STAD EN PROVINCIE De Eerste Kamerverkiezingen Zoals reedis gameid, is de samen stelling van die Eerste Kamer na de verkiezingen van Donderdag onge wijzigd, gebleven, n.l. K.V.P. 17 ze tels, P.v.d.A. 14 zetels, A.R. 7 ze tels, C.H.U. 5 zetels, C.P.N. 4 ze tels en V.V.D^ 3 zetels. Die inamen dier gekozenen zijn: G. C- J. Dl Kropman, E. H. A. Kraay- vanger, J. A. J- Barge, H. F. M. van Voorst tot Vooirst, P- J. Witte- mait, F. G. C- J. M. Teulings, H. J. van Velthovein, P- A. Kerstens, A- M- C. J- Steiinlbüihler, H. M. van Liesbout, A. C. die Bruiijn, G. A. M- J- Ruys die Beerenbrouiek, B. M. Berger, L. F. H. Regent, J. R. M. v. di. Brink, H. J. M. Verbeiji, H. C. Nijkamp (K.VP-), P. Lieftinek, C. Woudenberg, M- Tjeenk Willink, G; J. van Heuvan Goedhart, J. in 't Veld, N. A. Donkersloot, J- v. ld. Kieft, J. L. HoOjgland,, E- Brongers- ma, J. J. Kramer, R- Kranenburg, J. A. Jonkman, J. Cramer, H. Ooster- ihuis (P,.v.d,.A.), H. Algrai, R. H. Woltjer, A. Anema, J. Schipper, J- A. de Wilde, W. Rip, A- W. Bieu- wenga (A.R.), R- Poll-ema,, J. die Zwaan, J. Reyers, G. Kolff, G- Vixeboxse (C.H-), J. Branden burg, J. van Santen, A. Di- Sdhoo- nenberg, J. P. Schalker (C.P.N.), D. U. Stikker, A. N. Molenaar en R. Zegering H adders (V.V.D.). Prof. Lieftinek is ;ooik gekozen verklaard voor ide Tweede Kamiar. Voor ide K.V.P. zijn de ministers dir. Witteman en prof. v. d. Brink gekozen. De heren Teulinlgp eh Ruys dp Beerenbrouck (K.V.P.) zijn beiden lid van ide oude Tweede Kamer. Oud-minister De Wilde (A.R.) is van de Tweede naar de Eerste Kamer overgegaan. Die heer Bieu- wienga (A.R.) is ook vjoor id'e Tlwleede Kamer gekozen. Iin ide fracties der C.H.U. en V.VD. is niets gewijzigd. Volksdariscursus De Zeeuwse Volks Universiteit zal in September een cursus in Volksdansen organiseren. Een er kende instructrice zal gedurende een week vijf lessen geven. Deze cursus wordt in de bijzondere aandacht van de jeugdleiders aanbevolen. Hoogwaterslachtoffers Tengevolge van de hoge water stijging en de hevige wind zijn Donderdagmiddag langs de Wal- cherse kust verscheidene houten tenten, die daar tijdens het badsei zoen zijn opgesteld, vernield of be schadigd. Deze schade is zeer aan zienlijk, vooral omdat deze tenten niet meer kunnen worden hersteld voor het eind van het badseizoen. Boeren nemen vacantie De boeren uit het Drentse dorp Havelte gaan met hun tijd mee. De koeien moeten elke dag gemolken worden en de oogst kan ook niet wachten, maar vrij zullen zij hebben In „De Plattelandspost" deelden zij per advertentie mee. dat hun bedrij ven van 2 tot 9 Augustus wegens vacantie voor alle controleurs en ambtenaren gesloten zijn. Dronken viervoeters aangehouden Het politierapport te Almelo ver meldde Donderdag, dat „enige hon den wegens openbare dronkenschap aan het bureau waren gebracht en ter ontnuchtering opgesloten." Hoe de dieren tot deze losbandigheid waren gekomen bleek uit de toe lichting, Een wielrijder, die een kruik met vijf liter jenever vervoerde, was door een auto aangereden, de kruik was gebroken en het vuurwater had rijkelijk over de straat gestroomd. Enkele dorstige honden hadden zich, in weerwil van het tapverbod, te goed gedaan aan het geestrijk vocht en waren kort daarna bijzonder vro lijk en waggelend op straat aange troffen. Op het politiebureau kregen de dronkaards gelegenheid hun roes uit te slapen. De historie vermeldt niet of zij de andere dag katterig waren. ZIERIKZEE. Met ingang van be dien wo;r|dt tot 5 September op Schouwen-Duiveland, dagelijks ©fin sneltram ingelegd op ide eerste uit Rotterdam aankomende boiot. Deze sneltram stopt uitsluitend, te Zie rikzee, Brouwershaven, Renesisie, Haamstede en Burgh. In, omgekeerde richting rijdt iean dergelijke trein oip die miididagboot (vertrek Burgh 15-30, Zierikzee 16.30, aankomst Rotterdam 20 uur). Op Zondagen worldt in de zomer maanden gedurende ide ihielie dag ©en twee-uurs dienst geraden. Alle trams kruisen te Noord,gouwe in verband met de bezoekuren van het Zieken huis. De autoveerdienst Zijp,eA.J.- Poldier worldt op Zondagen een twee-uur dienst en daarnaast iwbndt, evenals op werkdagen, een aparte dienst ingelegd v'oor passagiers, rijwielen en motorfietsen. Op de tentoonstelling van wer ken van leden 'der Nederlandse Ver eniging „Arti et Industriae", die van 12 Juni4 Juli ten Den Haag in Panorama „Mesdag" werd gehou den, exposeerde o.m. de ZierikzaeSe kunstschilder P. Bulthuis m'et Ihet doek „Pleintje te Parijs". In de kunstrubriek' van „De Nieuwe Cou rant" werd, dit werk zeer Waarde rend beoordeeld1. Voor de herstemming voor twee hoofd,ingelanden voor de om gebouwde eigendom, van het Wa terschap Schouwen' (Werden uitge bracht 95 stemmen, waarvan twee van onwaarde Werden verklaard, zodat het getal der geldige, stem men bedroeg 93. Hiervan verkregen de heren W. A. Smallegange te Haamstede 64, C. D. Gast te Elle- mieet 46, M. M. Hanise te Kerkwerve 45 en J. Smallegange te Haamstede 17 stemmen. Gekozen zijn d,us de beidie eerstgenioemlden. NOORDWELLE. Burg stand, over Juni. Gehuwd,: W,. J. Botbijl, 19 j te Brouwershaven en J. Jonker, 18 j. Overleden: J. M. Kosten, 61 j., echtg. v,ain W. C. Koistense. Loop dier bevolking. Vertrokken: J. Jonker naar Brouwerslhaven. SGHERPENISSE. De fam. Kleppe- Vroegop vertrok als emigrant naar Canada. De familie bestaat uit 4 personen. t THsOLEN. De beer M. Evertse, ópper-wachtmeester dier Rijkspolitie is met ingang van 1 Juli benoemd tot Groepscommandant eiland Tho- len en St.-Pihilipsland,. Openluchtsamenkomsten in de duinstreek W,ij' attenderen op de apenlach t- samenkomsten, die op Dinsdag 13 en Woensdag 14 Juli, respectievelijk te Renesse en Burgh zullen worden gehouden- Deze lopenluebtsamsn- komsten gaan uit vain die Ger. Ker ken ,op het eiland, binnen het lea der van een regionale evangelisatie actie. Als spreker treedt op D®. S. Grevimg te Zierikzee, terwijl het Chr. Koor „Looft den Heer" haar gewaardeerde medewerking ver leent. Extra zomerreizen naar SchouwenDuiveland Ten einde nog meer bekendheid te geven aan ions mooie eiland Schouwen,-Duiveland,, organiseert de R.T.M. deze zomer enkele extra» reizen van Rotterdam naar Burgh v.v. De eerste reis -vond, Zondag 27 Juni plaats. Ondanks het slechte weer namen hieraan nog 180 per sonen diael. Zondag 18 Juli a.s. zal de tweede reis plaats vinden. Hiet vertrek uit Rotterd,am vindt plaats om (half 9 v.m.r die aanko|mist te Zie rikzee is te 12 uur, te Renesse 13 uur en te Burgh 13.15 uur. Vertrek Burgh 18.50 uur, Renesse 19.05 uur, Zierikzee 20 uur, aankomst te Rot terdam 23.10 uur. Op deze wijze kunnen die bezoekers plm. 7 uren op Sehoiuwen-Diuiveland, vertoeven. De reis wordt van Rotterdam per dieselsneltrein ;gemaakt, het isjs. „Schelde" vaart tussen Numansldorp en Zijp© en op Schouwen-Duiveland rijdt een extra stoomtram. Zoals bekendi is het s.s! „Minister Lely" gedurende de zomermaanden verhuurd; aan een Belgische combi natie. Een 10-tal reizen naar Zie rikzee staan hiervoor o.a. op ihet programma. De pogingen hierboven genoemd; otm belangstelling voor Zierikzee en de Schouws© badplaat sen te wekken kunnen niet anders d,an worden toegejuicht. Dat zij' wel mogen slagen! Gemeenteraad te Burgh In de Dinsdag gehouden verga dering van ide gemeenteraad was dihr. J- Kloet m'ït kennisgeving af wezig. Van Ged. Staten is de mededeling binnengekomen dat de salarissen van de ambt. ter seer. ien van de gemeentewerkman Zijn goedgekeurd. Het uitkeringsbesluit 1947 zal wor den toegepast. Van Volksherstel is bericht binnen gekomen, dut aan de Groene Kruis-vereniging „Burgh Haamstede" een 2e uitkering, groot f 3000 uit Ihet flomds inoioldga- biedieni is toegewezen vopir ide stich ting van eein wijkgebouw. Goedge keurd wondt de voorlopig vastge stelde rekening 1947 van de Vlees keuringsdienst. Idem wordt goedge keurd. dat de kosten; der wacht gelden van ide voormalige gemeen te-opzichters bij het bouwtoezicht overgedragen worden naar de Cen trale Dienst voor bouw- en woning toezicht en gemeentewerken. Die raadi keurde goed dat de gemeente een crediet in rekening courant aan gaat met die „Bank voor Schouwen en Duiveland" te Zierikzee' tot een bedrag van f 20.000. Een wijziging van die begroting 1947 wordt zon der hoofdelijke stemming goedge keurd,. Betreffende afvaardiging naar üe Waterleiding Maatschappij' wolrldt een herziend, besluit genomen. Als afgevaardigden worden benoemd: le. de Burgemeester en 2e. dhr, L. van der Klooster. In afwijking van een voirig raadsbesluit, wordt besloten die torenklok' en het uur werk bij' één firma te bestellen. Bij twee verschillende firma's zoiu de uitvoering van1 ,het werk te veel moeilijkheden opleveren en ook wel licht duurder worden. Die Burge meester deelt mede dat waarschijn lijk die klok met uurwerk medio November geleverd, kan worden. Die door het Rijk vastgestelde finan» cieringsregeliing Noodwoiniingboufw wordt z.h.s. goedgekeurd. Bij de rondvraag deelt de beier Bouwman medie, idat de bewloiners van d,e huizen op ide Weeldewag overlast hebben van1 het water, af komstig van het terrein van de in aanjbouw zijinde huizen. Gaarne zoiu (hij hier een verbetering zien, b.v. door ide aanleg van een grep pel of riool. B. en W- zullen deze zaak nader bezien en zo nodig maatregelen nemen. Verder deelt Lij medie dat de bewoners van Burgh- sluis ontevreden zijln over het daar gebradhte puin, door Ide puinop- ruimingsdienst neergesmeten,, zonder enige oir die of toezicht. Hij verzoekt burgemeester en wethouders alsinog de nodige maatregelen te trieffen om Ihier orde in te brengen- Die bur gemeester zal deze zaak met Ide bevoegde instantie bespreken. Vier der zoiu hij gaarne zien, dat op die Nat. feestdagen igeen vergunningen voor dansmuziek meer werden af gegeven,. De heer L. van der Kloos ter bespreekt daarna nog enige wo- ningkwestie's en over het streek plan. Hij zou dit laatste inu wel eens spoedig willen tegemoet zien. Hierna sluiting. WEERBERICHT Verwachting tot de avonid van 10 Juli: Wisselend, bewolkt, langs de kust aanvankelijk nog krachtige overigens matige wind tussen Npoirld en West, enkele verspreide b'uieq weinig verandering van tempera tuur. Schoolreisje Ambachtsschool te Zierikzee Woensdag 7 Juli hebben de leer lingen van alle klassen der Ambachts school met hun directeur en leraren een schoolreisje gemaakt naar de Stichting Internationale Demonstratie 1948" van Ambachts- en Nijverheids kunst in de Hóutrusthallen te 's Gra- venhage. Met een 4 tal autobussen (twee van de fa, van Oeveren en twee van de fa. Gebr. de Jonge te Zierikzee) ver trokken de jongens om 6 uur van her Havenplein te Zierikzee. De tocht ging door West-Brabant over de Moerdijkbrug, door Dordrecht- Rotterdam en Delft naar Den Haag Voor enkele jongens was dit de eerste maal dat zij het eiland Schou wen-Duiveland verlieten. Door Den Haag werd gereden langs vele be zienswaardige gebouwen. Voor de Hóutrusthallen werd gestopt en werd met de bezichtiging van de ontwik keling van het Ambachts- en Nijver heidskunst van diverse landen be gonnen. Vooral onze Overzeesche Gebiedsdelen, Balineesche kunst, enz. trok bijzondere belangstelling. Het klokkengieten, glasmaken, orgel bouw werd door de film gedemon streerd. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan het Instituut voor Scheepvaart en Luchtvaart te Rotterdam. De bouw en ontwikkeling der Scheepvaart en Luchtvaart werd aan de jongens door een drietal deskundigen op dit gebied eenvoudig en duidelijk ge toond en verteld. Daarna werd tot slot met allen deel genomen aan een rondvaart, uitgaande van de rondvaörtdienst „Spido". door de mooie havens. Door middel van een geluidsinstalla tie werden de bijzonderheden van schepen, gebouwen, kranen en kade muren nader toegelicht. Na het be zichtigen van de Maastunnel met zijn roltrappen werd de terugtocht aanvaard. Ongeveer 9 uur arriveerden de jongens weer op het Havenplein. Vandaar werden zij, die in Schouwen woonden, met een bus op de plaats van hun bestemming gebracht. Allen waren moe, doch zeer voldaan over het velen wat zij gezien, gehoord en geleerd hadden. Het actieve aandeel dat de Ambachts- schooljeugd had in de J.A.P.I.-actie heeft deze bijzondet leerzame dag tot resultaat gehad. Bakkerswedstrijden te Goes Op ide Donderdag te Goes ge houden Bakk ersWeds t.rijden 'behaal de 'in klasse 3 (beschuit) de heer H. Ooistdiijk te Stavenisse de le en de Iheer J. G. Rotte te Oosterlanld! die 2e prijis. LAND- EN TUINBOUW Geen maximumprijs voor aardappelen De minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening heeft beslo ten, om vooir de komende oogst geen maximum-prijs voor aardap pelen vast te stellen. De met con sumptie-aardappelen bebouwde op pervlakte is idit jaiair namelijk ruim twaalfduizend hectare groter dan die in 1947. Men verwacht daarom, dat het aanbod voldoende zal zijn, om ide vraag naar aardappelen te dek ken. KERKNIEUWS Ger. Gem.: Beroepen te Haam stede: can|d. F. J. Dieleman te Rotterdam. j j J

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 2