worden dagelijks in de lande ontvangen en bewijzen dat wij hen niet mogen vergeten. Steunt daBrom de actie, door het kopen van loten. „Voor de jongens en U zelf" ONDERWIJS Bij het op 14 Juli j.l. te Bergen op Zoom gehouden examen, slaagde de heer J. Schot Lzn te Tholen aan de Rijks-H.B.S. voor diploma B, Plannen der Zeeuwsche Volksuniversiteit Die Zeeuwse Volksuniversiteit stelt pogingen in Ibet wieirk om dit sei zoen bet Concertgebouworkest een maal te laten optreden in Middel burg. D|it zon voor bet eerst in elf jaar zijln, diat dit orkest in Zee land, komt. Tijdens de jubileum- toiumée beieft bet orkest de Zeeuwse hoofdstad lom financiële redenen, moeten overslaan. Ook wordt getracht Jn Vincent in Zeeland te laten optreden. Aan bet programma voor d,it winter seizoen werken verder o.a. mede: de Haagse Coimedie, Comedia, het Rotterdams Tqneel, bet Amsterdams Toneel, bet Vrije Toneel, Max CroL- set, Georgette Haged.oorn, bet Ca baret van Wim Soinnev©ld, de Fran se pianiste Janine Daeosta, die En gelse alt Kathleen Ferrier, bet en semble Alma Musica, de violisten Theo Olaf en Herman Krebbers, bet pianistenduo Arend Koole en André Junes, bet Budiapiester trio eni Haakon Stotijtn. LAND- en TUINBOUW 0e bestrijding van de coloradokever is van groot belang Nu de bestrijding van bovenge noemd insect zoi in bet brandpunt, der belangstelling staat, willen wlij. hier nog eens op enkele belangrijke punten wijzen. Op het belang voor onze aardappelteelt behoeven wij, hier wel niet verder in te gaan en bovendien is bestrijding ook vooral voor onze export van de grootste betekenis, daar het bui tenland onze producten, immers al leen wil afnemen, indien de zeker heid bestaat, dat de Coloraiokevem in ons land doeltreffend bestreden wordt en de export-zendingen ke- vervrij zijn. Zoals men weet wiordt via dag en weekbladen e;n - de radio met klem gewezen op de verplichte be strijding van de Coloradokever met oaisiumareenaat iin water (0.5 pet., oplpissing). Dit middel is even wei voor mens en dier zeer .giftig, ©en gevaar, waairop troulwiens in de pers en idoior ide radio steeds ge- wiezen wloxdt. Thans gebruikt men mieer en meer de moderne contactgiften (die te vens maaggif tem Zijn), die een effec tiever bestrijding mogelijk maken. Zowel D.D.T. als bexaiöhlöiorcyclo- hexaain (oiok wel 666 of heb ge noemd) zijln krachtige blestrijidings- midbeien, die èn de larven èn, de volwassen kevers doden. Het is zelfs gebleken, dat 666 zowel lar ven als kevers sneller dopdt dan enig ander middel. Bovendien zijn de volwassen kevers speciaal tegen het eind- van het seizoen veel ge voeliger vo,oir ,„666" dan voor D.D.T. of riotenoin. Men beeft wel eens de vrees geuit, dat de smaak van de aard appelen door behandeling met „666" nadelig Zou wiorden beïnvloed. Proe ven hebben uitgewezen, dat bij een juist gebruik van „666" het ge vaar van smaakbeïnvloieding uiterst, gering is. Dit vindt immers alleen plaats bij gebruik vain veel te grot© hoeveelheden en dan nog alleen indien bet gewas te kort vpnr het rooien behandeld wordt. Wij kunnen dan ook met een gerust hart de bestrijding van de Coloradokever met ,,666", zoals dat in ..Bentox" voorkomt, ter band nemen. Laat toch ©en ieder het groite belang van deze bestrijding voldoen de inzien en ide strijd tegen, de Coloradokever op doeltreffende wij ze aanbinden. Wij' kunnen hierop nooit genoeg wijzen, aangezien bet grote gevaar maar al te dikwijls onderschat wordt. K.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 8