Over PRIJZEN in het algemeen ên PACHTPRIJZEN in het bijzonder „Vrede over de gehele wereld" Ter gelegenheid van de 172ste herdenkingsdag van Amerika's 'onaf hankelijkheid legde President Tru- nien er de nadruk op, dat de Amerikaanse politiek gericht is op één doel: Vrede over de gehele Wereld. Hij1 zeide, dat hieruit tevens volgt, dat het streven vain de Ver enigde Staten er ook op is gericht om van de Verenigde Volkeren een doeltreffend instrument te maken voor de verwezenlijking, van dit doel. Nadat de Minister van Buiten landse zaken, Marshall, aan de Pre sident het woord had g%even, zeil de deze: „Ik zou Uw aandacht willen vragen voor het feit dat wij, als de machtigste natie ter wereld, plichten op ons hébben ge nomen welke wïj! ook moeten nako men. Wij hébhen in twee verschrik kelijke oorlogen gestreden voor de vrijheid en de veiligheid in de we reld. Na het einde van de twieede wereldoorlog ging ons streven slechts uit naair één doel: vrede en welvaart in de gehele wierelid. Wij wensen geen gebiedsuitbrei ding, wij vroegen niet om herstel betalingen. Wij' verlangden alleen naar vrede en recht in de wereld en het was onze Iwlens, dat de Verenigde Volkeren in het leven, zou worden geroepen om dit doel te verwezenlijken. Wij' zullen onze pogingen voort zetten om de Verenigde Volkeren te versterken en een zodanige macht te geven als zij zou moeten heb ben. Wij zullen voortgaan op de ingeslagen wég naar de vrede, aldus president Truman, die zijn rede onder groiot enthousiasme van de toehoorders uitsprak. Vestiging van Amerikaanse fabrieken in Nederland Volgens het Amerikaanse blad „Business Week" zouden, behalve die Kaiser-Frazer fabriek te Rotter dam, welke naar verWaicht wondt tegen het einde van dit jaar met die werkzaamheden zal beginnen, nog ongeveer 10 andiere Amerikaan se firma's .onderhandelen met Ne derlandse belanghebbenden over die vestigipg van filialen i|n Nederland. De plannen omvatten o.m. de pro ductie van scheermesjes, vulpen houders en pompen. De nieuwe Amerikaanse investeringen in die Nederlandse industrie bedroegen in het afgelopen jaar ongeveer 14 millioen dollars. Amerikaanse touristen naar Nederland Tijdens een bezoek aan de Ameri can; Businessmen's Club in Amster dam, heeft de heer Reed', presi dent van de American Express Com pany te New York medegedeeld, dat dit jaar meer dan 9000 Ame rikanen Nederland zullen bezoe ken, hetgeen minstens 2000 meer is d;am vorig jaar. De enige beperkende factor in het Transatlantisch touristen ver keer, aldus de heer Reed', is de beschikbare ruimte aan boord van de schepien en vliegtuigen. Imidiian Nederland het bezoek van Ameri kaanse touriisten aanmoedigt, zal hierdoor niet alleen de Nederlands- Amerikaanse vriendschap bevorderd! worden, doch zullen ook touiristen- dollars het land binnenvloeien. Het Amerikaanse reis-potentieel is altijd aanzienlijk geweest en bedroeg van 1920 tot 1939 in de landen buiten de Ver. Staten gemiddeld 400 mil lioen dollar per jaar, waarvan een groot deel ittx Europa. Op basis van de. tegenwoordige cijfers kan een jaarlijkse uitgave door Amerikaanse touristen in lan den buiten de Ver. Staten geduren de de komende drie jaren verwacht worden van 1200 tot 1600 millioen dollar. Deviezen-overtreders gestraft 35 dames en heren, die het met het Deviezenbesluit 1945 niet zo nauw hadden genomen, moesten deswege voor de Economische po litierechter te Amsterdam verschij nen, die totaal 48.316 ,glid. aan boe tes, 311/2 maand gevangenistraf iein drie maanden rijkswerkinrichting, oplegde. Actie voor vrije slachtveehandel De afdeling Drenthe van de Ne derlandse Bond van Veehandelaren heeft tijdens een te Assen gehouden, vergadering besloten het hoofdbe stuur van déze bond te verzoeken er bij die bevoegde instanties op aan te dringen, dat 'de levering van slachtveè aan de centrale wordt opgeheven, zodat deze handel ge heel vrij' komt. Nieuw A N W B.- buitencentrum Op Maandag 12 Juli zal het nieu we A.N.W.B -buiténoentrum „Anna's Hoeve" aan de Vecht bij Ommen officieel geopend wlorden. Hier zullen 'onder meer die be kende A.N.W.B.-oiefenkampen geor ganiseerd worden, waar onder lei ding van ervaren kampeerders de nieuwelingen op het buitenspqoir alle leeftijden zijin er onder ver tegenwoordigd de juiste sfeer en een goede stijl van kamperen Zullen beleven. Mede door deze oefenkampen' poogt de A.N.W.B. het kamperen eqn zeer belangrijke vorm v,ain toe risme, die ook in oins land door honderdduizenden beoefend wordt, meer inhoud te geven en in betere banen te leiden. Voordat de kampeerders komen, zullen een aantal journalisten hier een periskamp meemaken, waarbij een aantal sprekers die verschillen de vraagstukken die met kamperen sameuhapgen zullen behandelen. LAND- en TUINBOUW De stikstof kunstmest toewijzing Die F.A.O. heeft nieuwe import en export-toewijzingen bekendi ge maakt van stikstof-kunstmest. In to taal hadden meer dan honderd landen voor de karnende jaairperi- ode ruim drie millioen toin aange vraagd, er was echter niet meer dan 2.2 millioen beschikbaar. Ne- Huren en pachten lopen parallel Er is nog een aspect van het moeilijke prijzenvraagstuk, dat be spreking verdient. Speciaal hetplat- land en in het bijzonder Schouwan- Duiveland heeft te maken met het vraagstuk van de pachtprijzen. Spe ciaal Schouwen-Duiveland, daar het in uitvoering zijnde ontwaterings- plan de polder voor grote lasten stelt. Pachtprijzen kunnen het beste worden vergeleken met huurprij zen. Zoals bekend zijn beide op het peil van 1940 bevroren, d.w.z. de toenmaals geldende pachtprijzen mochten na dien tijd niet meer worden verhopgd. Trekken Iwlij de vergelijking met de huurprijzen door, idan stuiten wij' bij de laat- sten op de Huurprijsuitvoeringsbe schikking 1948. Deze beschikking be wijst, dat de huurprijzen toch niet volledig stabiel meer zijn. Er is in deZe prijzen reeds be weging gekomen en van de paclht- prijzen kan hetzelfde warden ge zegd, al is ideze „beweging" na,- tuurlijk aan grenzen gebonden. Dit is een belangrijk feit. Het is toch' van algehele bekendheid dat de grondeigenaren idoioir de hogere las ten ais igevoilg van het ontwate- iringsplan zidh min of meer bedreigd' gevoelen. Een billijke 'redenering is dan ook, dat de pachtprijzen om hoog moeten, waar straks toch de grond een meerdere opbrengst zal geven. Deze meerdere opbrengst stempelt het vraagstuk, gezien in repionaal verband, tot een uitzon deringsgeval. Waar de grond ver bétert, wordt zij opk meer iwiaard én het is daarom logisch, dat de mogelijkheid bestaat, idiat deze meerwaarde in de prijs tot uit drukking wordt gébracht. Pachtprijzen en Grondkamers De grondkamers hebbeif de be voegdheid bij' het bepalen van de pachten de pachtprijs bij het na 1940 aangaan van een nieuw, con tract door belanghebbenden, pp een iets hoger niveau goed te keuren. De speling welke hierdoior ontstaat en welke gezocht moet wlorden in de betrekkelijke vrijheid waarmede de grondkamers regionaal de richt lijnen ten aanzien van de pachten kunnen toepassen, mag geschat worden op ongeveer 10 pet. Dit laatste werd achteraf gasaction- neerd door de maatstaf volgens welke de regeling ten aanzien van bet opleggen der vermogensaanwas- belasting te werk ging, n.l. een stij ging vajn de grondwaarde van 10 procent. Ten aanzien, van de wiaarde van 'omroerende igéblonwlde eigen dommen is eenzelfde verschijnsel waair te nemen. Het al of niet verhogen van de pachtprijzen hangt dus in eerste instantie af van de grondkamers, die de bevoegdheid bezitten een verhoging toe te staan, maar tege lijkertijd vrijheid van beschikking hebben. Waar de lasten van het ontwaterimgsplaln voor een deel neerkomen op de schouders va|n de ingelanden, is het te hopen dat de grondkamer oog, zal hebben voor de gewijzigde toestand. De kosten moeten gezamenlijk worden gedra gen. Daarom is het piok billijk, dat ide eventuele baten verhoudingsge wijs over alle belanghebbenden ver deeld worden. Het is vanzelf spre kend, dat de pachtprijzen in afhan kelijkheid van het ontwateringsplan in Schouwien hier maar als voor beeld Zijn genomen. Waar elders aanleiding is voor veramderilnjgen in de pachtprijzen als gevolg van gewijzigde omstandigheden, of an derszins gelden dezelfde regels. derlanid had' 135.000 tan aange vraagd, en zal 98,7 millioen ton ont vangen. Voiot Indonesië bedragen deze cijfers resp. 30.000 en 7.500 ton1. Landbouw-Onderlinge Te Goes werd, in „De Prins van Oranje" onder voorzitterschap van de heer Ir. W,. Kakebeeke de jaar lijkse algemene ledenvergadering gehouden van de afdeling Zeeland van de Centrale Landbouw Onder linge. Aan het ter vergadering uit gebrachte verslag over het boek jaar 1947 ontlenen wij het volgende: Het aantal leden, idat aan het ein de van het vorige verslagjaar 1947 3261 bedroeg liep in 1947 terug tot 3149. Deze daling van het ledental is in hoofdzaak het gevolg van het feit, dat ©en aantal laden werd af gevoerd, wegens staking van het verzekerimgspiichtig bedrijf- In 1947 werd aangifte gedaan van 1030 ongevallen, waarvan 952 als bedrijfsongevallen in bahanideling werden genomen. Voor 1946 waren deze getallen resp. 1069 en 976. Tot leden van het bestuur wer den herkozen de heren: Ir. W. Ka- kébeeke te Rilland', M. G. Linjden- bergh te Wemeldinge en C- M. Zey- ler te o s t e r 1 a n d. Tiot plaatsvervangende leden wer den herbenoemd de heren: W. A. Mol te Ovszande, J. Burger Fz. te Wemeldinge en C. J. van Schelven te Brouwershaven. Aan de top van de lijst van on geveer 900 manpen en vrouwen in Ide V.S-, die een inkomen hebben van meer dap 75000 dollar (het inkomen van president Truman), staat Charles Skoures, president van ide nationale theatercoxppratie en van de nationale amuseme.nt.s- theatermaiatschappij1 met een inko men van 985.300 dollar. De filmster Bettty Gr able is de meest verdie nende vrouw (299.000 dollar). De K.L.M. Douglas DC—6 „Bea trix" heeft dezer dagen een zeer snelle vlucht van Amsterdam naar Johannesburg gemaakt. Deze af stand n.l., idie 9300 km. bedraagt wérd in 20 uur, dus binnen een etmaal afgelegd. De officiële vlieg- tijd is volgens de dienstregeling 30 uur. Aan boord van het vliegtuig bevonden zich behalve ide 45 passa giers ook nojg vracht en bagage. Gezagvoerder wiap P. H- Wititkampf. Krachtens een aanvullend pfroto- col op de Pools-Nederlandse han delsovereenkomst, welke te War schau is 'ondertekend, zal Polen in de twieede helft van dit jaar 290.000 toln steenkolen naair Nederlapd uit voeren. In de Russische sector van Berlijn houden zich ook de vrouwen bezig met het ruimen van puin. De Russen hebben voor hen, die werken, hogere rantsoenen vastgesteld, dan voor degenen, die niets doen. Van- daar. dat vele vrouwen aan het werk zijn gegaam

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 6