ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE' ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 WERELDNIEUWS De toestand in Berlijn een gevolg van „technische moeilijkheden" jEen kapotte sluis houdt de scheepvaart op MAANDAG 12 JULI 1948 No. 15944 101e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3.Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Notoelistraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per mm. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m, (4 regels) f 1.— per stuk. De Russen hebben voldoende ver klarend materiaal voer de nood toestand/die in Berlijin is ontstaan. Zij wijten alles aan technische moei lijkheden. Een excuus, dat weinig indruk zal maken, want ieder kan zieh van ibet tegendeel overtuigen, In ieder geval was eerst de spoor lijn HelmstedtBerlijin kapot en vroeg om dringende reparatie. De spoorlijn wardi daarop geblokkeerd met het bekende inoibdlottige gevolg. Intussen is gebleken, na een Engels onderzoek, dat de spoorlijn hele maal niet stuk is, maar zonder unieer voor het gebruik gereed;. Trouwens al zou hij1 herstelling 'behoeven, dan is het bevreemdend, dat geen en kele repairatieploeg aan het werk is, om ide lijn te herstellen. Schepen op weg van die Britse zóne naar Berlijin, worden "in de Russische zóne opgehouden, zlgjn. omdat een defect aan een sluis de doorvaart onmogelijk maakt. Al deze kinJderachtige verzinsels moe ten dienen om Berlijin te isoleren en zodoende de Westelijke bezetters te dwingen de stad! te verlaten. Sinds Vrijdag, j.l. proberen de Ruis- sen weer ee)n nieuwe plaglerij, om het huin vroegere wapenbroeders lastig te maken, Een smalle lucht- corridor boven Berlijn wordt ge bruikt, om de geallieerde vliegtui gen gelegenheid, te geven voedsel naar Berlijn te brengen. Thans wordt deze. ludhtstnook door de Russen gebruikt, om er oefeningen te houden in blindvliegen. De En gelse piloten hebben reeds opdracht Het beheer over de atoombommen Het Amerikaanse leger dringt er bij president Truman op aan, dat hij een spoedige beslissing neemt over de vraag, wie de beschikking krijgt lover die Amerikaanse voor raad; atoombommen, welke op on geveer zeshonderd stuks wordt ge schat. Volgens de wet op de atoom energie, staat het aain die president om te beslissen of dat beschikkings recht bij de commissie voor de atoomenergie blijft, of' aan de mili taire instanties komt. Op het ogen blik beheert die commissie de voor raad, Proeve van Russische „voorlichting" Uit Moskou wordt aan „De Volks krant" gemeld;: In een voor binnenlands gebruik bestemde Russische uitzending gaf .radio-Moskou het volgende beeld; van de verkiezingen in Ne- dierland: „Deze verkiezingen zijn ge houden met gebruikmaking van alle democratisch-kapitalistische terreur methoden. De communisten waren niet vrij bij het uitbrengen van 'hun stem. Zijl werden gehinderd en ge molesteerd door speciaal door de andiere politieke partijen afgerichte gekregen om de luchteorridor voort aan1 te vermijden. Arabisch tegenvoorstel Nadat Bemadotte nog een on derhoud had gehad met 'koning Abdoellaih, werd 'bekend dat de be middelaar naar Lake Success zai vertrekken om die Veiligheidsraad! verslag uit te brengen vain zijn be vindingen. Bennadotte heeft in zijn laatste besprekingen alsnog een po ging aangewend; jom het bestand verlengd te krijgen. De strijd wordt middelerwijl voortgezet, maar de Arabieren zijn met een eigen voor stel gekomen. Een voorstel, dat een plan behelst voor een voorlopige regering van Palestina. Het plan voorziet in de oprichting van een eenheidsstaat, op1 basis van even redige vertegenwoordiging. Dit Ara bische plan wijst, onafhankelijk^van het al of niet aanvaardbaar zijn, op een kentering in het Arabische standpunt. Een vrije toegang tpt de heilige plaatsen van Palestina zou verzekerd moeten zijn, terwijl die menselijke rechten moeten w.or- dien geëerbiedigd'. In de Joodse ge bieden is het Hebreeuws de voer taal. In een redelijke verhouding zullen Joden en Arabieren in het wetgevend lichaam vertegenwoor digd moeten zijn. Op het gebied van onderwijs, gezondheidsdienst enz. zal veel macht worden gegeven aan de plaatselijke bestuursorganen. De rechten van minderheden zullen moeten worden geëerbiedigd'. Dit zijln in korte lijnen, de punten, waarin het Arabische plan voorziet. terreurploegen. Het was de commu nisten niet mogelijk aan de verkie zingspropaganda mee te doen, daar faun plakkaten systematisch werden afgescheurd. Ini Rotterdam bereikte deze terreur een hoogtepunt. Die leider der 'communisten, werd ge arresteerd door de politie. Vijf dui zend: verontwaardigde communisten organiseerden hierna een demon stratie voor het politiebureau, waar zij. de invrijheidstelling van hun lei der eisten1. De politie greep in en opende het'vuur op de betogers". Wolven in schapenvacht De oorlog in Ghina woedt onver minderd voort en het leindie ervan is voorlopig niet te zien daar geen der twee partijen sterk genoeg is om de tegenstander een beslissen de nederlaag toe te brengen. Zo nu en dan vindt een voior|vial plaats, dat bijzondere vermelding verdient. In de inaeht van de dertigste op een en dertigste dag der belegering van de ommuurde stad Yinghsien door de communisten werden de wak kere verdedigers plotseling opge schrikt door een verdadht geluid. De bewakers op de muren wlreven twee maal hun ogen uit, toen zij' een kudde schapen gewaar werd'en die in het holst van de nacht lop avontuur uittrek. Toen de dieren de gradht genaderd waren, bega ven zij zich zonder enige aarzeling te water. Zij1 zwommen als kikkers. De bewakers konden, hoe zij' ook tuurden, nergens een herder ont dekken. Een der soldaten legde zijin ge weer aan op een der schapen. Nau welijks was het schot gevallen of een geyser van vuur en water spoot omboog. Er volgde nu een verras sende ontknoping. Sommige scha pen wierpen opeens hun vacht af ot zetten het op hun twee ach terste poten op een lopen. Op de wal kwamen nu de ma chinegeweren in actie- Menig sdhaap ging met een luide knal in vuuie en vlammen op. Toen het vuren voorbij was wenden zeventig dode schapen en zes en twintig gesneu velde communisten geteld. Uit alles bleek, dat een listige poging, on dernomen om de wallen van Yingh sien door middel van springstoffen op te blazen, was verijdeld. De ze ventig schapen vormden een wel kome aanvulling van het vleesraint- soen der verdedigers. 110 vrouwen en een man De Beheersraad; der V.N. heeft mjet 9 'teglen 0 stemmen en één ont houding (S.U.) gedwongen- 'en kin- dcrfauwelijkan veroordeeld en. deze onder de aandacht gebracht van de missies, die het volgend jaar naar Brits Kameroen gaan. DjeRonms-Katboiieke vrouwenor ganisatie had; onder dia aandacht van de beheersraad gebracht, dat die „Fon van Bikom", een stamhoofd in Brits Kameroen, "110 vrouwen heeft. Het stamhoofd; maakt aan spraak op alle eerstgeboren doch ters en vrouwelijke tweelingen van de stam. Tsarapkin (S.U.) maakte bezwaar tegen een clausule in die resolutie, „die aan zendelingen invloed geeft op kwesties van opvoeding en voor uitgang", Hij wild© de volle ver antwoordelijkheid laten in banden vafa de besturende mogendheid. De militaire hulp aan de Westelijke Unie Een waas van geheimzinnigheid omhult d;e besprekingen, die te Was hington worden gevpërd tussen het departement van buitenlandse zaken en de vertegenwoordigers der Wes telijke Unie. Dagelijks woridt een bijeenkomst gehouden met de am bassadeurs van Engeland, Frankrijk Nederland. België en de gezapt van Luxemburg, maar alle landen heb ben de V.S. beloofd, dat geen in lichtingen omtrent deze „informele en voorbereidende" besprekingen zullen uitlekken'. Ook Canada neemt deel' agn de conferenties, die zijn gewijd aain ide mogelijkheid van Amerikaanse militaire hulp aan dé Westelijke Unie. Op het ogenblik zou het gehele probleem van de samenwerking der betrokken Westeuropese landen worden besproken. Later zouden verscheidene subcommissies worden gevormd ter bestudering van de aspecten, die een defensieve al liantie van West-Europa zou.bieden, alsmede de verplichtingen, die zulk een alliantie zou meebrengen en de middelen, waarmee Amerika steun zou kunnen bieden. Op de creditzijde van ieders J 'balans staan drie dingenge- j j loof, verstand en wil. j WEERBERICHT Verwacht tot die avomld van 12 Juli: Matige, in ide kuststreek krach tige winidi uit Westelijke richting, zwaar bewloïkt 'met hier en diaar enige regen. Koel vooir de tijd van het jaar. 12. Zon op 4.34; onder 20.56 Maan op 11.50; onder 23.54 Eerste kwartier 13 Juli. De Kabinetsformatie De Prihses-Regentes heeft in ver band; met de kabinetsformatie de voorzitters der beide Kamers der Staten Generaal, prof. mr. R. Kra nenburg en mr- J. R. H. vairr Schaik op het paleis Soestdijk ontvangen, zomede de vice-president van de Raad; van State, Jhr. mr. F. Beel- aerts van Blokland en de voorzit ters van de Tweede Kamerfracties der K.V.P., P.v.ld.A. en A.R., de heren prof. C. P. M. Romme, Jar. mr. M. van der Goes van Naiers en J. Schouten, Heden (Maandag) zou den,de voorzitters der overige frac ties ter audiëntie worden 'ontvangen. Zweden's neutraliteitshouding Pedersen, leider van een Noorse parlementaire delegatie, die een be zoek aan Londen heeft gebracht, heeft op een persconferentie aldaar gezegd: Het grote probleem, waar voor de Scandinavische landen zich zien geplaatst, is het verschil van inzicht tussen Noorwegen en Zwe den ten aanzien van de neutraliteit. Wij Noren beseffen, dat we "n deel van Europa zijn en daardoor is de oude neutraliteitsgedachite niet weer opgedoken. Zwëden schijnt nog een sterk geloof in de mogelijkheid van neutraliteit te hebben. Wij heblbten deze kwestie besproken, maar zijn niet tot enig resultaat gekomen. Misschien dat wij na de Zweedse verkiezingen kunnem komen tot ©en besluit over de Westerse Unie. Joseph Ghdfley, de minister-pre sident van Australië, zal het Britse kabinet een plan voorleggen voor immigratie van vijftien mfllioen En gelsen in Australië. Australië is be reid; om ©en gedeelte van de Britse nationale schuld: voor zijn rekening te nemen. Naar in zuivelkringen algemeen wordt verklaard is het melkver- bruik sinds Idle opheffing der dis tributie afgenomen en verwacht men nog een grotere vermindering. Men meent dat het bij het vrijge ven' van de eierhandel vermoe delijk volgend voorjaar net zo zal gaan. H.M die Koningin zal, ter gele genheid van haar regeringsjubile um, een oorkonde van ide Zuid- Afrikanen ontvangen. Men is bezig met het inzamelen van handteke ningen over geheel Zuidi-Afrika.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1