b© i STAD EN PROVINCIE Aanvragen buitengewoon pensioen Niet meer vlees Onder de trein KERKNIEUWS BI muggen vliegen vlooien luizen.». D. D. T. POEDER in de practisch e en voordelige stuitzak 65 cent Niet genoeg mack uk kan gelegd worden op bet belang van artikel 24, lid 3 van ide wet Buitengewoon Pensioen 1940—1945, die in bet Le ven is geroepen vo<jr de slacht offers van bet verzet en de nabe staanden van verzetssiaehtoffers. Artikel 24, lid 3 van deze wet zegt mij dat bet reent op pensioen is verbeurd, indien bet niet is gel dend gemaakt binnen een jaar,, na dat bet kon worden .geldend' ge maakt, d.w.z. bet pensioen moet in bijna alle gevallen vóór 29 Sep tember 19 48 zijn aangevraagd (Indien iemand na bet in werking treden der wet nog tengevolge vain zijn verzet overlijdt, ontstaat bet recht op de datum van overlijden). Er resten noig slechts enkele maan den, voordat de fatale termijn zal zijn verstreken- Het is de taak van de districts- bureaiuix der Stichting 19401945 om ervoor 'te Zorgen, dat vloior ieder gezin, dat een uitkering heeft of ooit heeft gelhad, een aanvrage ge reed wordt gemaakt. Echter, ook and-eren kunnen misschien in -aan merking komen. Diat zijn zij, die thains nog in eigen onderhoud kun nen voorzien en die daardoor geen uitkering van de Stichting 1940 1945 genieten, weduwen of invali den met vermogen of wel zij, die thans door arbeid zichzelf kunnen staande houden. Maar bet vermogen kan wegval len, de weduwe kan te eniger tijd haar werk moeten neerleggen, die invalide kan misschien ernstiger in valide worden. Dan zullen zij bet pensioen nodig hebben- En indien bet in dat geval inlet vóór 29 Sep tember 1948 is aangevraagd, is bet 'recht verbeurd. Laat ieder, die te eniger tijd voor pensioen op grond, van ideze wet in aanmerking meent te kunnen ko men jen zich nog niet bij de Stich ting 1940—1945 beeft aangemeld, dit alsnog idoan, in ieder geval vóór 29 September 1948. De Stichting doet vooirts een be roep op ieder, die namen en -adres sen kent van nabestaanden van ben, die in bet verzet gevallen zijn en van personen, die ten gevolge -van bet verzet invalide zijln geworden, om deze aan ons op te geven. Op deze wijze helpt U de Stichting de aanvragen te completeren. Het Hoofdbureau van de Stichting 1940—1945 is gevestigd, te Amster dam, postbus 140, telefoon 35280. Naar aanleiding van een bericht over verhoging van het vleesraht- soen ideelt bet ministerie van Lanld- bouw mede, dat voorlopig van een hoger vleesrantsoen geen sprake is. De vleespositie is momenteel hier te lande ini bet geheel niet zo gunstig. Dit blijkt wel uit bet feit, dat enige wieken geleden een ver laging vain het rantsoen maar nau welijks kon iwtorden voorkomen. De 49-jarige lijnwerker van de spoorwegen, C. L. -M. Bancken, is Maandagochtend bij' Voorschoten door de trein van Leiden naar Den Haag overreden en gedood- Op de overweg bij Koekange raakte de beelr Westenbrink uit Rogat bij Meppel in ide nacht van Zondag op Maandag onder ecp trein in de richting Groningen. Hij' overleed enkele uren- later. BROUWERSHAVEN. Zaterdag 17 Juli a.s. zullen de t.'h.c.-Sainatoria „Soonevan-ck" en „Zonnegloren" ge zamenlijk bij' een 'en dezelfde col lecte een beroep doen op de offer vaardigheid der burgerij dezer ge meente ten bate van bet verple- gingswerk dezer Sanatoria. Bekend is. dat de tuberculose dpior allerlei omstandigheden van de oor log -en de bezetting weer fel om zich heen beeft gegrepen en dat bet aantal patiënten sterk is toege nomen. Hieruit volgt, dat de t.b.c. Sanatoria zich voor een zwaardere taak zien gesteld. De bezetttingstijd bracht bovendien inp,g een sterke achteruitgang in middelen. Willen de Sanatoria dus tegen hun toege nomen taak behoorlijk zijn opgewas sen en de nodige vernieuwingen, aanvullingen en verbeteringen in de apparatuur kunnen aanbrengen, is extra geldelijke hulp onmisbaar. Moge ide opbrengst der voorge nomen collecte daarin een flinke steun geven. De opbrengst in -deze gemeente t voor het Prins B-ernhard Fonds be droeg f 33.95. NIEUWERKERK. Die allhier gehou den eoi-lecte ten bate v-an bet Neld. Rode Kruis beeft f 122,42 opge bracht. Onze 'vroegere dorpsganote, mej. L. Stoutjesd-ijk Johld., is be noemd- tot Wijkverpleegster te Ermelo. SIRJANSLAND'. De door de jo|nge- id-ames Jarnny Dalebout, Will'y van Dienst, Coirrie Klink en Janny Zan- dijk gehouden Rode Kruis-collecte heeft 'Opgebracht f 13,93. ANNA JACOBA-POLDER. Op 6 Juli j.l. werd te St.-Philipsland door de C.H.U. een Kiesvereniging op gericht. Op deze vergadering trad als spreker op de heer Philips©, lid der Ged. Staten va|n Zeeland. Als voorlopig 'bestuur werd ge kozen: W. van Nieuwenhuijzanj, voorzittter; B. Bossers, secr.; P. de Raat, penningm.; C. Stormezand en W. Beurkens, bestuursleden. Bij' de ze kan men zich als lid opgeven..1 SCHERPENISSE. Burgerl. Stand over Juni. Gehuwd: A. Ja-sperse, 30 jaar en C. W. v. ld!. Jagt, 24 jaar. Overleden: Elisabeth v. id. Werff, 76 j., echtg. van A. A. Joppe; Ane Visser, 56 j., echtgen. van L. (jtenema. Loop der bevolking. Ingekomen: G. v. id. Jagt (vr.) van Nieuw en St. JooslandP. J. Gunter (m.) van St. Anmalaind. Vertrokken: A. Visser (vr.) naar Goes; A. A. Joppe (m.) naar Delft; A. C. Hartog (m.) naar Zierikzee; P. Geluk (m.) naar Tholien; C.M1. Kleppe en gezin naar Canada. Het echtpaar van As—Gouds waard herdacht Woensdag hun gou den huwelijksfeest. Aan belangstel ling beeft bet bun die dag niet Ontbroken. SINT-ANNALANDi. Doordat de chauffeur de wagen te ver op de berm reed, kantelde op de weg Oud-VossemeerSt.-Annalaind in de bocht bij „Camdia" een; vrachtauto met ledige aardappelkisten op weg naar de veiling te St.-Ann-alanld de dijk af. De auto kwam op de oprit terecht 'en een diepere val weijd voorkomen' doordat de kisten rem mend werkten. De chauffeur kwam met de schrik vrij- Door 'een' andere vrachtauto werd. ide wagen overeind gezet ien ma 'enige reparatie naar St.-Amnalandi gebracht. v STAVE.NISSE. Het Bureau We deropbouw Boerderijen in Zeeland, beeft bet bouwen van een lanld- bouwsdhuur voor de beer M. J- de Ropij te Stavenisse opgedragen (aan de beer J. van Gorsel teScber- penisse voor f45.500. Burg. Stand' over Juni. Gebo- ren: 15. Cornelia Neeltje, d. van L. Potappel en J. A. van IJssaldijk. Overladen: 17. Anthomie SJager, 81 j., wedn. van A. Jamse; 25. Cor nelia Luijk, 61 j., echtg. van C. L- Potappiel. Loop der bevolking. Vertrokken: H. I. van Oeveren naia,r St.-Anjna- Hamd1. THOLEN. Onder zeer grote be langstelling had Dinsdag an de Lapd- bouwbuLsbouidisdhool ide openbare eindles plaat-s der leerlingen en de uitreiking v-an ide diploma's aan de cursisten van ide 2-jarige pri maire cursus. In de grote bal stonden tentoon gesteld verschillende modellen pop pen, pop-penkamers enz, in bet naai- lokaal een keur van jurken, onder- kleren, brei- en borduurwerk. Toen we in het kp.ok- en baklokaal kwamen, Iwlaar de directrice, mej. C. Bogert haar scepter .zwaait, trpf -ons een leuke tekst pp bet bord, welke luidde: „Het bleste deel van een bedrijf, dat is een goed en handig wijf. Wie niet goed. panne- koeken bakken kan, krijgt vast en zeker nooit een man". Er was -een grote keuze gebak, kook- en inmaakproducten en alles w'as prima afgewerkt en zag, er smakelijk uit. Naast een grote schare moeders enz., merkten we op. de commissie van toezicht, Ir. -en mevr .Geuze, mej. Sikkens. con sulente van de Z.L.M., mevr. Krij ger—Kopiman, voorz. van de Bond van Plattelandsvrouwen en afge vaardigden van de Z.PJM- Nadat de directrice, mej. Bogert. een woord van welkom had toe geroepen aan de aanwezigen -en afgevaardigden, werd het iwjoprd verleend' aan de voorzitter van de Z. L. M. Spreker zeide na mens bet bestuur der Z.L.M., dank baar te zijn, dat zoveel diploma's kunnen worden uitgereikt, Wiat -een bewijs is voor de ijver -en kennis der leerlingen en tevens een vrucht van bet goede onderwijs. Na, een opwekkend wo,ord van spr. tot de meisjes, toch steeds de studie te blijven voortzetten en na een dank woord aan bet personeel, Wierden diploma's uitgereikt aan ide dames: Lena Mol', Suze wan Damme en Leny Kloet te St.nMaartensdijk Neeltje Bijnagte, Christina v. d. Houdt. Lena Rijstenbil en Lucy Vis ser te Soberpenisse; Rijkske Ver kamman, Cobb v. Beers, Janny Everaeirs, Krina Geluk. Janiny Kegge Adri Meerman, Ga,to Gunst, Neeltje Quiist. Jainny e|n Betsy Sahot enj J.ozien Verkerke te Tholen; Catrien Elienbaas, Le'ny Wieyjer, Franeinia Everaeirs en Mina de Haan te St.- Ainnaland; Anima Potter, Maria, Deurlop' en Marie Uyl te Poortvliet en Adri v. Driel te Oud-Vossemeer. Her-examen vopr 1 leerling. Marie Deurlop bracht bet onder wijzend personeel dank vpor het goede onderwijs en reikte allen na mens de leerlingen een cadeau uit.. De le prijs vopr de mooiste pop- penkamer verkreeg Leny Kloet, die vopr ide mooiste jurk Cathr. Elen- baas, vopr de mooiste pop Leny Rijistenbil en de mooiste schort Anna Potter. Nadat verschillende taarten en ander gebak waren ver loot. sprak mej. B-ogert 'n slotwoord en kon men in de zaal van Hotel Hoek een film bezichtigen over Huishoudelijke voorlichting. De Russische ambassadeur te Londen heeft bet antwoord van' Moskp-u op de Westelijke nota's aan Mc Nei'll overhandigd. Ten aanzien van de inhoud werd npg niets bekend gemaakt. Vrijdag 16 Juli. HILVERSUM I (301 M.) 7 nieuws"7.15 gyrnn.; 7.30 reveille; 7.45 woord, vd|o® Ide dag; 8 nieuws; 8.15 gewijde muziek; 8.30 bij bet werk; 9.15 voor de jonge zieken; 9.30 moirgemcmneert; 10.30 morgen dienst; 11 Amati-trio; 11.30 opera- fragmenten; 12.30 weer overzicht; 12.33 de varianten; 1 nieuws; 1.15 omroeporkest; 2 gram.; 2.20 van oude en nieuwe schrijvers; 2-40 vi oolmuziek; 3.10 grami.; 4 voordracht 4.20 zang en piano; 4.50 Spaanse klanken; '5.15 Ameora-tri-o5.45 vrou wenkoor; 6.15 causerie; 6.30 Ned. strijdkrachten; 7 nieuws; 7.15 Wog- nums zangkoor; 7.30 actueel geluid; 7.45 C.W-V. kwartier; 8 piieuwis8.05 program^na-proloag; 8.15 radio, phil- harmonisch orkest; 9.15 causerie; 9-30 Kon. militaire kapel; 10-15 gram-.; 10.30 Negro-spinituals10.45 a-vond wijding; 11 nieuws; 11.15 avondmélodie; 11.45—12 gram. Ned. Herv. Kerk. Bedankt vopr Schipluiden: Ds N. Kojreman te Scherpenisse. Ger- Gem. Bedankt voor Haam stede en Sint-Philipsland: de beer. F. J. Dieleman, canld,. te Rotterdam* die -uit 28 beroepen dat naar Bors- sele aannam. De Britse regering heeft beslo ten die idriemaandelij-kse subsidie van 500.000 pond, sterling aanTrans- jordanië tan behoeve van bet Ara bische legioen' in te houden met bet opg op die „onduidelijke toe stand" in Palestina. De Europese economische orga nisatie beeft met algemenie sitelml- rneni besloten, dat bet vrije gebied van Triëst zal worden opgenomen in bet plan van Marshall. Het voor stel is .door Quaronl, 'de Italiaanse gedelegeerde, ingediend. Gistermorgen werd een aanslag gepleegd, op ide Italiaanse commu- nistanleidier Togliatti. Toen hij' 'een gebouw door 'een zijdeur verliet, schoot een 25-jarige jongeman van 'dichtbij! zijn revolver ,op hem leeg. Op drie plaatsen werd Togliatti gewond,. Hij werd overgebracht naar een ziekenhuis, waar bij can spoed operatie moet ondergaan. De be handelende geneesheer noemde de toestand, 'ernstig. Bij een auto-ongeluk is Koningin Ingrid van Denemarken licht ge- wond. Op bet ogenblik telt Frankrijk reed? II/2 millioen stakers. On danks dit weinig opiwlekkende feit, is Ide Bastille-dag op feestelijke wijze gevierd. Op de Ghamps-Ely- fcées werd de jaarlijkse grote par rade gehouden. 1 I HILVERSUM II (415 M.) 7 nieuws; 7.15 gram.; 8 imieuiwts; 8.15 operaMpirogramma; 8.50 voor de buisvrouw; 9 lichte- morgenklam- ken; 9.30 waterstanden9.35 gram.; 10 morgenwijding; 10.20 gram.; 10-30 voor de vrouw; 10.45 piano; 11.15 voordracht; 11.30 licht orkesteonioert 12 gram.; 12.30 weerpraaitje; 12.33 sportagenda112.38 gram.; 1 nieuws 1.15 the Avroleabs; 2 kookkunst; 2.20 gram.; 3 ons volk in zijn dich ters; 3.20 kamermuziek; 4 gram!.; 4.30 zomer: vacantietijd; >4.50 film land; 5.20 wij >an de muziek; 6 nieuws; 6.15 Vara feliciteert; 6.40 orgel; 7 denk lom de bocht; 7.15 Nederland op zee; 7.22 appèl voor de ex-politieke gevangenen; 7.30 idle Bergrede; 7.50 tien voor acht; 8 nieuws; 8.05 kamerkwartet; 8.30 le zing; 9 frnen vraagt 9.30 de iduo- dalf; 9.50 ioip vleug'len van muziek; 10 buitenlands weekoverzicht; 10.15 Amerikaanse muziek; 10.40 avond- wijding; 11 nieuws; 11.15-12 sym- phonisch concert.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 2