Vergadering mossel wekers te Bruinisse INGEZONDEN STUKKEN A Deze week vergaderde de Mos- selkwekersver. „Algemeen Schip pers- en Vissersbelang", iin het Veerhuis te Bruinisse, oinder leiding vain ide heer A. Verspoor. N.a.v. de notulen deelde de voor zitter mede, dat hij besprekingen had gevoerd met de directie van de Waterleiding, over het plaatsen van een 'drinkwaterkraan op de haven. De kosten van aanleg daar voor zouden geheel voor rekening van de vereniging komen, terwijl de vereniging ook zou moeten zor gen voor de inning der watergelden enz., zodat hij geen verdere uit voering aan het plan had gegeven en ook de vereniging bleek van die zelfde mening. Eveneens waren be sprekingen gehouden met de water bouwkundig ambtenaar over bet ma ken van een stelling om de vaar tuigen te banken. Resultaten had den die besprekingen nog niet op geleverd. Overgegaan wordt tot de bespre king van de punten die 'behandeld zijn op de vergadering van de Adviescommissie voqr ide mossel visserij te Bergen op Zoom. Door de vereniging van mpjssel- handelaren in België, de „Vermosin" was aangedrongen zo spoedig mo gelijk met de levering van goede consumptiemosselen te beginnen. Reeds thans worden mosselen in België aangevoerd, die afkomstig schijnen te zijn wan een in de natuur voorkomende mosselbank ter hoogte van Ostende. Of deze van goede kwaliteit zijn Wordt betwij feld en daarom- verdient het aan beveling zo spoedig mogelijk goede mosselen aan ide markt te brengen •cmdat de consumenten immers niet weten, waar de door hen gekochte mosselen vandaan komen en ide Zeeuwse mosselen niet daardoor zonder reden als inferieur zouden worden bestempeld. Goede vooruitzichten De voorzitter dringt er daarom op aan, dat alle hier aanwezige kwekers een monster van hun le verbare mosselen aan ide agent van het Aan- en Verkoopkantoor zullen aanbieden, opdat de handel zich zo spoedig mogelijk op volle capa citeit zal kunnen ontplooien. De thans leverbare consumptie- mosselen moeten hoofdzakelijk van de Grevelingen, dat Is dus door de kwekers van Bruinisse, Worden aan gevoerd, daar op andere plaatsen de mosselen thans nog niet 'die zelfde goede kwialiteit hebben. Vorige week kon ide hanldiel niet doorgaan, omdat geen- voldoende monsers waren aangeboden, dit is een toestand die niet meer mag voorkomen. Vorig jaar werden de eerste week van het seizoen 6000 tonnen mosselen verzonden. Iedere ■week dat het seizoen verder ver strijkt is voor de mosselkwekers verloren. De vooruitzichten voor het aan staande seizoen zijn vrij gunstig. Er is met België, ondanks de Deense concurrentie, een exclusief con tract afgesloten, terwijl ook voor Frankrijk een behoorlijk contingent verkregen is. Waarschijnlijk zal nog vóór 1 Augustus de handel op Noord-Frankrijk- kunnen beginnen. Wel zijn de kwaliteitseisen door „Vermosin" gesteld, uiterst streng en mag naast de van vroeger be kende maat van 65 ptët. van 55 mm. 25 pet. van 50 mm. en 10 piet., kleiner dan 55 mm, een partij' mas- sel'en niet meer dan 8 pet. tarra bevatten, terwijl het visgeWicht min stens 16 kg. moet rijn. Lage tarra Vooral tegen bet lage tarraper- centage zijn in de praktijk bezwa ren gerezen, die ook blijken uit de uit de vergadering naar voren komende meningen. De voorzitter Wijst op het grote belang van het behoud van de Belgische markt. Toen in Januari van dit jaar de Deense concurrentie kwam, heerste in mosselkwekerskriingen een stem ming in mineur ten opzichte van de vooruitzichten voor /dit seizoen. Nu deze vooruitzichten blijken mee te vallen, moet alles worden gedaan om de buitenlandse cliënt tevreden te stellen. Men is Zijn monopo listische positie kwijt. Hij iherpnert hain ide toestand in vroeger dagen, toen ook veel meer Zorg aan ©en zuiver product werd besteed, dan de laatste jaren wel het geval Was. Dit zal misschien wat meer werk krachten eisen, doch daar staat te genover, dat de prijs van vorig jaar gehandhaafd kou 'blijven. Bo vendien zal, wanneer blijkt dat het inderdaad onmogelijk is, de gestel de eisen betreffende de tarra na te komen, daarin wel verandering worden gebracht, maar ook niet dan nadat ide absolute onmogelijkheid wordt aangetoond. Uit de besprekingen blijkt wel, dat men gelooft de eisen te kun nen nakomen, doch de voorwaarde dat .een pairtij, die wiegenis teveel tarra wordt afgekeurd, ook van het standaairicepaciteitscijfer wordt afgetrokken, d.w.z. dat een niet 'geleverde partij toch als geleverd wordt beschouwd, worit in deze omstandigheden te rigoureus geacht. Hierop weet ide voorzitter mede te delen, dat de directeur vain het Aan- en verkoopkantoor daaraan tegemoet wil komen. Men heeft gemeend in deze zin een oplossing daarvoor gevonden te hebben, door te bepalen dat partijen met meer dan 8 pet. tarra, doch minder dan 12 pet. wel wor den afgekeurd, doch niet worden afgeschreven. Dit laatste .zal wel het geval Zijn, wanneer een zelfde kweker meermalen mosselen aan voert met een te hoog tarrapercen- tage. Verder is .aan de agenten van 'het Aam en Verkoopkantoor order gegeven,*- met de tarrabepalingen soepel te zijn, spinsel en daaraan gehechte kleine stukjes schelpen mag niet als tarra worden be schouwd, wiel igehele sdh elpen. Die vergadering besluit aan het Aan- en Verkoopkantoor bet ver zoek te richten, dat mosselkwekers --•die aan ide strenge kwaliteitseisen niet kunnen voldoen, zullen mogen worden ingeschakeld voor levering aan de handel op Frankrijk. De Franse handelaren hebben speciale machines om de mosselen te scho nen. Het is voor hen dus eender of eeln partij' w'at meer of Wat minder tarra, bevat, Idaar dit toch in de prijs al gecompenseerd wordt. Alge meen blijkt men van. oordeel, ida.t de levering van mosselen onder de nu bekend zijnde meer soepele voor waarden, vooral Wat betreft het niet afschrijven der orders, Wel kan doorgaan en het aanbieden van mon sters zal zeker niet meer achter wege blijven. Het afschrijven van eventueel af gekeurde orders was hier d© grote rem. Aangedrongen werd dat de orders tijdig zullen worden afge geven. zoidat men ook werkelijk tijd krijgt om de te leveren mos selen van tarra te zuiveren. Inschakeling handel Ben ander punt is ld© inschakeling en contingentering van handelaren. De voorzitter deelt mede, dat de gelegenheid om zich als handelaar te laten inschrijven is opengesteld voor de landen Nederland, Frank rijk en Engeland evenwel onder de voorwaarden van de verordening „Erkenning Groothandel in Visse rijproducten", die inhouden dat men de taal van het land' waarheen men exporteren wil moet kennen. inschakeling van handelaars op België is niet mogelijk. Hier staan 65 exporteurs tegenover 10 impor teurs. Deze verhouding is toch al te ongelijk. Een laatste punt van bespreking vormt het leveren van wilde Zui- derz'eemosselen in Zeeland aan de coUservenfabrieken alhier, dopirmos- sélvissers uit Wieringen. Deze men sen kregen daartoe de gelegenheid omdat het vissen van mosselen voor eenden voer tijdelijk verboden is. Scherp werd geprotesteerd tegen de bevoorrechting die men- hierin ziet, omdat Ook hun stamdaardcapa- citeitscijfer werd verhoogd, iets waarop door de kleine Zeeuwse kwekers voor zichzelf al jarenlang is gehamerd, zonder resultaat. Besloten wend aan het Aan- en Verkoopkante,or kenbaar te maken, dat ide Wieringers hun mosselen moeten verkopen, in de daarvpioir in aanmerking komende steden, Am sterdam, Haarlem, Leiden, enz. De firma Van Hurk uit Harlingen voor ziet ide markt in Rotterdam. Het moet mogelijk zijn voior de Wierin gers om in de andere steden even eens een afzetgebied' te scheppen. Op meer controle op de firma van Hurk werclt uit de vergadering aan gedrongen.* Ziierikzae, 7 Juli' 1948. Mijnheer de Redacteur! Mag .ik v.oior deze maal eens een plaatsje vragen in uw veelgelezen blad? Bij voorbaat''' mijn hartelijke dank. Ja, ook iik ril, wanneer ik telkens weer die zWarte lijst van de tucht rechter in uw blad, lees. Maar aan uw lezers en aan de dokterschrij- ver over de economische kwesties, wil ik gaarne inlichtingen verstrek ken cm tot vaststelling van de diagnose te komen. In het Neder lands weekblad voor Kruideniers waren (19 Dec. 1946) kunt u lezen: „Dieven of Zelfmoordenaars", waar in die heer Rotteveel beweert dat die kruidenier stelen moet, indien hiji geen zelfmoord wil plegen. Dan besteelt hij zichzelf, Zijn gezin ;©n straks zijn crediteuren. 26-6 '47 leest men: die maat is vol, neen, ze loopt over!, dat was de strijdkreet van de gehouden protestvergadering op 20-6 tegen die hoingermarges van prof. Brouwers. 18-12 '47 „Ambte naren Dictatuur", „dat is Ide con clusie, waarmee iedere Amsterdam se kruidenier naar huis ging na de vergadering, waaroip door de heer Joh. G. H. Comnelissem allereerst was uiteengezet Wat gaat gebeuren, maar van veel meer belang was het echter wat aan deze rampzalige ruwe distributie binnenskamers is vooraf gegaan en waarbij weer eens uitdrukkelijk is komen vast te staan hoe besmettelijk de methoden van onze bezetters voor ons ambtelijk apparaat zijn geweest". Op eein de zer blz. komt ook voor een schrij ven, getiteld „Ronld het ziekbed van de Nederlandse kruidenier" ©n in een ander schrijven woirldt uitge stald! dat ook voor de Kruidenier die onkosten van transport-, porto, sociale verzekering enz., zoveel rijn verhoogd, waarmee geen voldoende rekening wordt gehouden. 20-5 '48 begint piet „De Nederlandse krui denier als onbezoldigd staatsambte naar", waarin uitkamt dat de dis tributie zoveel arbeid vraagt dat dit bijl een uurloon van f 1 ge middeld overeenkomt linet 2.7 pet. van rijn omzet. Aan arbeidsproduc tiviteit gaat bij' groot- cm kleinhan del per jaar f 30.000.000 verloren als gevolg van de distributie. Mijnh. die Reldwanneer ik hier slechts enkele van die vele zinnen aanhaal uit genoemd, blaid, dan is het wel ©en wonder dat niet veel meer kruidieniers wat vergeten te prijzen, meer nog: iets hoger bere kenen d,an de vastgestelde prijzen. Dan moet het alleen een gevolg rijn van de kalmerende en anderzijds levenopwekkende spuitjes van de verschillende vakbladen, dat niet veel zwarter lijst in het zwartboek van de Tuchtrechter voorkomt. Evenwel, het rillen blijft inog. Aan de aandachtige lezer het oordeel of het is van de (goud) koorts of van (bloed)armoede. EEN KRUIDENIER. De geachte schrijver van het in gezonden stuk heeft nog geen. zekerheid, gekregen of zijn rillingen het gevolg zijn van (goud)ko|orts of (bloed)armoede. Het is de vraag of wij met zekerheid de oorzaak van deze nare verschijnselen kun nen aangeven. Overigens lijkt het er op dat de schrijver de laatste oorzaak, nader aangeduid als finan ciële bloedarmoede, acht .die enig juiste te zijn. Hiermede raken wij de kern van de ihele kwestie. De winstmarges voor de middenstand' worden te laag geacht, een feit waaruit alle moeilijkheden voort vloeien. Wij willen niet [ontkennen dat de middenstand een zware dob ber heeft om zich van een rede lijke verdienste te verzekeren. Er zijn teveel klachten uit het midden- standsbedrijf, dan dat men met een gerust hart zijn oren in het kussen der vergetelheid zoiu mogen' dicht drukken. De middenstand heeft het moeilijk, maar de kwesties der winstmarges is ingewikkelder dan men denkt. Spreiding van de lasten over alle bevolkingsgroepen is een gedachte, die langzaam maar zeker veld, wint. De middenstand heeft te lage inkojjistem, maar wie zou menen, dat de middenstand daarin alleen staat, heeft waarlijk ,geen be grip voor de grote materiële nood, die nog allerwege heerst. DeZe mar teriele nood, is collectief en onidier volledige erkenning, dat die midden- standi iniet genoeg verdient, kan niettemin een pleidooi worden ge bonden voor prijsbelheersing. Eigen nood mag niet worden bestreden ten koste van de ander. De thans geldende regelingen zijn wettelijk vastgelegd,. Daaraan moet ieder zich houden. Wie ontevreden is, zal de lang© en moeilijke weg moeten volgen via de middenstandsorgani satie naar het „onvermurwbare" hart van prof. Brouwers. Maar men mag niet het publiek in zijn zelfmedelijden betrekken. Ongeldig is daarom het z.gjn. „enkele centen- excuus". Het voorbeeld van de f 351 overwinst is principieel niet erger id,an 1 cent meer op de toegestane prijs van enig consumptie-artikel. Door meerdere lOmzet is het laatste zelfs aanzienlijker in de gevolgen. De lijn van de winstmarges is1 scherp getekend, en kan nu eenmaal niet worden verdoezeld, noch door de winkelier, moich door een contróle- ambtenaar, die hoe ondankbaar rijm baantje ook moge zijn, niet meer is d,an een radertje in een inge wikkelde machine, idie hij zelf niet in beweging heeft gezet. EeTst als de winstlijn van hoger hand Wordt verlegd, kan de winkelier ruimer ademen. Diat wij niet van harte zoudien hopen, dat hiervoor in de toekomst de wegen wiorden geopend mag ,op grond van het gewraakte artikel zeker niet worden geconclu deerd. Maar in de geordende weg» want anders zou blijken, dat de de mocratische zin van onze zo voor treffelijke middenstand zich niet uitstrekt over de portemoinmaie en niemand, die deze gedachte rede lijkerwijze zoiu durven koesteren. Waar ten slotte zou blijken (en het is gebleken), dat som mige controle-ambtenaren hun menselijk gevoel hebben begraven onder een vacht van wettelijke be palingen, die tenslotte altijd in die toepassing een soepelhéidismarge vrijlaten, daar staat de winkelier voor een grote gewetensvraag. De slechtste oplossing voor het ptrpH bleem is echter ook dan, dat hij zijn eventuele boete door het publiek zou laten betalen. Dit is de gemak kelijkste weg, maar niet de eer volste, al geven wij toe dat ethisdhie waarden het snelst in de knel ko men, waar de financiële nood stijgt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 7